Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer sommar 2011

 

Uppdaterat: 7 september 2011

Utomhus-VM  
Lag-EM Finnkampen
Europacupen mångkamp SWE-EST-FIN mångkamp
European 10000m Cup Nordic 10000m challenge
 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2011 års internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt. 
 


Utomhus-VM
Daegu, KOR 27 augusti - 4 september

Resor: Ut 16 augusti till pre-camp i Mokpo (KOR), hem 5 september
Överledare: Lennart Karlberg
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Petra Eklund, Fredrik Trahn och Ryno Quantz (media), Magnus Norberg (kock) 
Coacher:
Lars Andersson, Oscar Gidewall, Yannick Tregaro, Emil Predan, Agne Bergvall, Thomas Kyöttilä, Anders Axlid, Lasse Haka, Dejan Mirkovic
Medicinskt team: Dick Larsson (läkare VM), Lena Haggren-Råsberg (läkare precamp), Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Regerande världsmästare är direktkvalade. Därutöver får varje nation starta med 1 deltagare/gren som klarat B-gränsen. Ytterligare 1 eller 2 deltagare/gren tillåts under förutsättning att de klarat A-gränsen.
Kvalperiod (SFIF): 1 januari - 14 augusti. (Marathon: 1 januari - 1 juni)
Nominering: Sker vid åtta tillfällen mellan 5 maj och 14 augusti (se nedan)
Slutnominering: 14 augusti


Kvalgränser: 
Gren A-gräns B-gräns Nominerade
MÄN      
100m 10.18 10.25  
200m 20.60 20.75  
400m 45.25 45.70  
800m 1:45.40 1:46.30  
1500m 3:35.00 3:38.00  
5000m 13:20.00 13:27.00  
10000m 27:40.00 28:00.00  
Marathon 2:14:00* 2:14:00*  
3000m H 8:23.10 8:32.00  
110m H 13.52 13.60  
400m H 49.40 49.80  
Höjd 2.31 2.28  
Stav 5.72 5.60 Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd 8.20 8.10 Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg 17.20 16.85 Christian Olsson 80 Örgryte IS
Kula 20.50 20.00  
Diskus 65.00 63.00 Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
      Leif Arrhenius 85 Spårvägens FK
Slägga 78.00 74.00 Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut 82.00 79.50 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
Tiokamp 8.200 8.000  
4x100m 39.20    
4x400m 3:04.00    
20 kmG     Ato Ibanez 85 Eskilstuna FI
50 kmG     Andreas Gustafsson GK Steget
       
KVINNOR      
100m 11.29 11.38  
200m 23.00 23.30 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m 51.50 52.30 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m 1:59.80 2:01.30  
1500m 4:05.90 4:08.90  
5000m 15:14.00 15:25.00  
10000m 31:45.00 32:00.00  
Marathon 2:34:00* 2:34:00* Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
3000mH 9:43.00 9:50.00  
100m H 12.96 13.15  
400m H 55.40 56.55  
Höjd 1.95 1.92 Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
      Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS
Stav 4.50 4.40 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK - återbud
      Malin Dahlström 89 Ullevi FK
Längd 6.75 6.65 Carolina Klüft 83 IFK Växjö
Tresteg 14.30 14.10  
Kula 18.30 17.30 Helena Engman 76 Riviera FI - återbud
Diskus 62.00 59.50  
Slägga 71.50 69.00  
Spjut 61.00 59.00  
Sjukamp 6.150 5.950 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x100m 44.00    
4x400m 3:32.00    

 
Anm: Kvalgränserna följer - med undantag för marathon - strikt IAAF:s officiella gränser.
 

Uttagningsprinciper och -kriterier:


ALLMÄNT

* IAAF:s kvalgränser ovan skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För nominering kommer stor vikt att läggs vid bl a:
- Var och när man klarat "kvalgränsen".
- Att man bekräftat kvalresultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid VM.

* Förbundskaptenen avser att kontakta samtliga som klarar "kvalgränserna" under perioden och meddela vilka förutsättningar som gäller för nominering. Vid ev osäkerhet om vad som gäller går det förstås också alltid bra att själv söka kontakt med Förbundskaptenen för besked.

