Tisdag 28 juni 2016

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och
ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis
Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se
Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och
media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Junior-ungdom 2015



Uppdaterat: 19 augusti 2015
 

Nordiska 19-årskampen
Junior-EM 19 år Ungdomsfinnkampen (17 år)
Ungdoms-VM 17 år  
EYOF 16 år JNM-UNM mångkamp
 

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.


 

Junior-EM 22 år (JEM22)
Tallinn, EST 9-12 juli

Resor: Ut 7 juli, hem 13 juli
Överledare: Lena Björk
Landslagsledare: Anna Linner
Koordinator: Anders Rydén
Media: Magnus Fridell
Coacher: Ingela Nilsson, Anna Jonsson, Joakim Nilsson, Anders Walther, Stellan Kjellander, Niklas Fernström, Gustav Hultgren
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Anna Ek, Thomas Gjörling, Charlotte Engberg
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1993-1995
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst tre deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 28 juni
Slutlig uttagning: 29 juni. Förhandsnomineringar kommer att användas.

Resultatnivåer:
Gren SFIF-nivå Uttagning
M22    
100m 10.55 Christopher Brusenback 93 Spårvägens FK
    Adam Denguir 94 IFK Lund
200m 21.20  
400m 47.00  
800m 1:49.00 Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI - återbud
1500m 3:44.00  
5000m 14:12.50  
10000m 30:15.00  
3000m H 8:55.00  
110m H 14.10  
400m H 51.20  
Höjd 2.17 Andreas Carlsson 95 IK Ymer
Stav 5.25 Carl Sténson 93 Hellas FK
Längd 7.60  
Tresteg 15.80  
Kula 17.80  
Diskus 55.00 Simon Pettersson 94 Upsala IF
    Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI
Slägga 66.00 Oscar Vestlund 93 IF Göta
    Love Litzell 94 Hässelby SK
    Alexander Larsson 95 Uppsala IF
Spjut 72.00 Quincy Andersson 95 MAlmö AI
Tiokamp 7.450 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
4x100m 40.00 Jakob Lindbom 95 KA2
    Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS
    Christopher Brusenback 93 Spårvägens FK
    Adam Denguir 94 IFK Lund
    Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF (reserv)
4x400m 3:10.00  
     
K22    
100m 11.75 Daniella Busk 93 Malmö AI
200m 23.80 Daniella Busk 93 Malmö AI
    Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK
    Linnea Killander 93 Malmö AI
400m 53.80  
800m 2:05.00 Anna Silvander 93 IFK Lidingö
    Ida Holm 93 Täby IS
1500m 4:20.00  
5000m 16:35.00  
10000m 36:00.00  
3000mH 10:25.00 Isabell Norstedt 95 IFK Helsingborg
    Tova Eurén 94 Göteborgs Kvinnliga IK
100m H 13.55  
400m H 58.70 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
Höjd 1.82 Vendela von Corswant 93 Örgryte IS
    Sofia Linde 95 Täby IS
Stav 4.05 Michaela Meijer 93 Örgryte IS
    Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
    Hanna Jansson 95 Ullevi FK
Längd 6.20 Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
Tresteg 13.25  
Kula 14.90 Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK
Diskus 51.00 Heidi Schmidt 93 Spårvägens FK
    Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS
Slägga 62.00 Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
    Marinda Petersson 95 Malmö AI
Spjut 52.00  
Sjukamp 5.500 Malin Skogström 95 Hässelby SK
4x100m 45.00 Linnea Killander 93 Malmö AI
    Daniella Busk 93 Malmö AI
    Caroline Larsson 93 Hässelby SK
    Jessica Östlund 93 Hässelby SK
    Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK (reserv)
4x400m 3:36.00  


Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT

* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM22.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer form, inbördes möten och eventuella tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
* Ta alltid kontakt med landslagsledare vid osäkerhet om vad som gäller.

STAFETTER

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.





