Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 12 december 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer sommar 2010

 

Uppdaterat: 28 augusti 2010


Utomhus-EM  
Lag-EM Finnkampen
Europacupen mångkamp SWE-EST-FIN mångkamp
European 10000m Cup Nordic 10000m challenge

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2010 års internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt. 

 

 



 

Utomhus-EM
Barcelona, ESP 26 juli - 1 augusti

Resor: Ut 17 juli till pre-camp i Palafrugell, hem 2 augusti
Överledare: Lennart Karlberg
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Anders Rydén, Gunilla Dahlén, Fredrik Trahn (media), Peter Alterling 
Coacher
(kommer att kompletteras): Kenth Olsson, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Kent Claesson, Lars Andersson, Oscar Gidewall, Jesper Fritz, Anders Axlid, Anton Leion, Kjell Andersson, Dejan Mirkovic
Medicinskt team (inkluderar pre-camp): Thomas Eriksson, Tommy Eriksson, Jenny Jacobsson, Henrik Wagner, Jonas Lindberg, Jimmy Palm, Rubin McRae
Grenar:
Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/gren under förutsättning att samtliga dessa klarat EAA-gränsen. Dock speciella premisser för marathon - se nedan!
Kvalperiod (SFIF): 1 maj - 18 juli. (Marathon: se nedan!)
Nomineringsdatum: Nomineringar kommer att ske vid sex tillfällen: 4 maj, 8 juni, 22 juni, 1 juli, 15 juli och 18 juli.
Slutnominering: 18 juli. (Marathon: se nedan.)

Kvalgränser:
Gren EAA-gräns Nominerade
MÄN    
100m 10.45 Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
200m 21.00 Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
400m 46.75 Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
800m 1:48.20 Mattias Claesson 86 Hässelby SK
    Anton Asplund 90 Ume FI
    Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
1500m 3:42.00 Rizak Dirshe 72 Malmö AI
5000m 13:50.00 Oskar Käck 82 Hälle IF
    Johan Wallerstein 78 IFK Lund
10000m 29:00.00  
Marathon 2:18:00* Lars Johansson 85 Enhörna IF - återbud
    Erik Petersson 80 Mölndals AIK
    Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå
    Adil Bouafif 78 Hässelby SK
3000m H 8:38.00 Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
110m H 13.85 Philip Nossmy 82 Malmö AI
    Robert Kronberg 76 IF Kville - återbud
400m H 51.20  
Höjd 2.25 Linus Thörnblad 85 Malmö AI
Stav 5.50 Alhaji Jeng 81 Örgryte IS - återbud
Längd 7.90 Michel Tornéus 86 IFK Tumba
Tresteg 16.50 Christian Olsson 80 Örgryte IS - återbud
Kula 19.80 Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Diskus 61.90 Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga 74.00 Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut 78.50 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
Tiokamp 7.725 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
    Daniel Almgren 79 Hässelby SK
4x100m 39.50*  
4x400m 3:05.00*  
20 km gång 1:25:30 Anatole Ibanez 85 Eskilstuna FIF
50 km gång 4:03:00 Andreas Gustafsson 81 GK Steget
     
KVINNOR    
100m 11.50 Lena Berntsson 78 Ullevi FK
200m 23.70 Elin Backman 88 IFK Helsingborg
400m 53.40 Helene Nordquist 80 Täby IS
800m 2:02.50  
1500m 4:13.00 Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
5000m 15:50.00  
10000m 33:20.00  
Marathon 2:38:00* Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
    Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF
    Anna von Schenck 73 Hässelby SK
    Gabriella Samuelsson 87 F Gotländsk FI - återbud
3000mH 9:55.00 Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
100m H 13.35 Susanna Kallur 81 Falu IK - återbud
400m H 57.80 Sofie Persson 87 Hammarby IF
Höjd 1.89 Emma Green 84 Örgryte IS
    Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav 4.30 Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS
Längd 6.55 Carolina Klüft 83 IFK Växjö
Tresteg 13.75  
Kula 16.25 Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus 56.00 Anna Söderberg 73 Ullevi FK
    Sofia Larsson 88 IF Göta
Slägga 68.00 Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
Spjut 57.50  
Sjukamp 5.900 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
    Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
4x100m 44.30* Lena Berntsson 78 Ullevi FK
    Emma Rienas 82 IF Göta
    Elin Backman 88 IFK Helsingborg
    Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
4x400m 3:31.00*  
20 km gång 1:35:00  

 

Förtydliganden och kommentarer:

