Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Karensövergångar 2014


Uppdaterad: 6 oktober 2014

Nedanstående karensövergångsanmälningar har registrerats av SFIF fr o m den 16 oktober 2013.

För att en karensövergång skall registreras krävs att såväl fullständigt ifylld övergångsblankett som fastställd övergångsavgift ha inkommit till SFIF. När så skett är den tävlande klar att representera den nya föreningen en månad senare.
 

namn född tidigare klubb ny klubb klar
A        
Jimmie Andersson 750104 IF Linnéa FK Studenterna 141003
Mikael Andersson 720310 Trångsvikens IF Sportsgym SC 140608
Nils Andersson 940908 SK Bore Torsby S&E IF 131221
Rickard Andersson 730803 Malmö AI Heleneholms IF 131123
Tomas Andersson 700805 Sisu Forshaga SK IF Göta Karlstad 140123
Emma Andreasson 001016 Sävedalens AIK Göteborgs KIK 140529
Ella Asplund 000215 SK Bore IF Göta 140926
Markus Asplund 980521 SK Bore IF Göta 140926
Alexandra Axell 891129 Ullevi FK IK Lerum FI 140224
Truls Axelson 931121 IFK Lund Spårvägens FK 131221
B        
Felix Bardén 980115 Sundsvalls FI Timrå AIF 140306
Ulf Berggren 470222 Huddinge AIS Hellas FK 140313
Elin Bergkvist 760921 FK Studenterna Bromma IF 140501
Emil Bergqvist 910915 IK Westmannia KFUM Örebro 140403
Molly Bergvall 950902 IFK Växjö Atleticum Växjö SK 140627
Linus Bertilsson 990209 IFK Göteborg Örgryte IS 140802
Ludvig Bjurelid 000121 Målilla-Mörlunda SKI Högby IF 140321
Erik Blommegård 930830 Apladalens LK IFK Halmstad 141005
Jessica Bloodworth 930313 Tranås AIF IFK Växjö 140514
Markus Bohman 940101 IF Linnéa Fredrikshofs FIF 131218
Johan Borgman 840715 Helenholms IF FK Studenterna 140301
Johanna Bromark 930206 Gefle IF Spårvägens FK 140621
Alexander Brorsson 900529 IFK Växjö Atleticum Växjö SK 140627
Johanna Busk 930823 Enhörna IF Hässelby SK 140120
John Börjesson 920303 Hammarby IF Ullevi FK 140327
C        
Kristina Carlsson 400812 IFK Tumba FK Studenterna 140207
Rebecca Chudi 000710 IF Linnéa Spårvägens FK 140109
Christer Christophersson 510801 Huddinge AIS AIK Friidrott 140223
Malin Citess 950208 IFK Växjö Atleticum Växjö SK 140627
D        
Henrik Danestrand 781012 Hultsfreds SK Vimmeby SK 140425
E        
Jonathan Edemalm 990411 Katrineholms SK Sköldinge IF 131211
Josefin Edwall 930603 Danderyds SK Hässelby SK 140704
Gustav Eichmüller 980105 Åhus FK Malmö AI 140709
Christer Ek 681027 IK Ymer Varbergs GIF 140202
Maja Eklund 940505 IK Hinden IFK Växjö 140514
Maria Ekvall 740202 KA2 IF UF Contact 131208
Anders Eriksson 891120 IF Udd Malmö AI 140105
Joakim Eriksson 920916 Estuna IF Spårvägens FK 140413
Sofia Eriksson 010924 Hässelby SK Hammarby IF 140514
Stina Erlandsson 990206 Huddinge AIS Hammarby IF 140110
Caroline Erlingson 860621 Ängelholms IF Malmö AI 140529
Ulrika Evjen 740404 FK Studenterna Danderyds SK 140109
Urban Evjen 730326 FK Studenterna Danderyds SK 140109
F        
Andreas Falk 770323 Försvarets SK Runners' Store LK 140301
Suzanna Filipska 900914 FK Studenterna Hammarby IF 140523
Christofer Fogel 841119 Team Tete RC Huddinge AIS 140214
Anders Fox 950410 Enhörna IF Spårvägens FK 140913
