Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


93
Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Terräng - landsväg 2015


Uppdaterat: 12 augusti 2015
 

VM-JVM terräng VM-EM 24 timmar
EM-JEM terräng VM-EM Ultra Trail
NM-JNM terräng VM-EM 100 km
   
Nordisk landskamp marathon  

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
 

 

VM-JVM terräng
Guiyang, CHN 28 mars


Landslagsledare: Stefan Olsson
Coach på plats: Robert Levay
Grenar: Se nedan
Uttagningskriterium: Kapacitet motsvarande topp-8 på EM terräng. Den som bedöms kapabel till en topp-30 placering på VM kan också bli aktuell. Satsning mot VM skall bekräftas och godkännas av Landslagsledaren.
Uttagning: Sista uttagning 13 mars


Gren Uttagna
MÄN  
12km  
   
KVINNOR  
8km  
   
P19  
8km William Levay 96 Spårvägens FK
   
F19  
6km  
   





 

 

EM-JEM terräng
Hyères, FRA 13 december

Utresa: 12 december
Hemresa: 14 december
Landslagsledare: Stefan Olsson
Coacher: Patrik Tjärdal, Per Skoog
Fysioterapeut: Eric Senorski
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/klass, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM i november eller i andra terränglopp utomlands. För enbart individuell start skall det finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM. För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till en placering bland de åtta bästa.
Ta alltid kontakt med landslagsledaren vid frågor eller osäkerhet om vad som gäller.
Uttagning: Första uttagning sker den 10 november med slutlig uttagning den 1 december.

 

  Uttagna
Män Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
  David Nilsson 87 Högby IF
  Elmar Engholm 92 Hässelby SK
Kvinnor  
   
M22 Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI
   
K22 Sarah Lahti 95 Hässelby SK
   
P19 Suldan Hassan 98 Ullevi FK
  Emil Danielsson 97 Dala Järna IK
  Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
  Mohamed Mohamoud 97 Ullevi FK
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
  Gabriel Steffensen 96 Sävedalens AIK
F19 Carolina Johnson 96 Linköpings GIF
   





 

 

NM-JNM terräng
Göteborg 7 november

Utresa: 6 november
Hemresa: 7 november
Landslagsledare: Stefan Olsson
Coacher: Patrik Tjärdal, Per Skoog, Johan Wettergren, Fredrik Oderborn
Fysioterapeut: Eric Hamrin Senorski
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 7 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen. Sverige kommer att delta med lag i samtliga klasser.
Uttagningskriterier: Som observationstävling gäller Terräng-SM i Uddevalla 24-25 oktober. Resultaten från SM ligger till grund för uttagningarna till NM. Hänsyn kommer också tas till andra terrängresultat under hösten och även resultat gjorda under sommaren kan i vissa fall komma att beaktas.
Uttagning: Större delen av truppen kommer att tas ut den 27 oktober med slutlig uttagning den 1 november.
 

  Uttagna
Män David Nilsson 87 Högby IF
  Johan Larsson 83 Strömstad LK
  Lars Södergård 83 Spårvägens FK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
  Robin Lindgren 90 Örgryte IS
  Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
  Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI
Kvinnor Sara Holmgren 90 Sävedalens AIK
  Linn Nilsson 90 Hälle IF
  Frida Aspnäs 87 Spårvägens FK
  Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK - återbud
  Hedda Bångman 95 Trångsvikens IF
  Frida Kristiansson 92 Örgryte IS
P19 Emil Danielsson 97 Dala Järna IK
  Gabriel Sandör 96 IK Akele
  Mohamed Mohamoud 97 Ullevi FK
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
  Suldan Hassan 98 Ullevi FK
  Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK
  William Levay 96 Spårvägens FK
F19 Amélie Svensson 96 Sävedalens AIK
  Jill Höstman 96 Ullevi FK
  Malin Jonsson 96 Sävedalens AIK
  Thea Boström 98 GoIF Tjalve
  Emma Magnusson 99 Mölndals AIK
  Moa Gålnander 97 Upsala IF





