Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 20 oktober 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer vår/sommar 2013 

 

Uppdaterat: 3 september 2013
 

VM SWE-EST-FIN mångkamp
   
Lag-EM Nordic 10000m challenge
Finnkampen European 10000m Cup
   
Europacupen mångkamp EM 100 km
  VM/EM 24 timmar
  VM 100 km



OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt. 
 



 

VM
Moskva, RUS 10 - 18 augusti

Resor: Ut 7 augusti (prel), hem 19 augusti
Överledare:
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman, Fredrik Trahn (media) 
Coacher: Roland Bergman, Henok Weldgebriel, Yannick Tregaro, Ulf Friberg, Björn Amb, Oscar Gidewall, Kjell Bystedt, Jörgen Becke, Anders Møller, Siw Karlström (gång)
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Tommy Eriksson, Henrik Wagner
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 1 deltagare/gren som klarat B-gränsen. Ytterligare 1 eller 2 deltagare/gren tillåts under förutsättning att de klarat A-gränsen. Utanför ovanstående nationella kvot får regerande världsmästare (2011) och Diamond League-vinnare (2012) delta.
Kvalperiod: 1 oktober 2012 - 29 juli 2013. (Marathon, mångkamp: 1 januari 2012 - 29 juli 2013)
Uttagning: Första uttagning 22 april.
Slutlig uttagning: 29 juli


Kvalgränser: 
Gren A-gräns B-gräns Nominerade
MÄN      
100m 10.15 10.21  
200m 20.52 20.60 Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
400m 45.28 45.60  
800m 1:45.30 1:46.20  
1500m 3:35.00 3:37.00  
5000m 13:15.00 13:20.00  
10000m 27:40.00 28:05.00  
Marathon 2:14:00* 2:14:00* Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
3000m H 8:26.00 8:32.00  
110m H 13.40 13.50 Philip Nossmy 82 Malmö AI
400m H 49.40 49.60  
Höjd 2.31 2.28  
Stav 5.70 5.60 Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd 8.25 8.10 Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg 17.20 16.85  
Kula 20.60 20.10 Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Diskus 66.00 64.00 Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga 79.00 76.00 Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut 83.50 81.00 Kim Amb 90 F Bålsta IK
      Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
Tiokamp 8.200 8.000 Marcus Nilsson 91 Högby IF
4x100m 39.20    
4x400m 3:05.00    
20 kmG     Anatole Ibanez 85 Eskilstuna FI
      Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
      Andreas Gustafsson 81 GK Steget
50 kmG     Andreas Gustafsson 81 GK Steget
      Anatole Ibanez 85 Eskilstuna FI
       
KVINNOR      
100m 11.28 11.36  
200m 23.05 23.30 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m 51.55 52.35 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m 2:00.00 2:01.50  
1500m 4:05.50 4:09.00 Abeba Aregawi 90 Hammarby IF
5000m 15:18.00 15:24.00  
10000m 31:45.00 32:05.00  
Marathon 2:34:00* 2:34:00* Isabellah Andersson 80 Hässelby SK - återbud
3000mH 9:43.00 9:48.00 Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
100m H 12.94 13.10  
400m H 55.40 56.55  
Höjd 1.95 1.92 Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK - återbud
      Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS
Stav 4.60 4.50 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd 6.75 6.65 Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg 14.40 14.20  
Kula 18.30 17.20  
Diskus 62.00 59.50  
Slägga 72.00 69.50 Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut 62.00 60.00 Sofi Flinck 95 Västerås FK
Sjukamp 6.100 5.950 Sofia Linde 95 Täby IS
      Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK - återbud
4x100m 44.00    
4x400m 3:33.00    

 
Anm: Kvalgränserna följer - med undantag för marathon - strikt IAAF:s officiella gränser. Observera att "regerande areamästare", dvs för oss Europamästare utomhus, jämställs med klarad A-gräns inom kvalperioden.
 

Uttagningsprinciper och -kriterier:


ALLMÄNT

* IAAF:s kvalgränser ovan skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande. För uttagning kommer stor vikt att läggs vid bl a:
- Var och när man klarat "kvalgränsen".
- Att man bekräftat kvalresultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte uttagning.
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid VM.

* Förbundskaptenen avser att kontakta samtliga som klarar "kvalgränserna" under perioden och meddela vilka förutsättningar som gäller för uttagning. Vid ev osäkerhet om vad som gäller går det förstås också alltid bra att själv söka kontakt med Förbundskaptenen för besked.

NOMINERINGSPRINCIPER

* Klarad A-gräns: Under kvalperioden innebär "i princip" att man är klar för VM. I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar A-gränsen i en gren avgör förbundskaptenen vilka som skall tas ut.

