Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 18 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


 

Fredagen den 7 oktober kl 18.00
Festvåningen Parken, Stockholm

 

Årets nomineringar

(redovisas i bokstavsordning inom resp kategori)
 

PRIS FÖR

ÅRETS GENOMBROTT I LANDSLAGET
 
MÄN
 
 Leif Arrhenius, Spårvägens FK (diskus)
I sitt första landslagsuppdrag, VM i Daegu, klev han fram och var snuddande nära att ta sig till final. I Finnkampen var han en tung poängplockare med en seger och en andraplats.
 
Nil de Oliveira, Spårvägens FK (sprint)
Flera imponerande landslagsuppdrag i form av seger i inomhuslandskampen i Tammerfors, start i inomhus-EM och fyra bra starter varav två segrar i Finnkampen.
 
Johan Rogestedt, Stenungssunds FI (medeldistans)
Sällsynt vältajmad spurt gav seger i Finnkampen på 800 m med minsta möjliga marginal efter målfoto.
 
 
KVINNOR
 
Malin Dahlström, Ullevi FK (stav)
Vann inomhuslandskampen i Tammerfors på 4.40 och tog sig till inomhus-EM och VM efter en fantastisk inomhussäsong.
 
 
Moa Hjelmer, Spårvägens FK (sprint)
En otrolig utomhussäsong tog henne ända till VM-semifinal på 400 m och hon avslutade sommaren med fyra Finnkampssegrar.
 
Viktoria Tegenfeldt, Ume FI (medeldistans)
Odiskutabel etta på medeldistans i Sverige i år. Personligt rekord i inomhuslandskamperna i Glasgow och Tammerfors, personligt rekord i lag-EM samt viktig poängplockare med två andraplatser i Finnkampen.
 
 
 

 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I LANDSLAGET
 
MÄN
 
Jonas Buud, IFK Mora (ultradistans)
Brons i EM 100 km och sjundeplats i VM på samma distans.
 
Christian Olsson, Örgryte IS (tresteg)
Placerade sig strax bakom medaljstriden vid inomhus-EM som 5:a och i VM som 6:a.
 
Michel Tornéus, Hammarby IF (längd)
Gjorde världsresultat på lag-EM i Stockholm med 8.19 och slutade 7:a i inomhus-EM.
 
 
KVINNOR
 
Isabellah Andersson, Hässelby SK (maraton)
Hängde med i täten i stora delar av loppet och slutade 7:a i sin VM-debut.
 
Ebba Jungmark, Mölndals AIK (höjd)
Satte pers i kvalet och sedan dubbelt pers i finalen av inomhus-EM vilket gav en bronsmedalj på 1.96 vilken var Sveriges enda internationella seniormedalj på arena 2011.
 
Carolina Klüft, IFK Växjö (längd)
Strax utanför medaljstriden placerade hon sig som femma i VM.
 
 

 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FINNKAMPEN
 
MÄN
 
Adil Bouafif, Hässelby SK (10 000 m)
Imponerande sololopp från start till mål som ledde till seger och pers på 10 000 m.
 
Nil de Oliveira, Spårvägens FK (sprint)
Massiv poängplockare med starter i fyra grenar varav han var med och vann båda stafetterna.
 
Mattias Jons, Hässelby FK (slägga)
Gjorde årets bästa svenska kast i Finnkampen där han satte svenskt årsbästa och var nära att vinna.
 
 
 
KVINNOR
 
Isabellah Andersson, Hässelby SK (5000 m och 10000 m)
Två grenar, två segrar, snygg taktiklöpning för laget i tuff dubblering, helhjärtade insats för laget, optimerade den svenska lagpoängen.
 
Moa Hjelmer, Spårvägens FK (200m/400m/stafett)
Största svenska poängplockaren i Finnkampen med sina fyra segrar i fyra grenar.
 
Anna Wessman, IFK Växjö, (spjut)
Vann och satte personligt rekord med 57.09 vilket var den första svenska kvinnliga segern i spjut på 32 år.
 


 

PRIS FÖR

ÅRETS PRESTATION I STORA SM
 
Moa Hjelmer, Spårvägens FK (400m)
Var överlägsen under hela 400 metersloppet och satte nytt svenskt rekord på 51.58 och slog därmed det 25 år gamla tidigare rekordet.
 
Christian Olsson, Örgryte IS (tresteg)
Vann tresteget överlägset med världsresultatet 17.19.
 
Carolina Klüft, IFK Växjö (längd)
Vann och gjorde årets längsta svenska hopp, 6.74 samt vann även 100 m.
 
 



 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FOLKSAM GRAND PRIX
 
MÄN
 
Niklas Arrhenius, Spårvägens FK (kula)
Satte pers och svenskt årsbästa med 19.79 vid Göteborg GP.
 
Alhaji Jeng, Örgryte IS (stav)
Hoppade svenskt årsbästa 5.60 och kvalade till VM vid Karlstad GP.
 
Nil de Oliveira, Spårvägens FK (200m)
Satte rejält pers och svenskt årsbästa med 20.83 vid Karlstad GP.
 
 
 
KVINNOR
 
Malin Dahlström, Ullevi FK (stav)
Satte personligt rekord med 4.36 vid Göteborg GP.
 
Khaddi Sagnia, Ullevi FK (tresteg)
Gjorde årets i särklass längsta hopp, 13.86, vid Karlstad GP.
 
Viktoria Tegenfeldt, Ume FI (800m/1500m)
Satte personligt rekord vid samtliga tre Folksam Grand Prix-galor.
 

 

 

 

Kontaktperson

Anna Jonsson

Anna Jonsson

a 010-476 53 52
e-post



 

Vilka av de nominerade tycker du borde få årets Finnkampspriser?

Vem gjorde årets prestation i manliga Finnkampen? The poll is closed.
Adil Bouafif
 
251
Nil de Oliveira
 
61
Mattias Jons
 
103
Vem gjorde årets prestation i kvinnliga Finnkampen? The poll is closed.
Isabellah Andersson
 
55
Moa Hjelmer
 
226
Anna Wessman
 
281

 

OBS! Du kan bara rösta en gång per kategori!

(Stängs 6 oktober)
 

OBS! Webbomröstningen har inget inflytande på juryns slutliga val av pristagare! 

 

Arkiv

Nomineringar 17

Nomineringar 16

Nomineringar 15

Nomineringar 14

Nomineringar 13

Nomineringar 12

Nomineringar 11

Nomineringar 10

Nomineringar 09