Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Junior-ungdom 2017
 


Uppdaterat: 22 augusti 2017
 

Junior-EM 22 år Junior-EM 19 år
Ungdomsfinnkampen JNM/UNM Mångkamp
EYOF Nordiska 19-årskampen
 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
 


 

Junior-EM 22 år
Bydgoszcz, POL 13-16 juli

Resor: Utresa (från Stockholm/Göteborg/Köpenhamn) 11 juli,
hemresa 17 juli
Överledare: Karin Lundgren 
Landslagsledare: Helene Friberg
Koordinator: Daniel Bergin
Media: Frida Hogstrand
Coacher: Niclas Broström, Erik Johansson, Håkan Fridhäller, Hans Källén, David Stridfeldt, Fredrik Oderborn, Ulrik Mattisson, Anna Strenius, Morgan Rosberg. Kommer att kompletteras.

Medicinskt team: Daniel Hedström, Stefan Svensson Glenndin,
Maria Mereman, Lotta Munk
Kvalperiod: januari 2017 – 2 juli 2017
Slutlig uttagning: 3 juli
Träff för uttagna:
 

Resultatnivåer:
Gren SFIF-nivå Uttagna
M22    
100m 10.55 Austin Hamilton 97 Malmö AI
    Emil von Barth 96 Ullevi FK
    Desmond Rogo 96 Hammarby IF
200m 21.10 Felix Svensson 97 Mölndals AIK
400m 46.80  
800m 1:48.50 Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
    Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
1500m 3:44.00 Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
5000m 14:12.50  
10000m 30:15.00 Gabriel Steffensen 96 Mölndals AIK
3000m H 8:55.00 Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
110m H 14.10  
400m H 51.20 Isak Andersson 96 Upsala IF
    Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
Höjd 2.17 Fabian Delryd 96 Täby IS
Stav 5.25  
Längd 7.60 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
    Andreas Carlsson 95 IK Ymer
    Jesper Hellström 95 Hässelby SK
Tresteg 15.80 Jesper Hellström 95 Hässelby SK
Kula 17.80 Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI
Diskus 55.00 Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI
    Gustav Liberg 95 Ullevi FK
    Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI
Slägga 66.00 Tim Söderqvist 95 Hälle IF
Spjut 71.50  
Tiokamp 7.450 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
    Kevin Fankl 95 Ullevi FK
    Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK
4x100m 40.00 Austin Hamilton 97 Malmö AI
    Emil von Barth 96 Ullevi FK
    Felix Svensson 97 Mölndals AIK
    Jakob Lindblom 95 KA2
     
4x400m 3:10.00 Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
    Isak Andersson 96 Upsala IF
    Dennis Forsman 95 Ullevi FK
K22   Anton Sigurdsson 96 Malmö AI
100m 11.75  
200m 23.80  
400m 53.50  
800m 2:05.00 Isabella Andersson 95 Turebergs FK
1500m 4:20.00 Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
    Isabella Andersson 95 Turebergs FK
5000m 16:35.00 Sarah Lahti 95 Hässelby SK
10000m 36:00.00 Isabelle Brauer 96 Hässelby SK
    Sarah Lahti 95 Hässelby SK
    Lisa Bergdahl 95 Sävedalens AIK
3000mH 10:25.00  
100m H 13.50  
400m H 58.50 Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
    Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi FK
Höjd 1.82 Ellen Ekholm 96 Ullevi FK
Stav 4.05 Hanna Jansson 95 Ullevi FK
Längd 6.20 Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne 
Tresteg 13.10  
Kula 15.00 Fanny Roos 95 Athletics 24 Seven
    Sara Lennman 96 Katrineholms SK
Diskus 50.50 Fanny Roos 95 Athletics 24 Seven
Slägga 62.00 Marinda Petersson 95 Malmö AI
    Emma Thor 97 Turebergs FK
    Frida Bååth 97 Timrå AIF
Spjut 52.00 Sofi Flink 95 Västerås FK
Sjukamp 5.450 Lovisa Östervall 97 Upsala IF
    Malin Skogström 95 Hässelby SK
4x100m 45.00  
4x400m 3:36.00  


Uttagningsprinciper
SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till finalomgång. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.

Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid:

  • Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid JEM.
  • Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.

Skulle fler än tre aktiva klara kvalgränsen i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse. Blir det nödvändigt, kan en uttagningstävling komma att särskilja de aktiva.

För att stafettlag ska anmälas måste laget ha god chans till finalavancemang. Kvaltiderna ses som riktmärken.

Det krävs svenskt medborgarskap för att delta i landslaget.

Uttagning sker med start onsdag 7 juni. Därefter varje tisdag fram till och med 4 juli. 

