Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 20 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer utomhus 2009

 

Uppdaterat: 27 augusti 2009


Utomhus-VM  
Lag-EM Finnkampen
Europacupen mångkamp EST-SWE-FIN mångkamp
European 10000m Cup Nordic 10000m challenge

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2009 års internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt under säsongen. 

 

 

Utomhus-VM
Berlin, GER 15-23 augusti

Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Anders Rydén, Gunilla Dahlén, Fredrik Trahn (media), David Fridell (media). 
Coacher:
Kjell Andersson, Ulf Friberg, Oscar Gidewall, Anton Leion, Bobbie Lohse, Dejan Mirkovic, Kenth Olsson, Geir Ove Rasmussen, Leif Robertson, Yannick Tregaro.
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Tommy Eriksson, Jenny Jacobsson, Henrik Wagner
Resdagar: Ut 5 augusti till pre-camp i Feldkirch (AUT), åter 24 augusti.
Grenar:
Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Regerande världsmästare är direktkvalade. Därutöver får varje nation starta med 1 deltagare/gren som klarat B-gränsen. Ytterligare 1 eller 2 deltagare/gren tillåts under förutsättning att de klarat A-gränsen.
Kvalperiod (SFIF): 1 april - 3 augusti. (Marathon: 1 april - 30 maj)
Slutnominering: 3 augusti


Kvalgränser: 
Gren A-gräns B-gräns Nominerade
MÄN      
100m 10.21 10.28  
200m 20.59 20.75  
400m 45.55 45.95 Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
800m 1:45.40 1:46.60 Mattias Claesson 86 Hässelby SK
1500m 3:36.20 3:39.20  
5000m 13:20.00 13:29.00  
10000m 27:47.00 28:12.00  
Marathon 2:14:00* 2:14:00*  
3000m H 8:23.00 8:33.50 Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
      Per Jacobsen 77 IF Göta
110m H 13.55 13.62 Robert Kronberg 76 IF Kville - återbud
400m H 49.25 49.80  
Höjd 2.31 2.28 Linus Thörnblad 85 Malmö AI
Stav 5.70 5.55 Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
      Jesper Fritz 85 Malmö AI
Längd 8.15 8.05 Michel Tornéus 86 IFK Tumba
Tresteg 17.10 16.65  
Kula 20.30 19.90  
Diskus 64.50 62.50 Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK - återbud
Slägga 77.50 74.30  
Spjut 81.00 78.00 Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF - återbud
      Jonas Lohse 87 Mölndals AIK
Tiokamp 8.000 7.730 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
      Daniel Almgren 79 Hässelby SK
4x100m 39.10    
4x400m 3:03.30    
       
KVINNOR      
100m 11.30 11.40  
200m 23.00 23.30  
400m 51.50 52.30  
800m 2:00.00 2:01.30  
1500m 4:06.00 4:09.00  
5000m 15:10.00 15:25.00  
10000m 31:45.00 32:20.00  
Marathon 2:34:00* 2:34:00*  
3000mH 9:40.00 9:48.00 Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
100m H 12.96 13.11  
400m H 55.50 56.55  
Höjd 1.95 1.91 Emma Green 84 Örgryte IS
Stav 4.45 4.35  
Längd 6.72 6.62 Carolina Klüft 83 IFK Växjö - återbud
Tresteg 14.20 14.00  
Kula 18.20 17.20 Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus 62.00 58.50 Sofia Larsson 88 IF Göta
      Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga 70.00 67.50 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI
Spjut 61.00 59.00  
Sjukamp 6.100 5.900 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
      Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
4x100m 43.90    
4x400m 3:31.00    

 

Förtydliganden och kommentarer:

GRÄNSER
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer - med undantag för marathon - strikt IAAF:s officiella gränser.

KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Kontakta förbundskaptenen före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
* För marathon och stafett gäller att resultat måste vara uppnått vid tävling som finns med i IAAF:s förteckning över VM-kvalificerande (se länkar i högerspalten på IAAF:s VM-kvalgränssida).