 

Junior-EM 19 år (JEM19)
Eskilstuna, SWE 16-19 juli

Resor: Precamp i Falun 11-14 juli, gemensam resa Falun-Eskilstuna 14 juli, hem 20 juli
Överledare: Karin Lundgren, Mats Åkerlind
Landslagsledare: Helene Friberg
Koordinator: Joakim Norman
Media: Magnus Fridell
Coacher: Niclas Broström, David Stridfeldt, Fredrik Oderborn, Ulrik Mattisson, Eva Jönsson, Håkan Fridhäller, Erik Johansson, Hans Källén, Thomas Kyöttilä
Medicinskt team: Daniel Hedström, Maria Mereman, Stefan Svensson Glenndin, Lotta Munk
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1996-1997
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst tre deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 5 juli
Slutlig uttagning: 6 juli. Förhandsnomineringar kommer att användas.

Resultatnivåer:
Gren SFIF-nivå Uttagning
P19    
100m 10.70 Austin Hamilton 97 Malmö AI
    Emil von Barth 96 Ullevi FK
    Gustav Kjell 96 Turebergs FK
200m 21.60 Felix Svensson 97 Mölndals AIK
400m 48.20 Erik Martinsson 96 Gefle IF
800m 1:51.50 Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
    Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
1500m 3:49.00 William Levay 96 Spårvägens FK
5000m 14:45.00 Emil Danielsson 97 Dala-Järna IK
    Gustaf Stensjö 96 Sävedalens AIK
    Gabriel Steffensen 96 
Sävedalens AIK
10000m 31:30.00 Gabriel Steffensen 96
Sävedalens AIK
    Andreas Jansson 96 Hässelby SK
3000m H 9:10.00 Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
110m H/99.1 14.20 Elias Martinsson 97 Brattås CK
    Charles Mitala 96 Malmö AI
400m H 53.00 Isak Andersson 96 Upsala IF
    Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
Höjd 2.12  
Stav 4.95  
Längd 7.40 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
Tresteg 15.20  
Kula/6.0 17.95  
Diskus/1.75 53.80 Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI
Slägga/6.0 67.00 Anton Andersson 96 Umedalens IF
Spjut 68.00 Simon Litzell 97 Hässelby SK
Tiokamp/P19 7.050 Andreas Gustafsson 97 Falu IK
    Axel Ohlson 96 Hässelby SK
    Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK
4x100m 41.20 Emil von Barth 96 Ullevi FK
    Gustav Kjell 96 Turebergs FK
    Austin Hamilton 97 Malmö AI
    Felix Svensson 97 Mölndals AIK
    Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
    Tarley Allison 97 Järvsö IF
4x400m 3:12.00  
     
     
F19    
100m 12.00 Irene Ekelund 97 Malmö AI - återbud
    Hanna Hoff 97 IFK Växjö
200m 24.45 Irene Ekelund 97 Malmö AI - återbud
400m 55.50  
800m 2:08.50 Astrid Rosvall 97 Hässelby SK
    Madeleine Björlin Delmar 96
IFK Göteborg
    Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
1500m 4:27.00  
3000m 9:45.00 Ebba Andersson 97 Sollefteå GIF
5000m 17:10.00  
3000mH 10:40.00 Carolina Johnson 96 Linköping GIF
    Amélie Svensson 96 Sävedalens AIK
    Moa Rothman 96 Västerås FK
100m H 14.00 Adriana Janic 96 Malmö AI
400m H 60.00  
Höjd 1.80 Ellen Ekholm 96 Ullevi FK
Stav 3.95 Sara Cannmo 96 Örgryte IS
    Klara Mattsson 97 IK Orient
    Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK
Längd 6.10  
Tresteg 12.80  
Kula 13.80 Agnes Larsson 97 IF Göta
    Sara Lennman 96 Katrineholms SK
Diskus 46.50  
Slägga 57.00 Emma Thor 97 Turebergs FK
    Frida Bååth 97 Timrå AIF
Spjut 49.50  
Sjukamp 5.150 Emma Stenlöf 96 Västerås FK
    Lovisa Östervall 97 IFK Tumba
    Johanna Dyremark 97 IFK Tumba
4x100m 46.40  
4x400m 3:43.00  
     

Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT

* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM19.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer form, inbördes möten och eventuella tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
* Ta alltid kontakt med landslagsledare vid osäkerhet om vad som gäller.

STAFETTER

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

 





 

Ungdoms-VM (UVM17)
Cali, COL 15-19 juli

Resor: Ut 9 juli, hem 21 juli
Överledare: Gunilla Löthagen Sjöstrand
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator:
Coacher: Daniel Arnsten, Mattias Jons, Jan Samuelsson, Malin Sundström, Greg Duplantis
Medicinskt team: Gustav Fabiansson
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1998. I tiokamp/sjukamp kommer även 16-åringar (födda 1999) att kunna delta, eftersom dessa grenar inte finns med på programmet i EYOF.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst två deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 5 juli
Uttagning: 6 juli. Förhandsnomineringar kommer att användas.