Lars Fredriksson 671028 Jönköpings OK IK Hakarpspojkarna 140303
G        
Emelie Gerdsdorff 990813 Sundsvalls FI Timrå AIF 140220
Rasmus Glimberg 000123 Hörby AIF Eslövs AI 140410
Viktor Glimberg 000123 Hörby AIF Eslövs AI 140410
Adrian Granath 950807 Grytgöls IK Finspångs AIK 140525
H        
Ida Hansen 931112 KFUM Arvika IF Göta Karlstad 131228
Moa Hedberg 010611 Ingarö IF Hellas FK 140314
Sara Hermansson 990127 Enhörna IF Huddinge AIS 140222
Evelin Hindrikes 910314 IFK Växjö Atleticum Växjö SK 140704
Niklas Holmström 630225 Vilsta IK Eskilstuna Trailklubb 140503
Marcus Häggh 980720 Enhörna IF Huddinge AIS 140501
Rikhard Hänninen 850224 Vilsta IK Ärla IF 140411
I        
Rebecca Ilehag 920612 Hellas FK Mälarhöjdens IK 140213
J        
Ida Jansson 950601 Rånäs 4H Upsala IF 140514
Annelie Johansson 781221 SOK Knallen IK Ymer 140501
Elin Johansson 970211 Kongahälla AIK IK Lerum FI 131220
Malin Johansson 900410 IFK Växjö Atleticum Växjö SK 140627
Casandra Johnson 040121 Iggesunds SK Strands IF 140213
Andreas Jonsson 900111 Laxå OK Östansjö SK 140116
Martin Jonsson 950501 SK Bore Torsby S&E IF 131221
Tobias Jonsson 960209 Dals Södra FFI IK Orient 131206
Eva Jönsson 570103 Vittsjö GIK Hässleholms AIS 131227
K        
Elsa Kagevik 060329 Duvbo IK Turebergs FK 140711
Cornelia Kagg 990719 Markaryds FK IFK Halmstad 140501
Hamza Kamara 900816 GoIF Tjalve Spårvägens FK 140511
Zandra Karlsson 830110 IF Göta Karlstad Kils AIK 140311
Pontus Karlström 900820 Falu IK Hässelby SK 140702
Vilma Karlström 971103 Hestra IF Ullevi FK 140403
Ulla Karnebäck 530509 IFK Tumba FK Studenterna 140207
Kevin Kavian 040502 Skillingaryds FK IK Hakarpspojkarna 140502
Nina Kavian 010614 Skillingaryds FK IK Hakarpspojkarna 140502
Petra Kindlund 850308 Spårvägens FK Runacademy IF 140403
John Kingstedt 920911 Hammarby IF Huddinge AIS 140515
Alice Kjellander 000216 Sävedalens AIK Göteborgs KIK 140529
Frida Kristiansson 920522 SOK Knallen IK Ymer 140501
Grigorios Kyriakoudis 970315 Hellas FK Mälarhöjdens IK 140213
Michael Kälebo 790204 Enhörna IF IFK Halmstad 140310
L        
Daniel Langman 990131 Ärla IF Råby-Rekarne FIF 140703
Erica Lantz 941122 IFK Växjö Atleticum Växjö SK 140627
Ted Larsson 830721 Hultsfreds SK Vimmerby SK 140425
Linnea Larsson Huusko 970410 Väsby IK Turebergs FK 140421
Amanda Lejros 990608 Leksands FI Djurmo Sifferbo IF 140116
Isak Lidström 880129 IF Linnéa FK Studenterna 140319
Anders Lindgren 681025 LK Nyköping Runners Nyköpings BIS 140514
Marcus Lindh 850723 Heleneholms IF Solvikingarna 140228
Per-Arne Lindberg 671002 Vilsta IK Eskilstuna Trailklubb 140503
Ida Lindskog 901005 Göteborgs KIK IF Kville 140501
Lisa Linnell 910430 IFK Växjö Atleticum Växjö SK 140627
Nina Lintzén 781217 Morjärvs SK Studentidrotten Luleå 140207
Per Liv 790122 IFK Umeå Hemlingby LK 140213
Samuel Lundell Vakkuri 950219 Enhörna IF Hammarby IF 140213
Ulf Lundh 780803 Hultsfreds SK Vimmeby SK 140414
Tove Lüder Lagerlöf 900820 Göteborgs KIK IF Kville 140501
Martin Lövgren 040619 Stocksäters IF KFUM Örebro Friidrott 140718
M        
Hunter Mabon 690220 FK Studenterna Danderyds SK 140711