 

 

Nordisk landskamp marathon
Stockholm 30 maj


Landslagsledare: Stefan Olsson
Coacher:
Medicinskt team:
Grenar: Se nedan.
Deltagare: Varje land får ställa upp med max fem deltagare per tävlingsklass. I lagtävlingen räknas sammanlagda tiden för de tre första i mål.
Deltagande lag: DEN, FIN, ISL och NOR är inbjudna att delta.
Kvalperiod: Till och med 9 maj
Uttagning: Första uttagningarna sker den 17 mars. Kompletteringar till truppen kommer att ske efter SM i halvmarathon.
 

MÄN Uttagna
Marathon Fredrik Johansson 85 Ullevi FK
  Patrik Engström 77 FK Studenterna
  Daniel Woldu 89 Spårvägens FK - återbud
  Andreas McConville 81 FK Studenterna
  Erik Anfält 76 Örebro AIK
  Anders Fransson 81 Rånäs 4H
KVINNOR  
Marathon Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
  Louise Wiker 79 Hässelby SK - återbud
  Annelie Johansson 78 Hälle IF - återbud
  Charlotte Karlsson 84 Hässelby SK
  Frida Lundén 84 FK Studenterna
  Lena Eliasson 81 Hässelby SK
  Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK


Förtydliganden och kommentarer
Det är premiär för nordisk landskamp i marathon och loppet går inom ramen för Stockholm marathon, som också utgör SM på distansen.





 

VM-EM 24 timmar
Torino, ITA 11-12 april

Resor: Ut 9 april, hem 13 april (preliminärt)
Lagledning: Reima Hartikainen (ansvarig), Peter Fredricson
Grenar: 24 timmar (M + K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare per lopp.
Uttagningskriterier: För att komma i fråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM. Indikativa gränser 235 km (M) respektive 215 km (K).
Första uttagning: 3 februari
Uttagning: 23 februari
 

MÄN Elov Olsson 89 Ockelbo SK
  Anders Tysk 72 Team Ultrasweden LK - återbud
  Johan Steene 73 Löparklubben.se
  Andreas Falk 77 Runners Store LK
   
KVINNOR Maria Jansson 85 Team Ultrasweden LK
  Torill Fonn 67 Team Ultrasweden LK
  Annika Nilrud 75 Hälle IF





 

 

VM-EM Ultra Trail
Annecy, FRA 30 maj

Resor: Ut 28 maj, hem 1 juni
Lagledning: Peter Fredricson (ansvarig)
Grenar: 85km (sammanlagd stigning 5200m)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare per lopp.
Uttagningskriterier: För att komma i fråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM.
Slutlig uttagning: 24 mars
 

MÄN Fritjof Fagerlund 74 Rånäs 4H
   
KVINNOR Maria Kotka 81 IS Göta






 

VM-EM 100 km
Winschoten, NED 12 september

Resor: Ut 10 september, hem 13 september
Lagledning: Peter Fredricson (ansvarig), Reima Hartikainen
Grenar: 100 km (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM. "Rikttider" för uttagning är 7:10 för män och 8:25 för kvinnor, baserat på resultat från tidigare mästerskap.
Första uttagning: 7 juli
Slutlig uttagning: 11 augusti
 

MÄN  
100 km Jonas Buud 74 IFK Mora
  Fritjof Fagerlund 74 Rånäs 4H
  Patrik Werme 74 Torsby LK
  Linus Holmsäter 84 Fredrikshof FIF
  Henrik Jannborg 80 Västerås FK
KVINNOR  
100 km Frida Södermark 78 GOIF Tjalve
  Sophia Sundberg 84 Väsby IK
  Kajsa Berg 79 Huddinge AIS
  Stina Svensson 73 Fredrikshofs FIF

Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02