NOMINERINGSPOLICY
* Ingen förhandsnominering kommer att ske. Förbundskaptenen kommer att kontakta samtliga som klarat kvalgränserna under 2008 och meddela vilka specifika förutsättningar som gäller för att bli uttagen till VM.
* Förbundskaptenen kommer att kontakta samtliga som klarar kvalgränserna under kvalperioden och meddela vilka specifika förutsättningar som gäller för att bli uttagen till VM.

NOMINERINGSTILLFÄLLEN
* Nominering kommer att ske vid nedanstående sex tillfällen under sommaren (information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen):
9 juni (Göteborgs GP)
25 juni (Sollentuna GP)
6 juli (Karlskrona GP)
23 juli (Karlstad GP)
31 juli (DN Galan)
3 augusti (Stora SM i Malmö)

NOMINERINGSPRINCIPER
* Klarad A-gräns: Under kvalperioden innebär "i princip" att man är klar för VM. I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar A-gränsen i en gren kommer förbundskaptenen att avgöra vilka som skall nomineras.
* Klarad B-gräns: Är inte liktydigt med automatisk nominering, utan den aktive skall visa stabilitet på den aktuella resultatnivån. I händelse av att fler än en aktiv klarar B-gränsen i en gren kommer förbundskaptenen att avgöra vem som skall nomineras.
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2008 komma att beaktas vid nomineringen.

MARATHON
* Kvalgränserna ovan är SFIF:s.
* För marathon är kvalperioden 1 april - 30 maj och den som under den perioden klarar kvalgränsen kommer att ges direkt klartecken för VM.
* Kvaltid måste vara uppnådd vid lopp listat av IAAF som VM-kvalificerande (se ovan under Kvaltillfällen).

STAFETT
* Kvaltid måste vara uppnådd vid tävling listad av IAAF som VM-kvalificerande (se ovan under Kvaltillfällen).



 

Lag-EM Super League 
Leiria, POR 20-21 juni

Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Anders Rydén, Gunilla Dahlén, David Fridell (media)
Coacher: Håkan Andersson, Kenth Olsson, Roland Bergman, Monica Rydén, Ulf Friberg, Kent Claesson, Johan Wettergren, Yannick Tregaro, Thomas Kyöttilä. Oscar Gidewall, Anders Axlid, Bobbie Lohse, Bengt Johansson.
Medicinskt team
: Thomas Eriksson, Jenny Jacobsson, Jonas Lindberg, Henrik Wagner
Resdagar: Ut 18 juni, åter 22 juni
Grenar:
Se tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: FRA, GRE, ITA, POL, POR, RUS, ESP, GBR, CZE, GER, UKR.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering:
* Kommer att ske vid nedanstående två tillfällen (information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen):
9 juni (Göteborgs GP)
14 juni (slutnominering)
* I de flesta grenar finns observationstävlingar med tyngdpunkt på Göteborgs GP 9 juni. De specifika förutsättningarna för resp gren kan erhållas från förbundskaptenen eller ansvarig GUA.
OBSERVERA:
Lag-EM ersätter tidigare Europacupen och det innebär ett antal nyheter i genomförandet.
Mer information om nyheterna i Lag-EM.
 

Gren Nominerade
MÄN  
100m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
800m Mattias Claesson 86 Hässelby SK
1500m Rizak Dirshe 72 Malmö AI
3000m Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
5000m Oskar Käck 82 Hälle IF
3000m H Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
110m H Robert Kronberg 76 IF Kville
400m H Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
Höjd Linus Thörnblad 85 Malmö AI
Stav Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd Michel Tornéus 86 IFK Tumba
Tresteg Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
Kula Mats Olsson 86 Järvsö IF
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK - återbud
  Ulf Ankarling 88 IF Göta
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut Jonas Lohse 87 Mölndals AIK
4x100m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Jens Löfgren 86 Malmö AI
  Oskar Åberg 89 Solna FK
  Erik Karlsson 87 IFK Växjö
4x400m Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
   
Gren Nominerade
KVINNOR  
100m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
200m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
1500m Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
3000m Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
5000m Ida Nilsson 81 Högby IF
3000m H Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
100m H Emma Magnusson 85 IFK Växjö
400m H Ulrika Johansson 80 IFK Växjö
Höjd Emma Green 84 Örgryte IS
Stav Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK
Längd Angelica Ström 81 Gefle IF
Tresteg Angelica Ström 81 Gefle IF
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus Sofia Larsson 88 IF Göta
Slägga Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
Spjut Anna Wessman 89 IFK Växjö
4x100m Emma Rienas 82 IF Göta
  Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Julia Skugge 88 Glanshammars IF
  Isabelle Eurenius 89 Ume FI
4x400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Ulrika Johansson 80 IFK Växjö
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Sofie Persson 87 IFK Helsingborg - återbud
  Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro

 

 

 

Sverige - Finland ("Finnkampen")
Göteborg 29-30 augusti

Förbundskapten: Stefan Olsson
Biträdande förbundskapten: Mikael Norman
Coacher:
Medicinskt team
: Thomas Eriksson, Kari Kiviniemi, Linda Nilsson, Magnus Hård, Leif Robertz.
Grenar:
Gängse (se nedan).
Resdagar: In 28 augusti, ut 31 augusti
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier:
*
Stora SM (Malmö 1-3 augusti) är som vanligt en nyckeltävling för nomineringen. Samtliga mästare/mästarinnor då tas ut till truppen.

* Eftersom Finnkampen går först fyra veckor senare kommer "Folksam Challenge" (22 augusti i Gävle och Sävedalen) få stor betydelse för uttagningarna. Hänsyn kommer också att tas till insatser vid "värdetävlingar" tidigare under säsongen.

* Målet är att ha starkast möjliga lag av aktiva 18 år och äldre, därför varierar uttagningsförutsättningarna mycket mellan grenarna. I vissa grenar kommer kandidaterna till en plats att finnas spridda på VM, Nordiska Juniorlandskampen och Folksam Challenge.

Då behövs en jämförelse först, innan en uttagning kan bli klar. Viktigt är dock att delta, om man vill vara aktuell för Finnkampen. För varje gren nedan anges därför vilken Folksam Challenge-tävling som gäller och hur nomineringen kommer att ske enl följande:

Uttagningstävling = segraren får en plats
Observationstävling = resultat från tävlingen, deltagare i VM och Juniorlandskamp vägs in i bedömningen innan uttagning görs
Wild card = bedömning av resultat från senare del av säsongen, ev. dubbleringsmöjlighet mm vägs in.
Vid ev ytterligare frågor kontakta bitr förbundskapten Mikael Norman (0702-95 23 25)

Nominering: Efter Stora SM nomineras en stomme, resterande platser besätts efter Folksam Challenge och VM.
Slutnominering: 23 augusti
 

Gren Nominerade
MÄN  
100m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Oskar Åberg 89 Solna FK
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
800m Johan Walldén 87 Gefle IF
  Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
  Anton Asplund 90 Ume FI
1500m Rizak Dirshe 72 Malmö AI
  Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF
  Johan Walldén 87 Gefle IF
5000m Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
  Johan Wallerstein 78 IFK Lund
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
10000m Adil Bouafif 78 Hässelby SK
  Oskar Käck 82 Hälle IF
  Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
3000m H Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Per Jacobsen 77 IF Göta
  Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
110m H Philip Nossmy 82 Malmö AI
  Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
  Rafael Askros 81 Falu IK
400m H Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Niklas Larsson 85 Hässelby SK
  Daniel Almgren 79 Hässelby SK
Höjd Linus Thörnblad 85 Malmö AI
  Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas
  Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF
Stav Oscar Janson 75 Ullevi FK
  Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
  Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS
Längd Michel Tornéus 86 IFK Tumba
  David Frykholm 80 IF Göta
  Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
Tresteg Christian Olsson 80 Örgryte IS
  Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  Martin Eriksson 86 Örgryte IS
Kula Magnus Lohse 84 Mölndals AIK
  Robert Melin 82 Bottnaryds IF
  Mats Olsson 86 Järvsö IF
Diskus Per Rosell 87 Ullevi FK
  Ulf Ankarling 88 IF Göta
  Axel Härstedt 87 Malmö AI
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
  Markus Johansson 90 Säffle FIK
  Stefan Kvist 87 Alvesta FI
Spjut Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå
  Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
  Jonas Lohse 87 Mölndals AIK
4x100m Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Oskar Åberg 89 Solna FK
  Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
4x400m Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
   