Kvalperiod; januari 2017 - 2 juli 2017. Endast i undantagsfall kommer resultat gjorda under 2016 att räknas och bara efter samråd med landslagsledaren.



 

 

Junior-EM 19 år
Grosseto, ITA 20-23 juli

Resor: Ut 18 juli - hem 24 juli
Överledare: Gunilla Löthagen-Sjöstrand 
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator: Joakim Norman och Anna Linner Bassani.
Coacher: Jan Samuelsson, Daniel Arnsten, Malin Sundström, Alexander Tursell, Helena Engman, Greg Duplantis, Staffan Jönsson och Sofie Edqvist.
Ålderskategori: Aktiva födda 1998, 1999 och 2000
Deltagare: Tre aktiva per gren kan bli uttagna
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabiansson, Peter Lantz
Kvalperiod: Januari 2017 - 2 Juli 2017 
 

Resultatnivåer:
Gren Norm Uttagning
P19    
100m 10.75 Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
200m 21.50 Kasper Kadestål 99 Malmö AI
    Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad 
    Vidar Stenqvist 00 Täby IS 
400m 48.00 Carl Bengtström 00 Örgryte IS
    Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF
800m 1:51.00  
1500m 3:49.00  
5000m 14:30.00 Suldan Hassan 98 Ullevi FK
10000m 31:20.00  
3000m H 9:10.00 Simon Sundström 98 IFK Lidingö
    Leo Magnusson 98 Sävedalens SK
    Miguel Palm 98 Mölndals AIK
110m H 14.10 Max Hrelja 98 Malmö AI
400m H 52.80 Anton Bertilsson 99 Habo Friidrott
    Viktor Nylander 98 Malmö AI
Höjd 2.12  
Stav 4.95 Armand Duplantis 99 Upsala IF
Längd 7.40  
Tresteg 15.20  
Kula 18.00 Wictor Petersson 98 Malmö AI
Diskus 54.00 Wictor Petersson 98 Malmö AI
Slägga 68.50 Ragnar Carlsson 00 Falu IK
Spjut 69.50  
Tiokamp 7.150 Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
4x100 41.05  
4x400 3:14.00  
     
F19    
100m 11.95 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK
    Emelie Rantzow 98 IK Ymer 
    Claudia Payton 98 IF Göta Karlstad 
200m 24.35 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK
    Denise Eriksson 98 Ullevi FK
    Emelie Rantzow 98 IK Ymer 
400m 54.50  
800m 2:07.50  
1500m 4:27.00  
3000m 9:40.00  
5000m  17:10.00  
3000m H 10:40.00  
100m häck 13.90 Amanda Hansson 99 Hässelby SK
400m häck 59.50  
Höjd 1.80 Maja Nilsson 99 Motala AIF
    Bianca Salming 98 Turebergs FK
    Emma Söderström 98 Göteborgs KIK 
Stav 4.00 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK
    Elienor Werner 98 Hässelby SK återbud
Längd 6.10 Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika
    Lovisa Karlsson 00 Högby IF
    Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK
Tresteg 12.80  
Kula 14.00 Amanda Malmehed Tillfeldt 98 IF Göta
    Vanessa Kamga 98 Upsala IF
Diskus 46.50 Vanessa Kamga 98 Upsala IF
    Mathilda Eriksson 98 Huddinge AIS
    Anna Karlsson 98 Motala AIF
Slägga 57.50 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
Spjut 49.00 Carolin Näslund 98 SK Bore
Sjukamp 5.175 Bianca Salming 98 Turebergs FK
    Erika Wärff 00 Malmö AI
    Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF
4x100m 46.00  
4x400m 3:42.00  

Uttagningsprinciper

SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till finalomgång. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.

Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid:

  • Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid JEM.
  • Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.

Skulle fler än tre aktiva klara kvalgränsen i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse. Blir det nödvändigt, kan en uttagningstävling komma att särskilja de aktiva.

För att stafettlag ska anmälas måste laget ha god chans till finalavancemang. Kvaltiderna ses som riktmärken.

Det krävs svenskt medborgarskap för att delta i landslaget.

Uttagning sker med start onsdag 7 juni. Därefter varje tisdag fram till och med 4 juli. 

Kvalperiod; januari 2017 - 2 juli 2017. Endast i undantagsfall kommer resultat gjorda under 2016 att räknas och bara efter samråd med landslagsledaren.


