Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 17 februari 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Karensövergångar 2001

 

Senast uppdaterad: 31 oktober 2001

Nedanstående karensövergångsanmälningar har registrerats av SFIF  fr o m den 1 november 2000 t o m den 31 oktober 2001.

För att en karensövergång skall registreras krävs att såväl fullständigt ifylld övergångsblankett som fastställd övergångsavgift inkommit till SFIF. När så skett är den tävlande klar att representera den nya föreningen en månad senare.
 

namn född tidigare klubb ny klubb klar
A        
Sofie Adelbrant 830627 Wärnamo SK Hässelby SK 010412
Isabell Ahlström 811218 Upsala IF Rånäs 4H 010505
Armas Aittaniemi 350225 Högsbo AIK Vårgårda IK 010112
Lars Alärd 610304 IF Hagen Ryda SK 010523
David Andersson 850212 Strands IF Hammarby IF 010419
Stefan Andersson 880723 IF Tivo Tibro AIK 010607
Eva Annebrant 670430 Upsala IF Högbo GIF 010308
Anders Appeldahl 860301 Turebergs FK Kungsängens SK 010715
Magnus Arvidsson 690619 Sörängens LK Lidköpings IS 010430
Roger Asplund 790130 Södertälje IF Mälarhöjdens IK 010308
B        
Martin Backéus 850912 Korsnäs IF Falu IK 010106
Fanny Baeckström 910203 Solna FK Fredrikshofs FI 010512
Göran Banck 550126 Hjobygdens OK Tibro AIK 010225
Olof Bergendal 820510 Ängelholms IF IFK Helsingborg 010224
Fredrik Bergfors 810101 Södertälje IF IFK Södertälje 010809
Jonas Braam 790223 GoIF Tjalve Kimstads GoIF 011010
C        
Thomas Cairns 600217 IFK Trelleborg Björnstorps IF 010623
Martin Carlsson 750415 IS Göta IFK Helsingborg 010309
Anton Cederbom 851024 Vänersborgs SK Främmestads IK 010202
Lars Claesson 560507 Sparreholms SK Flens IF 010210
D        
Andreas Daun 800404 F Gotländsk FI Spårvägens FK 010502
E        
Ludvig Edman 671202 Skellefteå AIK IFK Umeå 010427
Oleg Egorov 660501 BIF Jamtrennarna Enhörna IF 010426
Daniel Ekman 690622 Björnstorps IF IK Granit 010309
Mats Ekman 680127 Spårvägens FK Vallentuna FK 010128
Mattias Ekman 790531 Falköpings AIK Kils AIK 010203
Sören Ekstedt 650810 Habo IF Hovslätts IK 010607
Johan Engberg 811011 Finspångs AIK IF Göta 001230
RoseMarie Enmalm 541028 Kumla SF IF Start 010121
Dan Enqvist 740706 Filipstads IF Kvarnsvedens GoIF 010211
Eva Ericsson 480902 Granbergsdals IF Karlskoga FI 001222
Håkan Eriksson 790308 IF Göta Upsala IF 010302
Emil Erson 831220 Kramforsalliansen Hässelby SK 010519
F        
Cecilia Fernström 811208 Wedevågs IF Falu IK 010517
Oscar Forsberg 751216 IK Akele Motala AIF 010602
David Fridell 830401 Danderyds SK IF Linnéa 010504
David Frisk 871127 IK Rex Örbyhus IF 010727
G        
Linda Gröning 751028 Malmö AI IFK Lund 001215
Johanna Gustafson 820824 Råby-Rekarne FI Nyköpings BIS 010128
Anders Gustavsson 680525 Upplands Regementes IF Alingsås IF 010729
H        
Stefan Hall 670728 Flemingsbergs SK Enhörna IF 010920
Petter Hallberg 780307 IS Göta IFK Helsingborg 010309
Elin Hansson 850314 KFUM Kristianstad IK Finish 010608
Ida Hansson 860808 IF Kville Sävedalens AIK 010421
Jeanette Hansson 790417 Eslövs AI IFK Lidingö 010328
Jesper Hansson 670915 Björnstorps IF Enhörna IF 010525
Leif Hansson 620719 Upsala IF Rånäs 4H 010718
Josefin Hanö 860424 Spiridon FI Södertälje IF 010101
Linnéa Helgsten 860216 Upsala IF Gottsunda IF 010406
Malin Henriksson 780725 FK 013 Athletic Västerås FK 010415
Victor Henriksson 880521 Råby-Rekarne FI Gillberga-Lista IF 010525
Fredrik Hermann 680226 Kvarnsvedens GoIF Flemingsbergs SK 010825
Michael Hoffer 720706 IFK Lidingö Väsby IK 010512
Carl Hornström 750429 KFUM Örebro Hällefors LK 010415
Anders Hultgren 801028 Ryssbergets IK IF Göta 010421
Johan Häggman 860916 KFUM Örebro Stocksäters IF 010503
I        
         