NOMINERINGSPRINCIPER

* Klarad A-gräns: Under kvalperioden innebär "i princip" att man är klar för VM. I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar A-gränsen i en gren kommer förbundskaptenen att avgöra vilka som skall nomineras.

* Klarad B-gräns: Är inte liktydigt med automatisk nominering, utan den aktive skall visa stabilitet på den aktuella resultatnivån. I händelse av att fler än en aktiv klarar B-gränsen i en gren kommer förbundskaptenen att avgöra vem som skall nomineras.

KVALTILLFÄLLEN

* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Kontakta förbundskaptenen före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.

* För marathon och stafett gäller att resultat måste vara uppnått vid tävling som finns med i IAAF:s förteckning över VM-kvalificerande (se länkar i högerspalten på IAAF:s VM-kvalgränssida).

MARATHON

* Kvalgränserna ovan är SFIF:s.

* Den som under kvalperioden för marathon (se ovan) klarar kvalgränsen kommer att ges direkt klartecken för VM.

* Kvaltid måste vara uppnådd vid lopp listat av IAAF som VM-kvalificerande (se ovan under Kvaltillfällen).

STAFETT

* Kvaltid måste vara uppnådd vid tävling listad av IAAF som VM-kvalificerande (se ovan under Kvaltillfällen).

NOMINERINGSTILLFÄLLEN

* Nominering kommer att ske vid nedanstående åtta tillfällen under sommaren (information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen):

5 maj, 1 juni, 14 juni, 20 juni, 28 juni, 11 juli, 2 augusti och 14 augusti.



 

Lag-EM Super League 
Stockholm 18-19 juni

Resor: Ut 16 juni, hem 20 juni
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Kristoffer Fransson, Fredrik Trahn (media)
Coacher: Kenth Olsson, Steffen Fricke, Mikael Wirstedt, Monica Rydén, Torbjörn Eriksson, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Kent Claesson, Yannick Tregaro, Oscar Gidewall, Thomas Kyöttilä, Anton Leion, Manuel Brändeborn, Bobbie Lohse
Medicinskt team
: Lena Haggren Råsberg, Elsa Pihl, Jonas Lindberg, Linda Nilsson, Henrik Wagner
Grenar: Se tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: BLR, CZE, ESP, FRA, GBR, GER, ITA, RUS, POL, POR, UKR.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering:

* Kommer att ske vid nedanstående två tillfällen (information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen):
11 juni (efter Folksam GP i Göteborg)
13 juni (efter Folksam Challenge i Hässleholm)

* I de flesta grenar kommer observationstävlingar att genomföras med tyngdpunkt på Folksam GP i Göteborg 11 juni och Folksam Challenge i Hässleholm 12 juni. Hänsyn kommer också tas till resultat gjorda vid andra tillfällen. De specifika förutsättningarna för resp gren kan erhållas från förbundskaptenen .
 

Gren Nominerade
MÄN  
100m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
800m Joni Jaako 86 Hammarby IF
1500m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
3000m Erik Johansson 89 Hässelby SK
5000m Adil Bouafif 78 Hässelby SK
3000m H Eric Senorski 89 Örgryte IS
110m H Philip Nossmy 82 Malmö AI
400m H Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
Höjd Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF
Stav Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg Mathias Ström 87 Örgryte IS
Kula Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
4x100m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Oskar Åberg 89 Huddinge AIS
  Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
4x400m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Mattias Claesson 86 Hässelby SK
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
   
Gren Nominerade
KVINNOR  
100m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m Josefin Magnusson 89 Malmö AI
800m Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
1500m Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI
3000m Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
5000m Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK
3000m H Klara Bodinson 90 IFK Lidingö
100m H Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
400m H Sofie Persson 87 Hammarby IF
Höjd Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS
Stav Malin Dahlström 89 Ullevi FK
Längd Carolina Klüft 83 IFK Växjö
Tresteg Kristin Franke Björkman 91 IF Göta
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus Sofia Larsson 88 IF Göta - återbud
  Sandra Andersson 90 Ullevi FK
Slägga Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
4x100m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Julia Skugge 88 Glanshammars IF
4x400m Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Sofie Persson 87 Hammarby IF
  Rebecca Högberg 84 Hammarby IF
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

