Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 24 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Karensövergångar 2019


Uppdaterad: 14 juni 2019

Nedanstående karensövergångsanmälningar har registrerats av SFIF fr o m den 16 oktober 2018.

För att en karensövergång skall registreras krävs att såväl fullständigt ifylld övergångsblankett som fastställd övergångsavgift ha inkommit till SFIF. När så skett är den tävlande klar att representera den nya föreningen en månad senare.
 

namn född tidigare klubb ny klubb klar
A        
Thomas Abrahamsson 880116 Brattås CK Hälle IF 181230
Victoria Almerén Hansson 990425 Hammarby IF Spårvägens FK 190105
Emma Andersson 100705 Örbyhus IF Alunda SK 190503
Hampus Andersson 020331 Lidköpings VSK Lidköpings IS 190207
Ida Andersson 080929 Örbyhus IF Alunda SK 190503
Cecilia Ankarfjord Lundin 030422 IFK Strängnäs Eskilstuna FI 190426
Adel Araya 980825 Spårvägens FK AIK 190523
Ida Arnerdal 021211 Ösmo-Nynäs FIK Råby-Rekarne FIK 190215
Habtom Asgede 950710 Hammarby IF Hässelby SK 190222
William Asker 040516 IF Kville Örgryte IS 190501
B        
Kenneth Backman 660518 Borlänge LK Runacademy IF 190705
Wilhelm Bergentz 021112 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Emma Bergman 910918 Ryssbergets IK OK Pan-Kristianstad 190610
Clara Bernhult 020924 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Tilda Bernhult 040507 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Maja Bjurman 020601 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Filip Björklund 981003 Upsala IF Örgryte IS 190228
Maria Björkman 520506 Hammarby IF Turebergs FK 190411
Elliot Borgedahl 071216 Täby IS Hässelby SK 190608
Leon Borgedahl 060429 Täby IS Hässelby SK 190608
Robin Borgedahl 091121 Täby IS Hässelby SK 190609
Ebba Bremer 040328 Brattås CK Örgryte IS 190119
C        
Albin Carlerud 021003 Danderyds SK Spårvägens FK 190425
Andreas Cederström 840121 IS Göta Björnstorps IF 190203
D        
Karl Dannestam 800323 Heleneholms IF Björnstorps IF 190313
E        
Tony Ehrnström 751226 KFUM Örebro IF Start 190609
Amanda Ekblad 981024 Oskarshamns SK Linköpings GIF 190427
Hannah Eriksson 021102 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Sandra Eriksson 890604 Hammarby IF Spårvägens FK 190121
Åsa Eriksson 900206 Halmstad OK Falkenberg Allstars LK 190128
F        
Rami Fakhreddine 080420 IF Triangeln Hässelby SK 190322
Ellen Forsell 060813 IFK Tumba Hammarby IF 190523
Dennis Forsman 951215 Ullevi FK Hässelby SK 190215
Henrik Franzén 031215 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Sofie Franzén 020511 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Philip Frick 040112 Kongahälla AIK Örgryte IS 190421
Filmon Fshatsion 981115 Hälle IF Tidaholms SOK Sisu 181220
G        
William Gardell 010106 AIK  Spårvägens FK 190204
Viktor Gardenkrans 950730 Malmö AI Athletics 24Seven SK 190202
Simon Gudmundsson 920501 Falu IK Fredrikshofs FI 190111
Johan Gustafsson 761019 Hultsfreds LK Tjalve IF Norrköping 190228
Lovisa Gustafsson 020325 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
H        
Lisa Hallmén 010519 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Ellen Hansson 041117 IK Lerum FI Örgryte IS 181214
Albin Hedén 010608 KFUM Arvika IF Göta Karlstad 190128
Ellen Hedin 000214 IK Orient Hälle IF 181230
Hanna Hedin 020525 IK Orient Hälle IF 190313
Kim Holmgren 991028 IFK Göteborg IF Kville 190411
Hugo Holmlund 030910 Tyresö FK Hammarby IF 190628
Kjell Holmstrand 710504 Heleneholms IF Fredrikshofs FI 181212
Evelina Hultegård 900108 Solvikingarna Örgryte IS 190427
Tea Husberg 030921 IFK Strängnäs Eskilstuna FI 190426
I        
         
