Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 23 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Junior-ungdom 2016
 


Uppdaterat: 18 augusti 2016

 

Junior-VM 19 år Nordiska 19-årskampen
Ungdoms-EM 17 år Ungdomsfinnkampen (17 år)
   
Nordiska-baltiska 22-årsmästerskapen
   
JNM-UNM mångkamp  
 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.


 

Junior-VM 19 år (JVM)
Bydgoszcz, POL 19 - 24 juli

Resor: Utresa från Arlanda 17 juli, hemresa 25 juli
Överledare: Gunilla Löthagen Sjöstrand
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator: Joakim Norman
Coacher: Daniel Arnsten, Mattias Jons, Alexander Tursell, Malin Sundström, Helene Friberg, Greg Duplantis.
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabianson, Peter Lantz.
Ålderskategori: P19/F19, d v s i första hand aktiva födda 1997-98. Om en yngre aktiv klarar JVM-kvalgränsen och önskar tävla på JVM istället för UEM skall landslagsledaren Jonas Anshelm kontaktas.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: Till och med 3 juli.
Slutlig uttagning: 4 juli.
Träff för uttagna: Lördagen den 2 juli i Göteborg. Information om detta skickas till uttagna aktiva.
 

Resultatnivåer:
Gren SFIF-nivå Uttagna
P19    
100m 10.55 Austin Hamilton 97 Malmö AI
200m 21.30 Marcus Torné 98 IFK Helsingborg
400m 47.25  
800m 1:49.50 Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
1500m 3:47.00 Emil Danielsson 97 Dala-Järna IK
5000m 14:15.00 Suldan Hassan 98 Ullevi FK
10000m 30:30.00  
3000m H 9:00.00  
110m H/99.1 14.10 Max Hrelja 98 Linköpings GIF
400m H 52.20 Viktor Nylander 98 Malmö AI
Höjd 2.16  
Stav 5.10 Armand Duplantis 99 Upsala IF
Längd 7.55  
Tresteg 15.60  
Kula/6.0 18.50 Wictor Petersson 98 Malmö AI
Diskus/1.75 55.00 Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI
    Wictor Petersson 98 Malmö AI
Slägga/6.0 69.00  
Spjut 68.70 Simon Litzell 97 Hässelby SK
Tiokamp/P19 7.200 Sebastian Ruthström 98 Spårvägens FK
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  
     
F19    
100m 11.80  
200m 24.00 Irene Ekelund 97 Malmö AI - återbud
400m 54.25  
800m 2:07.50  
1500m 4:22.00  
3000m 9:30.00  
5000m 16:20.00  
3000mH 10:27.50  
100m H 13.90  
400m H 59.90 Johanna Dyremark 98 IFK Tumba
Höjd 1.83  
Stav 4.05 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK
    Klara Mattsson 97 IK Orient
Längd 6.20 Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika
Tresteg 13.00  
Kula 14.75  
Diskus 48.80  
Slägga 57.50 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
    Emma Thor 97 Turebergs FK
Spjut 49.50  
Sjukamp 5.300 Bianca Salming 98 Täby IS
    Lovisa Östervall 97 IFK Tumba
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  


Uttagningsprinciper

ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggas vid:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JVM.
- att man bekräftar resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte uttagning.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden kommer att värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse.
* Det krävs svenskt medborgarskap för att delta i landslaget.

STAFETTER
- För att stafettlag ska anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

 

 

Ungdoms-EM (UEM)
Tbilisi, GEO 14-17 juli

Resor: Utresa 12 juli, hem 18 juli
Överledare: Karin Lundgren
Landslagsledare: Rafael Askros
Koordinator: Anders Rydén
Coacher: Frida Svensson, Rizak Dirshe, Cecilia Nilsson, Felix Siljebäck Larsen, Kristina Wärff.
Medicinskt team: Tomas Gjörling, Frida Flodström
Ålderskategori: P17/F17, födda 1999-2000.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst två deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 3 juli
Uttagning: 4 juli. Förhandsnomineringar kommer att användas.
Träff för uttagna: Lördagen den 2 juli i Göteborg. Information om detta skickas till uttagna aktiva.
 