   
KVINNOR  
100m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Emma Rienas 82 IF Göta
  Julia Skugge 88 Glanshammars IF
200m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Mathilda Hultgren 89 IK Ymer
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Elin Moraiti 91 Falu IK
1500m Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
  Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
5000m Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
  Lisa Blommé 78 Hässelby SK
  Ida Nilsson 81 Högby IF
10000m Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF
  Anna von Schenck 73 Hässelby SK
  Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK
3000m H Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
  Klara Bodinson 90 IFK Lidingö
  Lena Örn 88 Spårvägens FK
100m H Emma Magnusson 85 IFK Växjö
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
  Elin Westerlund 90 KA 2 IF
400m H Ulrika Johansson 80 IFK Växjö
  Frida Persson 89 Hammarby IF
  Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägens FK
Höjd Emma Green 84 Örgryte IS
  Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
  Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav Hanna-Mia Persson 78 IFK Växjö
  Petra Olsen 90 Malmö AI
  Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK
Längd Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK 
  Malin Olsson 90 Malmö AI
  Linda Berntsson 87 Mölndals AIK
Tresteg Angelica Ström 81 Gefle IF
  Kristin Franke Björkman 91 IF Göta
  Anna Alexson 87 Spårvägens FK
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
  Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS
  Catarina Andersson 77 Hässelby SK
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
  Sofia Larsson 88 IF Göta
  Elinor Forssander 88 Hässelby SK
Slägga Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI
  Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
  Emma Johannesson 84 Ullevi FK
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
  Anna Wessman 89 IFK Växjö
  Emelie Larsson 91 Ullevi FK
4x100m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Emma Rienas 82 IF Göta
  Julia Skugge 88 Glanshammars IF
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg
4x400m Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Sandra Wagner 92 KFUM Örebro
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
   

 



 




 

  

Estland-Sverige-Finland mångkamp
Rakvere, EST 6-7 juni

Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Agne Bergvall, Petra Eklund, Leif Robertson, Conny Silfver
Medicinsk team: Erica Grealish, Fredrik Johansson
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 23 maj.
Slutnominering: 24 maj
Resor: Ut 5 juni, hem 8 juni

MÄN Nominerade
Tiokamp Daniel Almgren 79 Hässelby SK
  Björn Johansson 88 Västerås FK
  Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK
  Rasmus Olofsson 84 Hässelby SK
  Petter Olson 91 Malmö AI
KVINNOR  
Sjukamp Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
  Ellinore Hallin 87 IFK Växjö
  Frida Linde 90 Täby IS
  Andrea Nybäck 90 IK Westmannia
  Josefin Svensson 89 IFK Växjö




Europacupen mångkamp
Szczecin, POL 27-28 juni

Landslagsledning: Ulrik Mattisson, Petra Eklund
Coacher: Agne Bergvall, Leif Robertson, Conny Silfver, Stanislaw Szczyrba
Medicinsk team: Fredrik Johansson, Erik Svensson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 14 juni
Slutnominering: 15 juni

MÄN Nominerade
Tiokamp Daniel Almgren 79 Hässelby SK
  Björn Barrefors 87 Hammarby IF
  Björn Johansson 88 Västerås FK
  Petter Olson 91 Malmö AI
KVINNOR  
Sjukamp Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
  Ellinore Hallin 87 IFK Växjö
  Frida Linde 90 Täby IS
  Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve

 

 






 

European Cup 10000m
Ribeiro Brava, POR 6 juni

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 5 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Två löpare har förhandsnominerats på basis av resultat under 2008 och den träningsperiod som varit.

MÄN Nominerade
10000m Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
   
10000m Lisa Blommé 78 Hässelby SK - återbud
   

 


 

Nordic 10000m Challenge
Oslo, NOR 24 maj

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM (Stockholm 25-26 april) görs en bedömning som främst grundar sig på resultat (framförallt terräng-SM) under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de 2+2 landslagsnominerade kan få möjlighet att springa loppet i Oslo. För mer information kontakta landslagsledaren Ulf Friberg.
 

MÄN Nominerade
10000m Oskar Käck 82 Hälle IF
  Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
KVINNOR  
10000m Karin Sennvall 80 Hässelby SK
  Anneli Österberg 78 Rånäs 4H

Kontaktperson

Stefan Olsson

Stefan Olsson

a 010-476 53 41
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02