* Klarad B-gräns: Är inte liktydigt med automatisk uttagning, utan den aktive skall visa stabilitet på den aktuella resultatnivån. I händelse av att fler än en aktiv klarar B-gränsen i en gren avgör förbundskaptenen vem som skall tas ut.

KVALTILLFÄLLEN

* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Kontakta förbundskaptenen före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.

* För marathon och stafett: Se information nedan om speciella krav på tävling.

MARATHON

* Kvalgränserna ovan är SFIF:s.

* Den som under kvalperioden för marathon (se ovan) klarar kvalgränsen kommer att ges direkt klartecken för VM.

* Kvaltid måste vara uppnådd vid lopp med av IAAF registrerad giltig kontrollmätning (se förteckning på IAAF:s hemsida).

STAFETT

* Kvaltid måste vara uppnådd vid internationell tävling i lopp där lag från minst tre olika nationer deltagit.

UTTAGNINGSTILLFÄLLEN

* Första uttagning 22 april och slutlig uttagning 29 juli. Övriga uttagningstillfällen kommer att meddelas senare.  Information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen.








 

Lag-EM First League 
Dublin, IRL 22-23 juni

Resor: Ut 20 juni, hem 24 juni
Överledare: Mats Åkerlind
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman, Kristoffer Fransson, Isabelle Eurenius (media).
Coacher: Håkan Andersson, Kenth Olsson, Lars Eriksson, Steffen Fricke, Kent Claesson, Ulf Friberg, Andy Senorski, Yannick Tregaro, Oscar Gidewall, Anders Axlid, Björn Amb, Jonas Mellblom.
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Tommy Eriksson, Erik Bergstrand, Mikael Hallberg
Grenar: Se tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: BEL, BUL, CZE, EST, FIN, HUN, IRL, NED, POR, ROU, SUI.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Uttagning:
* Kommer att ske samlat måndag 17 juni
* I de flesta grenar kommer observationstävlingar att genomföras med tyngdpunkt på Folksam GP i Göteborg 15 juni och Folksam Challenge i Uppsala 16 juni. Hänsyn kommer också tas till resultat gjorda vid andra tillfällen. De specifika förutsättningarna för resp gren kan erhållas från förbundskaptenen eller grengruppssamordnare.
 

Gren Uttagna
MÄN  
100m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
200m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
400m Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
800m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
1500m Johan Hydén 89 Hammarby IF
3000m Adil Bouafif 78 Hässelby SK
5000m Olle Walleräng 85 Spårvägens FK - återbud
  Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
3000m H Emil Blomberg 92 Hässelby SK
110m H Philip Nossmy 82 Malmö AI
400m H Niclas Åkerström 88 IFK Växjö
Höjd Andreas Carlsson 95 IK Ymer
Stav Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg Mathias Ström 87 Örgryte IS
Kula Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut Kim Amb 90 F Bålsta IK
4x100m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Alexander Brorsson 90 IFK Växjö
  Odain Rose 92 IFK Umeå
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Johan Wissman 82 Hässelby SK
4x400m Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK
  Felix Francois 90 Örgryte IS
  Johan Wissman 92 Hässelby SK
  Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
Gren Uttagna
KVINNOR  
100m Irene Ekelund 97 Kils AIK
200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
1500m Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
3000m Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
5000m Louise Wiker 79 Hässelby SK
3000m H Maria Larsson 94 Örgryte IS
100m H Ellinore Hallin 87 IFK Växjö - återbud
  Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
400m H Frida Persson 89 Hammarby IF - återbud
  Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF
Höjd Emma Green Tregaro 84 Örgrye IS
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg Lynn Johnson 94 Ullevi FK
Kula Fanny Roos 95 Ljungby FIK
Diskus Sofia Larsson 88 Ullevi FK
Slägga Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut Sofi Flinck 95 Västerås FK
4x100m Irene Ekelund 97 Kils AIK
  Freja Jernstig 92 IF Göta
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Sandra Törnros 95 Gefle IF
4x400m Elin Moraiti 91 Hässelby SK
  Pernilla Tornemark 85 Malmö AI
  Rebecca Högberg 84 Hammarby IF
  Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

 

 

 

Sverige - Finland ("Finnkampen")
Stockholm/S 7-8 september

Resdagar: Till Stockholm 6 september, hem 9 september
Överledare: Tomas Riste
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Anna Jonsson, Ellinor Jansson, Fredrik Trahn (kommunikation & media)
Coacher:
Medicinskt team: Elsa Pihl, Jonas Lindberg, Linda Nilsson, Jimmy Palm och Anna Wallin.
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagning: 2 september
Uttagningsprinciper:

* Stora SM (Borås 29 augusti - 1 setepmber)) kommer att vara en viktig tävling och väga tungt i den slutliga uttagningen. Samtliga mästare/mästarinnor får plats i truppen, vilket i de flesta fall också innebär tävlande men uppdrag som "reserv" kan också förekomma.