GRÄNSER och NOMINERINGSPOLICY
* EAA:s kvalgränser ovan skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För nominering kommer stor vikt och hänsyn att tas till bl a
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid EM!
- Var och när man klarat "kvalgränsen"
- Att man bekräftat kvalresultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar inte nominering.
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2009 komma att beaktas.
* I särskilda fall kan i gren där vi annars saknar deltagare en aktiv anmälas som ej klarat EAA:s gräns om Förbundskapten bedömer den aktive som trots allt konkurrenskraftig.
* Tag alltid kontakt med Förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller.
* Nominering sker vid sex tillfällen (se Nomineringsdatum ovan), därutöver sker fortlöpande avstämning med Förbundskaptenen

MARATHON
1. Kvalgränserna ovan är SFIF:s, eftersom EAA inte satt upp några gränser på marathon.
2. För marathon är SFIF:s ordinarie kvalperiod 1 november 2009 - 1 maj 2010. Kriterier för individuell nominering enl ovan.
3. I samband med EM-maran genomförs också lagtävlingen Europacupen där varje land får starta med upp till 6 löpare varav de 3 främsta räknas i cupen.
För att Sverige skall starta med lag krävs en snitt-tid på 2:20 resp 2:41 räknat på fyra löpare. För ev femte eller sjätte löpare (se 5. nedan) krävs att han/hon bedöms vara minst jämngod med fjärde löparen.
Det kan också bli aktuellt med lag bestående av tre startande ifall den individuella kvaltiden klaras av två löpare.
4. Nominering: 4 maj kommer individuella deltagare att nomineras. Dessutom kommer - om lagkraven (se 3. ovan) uppfyllts - komplettering då ske upp till fyra eller fem löpare.
5. Om också en femte och sjätte löpare skall anmälas kommer att avgöras efter Stockholm Marathon (SM) den 5 juni.

STAFETTER
1. Kvalgränserna ovan är SFIF:s, eftersom EAA inte satt upp några gränser på stafett.
2. Om gränserna i stafett inte klaras kan lag ändå anmälas om snittiden för de fyra aktuella löparna vid nomineringstidens utgång är:
M 4x100m: 10.45
M 4x400m: 46.75
K 4x100m: 11.60
K 4x400m: 53.25
3. Minst en reserv jämngod med fjärde löparen i laget skall finnas tillgänglig.
 

 

 


 

Lag-EM First League 
Budapest, HUN 19-20 juni

Resor: Ut 17 juni, hem 21 juni
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Anders Rydén, Gunilla Dahlén, Peter Alterling, Fredrik Trahn (media)
Coacher: Anders Palmqvist, Kenth Olsson, Steffen Fricke, Monica Rydén, Anders Henriksson, Ulf Friberg, Kent Claesson, Johan Wettergren, Yannick Tregaro, Pekka Dahlhöjd, Glenn Bengtsson, Oscar Gidewall, Anders Axlid, Jonas Mellblom, Anton Leion.
Medicinskt team
: Jenny Lingman Framme, Jenny Jacobsson, Jonas Lindberg, Henrik Wagner
Grenar: Se tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: BEL, CZE, EST, HUN, IRL, LTU, NED, POR, ROU, SLO, TUR.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering:
* Kommer att ske vid nedanstående två tillfällen (information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen):
8 juni (Folksam Challenge Eskilstuna)
13 juni (slutnominering)
* I de flesta grenar kommer observationstävlingar att genomföras med tyngdpunkt på Folksam Challenge i Sävedalen 5 juni och i Eskilstuna 8 juni. Hänsyn kommer också tas till resultat gjorda vid andra tillfällen. De specifika förutsättningarna för resp gren kan erhållas från förbundskaptenen .
OBSERVERA:
De flesta regelnyheter som infördes vid Lag-EM 2009 är nu borttagna. Läs mer!
 

Gren Nominerade
MÄN  
100m Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
800m Mattias Claesson 86 Hässelby SK
1500m Rizak Dirshe 72 Malmö AI
3000m Johan Wallerstein 78 IFK Lund
5000m Oskar Käck 82 Hälle IF
3000m H Per Jacobsen 77 IF Göta
110m H Philip Nossmy 82 Malmö AI
400m H Niklas Larsson 85 Hässelby SK
Höjd Linus Thörnblad 85 Malmö AI
Stav Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS
Längd Michel Tornéus 86 IFK Tumba
Tresteg Christian Olsson 80 Örgryte IS
Kula Mats Olsson 86 Hässelby SK
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut Kim Amb 90 F Bålsta IK
4x100m Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Oskar Åberg 89 Solna FK
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
4x400m Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Niklas Larsson 85 Hässelby SK
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
   