J        
Lucas Jacobsson 830610 IK Lerum FI Sävedalens AIK 010426
Sanna Jansson 890422 Wedevågs IF KFUM Örebro 010607
Erica Jarder 860402 Danderyds SK IF Linnéa 010720
Henrik Johansson 750527 Västerås FK Kalmar SK 010805
Margareta Johansson 521120 Skruvs IF Glasrikets RC 010209
Johnny Jonasson 850115 Främmestads IK Hälle IF 001206
Caroline Josefsson 840331 Mälarhöjdens IK Huddinge AIS 010111
Catrine Josefsson 860218 Mälarhöjdens IK Huddinge AIS 010111
Fredrik Josefsson 820929 Mälarhöjdens IK Huddinge AIS 010111
Patrik Josefsson 801102 Mälarhöjdens IK Huddinge AIS 010111
K        
Helena Karlsson 660423 IKS Umeå Umedalens IF 010502
Tobias Karlsson 740508 KA 2 IF IFK Växjö 010320
Hadija Kayeya 820107 Tyresö FK Spårvägens FK 010518
Hanna Kensfors 820212 Göteborgs KIK Ullevi FK 001220
Martin Krisell 870819 Ljungsbro FK Linköpings GIF 010518
Mikael Kroon 670622 IF Start Kumla SF 010314
Michael Kälebo 790204 Ljungby FIK Brittatorp TK 010602
L        
Joakim Lagergren 810406 Södertälje IF IK Tiwaz 001229
Ingela Larsson 750103 IKS Umeå Falu IK 010121
Kent Larsson 630610 Trångsvikens IF Upsala IF 010823
Malin Larsson 770130 Heby AIF Falu IK 010428
Mia Larsson 810106 IFK Lund Hälle IF 011025
Mikael Leindahl 650910 Nyköpings BIS GoIF Tjalve 010520
Ingemar Lemel 470710 Hjobygdens OK Tibro AIK 010225
Lars Lindgren 700414 Jalles TC Sandviks IK 010715
Folke Lindskog 370818 Älme 90 FIK Ljungby FK 001230
Filip Lindwall 860511 IFK Lund Malmö AI 010105
Sören Lovén 660530 Fredrikshofs FI FK Studenterna 010511
Sofie Lundberg 860526 Alvesta FI IFK Växjö 010320
Emma Lundgren 851008 OK Sarven Malmbergets AIF 010509
Åsa Lundgren 820813 IFK Arboga Råby-Rekarne FI 010728
Björn Lundin 820618 IFK Helsingborg IFK Växjö 011014
Magnus Lönqvist 800116 Habo IF Ullevi FK 010727
M        
Stefan Malmqvist 821216 Södertälje IF Hässelby SK 010511
Olle Malmström 660908 Fredrikshofs FI FK Studenterna 010509
Anders Mannelqvist 640827 IFK Umeå IF Vingarna 010708
Jennie Mattsson 611222 IF Göta IF Kville 010428
Anneli Melin 760826 KA 2 IF IFK Helsingborg 010609
N        
Nils-Bertil Nevrup 261129 Älme 90 FIK Ljungby FK 001230
Ann-Louise Nilsson 720328 IF Göta Filipstads IF 010727
Daniel Nilsson 781005 IF Udd UF Contact 010915
Johan Norberg 611008 Sundsvalls FI Gefle IF 010415
