Onsdag 25 maj 2016

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och
ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis
Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se
Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och
media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer vår/sommar 2014 

 

Uppdaterat: 27 augusti 2014
 

EM SWE-EST-FIN mångkamp
Europacupen marathon  
Lag-EM Nordic 10000m challenge
Finnkampen European 10000m Cup
   
Europacupen mångkamp VM 100 km
  VM 24 timmar - Inställt!
   



OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt. 
 



 

EM
Zürich, SUI 12-17 augusti

Resor: Ut 9 augusti, hem 18 augusti
Överledare: Anders Albertsson
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman, Robin Seiko
Kommunikation/media: Fredrik Trahn
Coacher: Håkan Andersson, Annelie Johansson, Siv Karlström, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Lars Andersson, Anders Axlid, Björn Amb, Dejan Mirkovic, Oscar Gidewall, Anders Møller och Yannick Tregaro
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Tommy Eriksson, Maria Rendin, Henrik Wagner och Peter Lantz
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till tre deltagare per gren. Se förutsättningar nedan.
Kvalperiod: 1 januari 2013 - 3 augusti 2014
Uttagning: Uttagningarna kommer att ske fortlöpande från och med april
Slutlig uttagning: 3 augusti


Gren EA-gräns Uttagna
MÄN    
100m 10.38 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
    Odain Rose 92 IFK Umeå
    Patrik Andersson 91 Ullevi FK
200m 20.95 Johan Wissman 82 Hässelby SK
    Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
400m 46.75 Johan Wissman 82 Hässelby SK
800m 1:47.80 Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
    Andreas Almgren 95 Turebergs FK
    Rickard Gunnarsson 91 Hässelby SK
1500m 3:40.50 Jonas Leandersson 91 Malmö AI
5000m 13:40.00  
10000m 28:55.00 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
    Adil Bouafif 78 Hässelby SK
Marathon Se nedan!  
3000m H 8:37.50 Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
110m H 13.90 Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK
    Philip Nossmy 82 Malmö AI - återbud
400m H 51.10  
Höjd 2.26  
Stav 5.52 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
    Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd 7.95 Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg 16.55  
Kula 19.70 Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Diskus 62.30 Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
    Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
    Axel Härstedt 87 Malmö AI
Slägga 73.50 Markus Johansson 90 IF Göta Karlstad
Spjut 78.80 Kim Amb 90 F Bålsta IK
    Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
Tiokamp 7.820 Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
    Marcus Nilsson 91 Högby IF
4x100m 16 lag Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
    Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK
    Patrik Andersson 91 Ullevi FK
    Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
    Erik Hagberg 95 Upsala IF
4x400m 16 lag  
20 km G 1:26:30 Andreas Gustafsson 81 GK Steget
    Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
    Anatole Ibañez 85 Eskilstuna FI
50 km G 4:10:00 Andreas Gustafsson 81 GK Steget
    Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
    Anatole Ibañez 85 Eskilstuna FI
     
KVINNOR    
100m 11.60 Daniella Busk 93 Malmö AI
200m 23.65 Irene Ekelund 97 Malmö AI
400m 53.40  
800m 2:03.00 Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
1500m 4:12.00 Abeba Aregawi 90 Hammarby IF
    Meraf Bahta 89 Hälle IF
5000m 15:45.00 Meraf Bahta 89 Hälle IF
10000m 33:30.00  
Marathon Se nedan!  
3000m H 9:55.00 Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
100m H 13.38  
400m H 57.90  
Höjd 1.90 Emma Green 84 Örgryte IS
Stav 4.35 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd 6.55 Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg 13.95  
Kula 16.30 Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
Diskus 56.00 Sofia Larsson 88 Ullevi FK
    Julia Viberg 92 Spårvägens FK
Slägga 68.00 Tracey Andersson 84 Ullevi FK
    Ida Storm 91 Hässelby SK
Spjut 57.40 Sofi Flink 95 Västerås FK
Sjukamp 5.920 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x100m 16 lag Irene Ekelund 97 Malmö AI
    Daniella Busk 93 Malmö AI
    Pernilla Nilsson 92 Malmö AI
    Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK
    Hanna Adriansson 92 IFK Lidingö
4x400m 16 lag  
20 km G 1:37:00  


Förtydliganden och kommentarer:

ALLMÄNT
* Tag alltid kontakt med förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller.
* Uttagning sker fortlöpande.

KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad och att tävling utomlands skall vara upptagen i Internationella eller Europeiska Friidrottsförbundets (EA) tävlingskalendrar. Råder osäkerhet om tävlings status, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.

GRÄNSER och UTTAGNINGSPOLICY
* SFIF kommer att ha en i grunden positiv syn på deltagande. Resultat under perioden 20 maj - 20 juli 2014 kommer att värdesättas högre än andra resultat. Detta för att fler skall kunna få besked i god tid inför mästerskapet och därmed möjlighet att förbereda sig på ett optimalt sätt.
* EA:s kvalgränser i tablån ovan skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande. För slutlig uttagning kommer stor vikt och hänsyn att tas till bl a att man är fysiskt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid EM.
* Förhandsuttagning som inte följs upp enl ovan kan innebära att slutgiltig uttagning ej verkställs.
* Marathon: Se nedan! Observera att deltagande i Europacuplaget automatiskt innebär även individuell start på EM.

KOMPLETTERANDE KVALBESTÄMMELSER
* Vad gäller aktiva som inte klarat själva kvalgränserna kommer SFIF vara restriktivt med uttagning. Dock kan det bli aktuellt med uttagning baserat på Förbundskaptenens bedömning av aktuell grens nivå i Europa och den aktives möjlighet att konkurrera. Här avgör sedan arrangören om personen får plats att starta.
* Eftersom EA angivit ett önskat minsta antal deltagare i varje gren kommer man i händelse av för få anmälda kvalificerade deltagare att erbjuda aktiva från en "väntelista" (baserad på årsbästa 2014) att delta.

STAFETTER
* 16 länder kommer erbjudas plats i resp stafett där värdlandet (Schweiz) har en plats reserverad (som de dock kan avstå från att utnyttja).
* Kvalificering grundas på den sammanlagda tiden för de två bästa loppen under perioden 1 januari 2013 - 27 juli 2014 (OBS: Lag från minst tre nationer måste delta i tävling för att tiden ska räknas.)

SPECIELLA KVALTÄVLINGAR
Information kommer senare.





 

Europacupen marathon
Zürich, SUI 16-17 augusti

Anm: Denna lagtävling samarrangeras med individuella EM på marathon.
Förbundskapten: Karin Torneklint
Grenar: Marathon (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp (3 bästa i mål räknas i laget). Sveriges lag kommer att bestå av fem ordinarie samt en reserv på hemmaplan.
Kvalperiod: Fram t o m 31 maj (Stockholm Marathon)
Uttagningskriterier: Samlad bedömning av prestationer gjorda efter den 1 oktober 2013.
Uttagning: Förutom de två förhandsnominerade (se nedan) kommer uttagning att ske fortlöpande under perioden med ambition att fyra löpare per lag skall vara klara per den 5 maj.
Slutlig uttagning: 1 juni
 

MÄN Uttagna
Marathon Mustafa Mohamed 79 Hälle IF (förhandsnom.)
  Emil Lerdahl 82 Hammarby IF
  Fredrik Johansson 85 Ullevi FK
  Patrik Engström 77 FK Studenterna
  David Nilsson 87 Högby IF
  Daniel Woldu 89 Spårvägens FK
  Anders Österlund 73 Västerås SOK (reserv hemmpl.)
   
KVINNOR  
Marathon Isabellah Andersson 80 Hässelby SK - återbud
  Lena Eliasson 81 Hässelby SK
  Charlotte Karlsson 84 Hässelby SK
  Frida Lundén 84 FK Studenterna
  Annelie Johansson 78 IK Ymer
  Hanna Lindholm 79 Hammarby IF




Lag-EM Super League 
Braunschweig, GER 21-22 juni

Resor: Ut 19 juni, hem 23 juni
Överledare: Johan Storåkers
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman och Robin Seiko
Kommunikation och media: Richard Björkman
Coacher: Mikael Wirstedt, Alexander Tursell, Yannick Tregaro, Oscar Gidewall, Anders Møller, Björn Amb, Anders Axlid, Johan Wettergren och Mats Erixon
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Tommy Eriksson, Jimmy Palm och Leif Robertz
Grenar: Enligt tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: RUS, GER, GBR, FRA, POL, UKR, ITA, TUR, CZE, NED & ESP
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Uttagning:
- Kommer att ske samlat måndagen den 16 juni
- I de flesta grenar utgör Folksam Challenge i Göteborg 13 juni resp. Folksam GP i Göteborg 14 juni de viktigaste observationstävlingarna.
- Hänsyn kommer också att tas till resultat gjorda vid andra tillfällen.
- De specifika förutsättningarna för respektive gren kan erhållas från förbundskaptenen eller grengruppssamordnare.

