Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 13 december 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


93
Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Terräng - landsväg -18


Uppdaterad 28 november 2018
 

VM Halvmaraton Europacupen Marathon
NM-JNM Terräng EM-JEM Terräng
VM-JVM Terräng  

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
 

VM Halvmarathon

Valencia, ESP 24 mars

 

Landslagsledare: Lorenzo Nesi
Grenar: Halvmarathon (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst fem deltagare/gren. Lagtävlingen avgörs genom att de tre bästa tiderna/gren summeras.
Uttagningskriterier: För individuell start krävs en tid under 1:03 för män respektive 1:12 för kvinnor. Lag tas ut om minst fyra män snittar under 1:05 eller fyra kvinnor under 1:14 dock måste samtliga medlemmar underskrida 1:06 respektive 1:15. Landslagsledningen kan därutöver utse enskilda medlemmar. Det finns ett masslopp som avgörs samtidigt som VM-loppet och som rekommenderas då det är en mycket snabb bana.
Kvalperiod: 1 mars 2017 - 11 februari 2018
Slutlig uttagning: 27 februari 2018.
 

  Uttagna
Män Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
   
Kvinnor  
   
   

 

Europacupen marathon
Berlin, GER 12 augusti

Anm: Denna lagtävling samarrangeras med individuella EM på marathon.
Förbundskapten: Karin Torneklint
Resor, landslagsledare, coacher och fysioterapeut: Se uttagningssidan för EM i Berlin.

Grenar: Marathon (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst sex deltagare/lopp. I lagtävlingen räknas den sammanlagda tiden på de tre främsta/nation.
Åldersgräns: 1998 eller tidigare.

Uttagningskriterier: För individuell start krävs en tid under 2:18 för män respektive 2:38 för kvinnor. Lag tas ut om minst fyra män snittar under 2:20 eller fyra kvinnor under 2:40 dock måste samtliga medlemmar underskrida 2:22 respektive 2:42. Dessa kan kompletteras med enskilda medlemmar som landslagsledningen utser.

Kvalperiod: 1 augusti 2017 - 29 april 2018.
Uttagning: 1 maj 2018.


Uttagna aktiva presenteras tillsammans med EM-uttagningarna.

 


NM-JNM terräng
Reykjavik, ISL, 10 november

Utresa: 9 november

Hemresa: 11 november
Landslagsledare: Lorenzo Nesi, Ulf Friberg
Fysioterapeut: Rickard Bäckström

Grenar: Män 9.0 km, kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst åtta (män) resp sju (övriga klasser) deltagare/klass varav de fyra resp tre främsta räknas i lagtävlingen.

Uttagningskriterier: Ambitionen är att delta med lag i samtliga klasser, maximalt fem män och fyra deltagare i övriga klasser. Placeringar på terräng-SM värderas högt. Därutöver bedöms resultat under terrängsäsongen samt tidigare internationella insatser.

Uttagning: Nomineringar sker efter terräng-SM (30 oktober).
 

 
  Uttagna
Män David Nilsson 87 Högby IF
  Oscar Claesson 95 Sävedalens AIK
  Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
  Amanuel Gergis 96 Turebergs FK
  Gabriel Steffensen 96 Mölndals AIK
Kvinnor Lisa Havell 88 Spårvägens FK
  Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
  Linn Nilsson 90 Hälle IF
  Sanna Mustonen 91 Hässelby SK
P19 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
  Omar Nuur 01 IFK Växjö återbud
  Omar Ismail 00 Högby IF
  Axel Djurberg 99 Upsala IF
F19 Emilia Lillemo 00 Täby IS
  Linnea Sennström 00 Hässelby SK
  Vera Sjöberg 01 AIK
  Gaël De Coninck 01 Sävedalens AIK

 

EM-JEM terräng
Tilburg, NED, 9 december

Hemsida: http://www.tilburg2018.nl/en 
Utresa: 8 december
Hemresa: 9/10 december
Landslagsledare: Lorenzo Nesi, Johan Wettergren, Ulf Friberg
Fysioterapeut: Rickard Bäckström
Grenar: Män 10.3 km, Kvinnor & M22 8.3 km, K22 &, P19 6.3 km, F19 4.3 km. Mixedstafett seniorer 4x 1.45km. Yngsta tillåtna födelseår i P/F19 är 2002, i seniorklasserna, 1998.
Deltagare: Varje nation får starta med högst sex deltagare/individuell klass, varav de tre främstas placeringar räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: Ambitionen är att ha ett brett deltagande, men kapacitet att nå en placering bland de 25 främsta individuellt eller 8 bästa med lag krävs och bedöms utifrån prestationer på terräng-NM, terräng-SM och internationella tävlingar samt tidigare internationella insatser.
Uttagning: Nomineringar sker efter terräng-SM (30 oktober) respektive terräng-NM (12 november) och kompletteras slutgiltigt 27 november.
 

  Uttagna
Män Napoleon Solomon 94 Turebergs FK
  Adhanom Abraha 77 Eskilstuna FI
  David Nilsson 87 Högby IF
Kvinnor Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Lisa Havell 88 Spårvägens FK
  Samrawit Mengsteab 90 Hälle IF
Män 22 Amanuel Gergis 96 Turebergs FK
  Emil Danielsson 97 Spårvägens FK
  Simon Sundström 98 IFK Lidingö
  Gabriel Steffensen 96 Mölndals AIK
Kvinnor 22 Isabelle Brauer 96 Hässelby SK - återbud
  Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK - återbud
  Astrid Rosvall 97 Hässelby SK - återbud
Pojkar 19 Omar Ismail 00 Högby IF
  Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
Stafett Elmar Engholm 92 Hässelby SK
  Emil Blomberg 92 Hässelby SK
  Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
  Anna Silvander 93 IFK Lidingö



 

VM-JVM terräng
Aarhus, DEN 30 mars

Hemsida: https://www.aarhus2019.dk/en/
Landslagsledare: 
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 10 km, P19 8 km, F19 6 km, seniorstafett 4x 2km
Uttagningskriterier: Kapacitet att nå en placering bland de 25 främsta individuellt eller 8 bästa med lag bedöms utifrån prestationer på terräng-EM (minimum topp-10 individuellt, medalj med stafett) och internationella tävlingar samt tidigare internationella insatser.


 

  Uttagna
Män  
   
Kvinnor  
   
   

Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Inomhus 19

Terräng - landsväg 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02