Jessica Nyström 830415 Råby-Rekarne FI Bollnäs FI 010530
O        
Beatrice Odén 801118 Alunda SK Nord-Upplands AIF-79 010327
Charity Odum 850719 Tyresö FK Spårvägens FK 010505
Mirian Odum 810325 Tyresö FK Spårvägens FK 010505
Birger Ohlsson 680808 Hässelby SK Råby-Rekarne FI 010721
Paulina Orell 810412 Norrköpings FIK Ullevi FK 010112
Q        
P        
Klas Persson 731006 Brittatorp TK Kyrkhults SK 011018
Hanna Peterson 800811 Södertälje IF Hässelby SK 010429
Nils Pettersson 810101 Bodens FI IF Göta 010308
Andreas Phersson 750318 Hammarby IF F Gotländsk FI 010216
R        
Anna Rahm 811012 IKS Umeå SIF Skellefteå 010509
Emma Rienas 821015 Filipstads IF IF Göta 010510
Anna Rydén 870106 Upsala IF Enköpings AI 010614
Jonas Rönnberg 710126 Nyköpings BIS Heleneholms IF 001202
S        
Henrik Sahlström 771026 Bollnäs FIK Gefle IF 010705
Hanna Salander 771218 Västerås FK Malingsbo IF 010514
Tommy Sarenbrant 710706 IFK Mora Väsby IK 010504
Väinö Saukko 390805 Torshälla FF Råby-Rekarne FI 010323
Anders Soovik 760808 Kongahälla AIK Mölndals AIK 010308
Karl Stavenberg 810210 Tyresö FK Turebergs FK 010423
Tony Strande 600725 Nilivaara IS Vettasjärvi IF 011019
Yannick Suhard 780608 Hammarby IF Huddinge AIS 010426
Johan Svensson 860706 Högby IF FIK Färjestaden 010211
Pawel Szczyrba 810109 Malmö AI Heleneholms IF 010104
Erica Söderqvist 670524 Fredrikshofs FI Team Blekingarnas LF 010614
T        
Peter Tefke 660502 Mölndals AIK IF Vingarna 010708
Jani Tolppanen 821229 F Bålsta IK Nord-Upplands AIF-79 010106
Pernilla Tornemark 851202 KFUM Kristianstad Malmö AI 001221
Nils-Allan Torstensson 570805 Storebro SC Hultsfreds LK 010715
U        
Fredrik Uhrbom 770813 Nyköpings BIS Söderköpings FIK 010811
Sophie Uveby 880109 Ösmo FIK Österhaninge IF 010707
V        
Åsa Vallmark 770131 Skellefteå AIK SIF Skellefteå 010315
W        
Kristin Waara 810731 Malmbergets AIF Lahnajärvi SIF 010824
Hanna Wennebjörk 850818 OK Sarven Malmbergets AIF 010609
Camilla Westerlund 850107 Huddinge AIS Spårvägens FK 010512
Heléne Willix 740303 KA 1 IF Spårvägens FK 010111
Lilly Wizén 550311 P 18 IK F Gotländsk FI 010112
Yodit Wolday 721023 Sundbybergs IK Hässelby SK 010810
X        
         
Z        
         
Ö        
Erik Öhlund 800806 IK Ymer Hälle IF 010430
Malin Öhrn 690909 Malmö AI IFK Växjö 010320
>