J        
Tadesse Johansson 031023 AIK  Spårvägens FK 190120
Felix Jordebrandt 030629 Kongahälla AIK IF Kville 181219
K        
Erik Karlsson 921207 OK Alehof Hälle IF 190313
Gustav Karlsson 000320 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Iris Kihl 050417 Mälarhöjdens IK Hellas FK 190710
Filip Klefsjö 041118 Trollhättans FIK Trollhättans IF 190104
Andreas Klingebrant 830217 GF Idrott IS Göta 190215
Christian Klingebrant 800304 GF Idrott IS Göta 190215
Thomas Kvarnehag 840223 Fredrikshofs FI Turebergs FK 190606
Ida Kühnel Pappila 040911 IF Kville IFK Göteborg 190418
L        
Hanna Lagerkvist 040512 Lysekils SLF Hälle IF 190505
Emil Larsson 041027 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Eric Larsson 930730 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Jonas Leandersson 900122 Enhörna IF IF Göta Karlstad 190118
Amanda Lindén 050912 Kungsängena FIK Hässelby SK 190214
Isabell Lundholm 040609 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Sandra Lundqvist 770705 Kristinehamns MSK Hälle IF 190107
Hannah Luxemburg 020224 Täby IS Turebergs FK 181125
Maya Löf 100121 Örbyhus IF Alunda SK 190503
Wilma Löf 080708 Örbyhus IF Alunda SK 190503
Malva Lönn 090414 Boo IF Hammarby IF 190304
M        
Elise Malmberg 950713 Hässleholms AIS IFK Växjö 190504
Maja Martini 100508 Skeninge IK Motala AIF 190208
Ola Martner 870208 Ryssbergets IK OK Pan-Kristianstad 190610
Lukas Melander 900722 Örgryte IS LK Gränslöst 190110
Måns Modéer 711110 Umara SC Heleneholms IF 190209
N        
Mirza Nalic 801031 Ärla IF Västerås FK 190406
Alice Nilsson 000423 Thorengrupps TFC Eskilstuna FI 190505
Alva Nilsson 040303 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Johanna Nilsson 800228 Morjärvs SK Nilivaara IS 190217
Loke Nilsson 070701 Kongahälla AIK Bohus IF 190128
Maja Nilsson 020904 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Martin Nilsson 950607 Stigmännen Karlshamns OK IFK Umeå 190411
Martina Nilsson 860310 Björnstorps IF Genarps IF 190509
Otto Nilsson 010122 IK Sisu Hovslätts IK 190421
Selma Nilsson 011026 AIK Hammarby IF 190320
Elina Norell 060327 Habo FIF 04 Hovslätt IK 190609
Felicia Norell 020711 Habo FIF 04 Hovslätt IK 190609
Agnes Norman 030831 Hässleholms AIS Åhus FIK 190523
Lina Nyman 831013 Morjärvs SK Hässelby SK 190107
O        
Isak Olofsson 020530 Umeå TFC IFK Umeå 190203
Erik Olsson 041230 FK Åsen Björnstorps IF 190711
Noha Olsson 020412 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Gustaf Otterhed 010718 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
P        
Alexander Persson 890104 Huddinge AIS IFK Umeå 190408
Klara Persson 040217 Lomma FIK IFK Lund 190503
Sune Persson 450721 Sandviks IK IFK Umeå 190228
Stina Pettersson 020404 IK Lerum FI Sävedalens AIK 190606
Q        
         
R        
Amanda Rask 021202 IF Vingarna Brännans FF 190606
Braulio Ribeiro 920714 IFK Nora KFUM Örebro 190518
Linus Rosdal 920311 KFUM Örebro IK Akele 190306
Jennifer Rudberg 980715 IK Ymer Athletics 24Seven SK 190223
Elin Runemar 070428 Täby IS Turebergs FK 190407
Julia Runesson 030222 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
S        
Anton Saba 780609 LK TV-98 Trollhättans IF 181226
Rosa Sadig 040626 IFK Märsta Alunda SK 190127
Filippa Sivnert 010411 Öresunds FK Malmö AI 190518
Anders Soovik 760808 Hälle IF Kongahälla AIK 181226
Ellinore Sparf 070924 Åkersberga SK Spårvägens FK 190218
Evelina Sparf 050122 Åkersberga SK Spårvägens FK 190218
Emma Stenman 021108 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Klara Stenman 021108 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Stella Stenman 041113 Thorengruppen TFC KFUM Örebro 181223
Angelica Strandberg 960813 IFK Umeå Spårvägens FK 190504
Erik Sundström 800313 Morjärvs SK Hässelby SK 190107
Tim Sundström 890627 Turebergs FK KFUM Örebro 190616
Ebba Svantesson 970713 Ullevi FK Upsala IF 190110
Karl Svensson 591004 Uppsala LK IF Mantra Sport 190610
Lukas Sällström 020303 Umeå TFC IFK Umeå 190110
T        
Evert Tegle 490731 IFK Lidingö IFK Helsingborg 190104
David Thid 030406 Tyresö FK Hammarby IF 190103
Marlon Tollefors 040129 Danderyds SK Hässelby SK 181215
U        
         
V        
Ebba Vallin 010329 Sundsvalls FI IFK Umeå 190508
Carola Vånsjö 690904 Morjärvs SK Nilivaara IS 190217
W        
Peter Wagnsjö 610224 Lulekamraternas MLK Nilivaara IS 190217
Niklas Wall 030103 Tyresö FK Hammarby IF 190621
Viktor Wall 030103 Tyresö FK Hammarby IF 190621
Emilia Wamsler 030906 IFK Lund Heleneholms IF 190503
Antje Wiksten 750327 KFUM Örebro IF Start 190221
Oscar Wångberg Aneland 030626 Hammarby IF Huddinge AIS 190221
Arvid Wändesjö 030728 Tyresö FK Hammarby IF 190624
Birck Wärnström 030412 IK Stål Falu IK 190113
         
X        
Y        
Nuray Yassin 810505 Angereds AF Ullevi FK 190411
Z        
         
Å        
Hugo Åsberg 060302 Lomma FIK Malmö AI 190301
Ä        
Ö        
Albin Öberg 040820 Björnstorps IF Heleneholms IF 190119









>