Fredag 24 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer vår/sommar 2012 

 

Uppdaterat: 29 augusti 2012
 

OS SWE-EST-FIN mångkamp
EM  
Finnkampen Nordic 10000m challenge
  European 10000m Cup
   
  VM/EM 100 km
  VM/EM 24 timmar
 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2012 års internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt. 
 



 

Utomhus-EM
Helsingfors, FIN 27 juni - 1 juli

Resor: Ut 25 juni, hem 2 juli
Överledare: Tomas Riste
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Anders Rydén, Johanna Berggrén
Coacher (kommer att kompletteras): Bengt-Erik Blomkvist, Kenth Olsson, Roland Bergman, Mikael Wirstedt, Steffen Fricke, Ulf Friberg, Oscar Gidewall, Anders Axlid, Bobbie Lohse, Anton Leion, Conny Silfver, Dejan Mirkovic.
Medicinskt team: Dick Larsson, Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson, Jimmy Palm, Henrik Wagner
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/gren. Se förutsättningar nedan.
Kvalperiod (SFIF): 1 januari - 17 juni.
Nomineringsdatum: Nomineringar kommer preliminärt att ske vid följande tillfällen: 28 maj, 6 juni, 14 juni och 17 juni.
Slutnominering: 17 juni.

Kvalgränser:

Gren EAA-gräns Uttagna
MÄN    
100m 10.40 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
200m 20.95 Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
400m 46.70 Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
800m 1:47.80 Johan Svensson 89 Spårvägens FK
    Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
1500m 3:41.40  
5000m 13:40.00 Adil Bouafif 78 Hässelby SK
10000m 28:55.00 Adil Bouafif 78 Hässelby SK
    Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
3000m H 8:35.00  
110m H 13.80 Philip Nossmy 82 Malmö AI
400m H 51.10  
Höjd 2.26  
Stav 5.55 Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd 7.95 Michel Tornéus 86 Hammarby IF
    Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
Tresteg 16.60  
Kula 19.85 Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Diskus 62.90 Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
    Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Slägga 73.80 Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut 79.30 Kim Amb 90 F Bålsta IK
    Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
Tiokamp 7.800 Björn Barrefors 87 Hammarby IF
    Petter Olson 91 Malmö AI
    Marcus Nilsson 91 Högby IF
4x100m 16 lag Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
    Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
    Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
    David Sennung 91 Ullevi FK
    Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
    Oskar Åberg 89 Huddinge AIS
4x400m 16 lag  
     
KVINNOR    
100m 11.55  
200m 23.65  
400m 53.40 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
    Josefin Magnusson 89 Malmö AI
800m 2:02.80 Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå
1500m 4:12.00 Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå
5000m 15:40.00  
10000m 33:25.00  
3000mH 9:55.00  
100m H 13.35  
400m H 57.60 Frida Persson 89 Hammarby IF
Höjd 1.90 Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS
    Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav 4.35 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
    Malin Dahlström 89 Ullevi FK
Längd 6.55 Carolina Klüft 83 IFK Växjö - återbud
Tresteg 14.00  
Kula 16.40 Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus 57.00  
Slägga 68.50 Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut 57.50  
Sjukamp 5.920 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x100m 16 lag Lena Berntsson 78 Ullevi FK
    Freja Jernstig 92 IF Göta
    Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
    Julia Skugge 88 Glanshammars IF
    Erica Jarder 86 Spårvägens FK
    Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg
4x400m 16 lag  

 

Förtydliganden och kommentarer:

ALLMÄNT
* Tag alltid kontakt med Förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller.
* Nominering sker vid sex tillfällen (se Nomineringsdatum ovan), därutöver sker fortlöpande avstämning med Förbundskaptenen

GRÄNSER och NOMINERINGSPOLICY
* SFIF kommer att ha en i grunden positiv syn på deltagande, där vi ändå vill betona att aktiva som deltar skall ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång.
* EAA:s har till detta EM kompletterat de traditionella kvalgränserna med några ytterligare kvalificeringsmöjligheter (se nedan "Nya kvalbestämmelser"). 
* EAA:s kvalgränser i tablån skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För slutlig uttagning kommer stor vikt och hänsyn att tas till bl a
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid EM!
- Var och när man klarat "kvalgränsen"
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2011 komma att beaktas.
* Förhandsnominering som inte följs upp enl ovanstående kriterier kan innebära att slutgiltig uttagning ej verkställs.

