Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


93
Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Terräng - landsväg 2017


Uppdaterad 6 december 2017

VM 24 timmar EM 100 km
VM Ultratrail NM-JNM terräng
  EM-JEM terräng


OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
 

 

VM 24 timmar

Belfast, GBR 1-2 juli

Resor: Ut 29 juni, hem 3 juli (preliminärt)
Lagledning: Andreas Falk (ansvarig) samt tre ytterligare ledare
Grenar: 24 timmar (M + K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare per lopp.
Uttagningskriterier: För att komma i fråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM. Indikativa gränser 240 km (M) respektive 215 km (K).
Första uttagning: 28 februari
Slutlig uttagning: 1 april
 

  Uttagna
Män Johan Steene 73 IF Linnéa
  Dan Välitalo 71 Västerås LK
Kvinnor Maria Jansson 85 Kvarnsvedens GoIF
  Sandra Lundqvist 77 Kristinehamn MSK
  Anna Grundahl 76 IF Linnéa 
   

 

 

VM Ultra Trail
Badia Prataglia, ITA 10 juni

Resor: Ut 8 juni, hem 11 juni
Lagledning: Peter Fredricson (ansvarig) samt ytterligare en ledare
Grenar: 50km (Stigning +2.800m)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare per lopp.
Uttagningskriterier: För att komma i fråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM. V v kontakta landslagsledning för förfrågan om relevanta uttagningstävlingar till årets VM.
Första uttagning: 15 mars
Slutlig uttagning: Preliminärt 10 maj beroende på ”Final Entry” till LOC
 

 
  Uttagna
Män André Jonsson 85 Sportsgym SC
Kvinnor Jennifer Asp 92 Sportsgym SC 
   

 


EM 100 km
T B D

Resor: 
Lagledning: Peter Fredricson (ansvarig)
Grenar: 100 km (M + K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare per lopp.
Uttagningskriterier: För att komma i fråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på EM. Indikativa gränser 7h 05min (M) respektive 8h 15min (K).
Första uttagning: 
Slutlig uttagning: 
 

  Uttagna
Män  
   
Kvinnor  

 


NM-JNM terräng
Middelfart, DEN, 11 november

Hemsida: Preliminärt: http://www.europeancross.dk/
Utresa:  10 november
Hemresa: 11 november
Landslagsledare: Lorenzo Nesi, Ulf Friberg, Johan Wettergren
Coacher: 
Fysioterapeut: Rickard Bäckström
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst åtta (män) resp sju (övriga klasser) deltagare/klass varav de fyra resp tre främsta räknas i lagtävlingen. Ambitionen är att delta med lag i samtliga klasser, med högst fem deltagare per klass.
Uttagningskriterier: Placeringar på Terräng-SM värderas högt. Därutöver bedöms resultat under terrängsäsongen och i sista hand tidigare resultat. Det är möjligt att delta utan tävlan för de som aspirerar på Terräng-EM-platser.
Uttagning: Nomineringar sker efter Terräng-SM (31 oktober).
 

Män Napoleon Solomon 94 Tureberg FK
  Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  David Nilsson 87 Högby IF
  John Kingstedt 92 Huddinge AIS
  Daniel Lundgren 85 Tureberg FK
Kvinnor Sara Holmgren 90 Sävedalens AIK
  Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
  Maria Larsson 94 Örgryte IS
  Ida-Maria Nicklasson 86 Finspångs AIK
Pojkar Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK
  Miguel Palm 98 Mölndals AIK
  Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK
  Omar Mahamed Ismail 00 Högby IF
Flickor Alice Greberg 98 Mölndals AIK
  Elsa Wallenius 01 Västerås FK
  Beatrice Brink 99 IF Kville
  Maja Majbäck 98 Jukkasjärvi IF






 

EM-JEM terräng
Šamorín, SVK, 10 december

Hemsida: EAA: http://www.european-athletics.org/competitions/european-cross-country-championships/
Utresa:
Hemresa:
Landslagsledare: Lorenzo Nesi
Coacher: Johan Wettergren, Ulf Friberg
Fysioterapeut: Rickard Bäckström
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km. Mixedstafett seniorer 4x1.5km. Yngsta tillåtna födelseår i P/F19 är 2001, i seniorklasserna och stafetten, 1997.
Deltagare: Varje nation får starta med högst sex deltagare/klass, varav de tre främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: Placeringar på Terräng-NM och Terräng-SM värderas högt. Det kan kompletteras med tävlingar mot slagfärdig internationell konkurrens, i första hand rekommenderade av landslagsledningen. Ambitionen är att delta med lag. Dessa kan kompletteras med enskilda medlemmar som landslagsledningen utser (för att komponera bästa möjliga lag).
Uttagning: Nomineringar sker efter Terräng-SM (31 oktober) respektive Terräng-NM (14 november) och kompletteras slutgiltigt 28 november.
 
 

  Uttagna 
Män Napoleon Solomon 94 Turebergs FK
  Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  John Kingstedt 92 Huddinge AIS - återbud
  David Nilsson 87 Högby IF
  Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
   
P19 Oliver Löfqvist 98 Spårvägens FK
  Miguel Palm 98 Mölndals AIK
  Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK
  Omar Mahamed Ismail 00 Högby IF
   
Kvinnor Meraf Bahta 84 Hälle IF 
  Maria Larsson 94 Örgryte IS 
   
K22 Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
  Isabelle Brauer 96 Hässelby SK
  Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK 
  Isabella Andersson 95 Turebergs FK
   
Mixstafett Andreas Almgren 95 Turebergs FK - återbud
  Jonas Leanderson 91 Malmö AI - återbud
  Emil Blomberg 92 Hässelby SK 
  Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
  Linn Nilsson 90 Hälle IF































Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02