 

 



 



Sverige - Finland ("Finnkampen")
Helsinki, FIN 9-10 september

Resdagar: Ut 8 september, hem 11 september
Överledare: Karin Lundgren
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Petra Eklund, Johanna Berggrén, Fredrik Trahn (media).
Coacher: Bengt-Erik Blomkvist, Roland Bergman, Steffen Fricke, Mikael Wirstedt, Kenth Olsson, Ulf Friberg, Ola Thorson, Midde Hamrin, Kent Claesson, Mikael Norman (t f förbundskapten), Anna Strenius, Roger Thorstensson, Yannick Tregaro, Henrik Wennberg, Stefan Fredriksson, Stellan Kjellander, Jonas Mellblom (kan komma att kompletteras).
Medicinskt team
: Dick Larsson, Linda Nilsson, Magnus Hård, Henrik Wagner.
Grenar:
Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Nominering: Under hand fram till den 4 september.
Nomineringsprinciper:

* Stora SM (Gävle 12-14 augusti) kommer att vara en viktig tävlingen och väga tungt i den slutliga nomineringen. Samtliga mästare/mästarinnor får plats i truppen, vilket i de flesta fall också innebär tävlande men uppdrag som "reserv" kan också förekomma.

* Hänsyn kommer också att tas till övriga tävlingar från SM och framåt. Här kommer stort fokus vara på Folksam Challenge-tävlingarna (Eskilstuna 18 augusti och Mölndal 3 september). Andra tävlingar liksom galor utomlands kommer också tas i beaktande.

* Målet är att ha starkast möjliga lag för att ta en dubbelseger i Helsingfors. Därför kommer dubbleringar att bli aktuella.

* Information om de specifika förutsättningarna i resp gren kan fås från Förbundskaptenen eller ansvarig GUA/GGC.
 

 

Gren Nominerade
MÄN  
100m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  David Sennung 91 Ullevi FK
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
800m och Joni Jaako 86 Hammarby IF
1500 m Johan Rogestedt 93 F Stenungsunds FI
  Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF
  Johan Walldén 87 Gefle IF
  Jonas Leandersson 91 Malmö AI
5000m Eric Senorski 89 Örgryte IS
  Erik Johansson 89 Hässelby SK
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
10000m Adil Bouafif 78 Hässelby SK
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
  Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
3000m H Eric Senorski 89 Örgryte IS
  Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
  Fredrik Johansson 86 IFK Växjö
110m H Robert Kronberg 76 IF Kville
  Amir Shaker 89 Eskilstuna FI
  Alexander Brorsson 90 IFK Växjö
400m H Niclas Åkerström 88 IFK Växjö
  Niklas Larsson 85 Hässelby SK
  Erik Lindahl 90 IF Kville
Höjd Emil Svensson 89 Örgryte IS
  Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF
  Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne FI
Stav Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
  Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK
  Simon Gyllensten 92 Örgryte IS
Längd Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  Michel Tornéus 86 Hammarby IF
  Björn Wilson 90 IK Orient
Tresteg Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS
  Daniel Falk 88 IK Lerum FI
  Mathias Ström 80 Örgryte IS
Kula Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
  Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
  Axel Härstedt 87 Malmö AI
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
  Markus Johansson 90 IF Göta
  Karl-Erik Ludvigsson 88 IF Göta
Spjut Kim Amb 90 F Bålsta IK
  Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
  Jiannis Smalios 87 KFUM Örebro
4x100m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  David Sennung 91 Ullevi FK
  Odain Rose 92 IFK Umeå
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
4x400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Joni Jaako 86 Hammarby IF
  Niclas Åkerström 88 IFK Växjö
   
