Fredag 19 december 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Inkomna nomineringar



 

2012

 
När tidsperioden för nomineringar till Svenska Friidrottsförbundets styrelse löpte ut den 10 januari hade 9 distrikt och 27 föreningar till valberedningen skickat in sina förslag på ordförande och/eller övriga ledamöter enl nedan:
 

 

NOMINERINGAR FRÅN DISTRIKTEN
 

Bohuslän/Dals FIF

Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Toralf Nilsson, Mats Åkerlind.

Gotlands FIF

Ordförande: Toralf Nilsson
Ledamöter: Curt Högberg, Mats Åkerlind

Göteborgs FIF

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

Medelpads FIF

Ordförande: Jan Kowalski, Toralf Nilsson
Ledamöter: Curt Högberg, Toralf Nilsson, Mats Åkerlind

Skånes FIF

Ledamöter: Curt Högberg, Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Mats Åkerlind

Värmlands FIF

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

Västerbottens FIF

Ledamöter: Curt Högberg, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

Västmanlands FIF

Ledamöter: Toralf Nilsson, Mats Åkerlind

Ångermanlands FIF

Ledamöter: Curt Högberg, Åke Westerlund


 

NOMINERINGAR FRÅN FÖRENINGAR
 

Bokenäs IF

Ledamot: Lillemor Rönnbrant

SK Bore

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

Brattås CK

Ledamot: Lillemor Rönnbrant

Filipstads IF

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

Gefle IF

Ledamöter: Curt Högberg, Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Mats Åkerlind

FIF Gnistan

Ledamot: Åke Westerlund

IF Göta Karlstad

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

Huddinge AIS

Ledamot: Curt Högberg

Håfreströms IF

Ledamot: Lillemor Rönnbrant

Hälle IF

Ledamot: Lillemor Rönnbrant

Hässelby SK

Ordförande: Jan Kowalski

KA 2 IF

Ledamot: Åke Westerlund

Kils AIK

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

IFK Kristinehamn

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

IF Kville

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

IFK Lidingö

Ordförande: Toralf Nilsson
Ledamöter: Curt Högberg, Toralf Nilsson

IFK Likenäs

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

Malmö AI

Ordförande: Jan Kowalski
Ledamot: Pia Bosdotter Olson

Mölndals AIK

Ordförande: Tomas Riste

IK Orient

Ledamot: Lillemor Rönnbrant

Ransäters AIS

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

Rånäs 4H

Ordförande: Jan Kowalski
Ledamöter: Anna Hård af Segerstad, Curt Högberg, Toralf Nilsson, Mats Åkerlind

Spårvägens FK

Ordförande: Jan Kowalski

Strömstads IF

Ledamot: Lillemor Rönnbrant

IFK Sunne

Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

IF Udd

Ledamot: Åke Westerlund

IK Viking

Ordförande: Tomas Riste
Ledamot: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind

 


Valberedningens ordförande:

Johan Storåkers
Vattugatan 21A
172 73 SUNDBYBERG

mobil 0709-40 78 75

e-post


 

Klicka på knappen nedan och

på Valberedningens enkät senast
den 25 januari





 

Avdelningar

Intro

Utlysning

Program

Föredragningslista

Röstlängd

Årsberättelse

Styrelsens förslag

Motioner & yttranden

Valberedningens förslag

Förslag till arvodesstruktur

Seminarier

Reseräkning

Valberedningen informerar

Nomineringsprocessen

Inkomna nomineringar