Resultatnivåer:
Gren Norm Uttagning
P17    
100m 10.85 Henrik Larsson 99 IF Göta
    Michael Nyabako 99 IFK Helsingborg
200m 21.85 Henrik Larsson 99 IF Göta
    Kasper Kadestål 99 Öresunds FK
400m 49.00 Kasper Kadestål 99 Öresund FK
    Carl Bengtström 00 Örgryte IS
800m 1:53.00  
1500m 3:56.00  
3000m 8:40.00  
2000m H 6:10.00  
110m H/91.4 14.10 Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg
400m H/84.0 54.00  
Höjd 2.05 Simon Wiklund 99 IK Wilske
Stav 4.75  
Längd 7.15  
Tresteg 14.60  
Kula/5.0 18.00 Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK
Diskus/1.5 54.00  
Slägga/5.0 67.00 Ragnar Carlsson 00 Falu IK
    Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK
Spjut/700 67.00  
Tiokamp 6.900  
Svensk Stafett (100, 200, 300, 400m) se nedan Kasper Kadestål 99 Öresund FK
Carl Bengtström 00 Örgryte IS
Arvid Gustafsson 99 Upsala IF
Alexander Andreasson 99 Örgryte
Michael Nyabako 99 IFK Helsingborg
Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg
     
F17    
100m 11.90  
200m 24.50  
400m 56.00  
800m 2:10.00  
1500m 4:30.00 Vilma Jonsson 99 IFK Lidingö
3000m 9:53.00 Frida Karlsson 99 Sollefteå GIF Friidrott
2000m hinder 7:05.00 Mika Söderström 99 IFK Lidingö
    Sara Gunnarsson 99 Mölndals AIK
100m häck 13.85 Amanda Hansson 99 Hässelby SK
    Victoria Almerén Hansson 99
Hammarby IF
400m häck 61.50  
Höjd 1.78 Maja Nilsson 99 Motala AIF
Stav 3.80  
Längd 5.95 Lovisa Karlsson 00 Högby IF
    Amanda Hansson 99 Hässelby SK
Tresteg 12.50 Fatima Koné 99 Ullevi FK
    Klara Ekelund 99 KA2
Kula 15.60 Axelina Johansson 00 Hovslätts IK
Diskus 45.00  
Slägga 60.00  
Spjut 49.50  
Sjukamp 5.100 Erika Wärff 00 Malmö AI
    Ida Thunberg 99 IK Stål
Svensk Stafett (100, 200, 300, 400m) se nedan  

Uttagningsprinciper

SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
För uttagning kommer stor vikt läggas vid:

  • att man är fysisk, teknisk och mentalt förberedd för att prestera på personligt toppnivå vid UEM.
  • att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka ”fullträff” garanterar inte uttagning
  • att resultatnivån klarats i god konkurrens.
  • Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
  • Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara av betydelse.
 
STAFETTER
Mer information om kriterier kommer inom kort.




Nordiska-Baltiska mästerskapen 22 år
Alberga, FIN 20-21 augusti

Resor: Utresa från Arlanda, Kastrup och Landvetter 19 augusti, hemresa 21 augusti
Överledare: Lena Björk
Landslagsledare: Helene Friberg
Koordinator: Daniel Bergin
Coacher: Niclas Broström, David Stridfeldt, Håkan Fridhäller, Anna Strenius, Fredrik Oderborn, Urban Andersson, Morgan Persson, Hans Källén, Erik Johansson.
Medicinskt team: Daniel Hedström, Maria Mereman, Stefan Svensson Glenndin.
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1994-96
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Sverige deltar med två aktiva per gren.
Uttagning: 9 augusti
 

