Tisdag 28 juni 2016

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och
ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis
Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se
Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och
media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer arena 2015

 

Uppdaterat: 7 september 2015
 

VM Europacup 10000m
  Nordic Challenge 10000m
Lag-EM  
Finnkampen Europacup vinterkast
   
Universiaden Europacupen mångkamp
  SWE-EST-FIN mångkamp
   
  World Relays



OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt. 
 

 

VM
Beijing, CHN 22 - 30 augusti

Resor: Ut 12 augusti (prel till precamp), hem 31 augusti
Överledare: Anders Albertsson
Förbundskapten: Karin Torneklint, Siw Karlström (gång)
Service: Mikael Norman
Media: Fredrik Trahn
Coacher: Björn Amb, Urban Aruhn, Johan Wettergren, Oscar Gidewall, Gustaf Hultgren
Medicinskt team: Tommy Eriksson, Lena Haggren Råsberg, Henrik Wagner
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 3 deltagare/gren som klarat kvalgränsen eller blir uttagen av IAAF efter kvalperiodens slut.
Kvalperiod: 1 oktober 2014 - 10 augusti 2015. (Marathon, mångkamp, 10000m, gång och stafett: 1 januari 2014 - 10 augusti 2015)
Uttagning: Första uttagning 21 april. Övriga uttagningstillfällen kommer att meddelas senare. Information och avstämning sker fortlöpande med förbundskaptenen.
Slutlig uttagning: 10 augusti.


Kvalgränser: 
Gren Kvalgräns Uttagna
MÄN    
100m 10.16  
200m 20.50  
400m 45.50  
800m 1:46.00 Andreas Almgren 95 Turebergs FK
1500m 3:36.20  
(Mile 3:53.30)  
5000m 13:23.00  
10000m 27:45.00  
Marathon 2:18:00 David Nilsson 87 Högby IF
3000m H 8:28.00  
110m H 13.47  
400m H 49.50  
Höjd 2.28  
Stav 5.65  
Längd 8.10 Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg 16.90  
Kula 20.45  
Diskus 65.00 Axel Härstedt 87 Malmö AI
    Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Slägga 76.00  
Spjut 82.00 Kim Amb 90 F Bålsta IK
Tiokamp 8.075  
4x100m se info nedan  
4x400m se info nedan  
20km G   Anatole Ibáñez 85 Eskilstuna FI
    Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
50km G   Anatole Ibáñez 85 Eskilstuna FI
    Anders Hansson 92 SK Svängen
     
KVINNOR    
100m 11.33  
200m 23.20  
400m 52.00  
800m 2:01.00  
1500m 4:06.50 Meraf Bahta 89 Hälle IF - återbud
(Mile 4:25.20) Abeba Aregawi 90 Hammarby IF
5000m 15:20.00 Meraf Bahta 89 Hälle IF återbud
10000m 32:00.00  
Marathon 2:44:00 Isabellah Andersson 80 Hässelby SK - återbud
    Lena Eliasson 81 Hässelby SK - återbud
    Annelie Johansson 78 Hälle IF
    Louise Wiker 79 Hässelby SK
    Charlotte Karlsson 84 Hässelby SK
3000mH 9:44.00 Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK
    Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
100m H 13.00  
400m H 56.20 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
Höjd 1.94 Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF
    Sofie Skoog 90 IF Göta
Stav 4.50 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
    Michaela Meijer 93 Örgryte IS
    Malin Dahlström 89 Ullevi FK
Längd 6.70 Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
    Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg 14.20  
Kula 17.75  
Diskus 61.00  
Slägga 70.00 Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut 61.00  
Sjukamp 6.075  
4x100m se info nedan  
4x400m se info nedan  

 
Anm: Kvalgränserna följer strikt IAAF:s officiella gränser. Observera att "regerande världsdelsmästare", d v s för oss Europamästare utomhus, och regerande världsmästare från 2013 jämställs med klarad gräns inom kvalperioden.
 

Uttagningsprinciper och -kriterier:


ALLMÄNT

* IAAF:s kvalgränser ovan skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande. För uttagning kommer även vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid VM.

* Kontakta förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller för uttagning.