* Hänsyn kommer också att tas till i Sverige före Stora SM liksom galor utomlands.

* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en dubbelseger till Sverige! Därför kommer dubbleringar att bli aktuella. 

* För att kunna tävla för Sverige i landskamper krävs att man är behörig att representera Sverige internationellt enl IAAF:s regler.

* Information om de specifika förutsättningarna i resp gren kan fås från Förbundskaptenen eller ansvarig Grengruppssamordnare.
 

Gren Uttagna
MÄN  
100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
200m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Johan Wissman 82 Hässelby SK
  Joel Groth 91 Bollnäs FIK
400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Felix Francois 90 Örgryte IS
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK
800m Johan Svensson 89 Spårvägens FK
  Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Robin Rohlén 90 IFK Umeå
1500 m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Johan Hydén 89 Hammarby IF
  Joni Jaako 86 Hammarby IF
5000m Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
  Adil Bouafif 78 Hässelby SK
  Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
10000m Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Adil Bouafif 78 Hässelby SK
  Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
3000m H Robin Lindgren 90 Örgryte IS
  Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
  Fredrik Johansson 86 IFK Växjö
110m H Philip Nossmy 82 Malmö AI
  Marvin Tay 90 Spårvägens FK
  Anton Levin 92 IFK Helsingborg
400m H Petter Olson 91 Hässelby SK
  Jonathan Carbe 90 Örgryte IS
  Niclas Åkerström 88 IFK Växjö
Höjd Jakob Thorvaldsson 88 IFK Lidingö
  Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF
  Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta
Stav Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
  Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
  Carl Sténson 93 Hellas FK
Längd Michel Tornéus 86 Hammarby IF
  Johan Taléus 94 Eskilstuna FI
  Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
Tresteg Moteba Mohamed 90 Hässelby SK
  Mathias Ström 87 Örgryte IS
  Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS
Kula Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
  Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
  Markus Johansson 90 IF Göta
  Mattias Lindberg 90 Skellefte AIK
Spjut Kim Amb 90 F Bålsta IK
  Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
  Jiannis Smalios 87 KFUM Örebro
4x100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Joel Groth 91 Bollnäs FIK
4x400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK
  Felix Francois 90 Örgryte IS
  Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
   
   
   
   
KVINNOR  
100m Irene Ekelund 97 Kils AIK
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Hanna Adriansson 92 IFK Lidingö
200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Irene Ekelund 97 Kils AIK
  Daniella Busk 93 Malmö AI
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Elin Moraiti 91 Hässelby SK
  Lisa Duffy 93 Hässelby SK
800m Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
  Linn Nilsson 90 Hälle IF
  Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
1500m Abeba Aregawi 90 Hammarby IF
  Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
  Linn Nilsson 90 Hälle IF
5000m Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Elin Borglund 91 Sävedalens AIK
  Sarah Lahti 95 Hässelby SK
10000m Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
  Frida Lundén 84 FK Studenterna
  Madeleine Larsson 81 Hässelby SK
3000m H Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK
  Erika Svanborg 91 Bromma IF
100m H Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
  Sofia Linde 95 Täby IS
  Elin Westerlund 91 Spårvägens FK
400m H Frida Persson 89 Hammarby IF
  Sara Bley 91 GoIF Tjalve
  Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås IF
Höjd Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS
  Lisa Engman 94 Kils AIK
  Sofie Skoog 90 IF Göta
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
  Malin Dahlström 89 Ullevi FK
  Madeleine Nilsson 91 Kvarnsvedens GoIF
Längd Erica Jarder 86 Spårvägens FK
  Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Matilda Hellqvist 93 IK Orient
Tresteg Lynn Johnson 94 Ullevi FK
  Jasmin Sabir 92 Hammarby IF
  Hanna Tjernell 89 Mölndals AIK
Kula Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
  Catarina Andersson 77 Hässelby SK
  Fanny Roos 95 Ljungby FIK
Diskus Sofia Larsson 87 Ullevi FK
  Heidi Schmidt 93 Täby IS
  Jenny Johansson 88 Västerås FK
Slägga Tracey Andersson 84 Ullevi FK
  Emma Johannesson 84 Ullevi FK
  Ida Storm 91 Hässelby SK
Spjut Sofi Flink 95 Västerås FK
  Malin Haglund 88 Ullevi FK
  Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04
4x100m Daniella Busk 93 Malmö AI
  Hanna Adriansson 92 IFK Lidingö
  Pernilla Tornemark 85 Malmö AI
  Pernilla Nilsson 92 Malmö AI
4x400m Elin Moraiti 91 Hässelby SK
  Helene Bourdin 80 Täby IS
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Lisa Duffy 93 Hässelby SK
   