Gren
Uttagna
M22  
100m Erik Hagberg 95 Upsla IF
  Emil von Barth 96 Ullevi FK 
200m Emil von Barth 96 Ullevi FK 
  Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF
400m Erik Martinsson 96 Gefle IF
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK
800m Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
  Gustav Berlin 95 IK Akele
1500m Alexander Nilsson 95 Mölndals AIK
  Hampus Börjesson 94 Ullevi FK
5000m Gabriel Steffensen 96 Sävedalens AIK
  William Levay 96 Spårvägens FK - återbud
  Joel Zackrisson 94 Ullevi FK
3000mH Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
  Jens Petrusson 94 Ullevi FK
110mH Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
  Jonathan Holm 94 Strands IF
400mH Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
  Isak Andersson 96 Upsala IF
Höjd Andreas Carlsson 95 IK Ymer
  Fabian Delryd 96 Täby IS
Stav Micael Fagö 94 Kalmar SK
  David Kappelin 95 Örgryte IS
Längd Andreas Carlsson 95 IK Ymer
  Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
Tresteg Jesper Hellström 95 Hässelby SK
  Simon Karlén 94 IF Göta
Kula Simon Pettersson 94 Upsala IF
  Tim Wunger 94 Upsala IF
Diskus Simon Pettersson 94 Upsala IF
  Gustav Liberg 95 Ullevi FK
Slägga Tim Söderqvist 95 Hälle IF
  Anton Andersson 96 Umedalens IF
Spjut Quincy Andersson 95 Malmö AI
  Lukas Kvist 94 IFK Helsingborg
4x100m Erik Hagberg 95 Upsala IF
  Desmond Rogo 96 Hammarby IF
  Isak Andersson 96 Upsala IF
  Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF
4x400m Andreas Movin 96 IFK Lidingö
  Erik Martinsson 96 Gefle IF
  Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK
   
K22  
100m Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
  Sara Söderberg 94 Tjalve IF Norrköping
200m Sara Sörderberg 94 Tjalve IF Norrköping
  Caroline Kihlblom 94 Turebergs FK
400m Klara Helander 95 Upsala IF
  Alexandra Everett 96 Malmö AI
800m Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg
  Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
1500m Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
  Lisa Bergdahl 95 Sävedalens AIK
5000m Kerstin Axelsson 96 IK Hakarpspojkarna
  Alice Petersson 95 Kalmar SK 
3000mH Josefine Malmborg 94 Täby IS 
  Cornelia Hendberg 96 IK Ymer
100mH Sofia Mossberg 95 Falu IK
  Malin Skogström 95 Hässelby SK
400mH Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
  Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi FK
Höjd Linda Skantze 96 IFK Lidingö
  Ylva Engdahl 96 Spårvägens FK
Stav Hanna Jansson 95 Ullevi FK
  Amanda Gabrielsson 96 Örgryte IS
Längd Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan
  Sandra Törnros 95 Gefle IF
Tresteg Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan
  Nellie Mårtensson 95 Malmö AI
Kula Fanny Roos 95 Atleticum SK Växjö
  Maria Nilsson 95 IK Orient
Diskus Lydia Sundin 94 IFK Mora
  Fanny Roos 95 Atleticum SK Växjö
Slägga Marinda Petersson 95 Malmö AI
  Matilda Åström 95 Gefle IF
Spjut Sofi Flink 95 Västerås FK
  Karolina Ander 96 Hässelby SK
4x100m Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
  Sara Söderberg 94 Tjalve IF Norrköping
  Sandra Törnros 95 Gefle IF
  Caroline Kihlblom 94 Turebergs FK
4x400m Alexandra Everett 94 Malmö AI
  Klara Helander 95 Upsala IF 
  Sofia Johnsson 94 Hässelby SK
  Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK

Uttagningsprinciper:
- Man ska vara fysiskt och mentalt redo att prestera på personlig toppnivå.
- Uttagningar kommer att baseras på resultat gjorda under sommaren. JSM i Hässleholm är en viktig observationstävling och prestationer under juli och början av augusti kommer att värderas högre än resultat från början av säsongen.
- Hänsyn kommer att tas till inbördes möten under säsongen.
- Dubbleringar kan komma att förekomma.
- Ta alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller.