KVALIFICERINGSPRINCIPER

Kvalificeringsperiod
* För 10000m, marathon, gång, stafett och mångkamp gäller kvalperioden 1 januari 2014 till 10 augusti 2015. För alla andra grenar gäller 1 oktober 2014 till 10 augusti 2015.
* Klarad kvalgräns: Den som klarar kvalgränsen nder kvalperioden är "i princip" klar för VM. I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar kvalgränsen i en gren avgör förbundskaptenen vilka som skall tas ut.
* För dem som ej klarat kvalgränsen kommer de högst rankade på årsbästalistan att erbjudas plats av IAAF tills önskat antal deltagare uppnåtts, efter att kvalperioden är avslutad. Förbundskaptenen kommer därefter att avgöra vilka som kompletterar truppen.

KVALTILLFÄLLEN

* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Kontakta förbundskaptenen före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.

* För marathon och stafett: Se information nedan om speciella krav på tävling.

MARATHON

* SFIF har inför VM 2015 valt att följa IAAF:s officiella kvalgränser på marathon.
* Varje land får ställa upp med tre aktiva per klass (män resp. kvinnor).
* Resultat gjorda under perioden 1 januari - 3 maj 2015 kommer att värderas högt i samband med uttagningar. Marathonbanorna skall vara kontrollmätta enligt IAAF:s normer.
* Uttagning kommer att ske tisdag 5 maj. Därefter kan enstaka kompletteringar bli aktuella efter SM i marathon den 30 maj. Om det anses befogat kan även förhandsnomineringar ske före den 3 maj.
* Om fler än tre aktiva klarar kvalgränsen beslutar förbundskaptenen vilka som tas ut. Hänsyn kommer i första hand att tas till uppnådda resultat, men också bedömning av prestationer kommer att tas i beaktande.
* Ta kontakt med förbundskaptenen eller landslagsledaren (Stefan Olsson) vid osäkerhet om vad som gäller.


STAFETT

Stafettlag kan kvalificera sig på två sätt:
* Topp-8-placering vid IAAF World Relays 2014.
* Genom att placera sig bland de 8 övriga länder på världsårsbästalistan för 2014-2015, som kompletterar antalet till 16 lag. För att ett stafettresultat ska vara kvalificerande måste lag från minst två olika länder ha deltagit och tävlingen vara godkänd av IAAF.





 

Lag-EM Super League 
Tjeboksary, RUS 20-21 juni

Resor: Ut 18 juni, hem 22 juni
Överledare: Johan Storåkers
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman
Coacher: Johan Wettergren, Mats Erixon, Sebastien Homo, Leif Robertsson, Anders Möller, David Vendel, Torbjörn Eriksson, Jörgen Becke, Per Karlsson, Kari Kiviniemi
Medicinskt team: Elsa Pihl, Erik Bergstrand, Peter Lantz, Mikael Hallberg
Grenar: Enligt tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: RUS, GER, GBR, FRA, POL, UKR, ITA, FIN, NOR, ESP & BLR.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Uttagning:
* Kommer att ske samlat tisdagen den 9 juni (då också visum måste ordnas till alla)
* I många grenar är Folksam Challenge i Uppsala den 7 juni den viktigaste observationstävlingen. Övriga observationstävlingar kommer att meddelas senare.
* Hänsyn kommer också tas till resultat gjorda vid andra tillfällen än den huvudsakliga observationstävlingen.
* De specifika förutsättningarna för respektive gren kan erhållas från förbundskaptenen eller grengruppssamordnare.
 

Gren Uttagna
MÄN  
100m Sulayman Bah 86 Ullevi FK
200m Johan Wissman 82 Hässelby SK
400m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
800m Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
1500m Elmar Engholm 92 Hässelby SK
3000m Johan Hydén 89 Huddinge AIS
5000m Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
3000m H Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
110m H Philip Nossmy 82 Malmö AI - Återbud
  Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK
400m H Jonathan Carbe 90 Örgryte IS
Höjd Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF
Stav Carl Sténson 93 Hellas FK
Längd Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
Tresteg Isak Persson 95 Örgryte IS
Kula Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Slägga Oscar Vestlund 93 IF Göta
Spjut Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
4x100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Johan Wissman 82 Hässelby SK
  Sulayman Bah 86 Ullevi FK
  Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK
4x400m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Felix Francois 90 Örgryte IS
  Joel Groth 91 Bollnäs FIK
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK
   