NYA KVALBESTÄMMELSER
* Som "klarad kvalgräns" räknas även en topp-3 grenplacering vid en "EAA Premium Meeting", en seger vid en "EAA Classic Meeting" och på 10000m en topp-3 placering vid Europacupen 10000m. (Se förteckning nedan över aktuella tävlingar.)
* Den tidigare möjligheten att anmäla en deltagare utan "klarad kvalgräns" finns inte längre.
* Eftersom EAA angivit ett önskat minsta antal deltagare i varje gren kommer man i händelse av för få anmälda kvalificerade deltagare att erbjuda aktiva från en "väntelista" (baserad på årsbästa 2012) att delta.
* Vad gäller aktiva som inte klarat själva kvalgränserna kommer SFIF vara restriktivt. Dock kan det bli aktuellt med uttagning baserat på Förbundskaptenens bedömning av aktuell grens nivå i Europa och den aktives möjlighet att konkurrera.

STAFETTER
* 16 länder kommer erbjudas plats i resp stafett där värdlandet (Finland) har en plats reserverad (som de dock kan avstå från att utnyttja).
* Kvalificering grundas på den sammanlagda tiden för de två bästa loppen under perioden 1 januari 2011 - 10 juni 2012. (OBS: Lag från minst tre nationer måste delta i tävling för att tiden skall räknas.)

SPECIELLA KVALTÄVLINGAR
* EAA Premium Meetings: 3.6 Bydgoszcz, POL; 5.6 Montreuil, FRA; 8.6 Torino, ITA; 9.6 Villeneuve d'Ascq, FRA; 11.6 Praha, CZE.
* EAA Classic Meetings: 25.5 Dessau, GER; 7.6 Huelva, ESP; 9.6 Istanbul, TUR; 14.6 Velenje, SLO; 17.6 Zjukovskij, RUS
* Europacup 10000m: 3.6 Bilbao, ESP



 



 

Olympiska Spelen
London, GBR 3-12 augusti

Förbundskapten: Stefan Olsson
Coacher: Oscar Gidewall, Yannick Tregaro, Lars Andersson, Roland Bergman, Dejan Mirkovic, Björn Amb, Emil Predan, Agne Bergvall
Medicinskt team: Dick Larsson, Tommy Eriksson, Jenny Jacobsson (precamp)
Grenar: Se Prestationsnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/gren.
Uttagning: Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) ansvarar för all uttagning till OS. SOK:s grundkriterium - gällande för alla idrotter - är att den aktive visat en prestationsförmåga som indikerar kapacitet att konkurrera om en topp-8-placering.
Precamp: Kommer att erbjudas i Annecy, FRA med start 23 juli
Kvalperiod: 1 januari - 8 juli.
Slutnominering: 8 juli.

Prestationsnivåer för nominering till SOK:

Gren Nivå Uttagna
MÄN    
100m 10.15  
200m 20.35  
400m 45.10  
800m 1:45.00  
1500m 3:34.50  
5000m 13:14.00  
10000m 27:40.00  
Marathon 2:11:00  
3000m H 8:18.00  
110m H 13.45  
400m H 49.00  
Höjd 2.31  
Stav 5.75 Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd 8.20 Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg 17.20 Christian Olsson 80 Örgryte IS - återbud
Kula 20.50  
Diskus 65.00  
Slägga 78.00  
Spjut 83.00 Kim Amb 90 F Bålsta IK
Tiokamp 8.250  
4x100m 38.50  
4x400m 3:01.50  
     