 


 

Nordiska 19-årskampen
Hafnarfjördur, ISL 13-14 augusti

Resor: Utresa från Arlanda, Kastrup och Landvetter 12 augusti, hemresa 15 augusti
Överledare: Pia Bosdotter Olson
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator: Joakim Norman, Anders Rydén
Coacher: Daniel Arnsten, Mattias Jons, Alexander Tursell, Malin Sundström, Jan Samuelsson, Christer Litzell, Per Skoog, David Vendel. 
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabianson, Peter Lantz
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1997-98
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper: Se nedan.
Slutlig uttagning: 9 augusti
 

Grenprogram

Gren Uttagna
P19  
100m Austin Hamilton 97 Malmö AI
  Tarley Allison 97 Järvsö IF
200m Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg
  Felix Svensson 97 Mölndals AIK
400m Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF 
  Joakim Karlsson 97 Finspångs AIK
800m Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
  Warsame Doley 98 Malmö AI
1500m Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
  Simon Wallenlind 97 Mölndals AIK
5000m Suldan Hassan 98 Ullevi FK
  Adelegn Zewdu 97 Malmö AI
3000m hinder Simon Sundström 98 IFK Lidingö
  Erik Djurberg 97 Hässelby SK
110m häck Max Hrelja 98 Linköpings GIF
  Elias Martinsson 97 Brattås CK
400m häck Viktor Nylander 98 Malmö AI
  Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge AIS
Höjd Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
  Filip Björklund 98 Upsala IF
Stav Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
  Emil Östergren 98 IFK Växjö
Längd Elias Martinsson 97 Brattås CK
  Daniel Örevik 97 Visby IF Gute
Tresteg Christoffer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK
  Marcus Nyberg 97 Malmö AI
Kula Wictor Petersson 98 Malmö AI
  Jesper Arbinge 97 Huddinge AIS
Diskus Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI
  Wictor Petersson 98 Malmö AI
Slägga Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI
  Johannes Nilsson 98 Västerås FK
Spjut Simon Litzell 97 Hässelby SK
  Jakob Eriksson 98 IF Göta
4x100m Austin Hamilton 97 Malmö AI
  Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg
  Felix Svensson 97 Mölndals AIK
  Max Hrelja 98 Linköpings GIF
4x400m Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
  Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF
  Joakim Karlsson 97 Finspångs AIK
  Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge AIS
   
   
F19  
100m Emelie Rantzow 98 IK Ymer
  Claudia Payton 98 IF Göta
200m Emelie Rantzow 98 IK Ymer
  Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK
400m Ebba Svantesson 97 Ullevi FK
  Alice Svantesson 97 Ullevi FK
800m Astrid Rosvall 97 Hässelby SK
  Patricia Striner 97 Malmö AI
1500m Isabella Andersson 97 Turebergs FK
  Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
3000m Thea Boström 98 Tjalve IF Norrköping
  Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
3000m hinder Alice Greberg 97 Mölndals AIK
  Lisa Svensson 97 Linköpings GIF
100m häck Lovisa Östervall 97 IFK Tumba
  Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF
400m häck Johanna Dyremark 97 IFK Tumba
  Lovisa Linde 98 Täby IS
Höjd Bianca Salming 98 Täby IS
  Emma Söderström 98 Göteborgs KIK
Stav Klara Mattsson 97 IK Orient
  Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad
Längd Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika
  Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK
Tresteg Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF
  Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätts IK
Kula Agnes Larsson 97 IF Göta Karlstad
  Amanda Malmehed 98 Linköpings GIF
Diskus Anna Karlsson 98 Motala AIF
  Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba
Slägga Frida Bååth 97 Timrå AIF
  Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
Spjut Linn Peura 97 Råby Rekarne FIF
  Carolin Näslund 98 SK Bore
4x100m Emelie Rantzow 98 IK Ymer
  Claudia Payton 98 IF Göta Karlstad
  Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK
  Lovisa Östervall 97 IFK Tumba
4x400m Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad
  Ebba Svantesson 97 Ullevi FK
  Alice Svantesson 97 Ullevi FK
  Lovisa Linde 98 Täby IS

 

Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
- Grenseger vid JSM19 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
- Notera att 3000 m hinder har ersatt 2000 m hinder i F19. Uttagning kan  baseras på prestationer gjorda på båda distanserna.
- Dubbleringar kan bli aktuella.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!