   
   
   

 

 


 

 

European Cup 10000m
Pravets, BUL 8 juni

Landslagsledare: Ulf Friberg
Coacher: Mats Erixon
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2011 ha uppfyllt EAA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier:
*
Löpare kan förhandsnomineras på basis av tidigare meriter samt avstämning av hur vinterträningen gått.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat senare under våren. För att vara aktuell krävs möjlighet att springa ned mot eller bättre än 29:15 resp 33:45.
Slutlig uttagning: 15 maj
 

  Uttagna
   
MÄN  
10000m Adil Bouafif 78 Hässelby SK - återbud
  Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
KVINNOR  
10000m  
   

 



 

Nordic Challenge 10000m
Sandviken 4 maj

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: En bedömning görs på tidigare resultat på sträckan samt resultat gjorda under våren i terräng/gatlopp kring 10 km nationellt och internationellt. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de landslagsnominerade kan få möjlighet att springa NCh-loppet. För mer information kontakta landslagsledaren Ulf Friberg.
Slutnominering: 15 april
 

  Uttagna
   
MÄN  
10000m Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
  David Nilsson 87 Högby IF
   
KVINNOR  
10000m Frida Lundén 84 FK Studenterna
  Cecilia Kleist 82 IK Akele

 




 


EM 100 km
Belvès, FRA 27 april

Lagledning: Peter Fredricson, Reima Hartikainen
Grenar: 100 km (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på EM.
Resultatnormer: M 7:30 (eller 83 km på 6 timmar), K 9:00 (eller 72.5 km på 6 timmar)
Slutnominering: 29 januari
 

MÄN Nominerade
100 km Philip von Rosen 85 Hässelby SK - återbud
   
KVINNOR  
100 km Kajsa Berg 79 Huddinge AIS
  Sophia Sundberg 84 Väsby IK
  Kerstin Rosenqvist 74 Västerås LK
  Frida Södermark 78 GoIF Tjalve - återbud







VM/EM 24 timmar
Steenbergen, NED 11-12 maj

Lagledning: Reima Hartikainen, Anna Grundahl, Roland Fridh
Grenar: 24 timmar (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 9 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på EM.
Resultatnormer: M ca 240 km och K ca 205 km (eller motsvarande prestation på exempelvis Spartathlon)
Uttagning: 8 april
 

MÄN Förhandsnominerade
24 timmar Andreas Falk 77 Försvarets SK
   
KVINNOR  
24 timmar Sandra Lundqvist 77 Team Ultrasweden LK
  Torill Fonn 67 Team Ultrasweden LK
  Maria Jansson 85 Team Ultrasweden LK
  Pernilla Johansson 71 Ulricehamns FK
  Annika Nilrud 75 Hälle IF



VM 100 km
Durban, RSA 26 oktober

Lagledning: Peter Fredricson, Reima Hartikainen
Grenar: 100 km (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM.
Första nominering: 20 maj
Slutlig uttagning: 9 augusti
 

MÄN Förhandsnominerade
100 km Jonas Buud 74 IFK Mora
   
KVINNOR  
100 km Kajsa Berg 79 Huddinge AIS
  Sophia Sundberg 84 Väsby IK



Sverige-Estland-Finland mångkamp
Huddinge 8-9 juni

Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Krister Hultberg, Agne Bergvall, Leif Robertson, Petra Eklund
Medicinskt team: Erica Grealish, Björn Sverre Hjellödegård, Lotta Munk
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 26 maj.
Uttagning: 28 maj

MÄN Uttagna
Tiokamp Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
  Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro
  Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK
  Adam Björling 90 GoIF Tjalve
   
KVINNOR  
Sjukamp Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
  Lisa Linnell 91 IFK Växjö
  Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Frida Linde 90 Mölndals AIK
   

 






Europacupen mångkamp
Nottwil, SUI 29-30 juni

Resor: Ut 27 juni, hem 1 juli
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Kjell Andersson, Krister Hultberg, Leif Robertson, Petra Eklund
Medicinskt team: Hans Ådén, Ingvar Palmgren
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 26 maj.
Uttagning: 28 maj

MÄN Uttagna
Tiokamp Björn Barrefors 87 Hammarby IF
  Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro
  Nicklas Wiberg 85 Kalmar SK
  Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK
   
KVINNOR  
Sjukamp Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
  Ellinore Hallin 87 IFK Växjö - återbud
  Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö
  Sofia Linde 95 Täby IS
  Elin Tornhed 95 IFK Växjö