KVINNOR  
100m Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
  Lena Berntsson 78 Ullevi FK
200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Elin Moraiti 91 Falu IK
800m Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI
  Elin Moraiti 91 Falu IK
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
1500m Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Linn Nilsson 90 Hälle IF
5000m Meraf Bahta 89 Hälle IF
  Malin Liljestedt 81 Spårvägens FK
  Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
10000m Louise Wiker 79 Hässelby SK
  Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
  Susanne Grimfors 77 FK Studenterna
3000m H Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Klara Bodinson 90 IFK Lidingö
  Maria Borglund 91 Sävedalens AIK
100m H Ellinore Hallin 87 IFK Växjö
  Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
  Caroline Lundahl 91 KA 2 IF
400m H Isabelle Eriksson 86 IFK Lidingö
  Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK
  Sara Bley 91 GoIF Tjalve
Höjd Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS
  Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
  Victoria Dronsfield 91 IF Göta
Stav Malin Dahlström 89 Ullevi FK
  Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK
  Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Längd Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Erica Jarder 86 Spårvägens FK
  Malin Marmbrandt 85 Västerås FK
Tresteg Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
  Lynn Johnson 94 Ullevi FK
  Angelica Ström 81 Gefle IF
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
  Catarina Andersson 77 Hässelby SK
  Anna Wikström 87 IFK Tumba
Diskus Sandra Andersson 91 Ullevi FK
  Anna Wikström 87 IFK Tumba
  Jenny Johansson 88 Västerås FK
Slägga Tracey Andersson 84 Ullevi FK
  Emma Johannesson 84 Ullevi FK
  Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI
Spjut Anna Wessman 89 IFK Växjö
  Annika Petersson 79 Gefle IF
  Emelie Larsson 91 Ullevi FK
4x100m Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
  Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Erica Pettersson 90 IF Göta
4x400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Elin Moraiti 91 Falu IK
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg
   
   

 


 



 

 

Sverige-Estland-Finland mångkamp
Seinäjoki, FIN 4-5 juni

Resor: Ut 3 juni, hem 6 juni
Landslagsledning: Ulrik Mattisson, Petra Eklund
Coacher: Krister Hultberg, Leif Robertson, Tommy Sarenbrant, Petra Eklund
Medicinskt team: Erica Grealish, Erik Svensson
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 22 maj.
Slutnominering: 25 maj

MÄN Nominerade
Tiokamp Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK
  Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
  Erik Larsson 80 F Gotländsk FI
  Rasmus Carlsson 88 Falu IK
   
KVINNOR  
Sjukamp Lisa Linnell 91 Ljungby FIK
  Josephine Rohr 91 F Bålsta IK
  Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve
   
   

 






Europacupen mångkamp
Bressanone, ITA 2-3 juli

Resor: Ut 30 juni, hem 4 juli
Landslagsledning:
Ulrik Mattisson, Petra Eklund
Coacher: Krister Hultberg, Leif Robertson, Tommy Sarenbrant, Conny Silfver
Medicinskt team:
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 19 juni
Slutnominering: 20 juni

MÄN Nominerade
Tiokamp Björn Barrefors 87 Hammarby IF
  Björn Johansson 88 Västerås FK
  Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
  Marcus Nilsson 91 Högby IF
KVINNOR  
Sjukamp Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK - återbud
  Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve
  Lisa Linnell 91 Ljungby FIK
  Josefin Svensson 89 IFK Växjö
  Josephine Rohr 91 F Bålsta IK

 

 

 


 

 

European Cup 10000m
Oslo, NOR 4 juni

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2009 ha uppfyllt EAA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier:
*
Löpare kommer förhandsnomineras efter terräng-SM på basis av tidigare meriter.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat senare under våren. För att vara aktuell krävs möjlighet att springa ned mot eller bättre än 29:15 resp 33:45.

Nominering:

  Nominerade
   
MÄN  
10000m Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
   
KVINNOR  
10000m  
   

 






 

Nordic 10000m Challenge
Selfoss, ISL 22 maj

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha minst 1 och högst 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM (Uppsala 16-17 april) görs en bedömning som främst grundar sig på resultat - framförallt terräng-SM men också internationella gatlopp över 10 km - under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de landslagsnominerade kan få möjlighet att springa NCh-loppet. För mer information kontakta landslagsledaren Ulf Friberg.
 

MÄN Nominerade
10000m David Nilsson 87 Högby IF
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
KVINNOR  
10000m Louise Wiker 79 Hässelby SK