 

 

Ungdomsfinnkampen (17 år)
Tammerfors, FIN 3-4 september

Resor: Utresa sker med båt från Stockholm tidigt den 2 september, hem med båt den 4 september
Landslagsledare: Rafael Askros
Överledare: Bo Sjölander
Koordinator: Johanna Berggren, Björn Lindén
Coacher: Lisa Hannula, Jonny Carlsson, Anneli Johansson, Curt Roland Ljung, Monica Magnusson, Peter Håkansson, Felix Siljebäck Larsen, Kristina Wärff, Erik Olsson, Anders Walther, Kyllan Quick, Peter Dagerhem, Frida Svensson
Medicinskt team: Jesper Fritz, Tomas Gjörling, Frida Flodström
Ålderskategori: P17/F17, födda 1999/2000.
Grenar: Se nedan
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Slutgiltig uttagning: 11 augusti, viss komplettering kan ske senare, dock senast den 28 augusti

 

Grenprogram:
Gren Uttagna
P17  
100m Henrik Larsson 99 IF Göta
  Michael Nyabako 99 IFK Helsingborg
200m Kasper Kadestål 99 Öresunds FK
  Henrik Larsson 99 IF Göta
400m Carl Bengtström 00 Örgryte IS
  Johan Alsing 99 Östersunds GIF
800m Iyuel Ayele 99 Huddinge AIS
  Edvin Hagberg 99 Tureberg FK
1500m Ahmed Abdullahi 99 Ullevi FK
  Mathias Söder 99 Kongahälla AIK
3000m August Mollén Tjalve IF Norrköping
  Abdikhaliq Nooh 99 Ullevi FK
3000m hinder Ludvig Bjurelid 00 Högby IF
  Olof Silvander 99 IFK Lidingö
110m häck Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg
  Linus Kapstad 00 Umedalens IF
400m häck Anton Bertilsson 99 Habo FIF-81
  Arvid Gustafsson 99 Upsala IF
Höjd Simon Wiklund 99 IK Wilske
  Joakim Wadstein 00 Tjalve IF Norrköping
Stav Tom Johansson 99 KFUM Örebro
  Simon Thor 00 IFK Märsta
Längd Jonas Renz 99 Tjalve IF Norrköping
  Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas FK
Tresteg Markus Lundborg 99 Ullevi FK
  Linus Bertilsson 99 Örgryte IS - återbud
  Chakkrit Chanprakhon 99 FIK Färjestaden
Kula Emil Nilsson 99 Habo FIF-81
  Lukas Björninger 00 Tureberg FK
Diskus Alexander Sjögren 99 Kalmar SK
  Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK
Slägga Ragnar Carlsson 00 Falu IK
  August Bergstrand 99 Ullevi FK
Spjut Carl Widenholm 00 Hellas FK
  Gustav Liljeblad 99 Mölndals AIK
4x100m Kasper Kadestål 99 Öresunds FK
  Michael Nyabako 99 IFK Helsingborg
  Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg
  Henrik Larsson 99 IF Göra
  Linus Kapstad 00 Umedalens IF
4x400m Kasper Kadestål 99 Öresunds FK
  Arvid Gustafsson 99 Upsala IF
  Edvin Hagberg 99 Tureberg FK
  Carl Bengtström 00 Örgryte IS
   