Resultatnivåer:
Gren Norm Uttagning
P17    
100m 10.75  
200m 21.55  
400m 48.20  
800m 1:51.00 Warsame Doley 98 Malmö AI
1500m 3:51.00  
3000m 8:18.00 Suldan Hassan 98 Ullevi FK
2000m H 5:51.00 Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK
    Simon Sundström 98 IFK Lidingö
110m H/91.4 13.85 Max Hrelja 98 Linköpings GIF
400m H/84.0 52.20  
Höjd 2.10  
Stav 4.85 Armand Duplantis 99 IK Stål
Längd 7.25  
Tresteg 15.35  
Kula/5.0 19.25 Wictor Petersson 98 Malmö AI
Diskus/1.5 57.90 Wictor Petersson 98 Malmö AI
Slägga/5.0 71.00  
Spjut/700 71.00 Rasmus Eriksson 98 Kils AIK
    Gustav Eichmüller 98 Malmö AI
Tiokamp 7.000 Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  
     
F17    
100m 11.80  
200m 24.00  
400m 55.00  
800m 2:08.50  
1500m 4:23.00  
3000m 9:30.00  
2000mH 6:43.00  
100m H/76.2 13.65  
400m H 61.00 Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
Höjd 1.79 Emelie Nyman Wänseth 98
Östersunds GIF
Stav 4.00 Elienor Werner 98 Hässelby SK
Längd 6.05 Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika
Tresteg 12.80 Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro
Kula/3.0 16.10  
Diskus 46.00 Anna Karlsson 98 Motala AIF
Slägga/3.0 63.00 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
Spjut/500 49.00 Carolin Näslund 98 SK Bore
    Maja Gustavsson 98 Västerås FK
Sjukamp 5.300 Bianca Salming 98 Täby IS
    Emelie Nyman Wänseth 98 
Östersunds GIF
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  

 
Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT

* SFIF kommer alltså att i princip endast skicka aktiva födda 1998 till ungdoms-VM. Om särskilda skäl föreligger kan också aktiva födda 1999 bli uttagna. För aktiva födda 1999 gäller i övrigt European Youth Olympic Festival (EYOF).
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid UVM17.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte uttagning.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara av betydelse.

STAFETTER

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.





 

European Youth Olympic Festival
(Europeiska Ungdoms-OS)
Tbilisi, GEO 27 juli - 1 augusti

Resor: Ut 25 juli, hem 2 augusti.
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Truppansvarig på plats: Daniel Bergin
Coacher: Lisa Hannula, Felix Siljebäck Larsen
Medicinskt team: Utses av SOK
Ålderskategori: P16/F16, dvs födda 1999. Eftersom tiokamp och sjukamp inte ingår i programmet för EYOF kan 16-åringar istället kvalificera sig till UVM i dessa grenar.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst en deltagare/gren och truppen får innehålla högst 24 aktiva. En aktiv får delta i högst två individuella grenar och högst en löpgren längre än 200 m.
Kvalperiod: Till och med 5 juli
Slutlig uttagning: SOK kommer att presentera den svenska truppen (som också inkluderar aktiva från cykel, gymnastik, judo, simning och tennis) 13 juli

Resultatnivåer:
Gren SFIF-nivå Uttagning
P16    
100m 10.90 Henrik Larsson 99 IF Göta
200m 22.25 Henrik Larsson 99 IF Göta
400m 49.95  
800m 1:54.50  
1500m 3:59.00  
3000m 8:44.00  
2000m H 6:05.00  
110m H/91.4 14.20  
400m H/84.0 55.00  
Höjd 2.06  
Stav 4.65  
Längd 7.25  
Tresteg 14.80  
Kula/5.0 18.00  
Diskus/1.5 55.00  
Slägga/5.0 67.00  
Spjut/700 65.00  
4x100m se nedan  
     