Gren Nominerade
KVINNOR  
100m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
200m Elin Backman 88 IFK Helsingborg
400m Helene Nordquist 80 Täby IS
800m Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
1500m Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
3000m Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK
5000m Lisa Blommé 78 Hässelby SK
3000m H Lena Örn 88 Spårvägens FK
100m H Susanna Kallur 81 Falu IK
400m H Sofie Persson 87 IFK Helsingborg
Höjd Emma Green 84 Örgryte IS
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
4x100m Emma Rienas 82 IF Göta
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
4x400m Rebecca Högberg 84 Hammarby IF
  Helene Nordquist 80 Täby IS
  Sofie Persson 87 IFK Helsingborg
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

 





Sverige - Finland ("Finnkampen")
Helsinki, FIN 27-28 augusti

Resdagar: Ut 26 augusti, hem 29 augusti
Överledare: Karin Lundgren
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Gunilla Dahlén, Johanna Berggrén, Peter Alterling, Fredrik Trahn (media).
Coacher: Anders Palmqvist, Kenth Olsson, Bengt-Erik Blomkvist, Roland Bergman, Monica Rydén, Ola Thorsson, Ulf Friberg, Peter Lundqvist, Mikael Norman, Johnny Holm, Thomas Kyöttilä, Oscar Gidewall, Anna Strenius, Anders Axlid, Håkan Kyöttilä, Stefan Fredriksson, Manuel Brändeborn, Siw Karlström (gång).
Medicinskt team
: Thomas Eriksson, Linda Nilsson, Kari Kiviniemi, Magnus Hård, Leif Robertz 
Grenar:
Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Nominering: Sker under hand under Stora SM i Falun 19-22 augusti.
Nomineringsprinciper:
*
Stora SM (Falun 20-22 augusti) kommer att vara den absolut viktigaste tävlingen och väga tyngst i den slutliga nomineringen. Samtliga mästare/mästarinnor får plats i truppen, vilket i de flesta fall också innebär tävlande men uppdrag som "reserv" kan också förekomma.
* Hänsyn kommer också att tas till övriga tävlingar från EM i Barcelona och framåt. Hit räknas såväl tävlingar i Sverige - t ex Folksam Challenge (Malmö 3 augusti), DN Galan (Stockholm 6 augusti), Folksam GP (Göteborg 10 augusti) - som galor utomlands.
* Målet är att ha starkast möjliga lag för att försvara dubbelsegern från Göteborg. Därför kommer det att bli aktuell med dubbleringar.
* Information om de specifika förutsättningar i resp gren kan fås från Förbundskaptenen eller ansvarig GUA/GGC.
 

Gren Nominerade
MÄN  
100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Oskar Åberg 89 Solna FK
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg - återbud
  Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
800m Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
  Robin Rohlén 90 IFK Umeå
  Karim Mohammadi 89 Spårvägens FK
1500m Rizak Dirshe 72 Malmö AI - återbud
  Johan Walldén 87 Gefle IF
  Jonas Leandersson 91 Malmö AI
  Martin Nilson 89 Malmö AI
5000m Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Johan Wallerstein 78 IFK Lund
  Oskar Käck 82 Hälle IF
10000m Mats Granström 83 Spårvägens FK
  Oskar Käck 82 Hälle IF
  Erik Petersson 80 Mölndals AIK
3000m H Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Per Jacobsen 77 IF Göta
  Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
110m H Philip Nossmy 82 Malmö AI
  Robert Kronberg 76 IF Kville
  Rafael Askros 81 Falu IK
400m H Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Niklas Larsson 85 Hässelby SK
  Marcus Nilsson 91 Högby IF
Höjd Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF
  Emil Svensson 89 IFK Växjö
  Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas
Stav Oscar Janson 75 Ullevi FK
  Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS
  Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK
Längd Michel Tornéus 86 IFK Tumba
  Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  Robert Bagge 82 Mölndals AIK
Tresteg Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  Mathias Ström 87 Örgryte IS
  Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS
Kula Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Mats Olsson 86 Hässelby SK
  Jimmy Nordin 79 Gefle IF
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Robert Melin 82 Bottnaryds IF
  Ulf Ankarling 88 IF Göta
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
  Markus Johansson 90 Säffle FIK
  Stefan Kvist 87 Alvesta FI
Spjut Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå
  Kim Amb 90 F Bålsta IK
  Olof Hansson 86 KA 2 IF
4x100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Oskar Åberg 89 Solna FK
  Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
4x400m Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Niklas Larsson 85 Hässelby SK
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Oskar Åberg 89 Solna FK
   