F17  
100m Ida Thunberg 99 IK Stål 
  Hanna Axelsson 99 Upsala IF
200m Jonna Claesson 00 Stora Skedvi IK
  Saga Berneryd 99 Spårvägens FK
400m Martina Winberg 99 Mölndals AIK
  Julia Frisk 99 IFK Växjö
800m Beatrice Brink 99 IF Kville
  Sara Dädeby 99 Hovslätts IK
1500m Mika Söderström 99 IFK Lidingö
  Emma Magnusson 99 Mölndals AIK
3000m Frida Karlsson 99 Sollefteå GIF - återbud
  Emily Fielder 00 Motala AIF
  Linnea Smalström 99 Sävedalens AIK
2000m hinder Sara Gunnarsson 99 Mölndals AIK
  Julia Samuelsson 99 Högby IF
100m häck Amanda Hansson 99 Hässelby SK
  Victoria Almerén Hansson 99 Hammarby IF
400m häck Celina Reichardt 99 Spårvägens FK
  Erika Wärff 00 Malmö AI
Höjd Filippa Gunnarsson 99 Laholms IF
  Maja Nilsson 99 Motala AIF
Stav Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK
  Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg
Längd Lovisa Karlsson 00 Högby IF
  Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
Tresteg Fatima Koné 99 Ullevi FK
  Klara Ekelund 99 KA2 IF
Kula Frida Bergvall 99 IFK Växjö
  Ida Olsson 99 IF Hagen
Diskus Ida Stenbäck 99 SK Bore
  Axelina Johansson 00 Hovslätts IK
Slägga Cecilia Larsson 99 IFK Växjö
  Jennifer Quick 00 IFK Lund
Spjut Amanda Nilsson 99 Laholms IF
  Ida Thunberg 99 IK Stål
4x100m Hanna Axelsson 99 Upsala IF
  Ida Thunberg 99 IK Stål
  Amanda Hansson 99 Hässelby SK
  Saga Berneryd 99 Spårvägens FK
  Jonna Claesson 00 Stora Skedvi IK
4x400m Martina Winberg 99 Mölndals AIK
  Celina Reichardt 99 Spårvägens FK
  Julia Frisk 99 IFK Växjö
  Beatrice Brink 99 IF Kville

 

Uttagningsprinciper
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
- Resultat på USM17 (Hässleholm) och USM16 (Vellinge) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Målsättning är att ingen dubblering sker i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!



JNM-UNM mångkamp
Huddinge 11-12 juni

Resor: Ut 10 juni, hem 13 juni.
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Björn Lindén
Coacher: Helene Friberg, Krister Hultberg, Ulrik Mattisson, Kristina Wärff, Jan Samuelsson, Christina Wänseth
Medicinskt team: Hasse Åden, Nadja Petersen
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje land får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: Till och med 29 maj
Uttagning: 31 maj
 

Klass Uttagna
M22 tiokamp Rasmus Elfgaard 94 Habo FIF-04 - återbud
  Nicklas Karlsson 96 Finspångs AIK
   
P19 tiokamp Gabriel Rosshagen 98 Hässelby SK
  Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
  Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK
   
P17 tiokamp Edvin Hagberg 99 Turebergs FK
  Jonas Renz 99 Tjalve IF Norrköping
  Simon Thor 00 IFK Märsta
   
K22 sjukamp Farydah Inoussa 94 Hässelby SK
  Elin Lindeblad 95 Kalmar SK
   
F19 sjukamp Beatrice Lantz 97 IFK Växjö
  Lovisa Linde 98 Täby IS
  Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF
   
F17 sjukamp Lovisa Karlsson 00 Högby IF
  Ida Thunberg 99 IK Stål
  Erika Wärff 00 Malmö AI

Förtydliganden och kommentarer:
Ambitionen är att ta ut starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2016 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2016 och i vissa fall utomhus 2015.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man ska ha bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.

Vid likvärdiga prestationer kommer en äldre aktiv att prioriteras framför en yngre.
Andreas Carlsson 95 IK Ymer

Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post

Detaljinformation av berörd landslagsledare, alternativt grengruppssamordnare.
 

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visas uttagningar från 2002 och framåt.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02