Gren Uttagna
KVINNOR  
100m Daniella Busk 93 Malmö AI
200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m Josefin Magnussson 89 Malmö AI
800m Abeba Aregawi 90 Hammarby IF återbud
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
1500m Anna Silvander 93 IFK Lidingö
3000m Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK
5000m Sarah Lahti 95 Hässelby SK - återbud
  Louise Nilsson 86 Malmö AI
3000m H Charlotta Fougberg 84 Ullevi FK
100m H Caroline Tegel 90 IF Göta
400m H Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
Höjd Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg Malin Marmbarndt 85 Västerås FK
Kula Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK
Diskus Sofia Larsson 88 Ullevi FK
Slägga Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
Spjut Anna Wessman 89 IFK Växjö
4x100m Daniella Busk 93 Malmö AI
  Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Gladys Bamane 89 Spårvägens FK
  Jessica Östlund 93 Hässelby SK
4x400m Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Lisa Duffy 93 Hässelby SK
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
   

 




 

 

Sverige - Finland ("Finnkampen")
Stockholm/S 12-13 september

Resdagar: Till Stockholm 11 september, hem 14 september
Överledare:
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Anna Jonsson
Media: Fredrik Trahn och Magnus Fridell
Coacher: Torbjörn Eriksson, Niclas Broström, Håkan Andersson, David Vendel, Ingela Nilsson, Yannick Tregaro, Leif Robertson, Gustaf Hultberg, Oscar Gidewall, Anders Axlid, Per Karlsson, Vesteinn Hafsteinsson, Björn Amb, Johan Wettergren, Jan Bengtsson, Kent Claesson, Kai Abrahamsson
Medicinskt team:
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en ny dubbelseger! Därför kommer dubbleringar att förekomma.
* Kriterium för uttagning är resultat gjorda under sommaren 2015 där resultat på SM i Söderhamn kommer värderas högt tillsammans med observationstävlingarna.
* Samtliga mästare/mästarinnor från SM i Söderhamn den 7-9 augusti får plats i truppen, om de uppvisar fortsatt god form efter SM. Uppdrag som "reserv" kan förekomma.
* FGP i Göteborg den 5 september kommer tillsammans med andra tävlingar (Vilka dessa "andra tävlingar" är meddelas senare.) att gälla som observationstävlingar och väga tungt vid jämna uttagningar.
* Information om de specifika förutsättningarna i respektive gren kan fås från förbundskaptenen, Stefan Olsson (under VM-perioden), eller ansvarig grengruppssamordnare.
Uttagning: måndag 7 september
 