KVINNOR    
100m 11.20  
200m 22.80  
400m 51.30 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m 1:59.50  
1500m 4:04.00  
5000m 15:15.00  
10000m 31:40.00  
Marathon 2:25:30 Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
3000mH 9:36.00  
100m H 12.80  
400m H 55.20  
Höjd 1.95 Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS
    Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav 4.60 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd 6.75 Carolina Klüft 83 IFK Växjö - återbud
Tresteg 14.40  
Kula 18.75  
Diskus 63.00  
Slägga 71.50  
Spjut 61.50  
Sjukamp 6.300 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x100m 43.20  
4x400m 3:26.00  

 

Förtydliganden och kommentarer:

ALLMÄNT
SFIF:s roll är alltså att till SOK föreslå aktiva som bedöms uppfylla SOK:s kriterier. Det innebär att i princip endast aktiva som har resultat motsvarande topp-8 i världen och som bedöms ha en realistisk chans att nå denna nivå på OS kommer att nomineras till SOK.

Möjlighet till nominering finns också för aktiva som har anledning att vara med för att skaffa sig erfarenhet inför OS 2016.

Det bör också betonas att en nominering till SOK inte per automatik innebär uttagning till OS. I slutänden är det alltid SOK som har sista ordet.

PRESTATIONSNIVÅER
De officiella kvalgränser (A och B) som IAAF satt upp för OS gäller alltså inte. I stället har SFIF satt upp "prestationsnivåer" som skall motsvara den standard som behövs för att uppfylla SOK:s nomineringskriterier.

I fastställandet av nivåerna har vägts in resultat från tidigare globala mästerskap och världsstatistik de senaste åren räknat på placering 12-20 och max tre aktiva per nation.

Det är alltså tuffa nivåer för att nominering till SOK skall bli aktuell. Något som förhoppningsvis kommer att tjäna som inspiration!

NOMINERINGAR
De fyra första förhandnomineringarna gjordes av SOK redan i november 2011. Strävan från både SFIF och SOK är sedan att nominera så tidigt som möjligt under försommaren 2012. Detta för att ge bästa möjliga förutsättningar för optimala förberedelser.

 

 



 



Sverige - Finland ("Finnkampen")
Göteborg/U 1-2 september

Resdagar: Till Göteborg 31 augusti (samling vid lunchtid), hem 3 september
Överledare: Tomas Riste
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Kristoffer Fransson, Johanna Berggrén, Fredrik Trahn (media)
Coacher: Bengt-Erik Blomkvist, Anders Palmqvist, Steffen Fricke, Roland Bergman, Monica Rydén, Kenth Olsson, Ulf Friberg, Ola Thorsson, Kent Claesson, Midde Hamrin, Mikael Norman, Jan Bäck, Thomas Kyöttilä, Anna Strenius, Anders Axlid, Manuel Brändeborn, Magnus Hallgrimsson, Stellan Kjellander, Jonas Mellblom, Bengt Bengtsson (gång).
Medicinskt team: Dick Larsson, Jenny Jacobsson, Jonas Lindberg, Henrik Wagner och Peter Lantz.
Grenar: Gängse (se nedan). OBS: Utom landskampen (poängberäkningarna) kommer också 4x110m häck resp 4x100m häck stafett att genomföras om "uppvisningsgrenar".
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagning: Under hand fram t o m den 26 augusti.
Uttagningsprinciper:

* Stora SM (Stockholm 24-26 augusti) kommer att vara en viktig tävling och väga tungt i den slutliga uttagningen. Samtliga mästare/mästarinnor får plats i truppen, vilket i de flesta fall också innebär tävlande men uppdrag som "reserv" kan också förekomma.

* Hänsyn kommer också att tas till bl a Folksam Challenge-tävlingarna (Uppsala 28 juli och Mölndal 4 augusti). Andra tävlingar liksom galor utomlands kommer också tas i beaktande.

* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att upprepa dubbelsegern senast matchen i Göteborg (2009). Därför kommer dubbleringar att bli aktuella. 

* Nytt i år är att för att kunna tävla för Sverige i landskamper krävs att man är behörig att representera Sverige internationellt enl IAAF:s regler.

* Information om de specifika förutsättningarna i resp gren kan fås från Förbundskaptenen eller ansvarig GUA/GGC.
 

Gren Uttagna
MÄN  
100m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Alexander Brorsson 90 IFK Växjö
  Odain Rose 92 IFK Umeå
200m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Felix Francois 90 Örgryte IS
  Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
800m Johan Svensson 89 Spårvägens FK
  Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Anton Asplund 90 Turebergs FK
1500 m Johan Walldén 87 Gefle IF
  Johan Hydén 89 IK Akele
  Staffan Ek 91 Björnstorps IF
5000m Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
  Johan Hydén 89 IK Akele
  vakant
10000m Mikael Ekvalll 89 Strömstad LK
  Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Emil Lerdahl 82 Hammarby IF
3000m H Eric Senorski 89 Örgryte IS
  Robin Lindgren 90 Örgryte IS
  Daniel Lundgren 85 Turebergs FK - återbud
  Fredrik Johansson 86 IFK Växjö
110m H Alexander Brorsson 90 IFK Växjö
  Marvin Tay 90 Spårvägens FK
  Amir Shaker 89 Råby-Rekarne FI
400m H Petter Olson 91 Malmö AI
  Erik Lindahl 90 Ullevi FK
  Niklas Larsson 85 Hässelby SK
Höjd Jakob Thorvaldsson 88 IFK Lidingö
  Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF
  Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta
Stav Alhaji jeng 81 Örgryte IS
  Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
  Simon Assarsson 91 IFK Växjö
Längd Michel Tornéus 86 Hammarby IF
  Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  Alexander Wittlock 91 Hanvikens SK
Tresteg Moteba Mohamed 90 Alingsås IF
  Anton Andersson 81 Örgryte IS
  Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS
Kula Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
  Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
  Stefan Kvist 87 Alvesta FI
  Oscar Vestlund 93 Kils AIK
Spjut Kim Amb 90 F Bålsta IK
  Jonas Lohse 87 Mölndals AIK
  Gabriel Wallin 81 Södertälje IF - återbud
  Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå
4x100m Alexander Brorsson 90 IFK Växjö
  Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Odain Rose 92 IFK Umeå
  Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS
4x400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Felix Francois 90 Örgryte IS
  Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
  Petter Olson 91 Malmö AI
   
   
   
KVINNOR  
100m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Julia Skugge 88 Glanshammars IF
  Freja jernstig 92 IF Göta
200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg
  Angelica Karlsson 93 Tanums IF
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Lisa Duffy 93 Hässelby SK
800m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå
  Lisa Forsberg 89 Spårvägens FK
1500m Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå
  Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
5000m Hanna Bartholomew 83 Hässelby SK
  Elin Borglund 91 Sävedalens AIK
  Madeleine Larsson 81 Hässelby SK
10000m Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
  Cecilia Kleist 82 IK Akele
  Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK
3000m H Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Maria Borglund 91 Sävedalens AIK
  Lena Örn 88 Spårvägens FK
100m H Ellinore Hallin 87 IFK Växjö
  Caroline Lundahl 91 KA 2 IF
  Malin Eriksson 91 KFUM Örebro
400m H Frida Persson 89 Hammarby IF
  Sara Bley 91 GoIF Tjalve
  Evelin Hindrikes 91 Kvarnsvedens GoIF
Höjd Victoria Dronsfield 91 IF Göta
  My Nordström 90 IK Norrköpings FI
  Sofie Skoog 90 IF Göta
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
  Malin Dahlström 89 Ullevi FK
  Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK
Längd Erica Jarder 86 Spårvägens FK
  Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
Tresteg Angelica Ström 81 Gefle IF
  Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
  Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
  Catarina Andersson 77 Hässelby SK
  Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
  Heidi Schmidt 93 Täby IS
  Anna Wikström 87 IFK Tumba
Slägga Tracey Andersson 84 Ullevi FK
  Karolina Pedersen 87 Ullevi FK
  Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
Spjut Sofi Flinck 95 Västerås FK
  Annika Petersson 79 Gefle IF
  Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04
4x100m Julia Skugge 88 Glanshammars IF
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Jenny Melin 93 Strands IF
  Freja jernstig 92 IF Göta
  Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg
4x400m Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Lisa Duffy 93 Hässelby SK
   
