Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 18 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Fredagen den 9 oktober kl 18.00
Astoria, Nybrogatan 15, Stockholm

 

Årets nomineringar

(redovisas i bokstavsordning inom resp kategori)
 

PRIS FÖR

ÅRETS GENOMBROTT I LANDSLAGET
 
MÄN
 
Daniel Almgren, Hässelby SK (tiokamp)
Seger i landskampen mot Estland och Finland, bäste svensk i
Europacuplaget som försvarade platsen i Superligan,
personbästa i mästerskapsdebuten på VM
 
Anton Asplund, Ume FI (800m)
2:a och bäste svensk på nytt personbästa i den direkt
avgörande sista grenen i Finnkampen
 
Olle Walleräng, Spårvägens FK (3000m/5000m)
7:a på 3000m vid mästerskapsdebuten på inne-EM, suverän
5000m-vinnare på Finnkampen
 
KVINNOR
 
Nadja Casadei, IFK Lidingö (Sjukamp)
Seger i landskampen mot Estland och Finland, bästa svenska i
Europacuplaget som försvarade platsen i Superligan
 
Moa Hjelmer, Spårvägens FK (200m/400m)
Nyckelroll i Finnkampen där hon vann sina två grenar individuellt
och bidrog till vinsten på 4x400m
 
Sofia Larsson, IF Göta (diskus)
Stabila insatser i de tre seniorlandslagsuppdragen Lag-EM,
VM och Finnkampen

 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I LANDSLAGET
 
MÄN
 
Linus Thörnblad, Malmö AI (höjd)
5:a på VM, den bästa svenska placeringen
 
Nicklas Wiberg, FI Kalmarsund (tiokamp)
7:a på VM på nytt svenskt rekord
 
Johan Wissman, IFK Helsingborg (400m)
Guld på inomhus-EM på nytt svenskt rekord
 
KVINNOR
 
Lena Berntsson, Ullevi FK (60m)
5:a på inomhus-EM på personligt rekord
 
Emma Green, Örgryte IS (höjd)
7:a på VM på tangerat årsbästa
 
Ulrika Johansson, Rånäs 4H (3000m hinder)
Personligt rekord i VM-debuten

 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FINNKAMPEN
 
MÄN
 
Oscar Janson, Ullevi FK (stav)
Seger på 5.60, det högsta han hoppat sedan 2004
 
Gabriel Wallin, Södertälje IF (spjut)
Hårfint slagen 2:a i konkurrens med tre kastare från årets topp-7
i världen
 
Johan Wissman, IFK Helsingborg (400m)
Suveräna segrar på både 400m och 200m (nytt årsbästa)
 
KVINNOR
 
Moa Hjelmer, Spårvägens FK (200m/400m/4x400m)
Tre grenstarter - tre segrar!
 
Malin Liljestedt, Spårvägens FK (10000m)
Spurtseger i karriärens allra första 10000m-lopp.
 
Annika Petersson, Gefle IF (spjut)
Tvåa, ytterst nära första svenska segern i grenen på 30 år


 

PRIS FÖR

ÅRETS PRESTATION I STORA SM
 
Emma Green, Örgryte IS (höjd)
Guld på världsresultatet 1.96
 
Rebecca Högberg, KFUM Örebro (400m)
Sensationell seger efter att ha förbättrat personbästat med mer
än en och en halv sekund
 
Michel Tornéus, IFK Tumba (längd)
Guld på på världsresultatet 8.09



 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FOLKSAM GRAND PRIX
 
MÄN
 
Mattias Claesson, Hässelby SK (800m/1000m)
Fyra starter, två andra- och två fjärdeplatser i tuff internationell
konkurrens
 
Alhaji Jeng, Örgryte IS (stav)
Två starter, två segrar i kvalificerad konkurrens
 
Philip Nossmy, Malmö AI (110m häck)
Återkom efter tre års skadebetingad frånvaro med 13.80
- svenskt årsbästa - och seger på Sollentuna GP
 
KVINNOR
 
Lena Berntsson, Ullevi FK (100m/200m)
Vann 100m både i Göteborg och Karlskrona
 
Ulrika Johansson, Rånäs 4H (1500m/3000m/hinder)
Tre starter, bästa svenska i alla och nya personliga rekord på
både 3000m och 3000m hinder
 
Sofia Larsson, IF Göta (diskus)
VM-kvalade med 58.65 på Göteborgs GP