KVINNOR  
100m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Emma Rienas 82 IF Göta
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
200m Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Helene Bourdin 80 Täby IS
400m Helene Bourdin 80 Täby IS
  Rebecca Högberg 84 Hammarby IF
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
800m Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
  Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI
  Elin Moraiti 91 Falu IK
1500m Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
  Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
5000m Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK
  Susanne Grimfors 77 FK Studenterna - återbud
  Karin Sennvall 80 KFUM Örebro
  Anna von Schenck 73 Hässelby SK
10000m Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
  Anna von Schenck 73 Hässelby SK
  Susanne Grimfors 77 FK Studenterna
3000m H Lena Örn 88 Spårvägens FK
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Madeleine Larsson 81 Hässelby SK - återbud
  vakant
100m H Elin Westerlund 90 KA 2 IF
  Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
  Caroline Lundahl 91 KA 2 IF
400m H Frida Persson 89 Hammarby IF
  Ulrika Johansson 80 IFK Växjö
  Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
Höjd Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
  Anna Alexson 87 Spårvägens FK
  Victoria Dronsfield 91 IF Göta
Stav Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS
  Malin Dahlström 89 Ullevi FK
  Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Längd Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK - återbud
  Erica Jarder 86 Spårvägens FK
  Jasmine Andersson 88 GoIF Tjalve
Tresteg Malin Marmbrandt 85 Västerås FK
  Angelica Ström 81 Gefle IF
  Kajsa Levin 83 Mölndals AIK
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
  Catarina Andersson 77 Hässelby SK
  Mikaela Johansson 84 Ärla IF
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
  Sofia Larsson 88 IF Göta
  Jenny Johansson 88 Västerås FK
Slägga Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI
  Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
  Emma Johannesson 84 Ullevi FK
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
  Anna Wessman 89 IFK Växjö
  Marléne Lindström 85 Ununge IF
4x100m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Emma Rienas 82 IF Göta
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
4x400m Helene Bourdin 80 Täby IS
  Rebecca Högberg 84 Hammarby IF
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Sandra Wagner 92 KFUM Örebro
   
GÅNG (Separat landskamp)
   
M 10 km Andreas Gustafsson 81 GK Steget
  Anatole Ibanez 85 Eskilstuna FI
  Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
   
K 5km Mari Olsson 86 GK Steget
  Ellinor Hogrell 68 GK Steget
  Helena Sandmer 92 SK Svängen


 




 

 

Sverige-Estland-Finland mångkamp
Täby 5-6 juni

Resor: Ut 4 juni, hem 7 juni
Landslagsledning: Ulrik Mattisson, Petra Eklund
Coacher: Dejan Mirkovic, Leif Robertson, Tommy Sarenbrant, Conny Silfver
Medicinsk team: Eric Svensson, Erica Grealish
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 23 maj.
Slutnominering: 24 maj

MÄN Nominerade
Tiokamp Rasmus Carlsson 88 Falu IK
  David Kallebäck 89 Varbergs GIF
  Erik Larsson 80 F Gotländsk FI
  Rasmus Olofsson 84 Hässelby SK
  Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås FK
KVINNOR  
Sjukamp Lisa Linnell 91 Ljungby FIK
  Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve
  Martina Salander 92 Fredrikshofs FI
  Josefin Svensson 89 IFK Växjö
   








Europacupen mångkamp
Tallinn, EST 26-27 juni

Landslagsledning: Ulrik Mattisson, Petra Eklund
Coacher: Kjell Andersson, Dejan Mirkovic, Leif Robertson, Tommy Sarenbrant
Medicinskt team: Hans Ådén, Eric Svensson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 13 juni
Slutnominering: 14 juni

MÄN Nominerade
Tiokamp Rasmus Carlsson 88 Falu IK
  Erik Larsson 80 F Gotländsk FI
  Marcus Nilsson 91 Högby IF
  Petter Olson 91 Malmö AI
KVINNOR  
Sjukamp Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
  Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve
  Josefin Svensson 89 IFK Växjö
  Josephine Rohr 91 F Bålsta IK
  Lisa Linnell 91 Ljungby FIK (reserv)

 

 



 

 

European Cup 10000m
Marseille, FRA 5 juni

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2008 ha uppfyllt EAA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier:
*
Fyra löpare har förhandsnominerats (se nedan) på basis av tidigare resultat.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat under våren. För att vara aktuell krävs möjlighet att springa ned mot eller bättre än 29:15 resp 33:45.

Nominering:

  Förhandsnominerade
   
MÄN  
10000m Oskar Käck 82 Hälle IF
  Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
KVINNOR  
10000m Lisa Blommé 78 Hässelby SK
   

 






 

Nordic 10000m Challenge
Kerava, FIN 23 maj

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM (Borås 24-25 april) görs en bedömning som främst grundar sig på resultat (framförallt terräng-SM) under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de 2+2 landslagsnominerade kan få möjlighet att springa NCh-loppet. För mer information kontakta landslagsledaren Ulf Friberg.
 

MÄN Nominerade
10000m Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF/återbud
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
  Peter Gross 85 Hässelby SK
KVINNOR  
10000m Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK
  Susanne Grimfors 77 FK Studenterna
  Karin Sennvall 80 KFUM Örebro