   
   
   

 


 



 





 

 

European Cup 10000m
Bilbao, ESP 3 juni

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2010 ha uppfyllt EAA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier:
*
Löpare kan förhandsnomineras på basis av tidigare meriter samt avstämning av hur vinterträningen gått.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat senare under våren inkl terräng-SM. För att vara aktuell krävs möjlighet att springa ned mot eller bättre än 29:15 resp 33:45.
Slutnominering: 15 maj
 

  Nominerade
   
MÄN  
10000m Adil Bouafif 78 Hässelby SK - avstår
  Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Eric Senorski 89 Örgryte IS
   
KVINNOR  
10000m Louise Wiker 79 Hässelby SK
   

 



 

Nordic Challenge 10000m
Köbenhavn, DEN 19 maj

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha minst 1 och högst 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM (Linköping 28-29 april) görs en bedömning som främst grundar sig på resultat - framförallt terräng-SM men också internationella gatlopp över 10 km - under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de landslagsnominerade kan få möjlighet att springa NCh-loppet. För mer information kontakta landslagsledaren Ulf Friberg.
Slutnominering: 4 maj
 

  Nominerade
   
MÄN  
10000m Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
   
KVINNOR  
10000m Louise Wiker 79 Hässelby SK
  Cecilia Kleist 82 IK Akele

 








 

VM/EM 100 km
Seregno, ITA 22 april

Lagledning: Peter Fredricson, Reima Hartikainen, Kristina Paltén
Grenar: 100 km (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på EM.
Resultatnormer: M 7:30 (eller 83 km på 6 timmar), K 9:00 (eller 72.5 km på 6 timmar)
Slutnominering: 10 mars
 

MÄN Nominerade
100 km Jonas Buud 74 IFK Mora
   
KVINNOR  
100 km Kajsa Berg 79 Huddinge AIS
  Mona Hallberg 83 IF Göta Karlstad
  Kerstin Rosenqvist 74 Västerås LK





VM/EM 24 timmar
Katowice, POL 8-9 september

Lagledning: Reima Hartikainen, Peter Fredricson, Kristina Paltén
Fysioterapeut: Patrick Hellström
Grenar: 24 timmar (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på EM.
Resultatnormer: M 220 km (eller 15:50 på 100 miles eller 31:00 på Spartathlon), K 200 km (eller 18:00 på 100 miles eller 35:00 på Spartathlon)
Slutnominering: 15 maj
 

MÄN Nominerade
24 timmar Mikael Andersson 72 Västerås LK
   
KVINNOR  
24 timmar Anna Grundahl 76 IF Linnéa
  Torill Fonn 67 Team Ultrasweden LK
  Maria Jansson 85 Team Ultrasweden LK



Sverige-Estland-Finland mångkamp
Viljandi, EST 2-3 juni

Resor: Ut 1 juni, hem 4 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Krister Hultberg, Leif Robertson, Tommy Sarenbrant
Medicinskt team:
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 20 maj.
Slutnominering: 22 maj

MÄN Nominerade
Tiokamp Adam Björling 90 GoIF Tjalve
  Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro
  David Kallebäck 89 Varbergs GIF
  Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK
  Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
KVINNOR  
Sjukamp Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
  Sofia Linde 95 Täby IS
  Lisa Linnell 91 IFK Växjö
  Martina Salander 92 Fredrikshofs FI