 
Gren Uttagna
MÄN  
100m Odain Rose 92 IFK Umeå
200m Johan Wissman 82 Hässelby SK
400m Johan Wissman 82 Hässelby SK
800m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
1500m Jonas Leandersson 91 Malmö AI - återbud
  Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
3000m Elmar Engholm 92 Hässelby SK
5000m Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
3000m H Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
110m H Philip Nossmy 82 Malmö AI
400m H Oliwer Åstrand 92 Örgryte IS
Höjd Emil Svensson 89 Örgryte IS
Stav Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
Längd Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg Mathias Ström 87 Örgryte IS
Kula Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Slägga Markus Johansson 90 IF Göta
Spjut Kim Amb 90 Bålsta IK
4x100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Alexander Brorsson 90 IFK Växjö
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Joel Groth 91 Bollnäs FIK
  Patrik Andersson 91 Ullevi FK
4x400m Johan Wissman 82 Hässelby SK
  Felix Francois 90 Örgryte IS
  Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
  Erik Martinsson 96 Gefle IF
   
Gren Uttagna
KVINNOR  
100m Daniella Busk 93 Malmö AI
200m Irene Ekelund 97 Malmö AI
400m Josefin Magnusson 89 Malmö AI
800m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
1500m Abeba Aregawi 90 Hammarby IF
3000m Linn Nilsson 90 Hälle IF
5000m Meraf Bahta 89 Hälle IF
3000m H Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
100m H Elin Westerlund 90 Spårvägens FK
400m H Frida Persson 89 Hammarby IF
Höjd My Nordström 90 IK Norrköping FI
Stav Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Längd Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg Angelica Ström 81 Spårvägens FK
Kula Fanny Roos 95 Ljungby FK
Diskus Sofia Larsson 88 Ullevi FK
Slägga Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut Sofi Flink 95 Västerås FK
4x100m Irene Ekelund 97 Malmö AI
  Linnea Killander 93 Malmö AI
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Pernilla Nilsson 92 Malmö AI
  Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne - återbud
  Elin Westerlund 90 Spårvägens FK
4x400m Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Elin Moraiti 91 Hässelby SK
  Frida Persson 89 Hammarby IF
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF

 

 


 

Sverige - Finland ("Finnkampen")
Helsinki, FIN 30-31 augusti

Resor: Ut 29 augusti, hem 1 september
Överledare: Björn Eriksson
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Anna Jonsson, Ellinor Jansson, Robin Seiko, Gunilla Dahlén
Kommunikation och media: Fredrik Trahn
Coacher: Richard Edman, Anneli Johansson, Rolan Lööv, Mikael Wirstedt, Urban Aruhn, Kent Claesson, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Oscar Gidewall, Mikael Norman, Yannick Tregaro, Björn Amb, Anders Axlid, Han Källén, Antion Leion, Siw Karlström.
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Linda Nilsson, Jimmy Palm och Jonas Lindberg.
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
- Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en ny dubbelseger till Sverige! Därför kommer dubbleringar att användas.
- Tävlingar under sommaren och SM (Umeå 1-3 augusti) kommer att vara ett kriterium i den slutliga uttagningen.
- Samtliga mästare/mästarinnor från SM i Umeå 1-3 augusti får plats i truppen, vilket i de flesta fall också innebär tävlande. Uppdrag som "reserv" kan också förekomma.
- Det är viktigt att visa form även efter SM då Finnkampen ligger en månad efter i tävlingskalendern.
- Folksam Challengetävlingarna i Kalmar och Uppsala kommer att gälla som observationstävlingar. Även EM i Zürich kommer väga tungt in i bedömningen.
- För att kunna tävla för Sverige i landskamper krävs att man är behörig att representera Sverige internationellt enligt IAAF:s regler.
- Information om de specifika förutsättningarna i respektive gren kan fås från förbundskaptenen eller Stefan Olsson (under EM-perioden) samt resp grengruppssamordnare.
Uttagning: måndag 25 augusti