Nordiska 19-årskampen
Umeå, SWE 19-20 augusti

Resor: Utresa 18 augusti, hem 20 augusti
Överledare: Gunilla Löthagen- Sjöstrand
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator: Anna Linner Bassani
Coacher: Jan Samuelsson, Malin Sundström, Daniel Arnsten, Alexander Tursell, Helena Engman, Staffan Jönsson, Sofie Edqvist. Kommer att kompletteras. 
Medicinskt team: Johanna Hellström, Linda Berntsson och Jonas Lindberg.
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1998-99
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper: Se nedan.
Slutlig uttagning: 13 augusti
 

Grenprogram

Gren Uttagna
P19  
100m Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad 
  Alexander Andreasson 99 Örgryte IS
200m Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad 
  Victor Koch 98 Örgryte IS 
400m Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF 
  Michael Giraldi 99 Västerås FK
800m Warsame Hassan 98 Malmö AI
  Edvin Hagberg 99 Turebergs FK
1500m Suldan Hassan 98 Ullevi FK
  Oliver Löfqvist 98 Spårvägens FK 
5000m Simon Sundström 98 IFK Lidingö 
  Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK 
3000m hinder Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK
  Miguel Palm 98 Mölndals AIK 
110m häck Max Hrelja 98 Malmö AI
  Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg 
400m häck William Frobe 98 Täby IS 
  Samuel Wiik 98 Örgryte IS
Höjd Simon Wiklund 99 IK Wilske 
  Filip Björklund 98 IF Upsala 
Stav Tom Johansson 99 KFUM Örebro 
  Robin Jacobsson 98 Ullevi FK
Längd Jonatan Hirsh 99 KFUM Örebro 
  David Svensson 98 IFK Tumba  
Tresteg Max Heidenberg 98 Örgryte IS 
  Marcus Lundborg 99 Ullevi FK 
Kula Wictor Petersson 98 Malmö AI 
  Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK 
Diskus Wictor Petersson 98 Malmö AI
  Lukas Hamrin 99 Timrå AIF 
Slägga Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK 
  August Bergstrand 99 Ullevi FK
Spjut Jakob Eriksson 98 IF Göta Karlstad 
  Jonathan Amneskog 98 Klippans FK 
4x100m Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad 
  Alexander Andreasson 99 Örgryte IS 
  Max Hrelja 98 Malmö AI
  Victor Koch 98 Örgryte IS 
4x400m Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF
  Michael Giraldi 99 Västerås FK 
  Samuel Wiik 98 Örgryte IS 
  William Frobe 98 Täby IS 
   
F19  
100m Claudia Payton 98 IF Göta Karlstad 
  Hanna Axelsson 99 Upsala IF 
200m Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK
  Denise Eriksson 98 Ullevi FK
400m Linnea Frobe 98 Täby IS
  Moa Mattisson 98 IFK Helsingborg 
800m Bianca Salming 98 Turebergs FK 
  Sofia Johansson 98 Linköpings GIF 
1500m Julia Samuelsson 99 Högby IF 
  Beatrice Brink 99 IF Kville 
3000m Eleonora Olsmats 99 Turebergs FK 
  Thea Boström 98 Tjavle IF Norrköping  
3000m hinder Julia Samuelsson 99 Högby IF 
  Alice Greberg 98 Mölndals AIK
100m häck Amanda Hansson 99 Hässelby SK 
  Ida Thunberg 99 KFUM Örebro 
400m häck Amanda Holmberg 98 Lidköpings IF
  Tove Söder 98 Huddinge AIS 
Höjd Maja Nilsson 99 Motala AIF
  Bianca Salming 98 Turebergs FK 
Stav Hanna Vidlund 99 Umedalens IF 
  Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg 
Längd Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika 
  Sara Sjögren 98 Stenungsunds FI 
Tresteg Jenny Lestander 98 Linköpings GIF 
  Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF  
Kula Amanda Malmehed 98 IF Göta Karlstad 
  Vanessa Kamga 98 Upsala IF  
Diskus Vanessa Kamga 99 Upsala IF 
  Mathilda Eriksson 98 Huddinge AIS 
Slägga Grete Ahlberg 98 Hammarby IF 
  Jessica Mattson 98 Spårvägens FK
Spjut Carolin Näslund 98 SK Bore 
  Maja Gustavsson 98 Västerås FK
4x100m Amanda Hansson 99 Hässelby SK
  Claudia Payton 98 IF Göta Karlstad 
  Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK
  Denise Eriksson 98 Ullevi FK 
4x400m Ida Callenvik 99 Karlskoga FIF 
  Linnea Frobe 98 Täby IS 
  Moa Mattisson 98 IFK Helsingborg 
  Amanda Holmberg 98 Lidköpings IF

 Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
- Grenseger vid JSM19 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
 - Dubbleringar kan bli aktuella.
 Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!