Gren Uttagna
MÄN  
100m Sulayman Bah 86 Ullevi FK
  Odain Rose 92 IFK Umeå
  Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
200m Johan Wissman 82 Hässelby SK
  Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK
400m Joel Groth 91 Bollnäs FIK
  Felix Francois 90 Örgryte IS
  Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
800m Andreas Almgren 95 Turebergs FK
  Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
  Karim Mohammadi 89 Spårvägens FK
1500 m Staffan Ek 91 Huddinge AIS
  Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
  Johan Walldén 87 Spårvägens FK
5000m Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
  Robin Lindgren 90 Örgryte IS
  Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
10000m Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
  Lars Södergård 83 Vallentuna FK
3000m H Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
  Emil Blomberg 92 Hässelby SK
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
110m H Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK
  Philip Nossmy 82 Malmö AI
  Anton Levin 92 Malmö AI
400m H Joel Groth 91 Bollnäs FIK
  Hampus Widlund 93 IFK Växjö
  Jonathan Carbe 90 Örgryte IS
Höjd Mehdi Katib 87 Hammarby IF
  Fabian Delryd 96 Täby IS
  Fredrik Löfgren 94 IFK Lund
Stav Armand Duplantis 99 IK Stål
  Carl Sténson 93 Hellas FK
  David Kappelin 95 Örgryte IS
Längd Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  Michel Tornéus 86 Hammarby IF
  Johan Taléus 94 Eskilstuna FI
Tresteg Erik Ehrlin 90 Hammarby IF
  Mathias Ström 87 Örgryte IS
  Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS
Kula Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Axel Härstedt 87 Malmö AI
  Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga Oscar Vestlund 93 IF Göta
  Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK
  Stefan Kvist 87 Alvesta FI
Spjut Kim Amb 90 Bålsta IK
  Jiannis Smalios 87 KFUM Örebro
  Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
4x100m Austin Hamilton 97 Malmö AI
  Sulayman Bah 86 Ullevi FK
  Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK
  Reserv: Johan Wissman 82 Hässelby SK
  Reserv: Odain Rose 92 IFK Umeå
4x400m Jonathan Carbe 90 Örgryte IS
  Felix Francois 90 Örgryte IS
  Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK
  Reserv: Johan Wissman 82 Hässelby SK
  Reserv: Joel Groth 91 Bollnäs FIK
KVINNOR  
100m Daniella Busk 93 Malmö AI
  Elin Östlund 91 KFUM Örebro
  Frida Persson 89 Hammarby IF
200m Frida Persson 89 Hammarby IF
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK
400m Lisa Duffy 93 Hässelby SK
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
800m Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Anna Silvander 93 IFK Lidingö
1500m Abeba Aregawi 90 Hammarby IF
  Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
  Anna Silvander 93 IFK Lidingö
5000m Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Sara Holmgren 90 Sävedalens AIK
10000m Therese Olin 82 Ullevi FK
  Louise Nilsson 86 Malmö AI
  Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK
3000m H Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Carolina Johnson 96 Linköpings GIF
100m H Adriana Janic 96 Malmö AI
  Malin Eriksson 91 KFUM Örebro
  Malin Skogström 95 Hässelby SK
400m H Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Sara Bley 91 GoIF Tjalve
  Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
Höjd Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF
  Sofie Skoog 90 IF Göta
  Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
  Michaela Meijer 93 Örgryte IS
  Elienor Werner 98 Hässelby SK
Längd Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
  Malin Marmbrandt 85 Västerås FK
  Sandra Törnros 95 Gefle IF
Tresteg Malin Marmbrandt 85 Västerås FK
  Jasmin Sabir 92 Hammarby IF
  Madeleine Nilsson 91 Gefle IF
Kula Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK
  Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
  Maria Nilsson 95 IK Orient
Diskus Sofia Larsson 88 Ullevi FK
  Heidi Schmidt 93 Spårvägens FK
  Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK
Slägga Tracey Andersson 84 Ullevi FK
  Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
  Ida Storm 91 Hässelby SK
Spjut Anna Wessman 89 IFK Växjö
  Elisabeth Höglund 90 IF Göta
  Malin Andersson 93 Öresund FK
4x100m Gladys Bamane 89 Spårvägens FK
  Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Elin Östlund 91 KFUM Örebro
  Reserv: Frida Persson 89 Hammarby IF
4x400m Lisa Duffy 93 Hässelby SK
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK
Reserv: Sara Bley 91 GOIF Tjalve
  Reserv:  Frida Persson 89 Hammarby IF

 




 

 

Universiaden
Gwangju, KOR 7-12 juli

Resor: Se nedan
Landslagsledare: Stefan Olsson
Truppledare: Per Svensson, Jan Bäck
Medicinskt team: Utses av Sveriges Akademiska Idrottsförbund
Målgrupp: Aktiva födda 1987-92 som studerar på universitet, högskola, folkhögskola eller annan eftergymnasial utbildning.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst två deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 juni 2014 - 1 juni 2015.
Uttagning: Intresseanmälan senast 1 april. Besked om uttagningar kommer att ske fortlöpande.
Slutlig uttagning: 1 juni.

 
Gren SFIF-nivå Uttagna
MÄN    
100m 10.55 Odain Rose 92 IFK Umeå
    Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
200m 21.20 Odain Rose 92 IFK Umeå
    Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
400m 47.00 Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
800m 1:49.00 Johan Svensson 89 Spårvägens FK
1500m 3:44.00 Staffan Ek 91 Huddinge AIS
5000m 14:12.50 Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
    David Nilsson 87 Högby IF - återbud
    Anton Danielson 90 Malmö AI
10000m 30:15.00 Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
    David Nilsson 87 Högby IF - återbud
Halvmara   Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
3000m H 8:55.00  
110m H 14.10 Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK
400m H 51.20  
Höjd 2.17 Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF - återbud
Stav 5.25 Simon Assarsson 91 IFK Växjö
Längd 7.60  
Tresteg 15.80  
Kula 17.80  
Diskus 55.00  
Slägga 66.00 Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK
Spjut 72.00 Jiannis Smalios 87 KFUM Örebro
Tiokamp 7.450  
4x100m 40.00  
4x400m 3:10.00  
     