Gren Uttagna
MÄN  
100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Odain Rose 92 IFK Umeå
  Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
200m Joel Groth 91 Bollnäs FIK
  Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Johan Wissman 82 Hässelby SK
400m Dennis Forsman 95 Ullevi FK
  Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
  Johan Wissman 82 Hässelby SK
800m Andreas Almgren 95 Turebergs FK
  Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Rickard Gunnarsson 91 Hässelby SK
1500m Jonas Leandersson 91 Malmö AI
  Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Johan Walldén 87 Spårvägens FK
5000m Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
  Staffan Ek 91 Björnstorps IF
10000m Lars Södergård 83 Vallentuna FK
  Johan Larsson 83 Strömstad LK
  Mustafa Mohamed 79 Hälle IF 
3000m H Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
  Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI
  Eric Senorski 89 Örgryte IS
110m H Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK
  Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
  Marvin Tay 90 Spårvägens FK
400m H Jonathan Carbe 90 Örgryte IS
  Petter Olson 91 Hässelby SK
  Oliwer Åstrand 92 Örgryte IS
Höjd Jakob Thorvaldsson 88 IFK Lidingö
  Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF
  Emil Svensson 89 Örgryte IS
Stav Simon Assarsson 91 IFK Växjö
  Oscar Janson 75 Ullevi FK
  Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
Längd Alexander Wittlock 91 Spårvägens FK
  Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
  Michel Tornéus 86 Hammarby IF - återbud
  Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
Tresteg Simon Karlén 94 IF Göta Karlstad
  Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS
  Mathias Ström 87 Örgryte IS
Kula Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Axel Härstedt 87 Malmö AI
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Slägga Alexander Larsson 94 Upsala IF
  Anders Eriksson 94 Hovslätts IK
  Oscar Vestlund 93 Kils AIK
Spjut Jiannis Smalios 87 KFUM Örebro
  Kim Amb 90 F Bålsta IK
  Johan Carlqvist 92 Falu IK
4x100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK
  Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Erik Hagberg 95 Upsala IF
4x400m Felix Francois 90 Örgryte IS
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK
  Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
10000m G Anatole Vera Ibañez 85 Eskilstuna FI
  Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
  Andreas Gustafsson 81 GK Steget
   
KVINNOR  
100m Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Hanna Adriansson 92 IFK Lidingö
200m Pernilla Nilsson 92 Malmö AI
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Irene Ekelund 97 Malmö AI
400m Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Elin Moraiti 91 Hässelby SK
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
800m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
  Anna Silvander 93 IFK Lidingö
1500m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Linn Nilsson 90 Hälle IF
  Meraf Bahta 89 Hälle IF
5000m Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Elin Borglund 91 Sävedalens AIK
10000m Madeleine Larsson 81 Hässelby SK
  Louise Nilsson 86 Malmö AI
  Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK
3000m H Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK
  Ronja Fjellner 89 Örgryte IS
  Maria Larsson 94 Örgryte IS
100m H Madeleine Eriksson 93 IFK Lidingö
  Maja Rogemyr 91 IF Göta Karlstad
  Adriana Janic 96 Malmö AI
400m H Lynette Morgan 91 Hammarby IF
  Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Sara Bley 91 GoIF Tjalve
Höjd My Nordström 90 IK Norrköping FI
  Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad
  Emma Green 84 Örgryte IS
Stav Elienor Werner 98 Hässelby SK
  Michaela Meijer 93 Örgryte IS
  Madeleine Nilsson 90 Kvarnsvedens GoIF - återbud
  Sara Cannmo 96 Hovslätts IK
Längd Malin Olsson 90 IFK Lidingö
  Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
  Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg Madeleine Nilsson 91 Gefle IF
  Angelica Ström 81 Spårvägens FK
  Jasmin Sabir 92 Hammarby IF
Kula Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
  Fanny Roos 95 Ljungby FIK
  Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
Diskus Anna Wikström 87 IFK Tumba
  Heidi Schmidt 93 Täby IS
  Sofia Larsson 88 Ullevi FK
Slägga Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
  Ida Storm 91 Hässelby SK
  Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04
  Elisabeth Höglund 90 IF Göta Karlstad
  Sofi Flink 95 Västerås FK
4x100m Daniella Busk 93 Malmö AI
  Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK
  Irene Ekelund 97 Malmö AI
  Pernilla Nilsson 92 Malmö AI
4x400m Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Elin Moraiti 91 Hässelby SK
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Lynette Morgan 91 Hammarby IF
5000m G Lena Tomas 96 GK Steget
  Mari Olsson 86 GK Steget
  Siw Karlström 57 Eskilstuna FI - återbud
  Monica Svensson 78 Växjö AIS

