Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 18 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


 

Fredagen den 8 oktober kl 18.00
Festvåningen Parken, Stockholm

 

Årets nomineringar

(redovisas i bokstavsordning inom resp kategori)
 

PRIS FÖR

ÅRETS GENOMBROTT I LANDSLAGET
 
MÄN
 
Kim Amb, F Bålsta IK (spjut)
Debuterade som sista-stunden-reserv vid lag-EM, personligt
rekord med nästan två meter som bäste svensk i Finnkampen.
 
Mattias Jons, Hässelby SK (slägga)
3:a på lag-EM, mästerskapsdebut på EM med sensationell final- 
plats efter att i sista kvalkastet ha snuddat vid personbästat.
 
Tom Kling-Baptiste, Huddinge AIS (sprint)
Debutant i landslaget, presterade på personlig topp både på
lag-EM (5:a) och Finnkampen (2:a).
 
KVINNOR
 
Elin Backman, IFK Helsingborg (sprint)
Fick chansen på 200m vid Lag-EM, utnyttjade den till att sänka
personbästat med halvsekunden och därmed kvala in till EM.
 
Angelica Bengtsson, Hässelby SK (stav)
Seniordebut som 16-åring i lag-EM, trea där på nästpers 4.40
efter att på de två sista höjderna klarat i sina enda försök där.
 
Charlotte Schönbeck, IFK Lidingö (800m/1500m)
Två personliga rekord på lag-EM, personligt rekord på 1500m
vid EM och suverän dubbelsegrare i Finnkampen.

 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I LANDSLAGET
 
MÄN
 
Christian Olsson, Örgryte IS (tresteg)
Med i medaljstriden på inne-VM (slutade 4:a), dessutom suverän
vinnare vid Lag-EM.
 
Linus Thörnblad, Malmö AI (höjd)
Bäste manlige svensk - 4:a så nära medalj - på EM.
 
Michel Tornéus, IFK Tumba (längd)
9:a på EM, en vinnare både på Lag-EM och Finnkamp.
 
KVINNOR
 
Isabellah Andersson, Hässelby SK (marathon)
Kom EM-5:a i grymma betingelser - hett och fuktigt - i sin
mästerskapsdebut och sin bara sjätte mara i karriären.
 
Helena Engman, Riviera FI (kula)
9:a på EM efter att ha varit en endaste centimeter från sitt
svenska rekord.
 
Emma Green, Örgryte IS (höjd)
Silver på EM efter att ha höjt personliga rekordet 3 cm till 2.01.
 

 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FINNKAMPEN
 
MÄN
 
Niklas Arrhenius, Spårvägens FK (kula/diskus)
Suverän vinnare i både kula och diskus.
 
Nil de Oliveira, Turebergs FK (200m/400m/stafett)
Fyra starter gav verkliga viljesegrar på 400m och 4x400m plus
andraplatser på 200m och 4x100m.
 
Oskar Käck, Hälle IF (5000m/10000m)
Efter att ha förlorat 5000m hårfint (0.15 s) dag 1 bara skulle han
spurtvinna 10000m dag 2 - och gjorde det med 0.50 s.
 
KVINNOR
 
Helene Bourdin, Täby IS (200m/400m/4x400m)
I särklass på 400m, besegrade alla finskor på 200m och
avslutade långa stafetten suveränt.
 
Carolina Klüft, IFK Växjö (längd/100m/4x100m)
Tre starter, tre förstaplatser: 100m, längd och korta stafetten.
 
Charlotte Schönbeck, IFK Lidingö (800m/1500m)
Dominerade båda sträckorna från första steget till sista.


 

PRIS FÖR

ÅRETS PRESTATION I STORA SM
 
Niklas Arrhenius, Spårvägens FK (kula/diskus)
Först guld i kula, sedan i diskus på nytt svenskt årsbästa 63.87. 
 
Mustafa Mohamed, Hälle IF (3000m H/5000m/10000m)
Kopierade Dan Glans historiska SM-guldtrippel från 1976: Fredag
10000m, lördag hinder och söndag 5000m.
 
Charlotte Schönbeck, IFK Lidingö (800m/1500m)
Två solouppvisningar, vann 800m med drygt 2½ sekund och
1500m med nästan 5 sekunder.



 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FOLKSAM GRAND PRIX
 
MÄN
 
Niklas Arrhenius, Spårvägens FK (kula)
Personligt rekord i kula först i specialtävlingen i Karlstad och
sedan också i Göteborg.
 
Joni Jaako, GoIF Tjalve (800m)
Karriärens två snabbaste på FGP: Spurtade i Karlstad in till pers 
och EM-biljett, sedan bäste svensk även i Göteborg.
 
Philip Nossmy, Malmö AI (110m häck)
Sprang alla tre FGP, tvåa och klart bäste svensk i alla och
tangerat årsbästa i Sollentuna.
 
KVINNOR
 
Helena Engman, Riviera FI (kula)
Svenskt rekord 18.17 i Göteborg.
 
Emma Green, Örgryte IS (höjd)
Besegrade världsettan i Sollentuna tack vare nya personliga
rekordet 1.98, vann också i Göteborg.
 
Emma Tuvesson, IFK Helsingborg (100m häck)
Sensationellt dunderpers - från 13.69 till 13.38 - i Göteborg.

 

 

 

Kontaktperson

Anna Jonsson

Anna Jonsson

a 010-476 53 52
e-post




Så gick det 2010!



 

Vilka av de nominerade tycker du borde få årets Finnkampspriser?

Vem gjorde årets prestation i manliga Finnkampen? The poll is closed.
Niklas Arrhenius
 
185
Nil de Oliveira
 
584
Oskar Käck
 
621
Vem gjorde årets prestation i kvinnliga Finnkampen? The poll is closed.
Helene Bourdin
 
131
Carolina Klüft
 
167
Charlotte Schönbeck
 
747

 

OBS! Du kan bara rösta en gång per kategori!

(Stängs 7 oktober)
 

OBS! Webbomröstningen har inget inflytande på juryns slutliga val av pristagare!

Så gick det i
omröstningen!


 

Arkiv

Nomineringar 17

Nomineringar 16

Nomineringar 15

Nomineringar 14

Nomineringar 13

Nomineringar 12

Nomineringar 11

Nomineringar 10

Nomineringar 09