KVINNOR    
100m 11.75  
200m 23.80  
400m 53.80  
800m 2:05.00 Linn Nilsson 90 Hälle IF - återbud
1500m 4:20.00 Linn Nilsson 90 Hälle IF - återbud
5000m 16:35.00  
10000m 36:00.00  
Halvmara    
3000mH 10:25.00  
100m H 13.55 Maja Rogemyr 91 IF Göta - återbud
400m H 58.70 Lynette Morgan 91 Hammarby IF
Höjd 1.82 Sofie Skoog 90 IF Göta - återbud
Stav 4.05 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK
    Theresia Wängborg Nyberg 92 Örgryte IS
Längd 6.20  
Tresteg 13.25 Jasmin Sabir 92 Hammarby IF
Kula 14.90 Frida Åkerström 90 Huddinge AIS - återbud
Diskus 51.00  
Slägga 62.00  
Spjut 52.00 Anna Wessman 89 IFK Växjö
    Elisabeth Höglund 90 IF Göta - återbud
Sjukamp 5.500  
4x100m 45.00  
4x400m 3:36.00  

 


Uttagningskriterier och -principer

ANMÄLAN

* Universiaden är ett samarbete mellan SAIF (Sveriges Akademiska Idrottsförbund) och SFIF.
* För deltagande utöver ålder (född 1987-1992) krävs att man bedriver eftergymnasiala studier vid universitet, högskola, folkshögskola eller motsvarande.
* Intresseanmälan ska senast 1 april 2015 skickas till Daniel Kudrén på SAIF enligt kontaktuppgifter nedan.
* SFIF ansvarar för och godkänner ytterst uttagningarna som kommer att ske fortlöpande under våren.

RESULTATNIVÅER

* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Universiaden.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form, inbördes möten och eventuella tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
* Tag alltid kontakt med landslagsledaren om du är osäker på vad som gäller!
* För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

EKONOMI OCH ÖVRIGT

* Den aktive ansvarar för samtliga kostnader såsom resekostnader, deltagaravgift inkl helpension (10 Euro/dygn) samt ackrediteringsavgift (20 Euro som engångsavgift) samt SAIF:s officiella truppkläder (ca 500 kr).
* SFIF ansvarar för officiella tävlingskläder i form av tävlingsdräkter, överdragskläder och liknande.

INFORMATION

Tag alltid kontakt med någon av oss om du är osäker på vad som gäller.
Kontaktperson hos SFIF är Stefan Olsson; stefan.olsson@friidrott.se, 070-349 21 41.
Kontaktperson hos SAIF är Daniel Kudrén; daniel.kudren@saif.se, 070-212 94 70.





 

 

Europacup 10000m
Pula, ITA 6 juni

Landslagsledare: Stefan Olsson
Coacher:
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2012 ha uppfyllt EA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier: Löpare kan tas ut på basis av tidigare meriter eller efter avstämning av hur vinterträningen har gått.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat senare under våren där SM-milen i Malmö den 18 april är en viktig tävling.
* För att vara aktuell krävs kapacitet att springa på 29:15 resp. 33:45.
Slutlig uttagning: 26 maj
 

  Uttagna
   
MÄN  
10000m  
   
KVINNOR  
10000m  
   

 




 

Nordic Challenge 10000 m
Århus, DEN 23 maj

Landslagsledare: Stefan Olsson (Kent Classon ansvarig på plats)
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att deltaga med 2-4 löpare per tävlingsklass.
Uttagningskriterier: En bedömning görs på tidigare resultat på sträckan samt resultat gjorda under våren i terräng/gatlopp kring 10km, nationellt och internationellt.
* SM-milen i Malmö den 18 april kommer att vara en viktig tävling och värderas högt vid uttagning.
Anm: Även löpare utanför landslaget kan få möjlighet att delta i Nordic Challenge-loppet. För mer information, kontakta landslagsledaren.
Uttagning: 22 april, med möjlighet att komplettera till 12 maj.
 

  Uttagna
   
MÄN Johan Larsson 81 Strömstad LK
10000m Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
   
   
KVINNOR Frida Lundén 84 FK Studenterna
10000m Louise Nilsson 86 Malmö AI
  Sanna Mustonen 91 Hässelby SK - återbud
  Sara Holmgren 91 Sävedalens AIK

 



 


Europacup vinterkast
Leiria, POR 14-15 mars

Coacher: Anders Axlid (truppansvarig), Jonas Mellblom
Fysio: Kari Kiviniemi
Grenar: Samtliga kastgrenar för seniorer och 22-årsjuniorer
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren i seniorklass och högst en deltagare/gren i 22-årsklass.
Uttagning: Stora delar av truppen tas ut 18 februari. Kompletteringar kan göras fram till 2 mars.
 

