Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 25 mars 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Karensövergångar 2019


Uppdaterad: 13 mars 2019

Nedanstående karensövergångsanmälningar har registrerats av SFIF fr o m den 16 oktober 2018.

För att en karensövergång skall registreras krävs att såväl fullständigt ifylld övergångsblankett som fastställd övergångsavgift ha inkommit till SFIF. När så skett är den tävlande klar att representera den nya föreningen en månad senare.
 

namn född tidigare klubb ny klubb klar
A        
Thomas Abrahamsson 880116 Brattås CK Hälle IF 181230
Victoria Almerén Hansson 990425 Hammarby IF Spårvägens FK 190105
Hampus Andersson 020331 Lidköpings VSK Lidköpings IS 190207
Ida Arnerdal 021211 Ösmo-Nynäs FIK Råby-Rekarne FIK 190215
Habtom Asgede 950710 Hammarby IF Hässelby SK 190222
B        
Wilhelm Bergentz 021112 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Clara Bernhult 020924 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Tilda Bernhult 040507 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Maja Bjurman 020601 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Filip Björklund 981003 Upsala IF Örgryte IS 190228
Maria Björkman 520506 Hammarby IF Turebergs FK 190411
Ebba Bremer 040328 Brattås CK Örgryte IS 190119
C        
Andreas Cederström 840121 IS Göta Björnstorps IF 190203
D        
Karl Dannestam 800323 Heleneholms IF Björnstorps IF 190313
E        
Hannah Eriksson 021102 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Sandra Eriksson 890604 Hammarby IF Spårvägens FK 190121
Åsa Eriksson 900206 Halmstad OK Falkenberg Allstars LK 190128
F        
Rami Fakhreddine 080420 IF Triangeln Hässelby SK 190322
Dennis Forsman 951215 Ullevi FK Hässelby SK 190215
Henrik Franzén 031215 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Sofie Franzén 020511 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Filmon Fshatsion 981115 Hälle IF Tidaholms SOK Sisu 181220
G        
William Gardell 010106 AIK  Spårvägens FK 190204
Viktor Gardenkrans 950730 Malmö AI Athletics 24Seven SK 190202
Simon Gudmundsson 920501 Falu IK Fredrikshofs FI 190111
Johan Gustafsson 761019 Hultsfreds LK Tjalve IF Norrköping 190228
Lovisa Gustafsson 020325 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
H        
Lisa Hallmén 010519 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Ellen Hansson 041117 IK Lerum FI Örgryte IS 181214
Albin Hedén 010608 KFUM Arvika IF Göta Karlstad 190128
Ellen Hedin 000214 IK Orient Hälle IF 181230
Hanna Hedin 020525 IK Orient Hälle IF 190313
Kim Holmgren 991028 IFK Göteborg IF Kville 190411
Kjell Holmstrand 710504 Heleneholms IF Fredrikshofs FI 181212
I        
         
J        
Tadesse Johansson 031023 AIK  Spårvägens FK 190120
Felix Jordebrandt 030629 Kongahälla AIK IF Kville 181219
K        
Erik Karlsson 921207 OK Alehof Hälle IF 190313
Gustav Karlsson 000320 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Filip Klefsjö 041118 Trollhättans FIK Trollhättans IF 190104
Andreas Klingebrant 830217 GF Idrott IS Göta 190215
Christian Klingebrant 800304 GF Idrott IS Göta 190215
L        
Emil Larsson 041027 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Eric Larsson 930730 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Jonas Leandersson 900122 Enhörna IF IF Göta Karlstad 190118
Amanda Lindén 050912 Kungsängena FIK Hässelby SK 190214
Isabell Lundholm 040609 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Sandra Lundqvist 770705 Kristinehamns MSK Hälle IF 190107
Hannah Luxemburg 020224 Täby IS Turebergs FK 181125
Malva Lönn 090414 Boo IF Hammarby IF 190304
M        
Maja Martini 100508 Skeninge IK Motala AIF 190208
Lukas Melander 900722 Örgryte IS LK Gränslöst 190110
Måns Modéer 711110 Umara SC Heleneholms IF 190209
N        
Mirza Nalic 801031 Ärla IF Västerås FK 190406
Alva Nilsson 040303 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Johanna Nilsson 800228 Morjärvs SK Nilivaara IS 190217
Loke Nilsson 070701 Kongahälla AIK Bohus IF 190128
Maja Nilsson 020904 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Martin Nilsson 950607 Stigmännen Karlshamns OK IFK Umeå 190411
Selma Nilsson 011026 AIK Hammarby IF 190320
Lina Nyman 831013 Morjärvs SK Hässelby SK 190107
O        
Isak Olofsson 020530 Umeå TFC IFK Umeå 190203
Noha Olsson 020412 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Gustaf Otterhed 010718 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
P        
Alexander Persson 890104 Huddinge AIS IFK Umeå 190408
Sune Persson 450721 Sandviks IK IFK Umeå 190228
Q        
         
R        
Linus Rosdal 920311 KFUM Örebro IK Akele 190306
Jennifer Rudberg 980715 IK Ymer Athletics 24Seven SK 190223
Elin Runemar 070428 Täby IS Turebergs FK 190407
Julia Runesson 030222 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
S        
Anton Saba 780609 LK TV-98 Trollhättans IF 181226
Rosa Sadig 040626 IFK Märsta Alunda SK 190127
Anders Soovik 760808 Hälle IF Kongahälla AIK 181226
Ellinore Sparf 070924 Åkersberga SK Spårvägens FK 190218
Evelina Sparf 050122 Åkersberga SK Spårvägens FK 190218
Emma Stenman 021108 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Klara Stenman 021108 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Stella Stenman 041113 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Erik Sundström 800313 Morjärvs SK Hässelby SK 190107
Ebba Svantesson 970713 Ullevi FK Upsala IF 190110
Lukas Sällström 020303 Umeå TFC IFK Umeå 190110
T        
Evert Tegle 490731 IFK Lidingö IFK Helsingborg 190104
David Thid 030406 Tyresö FK Hammarby IF 190103
Marlon Tollefors 040129 Danderyds SK Hässelby SK 181215
U        
         
V        
Carola Vånsjö 690904 Morjärvs SK Nilivaara IS 190217
W        
Peter Wagnsjö 610224 Lulekamraternas MLK Nilivaara IS 190217
Antje Wiksten 750327 KFUM Örebro IF Start 190221
Oscar Wångberg Aneland 030626 Hammarby IF Huddinge AIS 190221
Birck Wärnström 030412 IK Stål Falu IK 190113
         
X        
Y        
Nuray Yassin 810505 Angereds AF Ullevi FK 190411
Z        
         
Å        
Hugo Åsberg 060302 Lomma FIK Malmö AI 190301
Ä        
Ö        
Albin Öberg 040820 Björnstorps IF Heleneholms IF 190119