Fredag 24 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


 

Årets-nomineringarna 2012

(redovisas i bokstavsordning inom resp kategori)

 

  Prisutdelning
lördagen den 9 februari 2013
Telekonsult Arena, Växjö


PRIS FÖR

ÅRETS GENOMBROTT I LANDSLAGET
 
MÄN
 
Kim Amb, F Bålsta IK (spjut)
Etablerade sig som internationell mästerskapsaktiv med sin 7:e plats på EM och följde i OS-debuten upp med att vara mindre än 1½ m från final.
 
Nil de Oliveira, Spårvägens FK (sprint)
Imponerande 5:e plats på 200m vid EM i Helsingfors och var med sina fyra start och fyra vinster nyckelperson i Finnkampslaget.
 
Johan Svensson, Spårvägens FK (800m)
Med receptet "styra loppet själv från täten" levererade Johan segrar i  både Nordenkampen inomhus och Finnkampen utomhus.
 
 
KVINNOR
 
Sofi Flinck, Västerås FK (spjut)
Seger i Finnkampen i den finskaste av alla grenar - spjut.
 
Erica Jarder, Spårvägens FK (längd)
Alltid jämn och säker och i år på en högre nivå än tidigare, vilket gav utdelning i segrar i både Nordenkampen och Finnkampen.
 
Lovisa Lindh, Ullevi FK (medeldistans)
Smart löpning gav otippad seger på 800m i Finnkampen och dagen efter uppföljning med pers som otippad trea på 1500m.
 
 

 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I LANDSLAGET
 
MÄN
 
Kim Amb, F Bålsta IK (spjut)
7:a i världskonkurrens på EM.
 
Mattias Jons, Hässelby SK (slägga)
6:a i världskonkurrens på EM.
 
Michel Tornéus, Hammarby IF (längd)
OS-4:a bara en cm från brons och fem cm från silver.
 
 
KVINNOR
 
Emma Green Tregaro, Örgryte IS (höjd)
Enda svenskan på poängplats (8:a) i OS.
 
Moa Hjelmer, Spårvägens FK (400m)
Gled på EM-upploppet förbi och fram till guldet när de mycket mer meriterade konkurrenterna brottades med mjölksyran.
 
Ebba Jungmark, Mölndals AIK (höjd)
Sensationell silvermedaljör på inomhus-VM.
 
 

 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FINNKAMPEN
 
MÄN
 
Nil de Oliveira, Spårvägens FK (sprint)
Sveriges störste poängplockare: Vann både 100m och 200m individuellt och deltog i båda de vinnande stafettlagen.
 
Eric Senorski, Örgryte IS (3000m hinder)
Styrde hinderloppet hela vägen och blixtrade på slutvarvet ifrån den siste konkurrenten till seger med nästan fem sekunder.
 
Jakob Thorvaldsson, IFK Lidingö (höjd)
En äkta skrällvinst där allt bara lossnade och han persade med sammanlagt sex centimeter.
 
 
 
KVINNOR
 
Tracey Andersson, Ullevi FK (slägga)
I nionde Finnkampen kom första segern och dessutom det allra första 70m-kastet i landskampens historia.
 
Angelica Bengtsson, Hässelby SK (stav)
Totalt överlägsen när hon vann med nästan en kvartsmeter. 
 
Sofi Flinck, Västerås FK (spjut)
Tog som 17-åring hem den finskaste av alla grenar.
 


 

PRIS FÖR

ÅRETS PRESTATION I STORA SM
 
Kim Amb, F Bålsta IK (spjut)
Noterade trots regn och rusk världsresultatet 80.73 när han försvarade sin mästartitel.
 
Leif Arrhenius, Spårvägens FK (kula)
Första svenska 20m-stöten utomhus på tio år!
 
Moa Hjelmer, Spårvägens FK (sprint)
Övertygande dubbelvinnare: Vann 100m med nästan två tiondelar och 200m med närmare trekvarts sekund.
 
 


 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FOLKSAM GRAND PRIX
 
MÄN
 
Adil Bouafif, Hässelby SK (5000m)
Sänkte i Göteborg 5000m-perset från 14:20 till 13:33 och gick in som 10:a genom tiderna..
 
Nil de Oliveira, Spårvägens FK (200m)
Pers 20.72 och seger i Sollentuna, pers 20.62 (5:a genom tiderna) och seger i Karlstad.
 
Gabriel Wallin, Södertälje IF (spjut)
Personliga rekordet 81.45 i Göteborg gjorde honom till vår 6:a genom tiderna.
 
 
 
KVINNOR
 
Meraf Bahta, Hälle IF (medeldistans)
Först av hemmalöparna på alla tre tävlingarna: Årsbästa 4:17 i Göteborg, årsbästa 4:14 i Sollentuna och seger på 9:32 i Karlstad.
 
Angelica Bengtsson, Hässelby SK (stav)
Svenskt rekord - 4.58 - på Sollentuna GP.
 
Helena Engman, Riviera FI (kula)
Segrar i både Göteborg (17.39) och Sollentuna (17.61).