Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 28 februari 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Inkomna nomineringar



 

2016

 
När nomineringstiden gick ut den 15 januari hade 13 distrikt och 26 föreningar lämnat in nomineringar

Uppdaterad 17 januari 2016

     
Ordförande Ingen nominering, uppslag finns som valberedningen diskuterar med  
     
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Berndt Andersson, Göteborg Nyval
  Christin Borg (f.d. Johansson), Göteborg Nyval
  Bengt Hansson, Lund Nyval
  Roger Karlsson, Tumba Nyval
  David Lega, Göteborg Nyval
  Karin Movin, Lidingö Nyval
  Robert Nord, Malmö Nyval
  Bo Sjölander, Täby Nyval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
     





NOMINERINGAR FRÅN DISTRIKT


Bohuslän-Dals FIF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
  Berndt Andersson, Göteborg Nyval
     
Göteborgs FIF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand,
Östersund
Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Berndt Andersson, Göteborg Nyval
     
Jämtland Härjedalens FIF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Bendt Andersson, Göteborg Nyval
     
Medelpads FIF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omvaö
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
     
Norrbottens FIF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand,
Östersund
Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Berndt Andersson, Göteborg Nyval
     
Smålands FIF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
     
Stockholms FIF    
Ledamot Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Roger Karlsson, Tumba Nyval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Södermanlands FIF    
Ledamöter Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
  Roger Karlsson, Tumba Nyval
     
Värmlands FIF    
Ledamöter Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Västergötlands FIF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Berndt Andersson, Göteborg Nyval
     
Västmanlands FIF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand,
Östersund
Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Berndt Andersson, Göteborg Nyval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Ångermanlands FIF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand,
Östersund
Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Östergötlands FIF    
Ledamot Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
     
     
     

 





NOMINERINGAR FRÅN FÖRENINGAR


Bodens FIF    
Ledamot Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
     
Brattås CK    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Berndt Andersson, Göteborg Nyval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Bromma IF    
Ledamot Bo Sjölander, Täby Nyval
     
Gefle IF    
Ledamöter Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
IF Göta    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Christin Borg (f.d. Johansson), Göteborg Nyval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Hammarby IF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
  Bo Sjölander, Täby Nyval
     
Huddinge AIS    
Ledamot Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
     
Håfreströms IF    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Berndt Andersson, Göteborg Nyval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Hässelby SK    
Ledamöter Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
IFK Lidingö    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Karin Movin, Lidingö Nyval
  Bo Sjölander, Täby Nyval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Luleå FIF    
Ledamot Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
     
Luleå LDK    
Ledamot Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
     
IFK Lund    
Ledamot Bengt Hansson, Lund Nyval
     
Malmö AI    
Ledamöter Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
  Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Robert Nord, Malmö Nyval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Piteå IF    
Ledamot Gunilla Löthagen Sjöstrand, Östersund Omval
     
Råby Rekarne FIF    
Ledamot Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
     
Spårvägens FK    
Ledamöter Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Sävedalens AIK    
Ledamöter David Lega, Göteborg Nyval
  Berndt Andersson, Göteborg Nyval
     
IFK Tumba    
Ledamot Roger Karlsson, Tumba Nyval
     
Turebergs FK    
Ledamöter Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Bo Sjölander, Täby Nyval
     
Tväråselets AIF    
Ledamot Gunilla Löthagen Sjöstrand Omval
     
Täby IS    
Ledamöter Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Bo Sjölander, Täby Nyval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Ullevi FK/Utby IK    
Ledamot Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
     
Ullevi FK/IK Vikingen    
Ledamot Anders Tallgren, Karlstad Nyval
     
Ärla IF    
Ledamöter Johan Storåkers, Sundbyberg Omval
  Roger Karlsson, Tumba Nyval
     
Örgryte IS    
Ledamöter Berndt Andersson, Göteborg Nyval
  Anders Tallgren, Karlstad Nyval