Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 13 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Årets-nomineringarna 2018

(redovisas i bokstavsordning inom resp kategori)

 

  Prisutdelning på galan
torsdagen den 29 november 2018
på Berns i Stockholm

 
 



PRIS FÖR

ÅRETS GENOMBROTT I LANDSLAGET
 
 
MÄN
 
Andreas Kramer, Sävedalens AIK (800m)
Nytt stort kliv i utvecklingen förde vid EM till inte bara första seniorfinalen utan också första medaljen när det blev silver strax före den regerande världsmästaren!
 
 
Thobias Nilsson Montler, Malmö AI (längd)
Klev upp till positionen som Sverige-etta i grenen: Tog sina första segrar i Nordenkampen och Finnkampen och EM i Berlin gav en ”fjärdeplats med mersmak”.
 
 
Simon Pettersson, Hässelby SK (diskus)
Redan ett år efter debuten i landslaget bara 59 cm från medalj på EM i en gren där Europa dominerat de senaste globala mästerskapen.
 
 
KVINNOR
 
Sara Christiansson, Sävedalens AIK (5000m)
Inledde sitt landslagsår med suveränt guld på NM terräng i november 2017 och avslutade det med en tuff dubbel i Finnkampen: Personligt rekord med nio sekunder på 5000m (bästa svenska) och under 34 minuter i karriärens första 10000m-lopp.
 
 
Matilda Hellqvist, Ullevi FK (400m)
Mästerskapsdebuterande på EM i Berlin genom att förbättra personliga rekordet med halvsekunden och därmed avancera till 7:e plats genom tiderna.
 
 
Fanny Runheim, Thorengruppen TFC (100m)
Debuterade i seniorlandslaget vid Finnkampen med seger, personligt rekord och svenskt årsbästa på 100m.



 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I LANDSLAGET
 
 
MÄN
 
Armand Duplantis, Upsala IF (stav)
Formen toppades perfekt till årets höjdpunkt EM i Berlin: Guld i vad som kom att bli tidernas bästa stavtävling efter att ha höjt personliga – och svenska – rekordet tre gånger om till slutliga 6.05.
 
 
Andreas Kramer, Sävedalens AIK (800m)
I medaljkamp på EM med fjolårets topp-2 vid VM blev det sensationellt silver i Berlin på tangerade svenska rekordet 1:45.03.
 
 
Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)
EM-silver i Berlin där han ledde EM-finalen på 68.23 för att i tävlingens näst sista kast bli passerad med retfulla 23 cm.
 
 
KVINNOR
 
Meraf Bahta, Hälle IF (10000m)
Bronset på 10000m var den enda kvinnliga medaljen för Sverige på EM i Berlin.
 
 
Hanna Hermansson, Turebergs FK (1500m)
7:a på EM efter att i två steg ha förbättrat personliga rekordet på 1500m med totalt fem sekunder (upp som 4:a i Sverige genom tiderna).
 
 
Khaddi Sagnia, Ullevi FK (längd)
Hennes 6:e plats i längd var den bästa svenska placeringen vid inne-VM i mars.

 



PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FINNKAMPEN
 
 
MÄN
 
Carl Bengtström, Örgryte IS (400m/400m häck)
Debuterade som 18-åring i Finnkampen genom att inte bara anföra en svensk trippel på 400m häck utan också besegra alla tre finländska motståndarna på 400m.
 
 
Amanuel Gergis, Turebergs FK (10000m/5000m)
Skulle Finnkampsdebutera på 5000m men fick dagen före hoppa in som reserv på 10000m som han vann efter att ha persat med halvminuten! Följde sedan upp med att besegra två av tre finländare på 5000m.
 
 
Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)
För andra året i rad Finnkampsrekord i första kastet – nu 68.00. Och det efter en stressig resa avslutad med ett par timmars taxifärd för att hinna fram i tid från Bryssel där han tävlat i Diamond League-finalen kvällen före.
 