F16    
100m 12.10 Fanny Runheim 99 KFUM Örebro
200m 24.80  
400m 56.40  
800m 2:12.00 Vilma Jonsson 99 IFK Lidingö
1500m 4:30.00  
3000m 9:45.00  
2000mH 6:55.00  
100m H/76.2 14.00 Victoria Almerén Hansson 99
Råby-Rekarne FIF
400m H 62.50  
Höjd 1.77 Maja Nilsson 99 Motala AIF
Stav 3.80 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK
Längd 6.00  
Tresteg 12.50 Fatima Koné 99 Ullevi FK
Kula/3.0 15.00  
Diskus 43.00  
Slägga/3.0 60.00  
Spjut/500 48.00 Ida Thunberg 99 IK Ståhl
4x100m se nedan Fanny Runheim 99 KFUM Örebro
    Ida Thunberg 99 IK Stål
    Victoria Almerén Hansson 99
Råby-Rekarne FIF
    Hanna Axelsson 99 Upsala IF
    Amanda Hansson 99 Hässelby SK

Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT

* SFIF kommer att skicka aktiva födda 1999 till Europeiska Ungdoms-OS
* Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) samordnar och ansvarar för resor och ledning på plats i Tbilisi.
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid EYOF.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte uttagning.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än en aktiv klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara av betydelse.

STAFETTER

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

 





 

Nordiska 19-årskampen
Leppävaara, FIN 29-30 augusti

Resor: Utresa med flyg från Arlanda/Kastrup/Landvetter 28 augusti, hem 30 augusti
Överledare: Lena Björk
Landslagsledare: Helene Friberg
Koordinator: Daniel Bergin
Coacher: Erik Johansson, Niclas Broström, David Stridfeldt, Fredrik Oderborn, Håkan Fridhäller, Hans Källén, Eva Jönsson, Morgan Persson & Maria Rendin
Medicinskt team: Daniel Hedström, Stefan Svensson Glenndin & Maria Mereman
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1996-1997
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper: Se nedan.
Slutlig uttagning: 23 augusti

Grenprogram
 

Gren  
P19  
100m Gustav Kjell 96 Turebergs FK
  Giovanni Inostroza 97 Turebergs FK
200m Victor Fingal 96 Ullevi FK
  Gustav Kjell 96 Turebergs FK
400m Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
  Andreas Movin 96 IFK Lidingö
800m Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
  Björn Seifert 96 Upsala IF
1500m Emil Danielsson 97 Dala-Järna IF
  Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
5000m Gustav Stensjö 96 Sävedalens AIK
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
3000m hinder Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
  Pontus Hagman 97 Västerås FK
110m häck/99.1 Charles Mitala 96 Malmö AI
  Elias Martinsson 97 Brattås CK
400m häck Isak Andersson 96 Upsala IF
  Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
Höjd Fabian Delryd 96 Täby IS
  Oscar Lundqvist 97 Upsala IF
Stav Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK
  Esa Hiltunen 96 Ullevi FK
Längd Daniel Örevik 97 FGF Gotland
  Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
Tresteg Christoffer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK
  Marcus Nyberg 97 Malmö AI
Kula/6.0 William Ullberg 96 Riviera FI
  Jesper Arbinge 97 Huddinge AIS
Diskus/1.75 Oskar Gustfsson 97 Södertälje IF
  Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI
Slägga/6.0 Tobias Hagström 96 Istrums SK
  Anton Andersson 96 Umedalens IF
Spjut Kamil Kaminski 96 Hässelby SK
  Simon Litzell 97 Hässelby SK
4x100m Gustav Kjell 96 Turebergs FK
  Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
  Giovanni Inostroza 97 Turebergs FK
  Isak Andersson 96 Upsala IF
4x400m Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
  Victor Fingal 96 Ullevi FK
  Andreas Movin 96 IFK Lidingö
  Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
Gång 5000 m  
   