 

Ungdomsfinnkampen (17 år)
Stockholm/Stadion 2-3 september

Resor:
Landslagsledare: Rafael Askros
Överledare: Ulrika Pizzeghello
Koordinator: Anna Greilert
Coacher: Frida Svensson, Rizak Dirshe, Felix Siljebäck, Lisa Hannula, Cecilia Nilsson, Daniel Persson, Midde Hamrin, Erik Olsson och Mauri Lindstedt
Medicinskt team: Jesper Fritz, Tomas Gjörling, Frida Flodström
Ålderskategori: P17/F17, födda 2000/2001.
Grenar: Se nedan
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Slutgiltig uttagning: 20 augusti

Grenprogram:
Gren Uttagna
P17  
100m Omar Chaaban 00 IFK Helsingborg
  Linus Kapstad 00 Umedalens IF
200m Rasmus Hugosson 01 KFUM Örebro 
  Vidar Stenqvist 00 Täby IS
400m Carl Bengtström Örgryte IS
  Albert Nygren 01 Upsala IF
800m Josef Wallenlind 01 Mölndals AIK 
  Erik Jälknäs 00 Trollhättan FIK
1500m Eric Källman 00 IK Ymer 
  Anton Axelsson 01 Hässelby SK
3000m Omar Nuur 01 IFK Växjö 
  Emil Magnell Millán 01 Tjalve IF Norrköping
2000m hinder Carl Jälknäs 00 Trollhättan FIK
  Ludvig Bjurelid 00 Högby IF
110m häck Linus Kapstad 00 Umedalens IF
  Melker Gustavsson 00 IF Göta Karlstad 
300m häck Johan Claeson 01 Tranås AIF 
  Philip Stömne 00 Valbo AIF
Höjd Carl af Forselles 01 Hellas FK
  Joakim Wadstein 00 Tjalve IF Norrköping
Stav Simon Thor 00 IFK Märsta 
  Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF
Längd Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK 
  Erik Johansson 01 Ullevi FK 
Tresteg Tobias Carlryd 00 Örgyte IS 
  Tim Svantesson 00 Nyköpings BIS 
Kula Arvid Mägi Theorin 01 IF Kville 
  Lukas Björninger 00 Turebergs FK 
Diskus Victor Wisén 01 Upsala IF 
  Sebastian Löschner 00 Huddinge AIS
Slägga Ragnar Carlsson 00 Falu IK
  Ivar Moisander 00 Huddinge AIS
Spjut Carl Widenholm 01 Hellas IF 
  Alex Wisme 00 IFK Växjö 
4x100m Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK
  Omar Chaaban 00 IFK Helsingborg 
  Viktor Thor 00 Strands IF
  Rasmus Hugosson 01 KFUM Örebro 
   
4x400m Carl Bengtström 00 Örgryte IS 
  Albert Nygren 01 Upsla IF 
  Johan Claeson 01 Tranås AIF
  Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg 
F17  
100m Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad 
  Greta Deltin 00 Hammarby IF 
200m Gabriella Holmström 00 Upsala IF 
  Charlotte Andersson 00 Huddinge AIS 
400m Lovisa Skoglund 01 Höörs IS 
  Louise Duvling Andersson 00 Ullevi FK 
800m Gaël De Coninck 01 Sävedalens AIK
  Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK 
1500m Gaël De Coninck 01 Sävedalens AIK 
  Thea Norlund 00 Skellefteå AIK
3000m Linnea Sennström 00 Hässelby SK 
  Almida Thörjesson 01 Kyrkhults SK 
2000m hinder Elsa Wallenius 01 Västerås FK
  Ellinor Aurell 01 Ängelholms IF 
100m häck Nellie Erlandsson 01 Malmö AI
  Julia Wennersten 01 IK Ymer 
300m häck Lea Andersen 00 Täby IS
  Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK  
Höjd Erika Wärff 00 Malmö AI 
  Tilda Ånborg 00 Motala AIF 
Stav Megan Berg Nobéus 00 Malmö AI 
  Alva Sundin 01 Täby IS
Längd Lovisa Karlsson 00 Högby IF 
  Amanda Eriksson 00 Spårvägens FK
Tresteg Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF 
  Emelie Svensson 00 Huddinge AIS
Kula Axelina Johansson 00 Hovslätts IK  
  Julia Axtelius 00 Enköpings AIF
Diskus Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF 
  Ida Wåhlstrand 00 IFK Växjö 
Slägga Sara Forssell 00 Motala AIF
  Anna Götberg 01 Västerås FK
Spjut Stina Jacobson 00 Istrums SK 
  Filippa Norberg 01 Linköpings GIF  
4x100m Greta Deltin 00 Hammarby IF
  Freja Andersdotter 01 KA2 IF
  Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
  Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad 
   
4x400m Lovisa Skoglund 01 Höörs IS 
  Louise Duvling Andersson 00 Ullevi FK 
  Erika Wärff 00 Malmö AI
  Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK 


Uttagningsprinciper
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
- Resultat på USM17 (Hässleholm) och USM16 (Vellinge) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Målsättning är att ingen dubblering sker i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!



