Tisdag 29 juli 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

 

 

27-28 mars 2010

Falun

 
 

VALBEREDNINGENS
FÖRSLAG

 

BAKGRUND


Vid Svenska Friidrottsförbundets årsmöte den 27-28 mars i Falun går följande personers mandatperioder  i förbundsstyrelsen ut:

Ordförande Lennart Karlberg
Ledamot Curt Högberg
Ledamot Carl-Gustaf Nilsson
Ledamot Lillemor Rönnbrant
Ledamot Mats Åkerlund

Av dessa har Carl-Gustaf Nilsson avböjt att kandidera för omval medan övriga meddelat valberedningen att de står till förfogande för ev omval.

Lena Aruhn, Stefan Borg, Karin Lundgren och Tomas Riste har ett år kvar på sina resp mandatperioder som ledamöter.

Med ambitionen att genomföra en grundlig beredningsprocess har valberedningen organiserat en enkät där företrädare för friidrottssverige fått lämna synpunkter om relevanta aspekter på förbundsstyrelsens utformning. Denna enkät ses som internt arbetsmaterial och kommer av etiska skäl inte att offentliggöras. 

En närmare redogörelse för upplägget av valberedningens arbete kommer att göras under förbundsmötet.

 

CV-BANK / SEMINARIUM


Senare under mars månad kommer en djupare presentation av kandidaterna till förbundsstyrelsen att genomföras i form av en CV-bank.

Under lördagen den 27 mars kommer ett seminarium att organiseras i samband med förbundsårsmötet.

CV-dokumentet och seminariet är öppna även för personer som inte ingår valberedningens förslag (se nedan) men som vill kandidera vid förbundsmötet.

Tveka dock inte att när som helst kontakta valberedningens ordförande Johan Storåkers (tel 0709-40 78 75) vid ev frågor!  

 

FÖRSLAG TILL STYRELSEVAL


Ordförande
(mandatperiod 1 år): Lennart Karlberg

Ledamot (mandatperiod 2 år): Curt Högberg

Ledamot (mandatperiod 2 år): Toralf Nilsson

Ledamot (mandatperiod 2 år): Lillemor Rönnbrant

Ledamot (mandatperiod 2 år): Mats Åkerlind

 

Valberedningens förslag är enhälligt.

För samtliga inkomna nomineringar se nedan!

 

 

FÖRSLAG TILL VAL AV REVISORER


Revisor
(mandatperiod 1 år): Lars Bauman (omval)

Revisor (mandatperiod 1 år): Lars Egenäs (omval)

Revisorssuppleant (mandatperiod 1 år): Lars-Gunnar Nilsson (nyval)

Revisorssuppleant (mandatperiod 1 år): Owe Westin (omval)
 

 

ÖVRIGT

Till förbundsmötesordförande föreslås Gunnar Johnson och till mötessekreterare Kerstin Rosén.

Valberedningen har under året bestått av ordföranden Johan Storåkers och ledamöterna Berndt Andersson, Nils-Erik Emilsson, Ellinor Johansson och Kristina Södergren.

Alla medlemmar av valberedningen är öppna att fortsätta sitt uppdrag även om det noggrant ska påpekas att åsmötet självklart är suveränt att ta beslut i ärendet.



 

 

INKOMNA STYRELSENOMINERINGAR

 

ORDFÖRANDE

Gefle IF

Lennart Karlberg
 

IF Göta

Lennart Karlberg
 

Hässelby SK

Lennart Karlberg
 

Mölndals AIK

Lennart Karlberg
 

IK Orient

Lennart Karlberg
 

Utby IK

Lennart Karlberg
 

Västerås FK

Lennart Karlberg
 

 

ÖVRIGA LEDAMÖTER
 

Bodens FI

Siv Tjärner
 

Bokenäs IF

Lillemor Rönnbrant
 

Brattås CK

Lillemor Rönnbrant
 

Dals Södra FFI

Lillemor Rönnbrant
 

Fredrikshofs FI

Curt Högberg
 

Gefle IF

Curt Högberg
Lillemor Rönnbrant
Mats Åkerlind
 

IF Göta

Toralf Nilsson
Lillemor Rönnbrant
Mats Åkerlind
 

Hässelby SK

Curt Högberg
 

Kungshamns IF

Lillemor Rönnbrant
 

IFK Lidingö

Curt Högberg
Toralf Nilsson
 

Luleå LDK

Curt Högberg
Siv Tjärner
Mats Åkerlind
 

Malmö AI

Toralf Nilsson
 

Morjärvs SK

Curt Högberg
Siv Tjärner
Mats Åkerlind
 

Mölndals AIK

Curt Högberg
Lillemor Rönnbrant
 

IK Orient

Lillemor Rönnbrant
 

Piteå IF

Curt Högberg
Lillemor Rönnbrant
Siv Tjärner
Mats Åkerlind
 

Spårvägens FK

Toralf Nilsson
 

Strömstads IF

Lillemor Rönnbrant
 

Tanums IF

Lillemor Rönnbrant
 

Turebergs FK

Toralf Nilsson
 

Team Ultrasweden LK

Reima Hartikainen
 

Tväråselets AIF

Curt Högberg
Siv Tjärner
Mats Åkerlind
 

Uddevalla SK

Lillemor Rönnbrant
 

Utby IK

Lillemor Rönnbrant
Mats Åkerlind
 

Väsby IK

Curt Högberg
 

Västerås FK

Mats Åkerlind
 

Wärnamo SK

Toralf Nilsson