   
F19  
100m Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
  Hanna Hoff 97 IFK Växjö
200m Hanna Hoff 97 IFK Växjö
  Emma Jansson 97 Falu IK
400m Ebba Svantesson 97 Sävedalens AIK
  Alice Svantesson 97 Sävedalens AIK
800m Patricia Striner 97 Malmö AI
  Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
1500m Isabella Andersson 97 Turebergs FK
  Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
3000m Malin Jonson 96 Sävedalens AIK
  Carolina Johnson 96 Linköpings GIF
3000m hinder Amelie Svensson 96 Sävedalens AIK
  Linn Bengtsson 97 IFK Växjö
100m häck Adriana Janic 96 Malmö AI
  Emma Stenlöf 96 Västerås FK - återbud
  Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
400m häck Johanna Dyremark 97 IFK Tumba
  Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
Höjd Lovisa Östervall 97 IFK Tumba
  Ellen Ekholm 96 Ullevi FK
Stav Annika Jönsson 96 IFK Helsingborg
  Klara Mattsson 97 IK Orient
Längd Jonna Lindéen 97 Kalmar SK
  Emma Stenlöf 96 Västerås FK
Tresteg Beatrive Lantz 97 IFK Växjö
  Emilia Hammarström 96 Wärnamo SK
Kula Sara Lennman 96 Katrineholms SK
  Agnes Larsson 97 IF Göta
Diskus Linn Bergstrand 96 Ullevi FK
  Lovisa Sjöstrand 97 IF Castor
Slägga Frida Bååth 97 Timrå AIF
  Emma Thor 97 Turebergs FK
Spjut Linn Riddarström 96 Motala AIF
  Linn Peura 97 Råby-Rekarne FK
4x100m Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
  Hanna Hoff 97 IFK Växjö
  Adriana Janic 96 Malmö AI
  Emma Jansson 97 Falu IK
4x400m Ebba Svantesson 97 Sävedalens AIK
  Alice Svantesson 97 Sävedalens AIK
  Alexandra Everett 96 Malmö
  Johanna Dyremark 97 IFK Tumba
  Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK - återbud
Gång 3000 m  
   

 

Uttagningskriterier och -principer

* För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska 19-årskampen.
* Grenseger vid JSM19 (Kalmar) väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
* Resultat senare på säsongen och framförallt på JSM (Kalmar)  värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
* Notera att 3000 m hinder har ersatt 2000 m hinder i F19. Uttagning kan baseras på prestationer gjorda på båda distanserna.
* Dubbleringar kan bli aktuella.

Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!

 

 



 

 

Ungdomsfinnkampen (17 år)
Stockholm/S 12-13 september

Överledare: Pia Bosdotter Olson
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Service: Björn Lindén, Johanna Berggren
Coacher: Alexander Tursell, Daniel Arnsten, Malin Sundström, Mattias Jons, Jan Samuelsson, Lisa Hannula, Stefan Tärnhuvud, Fredrik Oderborn, Staffan Jönsson
Medicinskt team: Elsa Pihl, Peter Lantz, Gustav Fabiansson
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1998-1999.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper: Se nedan.
Uttagning: Första uttagning 25 augusti med möjlighet till enstaka komplettering fram till 6 september.

Grenprogram:
Gren Uttagna
P17  
100m Henrik Larsson 99 IF Göta
  Lukas Nordén 98 Västerås FK
200m Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg
  Alexander Bengtsson 98 Åhus FIK
400m Kasper Kadestål 99 Öresund
  William Frobe 98 Täby IS
800m Warsame Doley 98 Malmö AI
  Christoffer Ahl 98 Hammarby IF
1500m Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK
  Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK
3000m Suldan Hassan 98 Ullevi FK
  August Mollen 99 Tjalve
2000m hinder Simon Sundström 98 IFK Lidingö
  Miguel Palm 98 Mölndals AIK
110m häck/91.4 Max Hrelja 98 Linköpings GIF
  James Gaudiello 98 Malmö AI
300m häck/84.0 Sebastien Hargeström 98 Hammarby IF
  Viktor Bondesson 98 Malmö AI
Höjd Filip Björklund 98 Upsala IF
  Simon Larsson 98 IK Ymer
Stav Armand Duplantis 99 IK Stål
  Magnus Herstedt 98 Malmö AI
Längd David Svensson 98 IFK Tumba
  Sebastian Stevens 98 Eskilstuna FI
Tresteg Max Hejdenberg 98 Örgryte IS
  Victor Koch 98 Örgryte IS
Kula/5.0 Wictor Petersson 98 Malmö AI
  Theodor Ahlström 98 IFK Växjö
Diskus/1.5 Wictor Petersson 98 Malmö AI
  Alexander Sjögren 99 Kalmar SK
Slägga/5.0 Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK
  Edvin Larsson 98 Eskilstuna FI
Spjut/700 Rasmus Eriksson 98 Kils AIK
  Jonathan Amneskog 98 Klippan
4x100m Henrik Larsson 99 IF Göta
  Max Hrelja 98 Linköpings GIF
  Lukas Nordén 98 Västerås FK
  Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg
4x400m Kasper Kadestål 99 Öresund
  William Frobe 98 Täby IS
  Warsame Doley 98 Malmö AI
  Sebastien Hargeström 98 Hammarby IF
   