 
KVINNOR
 
Charlotta Fougberg, Ullevi FK (3000m hinder/10000m)
Första dagen suverän – vann med tio sekunder – på 3000m hinder och andra dagen ännu mer överlägsen – vann med halvminuten – på 10000m. I det senare loppet blev det dessutom nytt personbästa efter en 40 sekunder snabbare andra halva!
 
 
Hanna Hermansson, Turebergs FK (800m)
Trots stressig resa från Diamond League i Bryssel kvällen före kom nu - efter andraplatser både 2016 och 2017 – den första segern när hon med självförtroende styrde loppet från start till mål.
 
 
Fanny Roos, Athletics 24 Seven SK (kula/diskus)
Inte bara överlägsen vinnare i kula ännu en gång utan även så när – fattades bara 42 cm – också vinnare i diskus efter att ha höjt det personliga rekordet till 55.79.
 

 

 

PRIS FÖR

ÅRETS PRESTATION I FRIIDROTTS-SM
 
 
MÄN
 
Andreas Kramer, Sävedalens AIK (800m)
Gjorde sitt eget lopp från start till mål där han till slut hade byggt upp över två sekunders marginal bakåt till den intensiva spurtstriden om silvret.
 
Thobias Nilsson Montler, Malmö AI (längd)
Stod för tävlingens tre längsta hopp och vann till slut med inte mindre än en kvartsmeter på 8.06, ett resultat bara Mattias Sunneborn och Michel Tornéus tidigare överträffat på SM.
 
Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)
Presterade precis som för två år sedan i Sollentuna det längsta kastet i världen för året på SM. Då var det 68.72, nu blev det ytterligare en meter längre! 69.72 är inte bara SM-rekord i grenen utan också det internationellt vassaste av alla manliga SM-rekord!
 
 
KVINNOR
 
Angelica Bengtsson, Hässelby SK (stav)
Höjde sitt eget tre år gamla mästerskapsrekord med 1 cm till 4.62 och hade en segermarginal på hela 31 cm i tävlingen.
 
 
Sofi Flink, Västerås FK (spjut)
Tog sitt första SM-guld för sex år sedan men årets 58.88 var inte bara hennes bästa segerresultat hittills utan också nytt mästerskapsrekord.
 
 
Fanny Roos, Athletics 24 Seven SK (kula)
Segermarginal på 1.77 efter tävlingens sex längsta stötar varav två över 18 meter toppat av tangerade SM-rekordet 18.08.


 

PRIS FÖR
 


ÅRETS PRESTATION I FOLKSAM GRAND PRIX
 
 
MÄN
 
Armand Duplantis, Upsala IF (stav)
Prickade in Karlstad GP i sitt intensiva mästerskaps- och Diamond League-späckade tävlingschema och levererade en uppvisning av världsklass genom att klara 5.80 och sedan försöka på svenska rekordhöjden 5.94.
 
 
Andreas Kramer, Sävedalens AIK (800m)
För andra året i rad nytt svenskt rekord i Karlstad när han segrade på 1:45.03. Ny seger och så när även nytt rekord hemma i Göteborg då han regn och blåst var bara 0.24 långsammare.
 
 
Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)
Vann i Sollentuna över Diamond League-ettan Fedrick Dacres och imponerade stort i Karlstad genom seger på sitt då tredje längsta någonsin – 69.11 – trots ogynnsam medvind.
 
 
KVINNOR
 
Angelica Bengtsson, Hässelby SK (stav)
Segrade först säkert på 4.55 i Sollentuna och återtog – genom att klara 4.73 – sedan i Karlstad det svenska rekordet som hon förra året hade förlorat till Michaela Meijer.
 
 
Fanny Roos, Athletics 24 Seven SK (kula)
Förbättrade i Karlstad det svenska ”FGP-rekordet” till 18.18 och var bara 2 cm bakom segrande VM-sexan Brittany Crew.
 
 
Sofie Skoog, IF Göta Karlstad (höjd)
Körde alla tre FGP-tävlingarna, vann två och enda förlusten var mot självaste världsettan Maria Lasitskiene i Göteborg. Årets högsta höjd var 1.93 i skiljehoppet om segern i Sollentuna.