JNM-UNM mångkamp
Kuortane, FIN, 10-11 juni

Resor: Ut 9 juni, hem 12 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Björn Lindén
Coacher: Cai Bolö, Helene Friberg, Jan Samulesson, Jeanette Sténsson Hallgren, Kristina Wärff
Medicinskt team: Linda Berntsson, Ingvar Palmgren, Hasse Ådén.
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/16
Deltagare: Varje land får starta med upp till 3 deltagare/klass
Kvalperiod: Till och med 28 maj
Uttagning: 30 maj

Klass Uttagna
M22 Nicklas Karlsson 96 Finspångs AIK
tiokamp  
   
P19 Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
tiokamp  
   
P17 Carl af Forselles 01 Hellas FK
tiokamp Philip Stömne 00 Valbo AIF
  Simon Thor 00 IFK Märsta 
   
K22 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK
sjukamp Anna Larsson 97 Varbergs GIF
  Emilia Stenström 97 Huddinge AIS
   
F19 Frida Bergvall 99 IFK Växjö
sjukamp Alma Kilpeläinen 99 Ljungby FIK
  Helena Kolte 98 Täby IS
   
F17 Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
sjukamp Lovisa Karlsson 00 Högby IF
  Erika Wärff 00 Malmö AI

Förtydliganden och kommentarer:
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2017 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2017 och i vissa fall utomhus 2016. Då seniorlandskampen genomförs samtidigt kommer den att prioriteras framför 22-årsklassen.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man ska ha bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.

Vid likvärdiga prestationer kommer en äldre aktiv att prioriteras framför en yngre.




European Youth Olympic Festival
Győr, HUN 23-29 juli

Resor: Ut - 22 juli, hem - 30 juli
Landslagsledare: Rafael Askros
Koordinator: Lisa Sund 
Coacher: Felix Siljebäck och Lisa Hannula 
Medicinskt team: Utses av SOK
Ålderskategori: P16/F16, dvs födda 2001.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst en deltagare/gren och truppen får innehålla högst 24 aktiva. En aktiv får delta i högst två individuella grenar och högst en löpgren längre än 200 m.
Kvalperiod: Till och med 30 juni
Slutlig uttagning: SOK kommer att presentera den svenska truppen preliminärt 11 juli



Gren SFIF-nivå Uttagna
Pojkar    
100m 10.85 Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK avstår
200m 22.00 Rasmus Hugosson 01 KFUM Örebro
400m 49.00  
800m 1:54.00  
1500m 3:59.00  
3000m 8:44.00  
2000m H 6:05.00  
110m H 14.20  
400m H 55.00 Johan Claeson 01 Tranås AIF 
Höjd 2.05 Carl af Forselles 01 Hellas FK
Stav 4.65  
Längd 7.20  
Tresteg 14.75 Carl af Forselles 01 Hellas FK
Kula 18.00 Arvid Mägi Theorin 01 IF Kville
Diskus 55.00  
Slägga 67.00  
Spjut 65.00  
     
Flickor    
100m 12.10 Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad
200m 24.60 Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad 
400m 56.00  
800m 2:11.00 Gael De Coninck 01 Sävedalens AIK
1500m 4:30.00 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK 
3000m 9:48.00  
2000mH 6:55.00 Elsa Wallenius 01 Västerås FK
100m H 14.00 Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK 
400m H 62.00  
Höjd 1.77  
Stav 3.80 Alva Sundin 01 Täby IS 
Längd 6.00 Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK 
Tresteg 12.50  
Kula 15.00  
Diskus 44.00  
Slägga 60.00 Elina Karvonen 01 IF Vingarna 
Spjut 48.00  

Uttagningsprinciper

SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Nivåerna skall ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
För uttagning kommer stor vikt läggas vid

  • att man är fysisk, teknisk och mentalt förberedd för att prestera på personligt toppnivå vid EYOF
  • att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka ”fullträff” garanterar inte uttagning
  • att resultatnivån klarats i god konkurrens
  • resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
  • skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara avgörande

 
STAFETTER
Mer information om kriterier kommer inom kort.