F17  
100m Claudia Payton 98 IF Göta
  Fanny Runheim 99 KFUM Örebro
200m Emelie Rantzow 98 IK Ymer
  Linn Bäcklin 99 IF Göta
400m Linnea Frobe 98 Täby IS
  Josefin Persson 98 Sävedalens AIK
800m Vilma Jonsson 99 IFK Lidingö
  Beatrice Brink 99 IF Kville
1500m Emma Magnusson 99 Mölndals AIK
  Sara Gunnarsson 99 Mölndals AIK
3000m Frida Karlsson 99 Sollefteå GIF
  Alice Greberg 98 Mölndals AIK
1500m hinder Lotta Blomquist 98 IFK Lidingö
  Julia Samuelsson 99 Högby IF
100m häck/76.2 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK
  Amanda Hansson 99 Hässelby SK
300m häck Amanda Holmberg 98 Lidköping
  Emma Söderström 98  Göteborgs GIK
Höjd Maja Nilsson 99 Motala AIF
  Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund GIF
Stav Elienor Werner 98 Hässelby SK
  Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK
Längd Kaiza Karlen KFUM Arvika
  Jenny Lestander 98 Linköpings GIF
Tresteg Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro
  Fatima Kone 99 Ullevi FK
Kula/3.0 Amanda Malmehed 98 Linköpings GIF
  Lovisa Linde 98 Täby IS
Diskus Anna Karlsson 98 Motala AIF
  Matilda Eriksson 98 IFK Tumba
Slägga/3.0 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
  Jessica Mattsson 98 Tierp
Spjut/500 Caroline Näslund 98 SK Bore
  Ida Thunberg 99 IK Stål
4x100m Fanny Runheim 99 KFUM Örebro
  Claudia Payton IF Göta
  Emelie Rantzow 98 IK Ymer
  Linn Bäcklin 99 IF Göta
4x400m Linnea Frobe 98 Täby IS
  Josefin Persson 98 Sävedalens AIK
  Amanda Holmberg 98 Lidköping
  Emma Söderström 98 Göteborgs KIK
   


Uttagningsprinciper:

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
* Resultat på USM17 (Kalmar) och USM16 (Karlskrona) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
* Större delen av laget kommer att tas ut i anslutning till USM/JSM men vissa kompletteringar kan komma att ske även senare.
* Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
* Ingen dubblering i individuella grenar.

Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!




 


JNM-UNM mångkamp
Tårnby, DEN 13-14 juni

Resor: Ut 12 juni, hem 15 juni.
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Björn Lindén
Coacher: Helene Friberg, Ulrik Mattisson, Vladimir Petrovic, Conny Silfver, Jan Samuelsson
Medicinskt team: Ingvar Palmgren, Nadja Petersen
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje land får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: Till och med 31 maj
Uttagning: 2 juni
 

Klass Uttagna
M22 tiokamp -
P19 tiokamp Andreas Gustafsson 97 Falu IK
  Axel Ohlson 96 Hässelby SK - återbud
  Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK
  Erik Hermelin 96 IFK Lidingö
P17 tiokamp Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
  Gabriel Rosshagen 98 Hässelby SK
  Kevin Duvert 98 IFK Märsta
K22 sjukamp Farydah Inoussa 94 Hässelby SK
  Rakel Rosshagen 95 Hässelby SK
  Malin Skogström 95 Hässelby SK
F19 sjukamp Johanna Dyremark 97 IFK Tumba
  Emma Stenlöf 96 Västerås FK
  Beatrice Lantz 97 IFK Växjö
F17 sjukamp Lovisa Linde 98 Täby IS
  Bianca Salming 98 Täby IS
  Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF

 

Förtydliganden och kommentarer:

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man ska ha bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.

Vid likvärdiga prestationer kommer en äldre aktiv att prioriteras framför en yngre.