Gren Uttagna
MÄN  
Kula Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Diskus Axel Härstedt 87 Malmö AI
  Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Slägga  
Spjut  
   
KVINNOR  
Kula  
Diskus  
Slägga Marinda Petersson 95 Malmö AI
Spjut Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04 - återbud
   
M22  
Kula Simon Pettersson 94 Upsala IF
Diskus Simon Pettersson 94 Upsala IF
Slägga Anders Eriksson 94 Hovslätts IK
Spjut Quincy Andersson 95 Malmö AI
   
K22  
Kula Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK
Diskus Heidi Schmidt 93 Spårvägens FK
Slägga Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
Spjut  
 

Förtydliganden och kommentarer:

* Uttagningarna baseras på 2014 års resultat men framför allt på att Europacupen vinterkast ingår i säsongsplaneringen och att man således är förberedd på att prestera på personligt hög nivå.





 

Europacupen mångkamp
Inowroclaw, POL 4-5 juli

Resor: Ut 2 juli, hem 6 juli (prel.)
Överledare: Anna Öberg
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Agne Bergvall, Daniel Magnusson, Cai Bolö
Medicinskt team: Ingvar Palmgren, Hasse Ådén
Övriga deltagande länder: ESP, ISL, ITA, NOR, POL, ROM, SUI
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: Till och med 14 juni
Uttagning: 16 juni
 

MÄN Uttagna
Tiokamp Petter Olson 91 Hässelby SK - återbud
  Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro
  Kevin Fankl 95 Ullevi FK
  Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK
   
   
KVINNOR  
Sjukamp Lisa Linnell 91 Atleticum Växjö SK
  Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF - återbud
  Farydah Inoussa 94 Hässelby SK - återbud
  Beatrice Lantz 97 IFK Växjö
  Frida Johansson 95 IF Göta Karlstad
   

Förtydliganden och kommentarer

Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man har bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.






 

Sverige-Estland-Finland mångkamp
Tartu, EST 6-7 juni

Resor: Ut 5 juni, hem 8 juni.
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Björn Lindén
Coacher: Agne Bergvall, Daniel Magnusson, Jan Samuelsson, Christian Östervall
Medicinskt team: Jimmy Palm
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: Till och med 24 maj.
Uttagning: 26 maj
 

MÄN Uttagna
Tiokamp Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro
  Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
  Kevin Fankl 95 Ullevi FK
  Nicklas Karlsson 96 Finspångs AIK
   
KVINNOR  
Sjukamp Sofia Linde 95 Täby IS - återbud
  Lisa Linnell 91 Atleticum Växjö SK
  Andrea Nybäck 90 IF Göta
  Lovisa Östervall 97 IFK Tumba
   

 

Förtydliganden och kommentarer

Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2015 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2015 och i vissa fall utomhus 2014.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man har bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.





 


World Relays
Nassau, BAH 2-3 maj

Resor:
Förbundskapten: Karin Torneklint
Coacher: Jörgen Becke, Niclas Broström
Medicinskt team:
Grenar: Se nedan.
Deltagare: Varje land får ställa upp med max 1 lag/gren.
Kvalperiod: IAAFs officiella kvalperiod gäller mellan 1/1 2014 och 20/4 2015.
Slutlig uttagning: 20 april.
 

Kvalgränser: 
Gren Kvalgräns Uttagna
MÄN    
4x100m 39.00  
4x200m    
4x400m 3:04.10  
4x800m    
Medley    
(1200m+400m+800m+1600m)
     
KVINNOR    
4x100m 44.00 Irene Ekelund 97 Malmö AI
    Daniella Busk 93 Malmö AI
    Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK
    Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
    Pernilla Nilsson 92 Malmö AI (reserv)
    Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne (reserv)
4x400m    
4x800m 3:33.50  
Medley    
(1200m+400m+800m+1600m)

Förtydliganden och kommentarer
Löpare till det kvinnliga laget 4x100m kommer bli inbjudna att delta på ett förläger i USA och där kommer slutlig uttagning att ske. För mer information kontakta Förbundskaptenen.