 

 

 

European Cup 10000m
Skopje, MKD 7 juni

Landslagsledare: Stefan Olsson
Coacher:
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2012 ha uppfyllt EAA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier:
*
Löpare kan förhandsnomineras på basis av tidigare meriter samt avstämning av hur vinterträningen gått.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat senare under våren. För att vara aktuell krävs möjlighet att springa ned mot eller bättre än 29:15 resp 33:45.
Slutlig uttagning: 28 maj
 

MÄN  
10000m -
   
KVINNOR  
10000m Hanna Bartholomew 83 Hässelby SK




 

Nordic Challenge 10000m
Oslo, NOR 22 maj

Landslagsledare: Stefan Olsson
Coacher:
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2-3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: En bedömning görs på tidigare resultat på sträckan samt resultat gjorda under våren i terräng/gatlopp kring 10 km nationellt och internationellt. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de landslagsnominerade kan få möjlighet att springa NCh-loppet. För mer information kontakta landslagsledaren. NCh arrangeras i samband med tävlingen ”Elitestevne 1”.
Slutnominering: 22 april
 

MÄN  
10000m Lars Södergård 83 Vallentuna FK
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
   
KVINNOR  
10000m Louise Wiker 79 Hässelby SK
  Madeleine Larsson 81 Hässelby SK
  Cecilia Kleist 82 IK Akele
  Frida Lundén 84 FK Studenterna



 




Sverige-Estland-Finland mångkamp
Tampere, FIN 14-15 juni

Resor: Ut 13 juni, hem 16 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Agne Bergvall, Petra Eklund, Krister Hultberg, Conny Silfver
Medicinskt team: Erik Bergstrand, Ingvar Palmgren
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor.
Kvalperiod: Till och med 1 juni
Slutnominering: 3 juni
 

MÄN  
Tiokamp Petter Olson 91 Hässelby SK
  Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
  Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro
  Simon Gyllensten 92 IF Kville
KVINNOR  
Sjukamp Lisa Linnell 91 IFK Växjö
  Emma Stenlöf 96 Västerås FK
  Victoria Joäng 89 IFK Lund
  Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö - återbud
  Andrea Nybäck 90 IF Göta


Förtydliganden och kommentarer:

Ambitionen är som alltid starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2014 kommer väga tungt men hänsyn kommer också tas till prestationer gjorda inomhus 2014 och i vissa fall utomhus 2013.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.



 

Europacupen mångkamp
Ribeira Brava, POR ** 5-6 juli

Resor: Ut 3 juli, hem 7 juli
Överledare: Pia Bosdotter Olson
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Petra Eklund, Agne Bergvall, Anders Rydén, Conny Silfver
Medicinskt team: Ingvar Palmgren, Hasse Ådén
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor.
Övriga deltagande länder: CZE, ESP, FIN, ITA, NOR, POR, UKR
Kvalperiod: Till och med 15 juni
Slutnominering: 17 juni
 

MÄN  
Tiokamp Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
  Marcus Nilsson 91 Högby IF
  Petter Olson 91 Hässelby SK
  Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
KVINNOR  
Sjukamp Victoria Joäng 89 IFK Lund
  Lisa Linnell 91 IFK Växjö
  Andrea Nybäck 90 IF Göta
  Malin Skogström 95 Hässelby SK


Förtydliganden och kommentarer:

Ambitionen är som alltid starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.


** = Tävlingen har alltså p g a den osäkra politiska situationen i Ukraina flyttats från den ursprungligen tilltänkta arrangörsorten Donetsk.