Anna Magnell-Millan de la Oliva 050618 GoIF Tjalve IK Norrköping FI 140529
Daniel Malmgren 010212 Stocksäters IF KFUM Örebro 140220
Markus Malmgren 820923 Vittsjö GIK Hässleholms AIS 140319
Ryan Malmgren 030528 Stocksäters IF KFUM Örebro 140709
Gustav Mathsson 010713 Skillingaryds FK IK Hakarpspojkarna 140502
Sadeeh Mbye 920409 Ullevi FK IK Lerum FI 140703
Ritchie Moba 901211 IFK Tumba Hammarby IF 140622
Hasan Huseen Mahamuud 951015 Gefle IF Hemlingby LK 140716
Jan Myrtorp 410305 Brohyttans IF Östansjö SK 140724
Nellie Mårtensson 950409 Hässelholms AI Malmö AI 140529
N        
Desmond Nilsson 990126 Vittsjö GIK Hässleholms AIS 140102
Emma Nilsson 990125 Vittsjö GIK Hässleholms AIS 140301
Linnea Nilsson 000909 Vittsjö GIK Hässleholms AIS 140319
Tobias Nilsson 920105 Alvesta FI IFK Växjö 140514
Ken Nordström 650607 Vilsta IK Eskilstuna FI 140224
Magnus Näslund 870224 Vattudalens LDK Hälle IF 140303
O        
Fredrik Orrsveden 950623 Sundbybergs IK Hammarby IF 140112
P        
Q        
R        
Klara Ridder 011227 Ingarö IF Hellas FK 140626
Jesper Rilegård 980514 Täby IS IFK Lidingö 140110
Johanna Ringstam 000112 IF Skade Gefle IF 140503
Daniel Roxvret 851102 IK Akele IK NocOut.se 140127
Anna-Clara Rydberg 940916 SK Bore IF Göta Karlstad 140317
Sara Rönnby 930717 Enhörna IF GoIF Tjalve 140208
S        
Johan Samuelsson 891126 Falu IK IK Ymer 140619
Emma Sandin 050329 Skillingaryds FK IK Hakarpspojkarna 140502
Jessica Sarhede 980107 Öresund FK Malmö AI 140529
Heidi Schmidt 931113 Täby IS Spårvägens FK 141003
Cédric Schwartzler 740327 Enhörna IF Runners' Store LK 140209
David Sjöblom 950315 Rånäs 4H Turebergs FK 140119
Mårten Skogman 671125 FK Studenterna Bromma IF 140501
Mathias Stjernlöf 860919 Turebergs FK Eskilstuna FI 140310
Victor Svanesohn 911024 Hovslätts IK IFK Helsingborg 140312
Joakim Södling 870803 Eskilstuna FI Nyköpings BIS 140509
Matilda Sönnergaard 990426 IF Linnéa Spårvägens FK 140112
T        
Evert Tegle 490731 Fredrikshofs IF Danderyds SK 140410
David Tengblad 010201 Dals Södra FFI IK Orient 140608
Emelie Tered 990512 Hässelby SK IK Westmannia 140919
David Thid 030406 IFK Tumba Huddinge AIS 140103
Daniel Tidholm 810921 Sävedalens AIK Hälle IF 140922
Johanna Tidholm 771210 Sävedalens AIK Hälle IF 140922
Gunnel Tolfes 580125 Huddinge AIS FK Studenterna 140117
Samir Touam 760828 IK Jogg IK Lerum FI 141024
Amanda Trense 950416 Östersunds GIF Täby IS 140507
Johan Tropp 000704 Vittsjö GIK Hässleholms AIS 140622
U        
V        
Anton Välkki 010511 IFK Göteborg Örgryte IS 141106
W        
Anders Wallén 950530 Hellas FK Mälarhöjdens IK 140213
Evelyn Wahlberg 960818 SLK Oxelösund Nyköpings BIS 140522
Maria Wennlund 930820 Filipstads IF IF Göta Karlstad 131207
Gabriella Westling 040608 Iggesunds SK Strands IF 140213
Fredrik Widfeldt 751220 Team Ulstrasweden LK IK Norrköping FI 140405
Linus Wirén 930508 SOK Knallen IK Ymer 140501
X        
Y        
Z        
Å        
Axel Åberg 000517 GoIF Tjalve IK Norrköping FI 140516
Ä        
Ö        
Jonas Örarbäck 901028 Enhörna IF IF Mantra Sport 140306








>