Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 29 mars 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Karensövergångar 2015


Uppdaterad: 12 oktober 2015

Nedanstående karensövergångsanmälningar har registrerats av SFIF fr o m den 16 oktober 2014.

För att en karensövergång skall registreras krävs att såväl fullständigt ifylld övergångsblankett som fastställd övergångsavgift ha inkommit till SFIF. När så skett är den tävlande klar att representera den nya föreningen en månad senare.
 

namn född tidigare klubb ny klubb klar
A        
Oskar Adolfsson 930906 Danderyds SK Täby IS 141210
Mahamuud Ahmed 980702 IK Ymer Örgryte IS 150403
Semhar Alem Wolday 980203 KFUM Kristianstad Åhus FIK 150311
Daniel Alemu 970115 Trångsvikens IF Spårvägens FK 150917
Nils Andersson 940908 SK Bore IF Göta Karlstad 150423
Mimmi Andersson 000318 Hultsfreds LK IFK Växjö 150119
Sandra Andersson 900325 Ullevi FK FIK Färjestaden 150807
B        
Adam Bengtsson 990519 Mölndals AIK Ullevi FK 150520
Anna Bergdahl 880419 Glanshammars IF IF Start  150806
Lisa Bergdahl 950914 Glanshammars IF Sävedalens AIK 150510
Daniel Berggren 870618 Trollhättans IF Strömstad LK 150116
Fanny Berglund 880208 Göteborgs KIK Örgryte IS 150703
Mats Berglund 460409 Björnstorps IF Malmö LF 150419
Martina Bergsell 830212 Högby IF Ocab RC 150611
Klara Bladin 961101 Brännans IF Hässelby SK 150515
Linus Otto Boyer 950418 Nyköpings BIS Upsala IF 150305
Patrik Broberg 630818 Borlänge LK Falu IK 150521
Ludvig Börjesson 770522 Karlsunds IF Örebro AIK 150528
C        
Sara Cannmo 960110 Hovslätts IK Örgryte IS 150615
Tobias Carlryd 000131 IF Rigor Örgryte IS 141204
David Carlsson 900707 Östhammar FI GoIF Tjalve 150424
Helena Cronstedt 010715 Öresund FK Malmö AI 150502
Louise Cronstedt 971107 Öresund FK Malmö AI 150502
D        
Jenny Daleryd 750120 Östansjö SK IF Start 150325
Anton Danielsson 900314 GoIF Tjalve Malmö AI 141218
Cindy Darrell 020106 IK Lerum FI Ullevi FK 150507
Andreas Davidsson 950705 IFK Växjö Högby IF 150404
Zackarias Denguir 010626 Lomma FIK IFK Lund 150409
Linnea Dennerporth 991204 Väsby IK Tureberg FK 150621
Hanna Dickér 920712 SOK Knallen Örgryte IS 150703
E        
Staffan Ek 911113 Björnstorps IF Huddinge AIS 150310
Thobias Ekhamre 880917 Hammarby IF Huddinge AIS 150514
Alva Engdahl 980417 LK TV-88 Trollhättan FIK 150419
Emilia Engström 000824 Avesta OK Falu IK 150515
Amanda Eriksson 900603 Falu IK IFK Umeå 150219
Filip Essbrant 900929 Åhus FIK Malmö AI 150802
F        
Enzo Fors 010507 Hanvikens SK Tyresö FK 141217
G        
Amanda Gabrielsson 960609 Wärnamo SK Örgryte IS 150501
Mea Gedin 010824 Öresund FK Malmö AI 150522
Smilla Gejdeman 030203 Gillberga-Lista IF Eskilstuna FI 150808
Daniela Gherman 970923 KFUM Kristianstad Åhus FIK 150311
Emelie Gustafsson 950302 Boden FI IFK Lidingö 141213
Oscar Gustafsson 970102 Nyköpings BIS Södertälje IF 150119
H        
Lina Hallberger 970420 IK Ymer Istrums SK 150527
Jesper Hamrin 900907 Hammarby IF Trångsvikens IF 150412
David Hartman 810129 Björnstorps IF IS Göta 150522
Linnéa Helgegren 000512 Kongahälla AIK Örgryte IS 150522
Kerstin Hemstad 641222 Vilsta IK Eskilstuna TK 151017
Stefan Hemstad 680101 Vilsta IK Eskilstuna TK 150117
Isabella Heyman 020716 Lomma FIK IFK Lund 150409
Emil Holm 010114 Gillberga-Lista IF Råby-Rekarne FIF 150906
Emma Holm 990222 Gillberga-Lista IF Eskilstuna FI 150814
Niklas Holmström 630225 Eskilstuna Trailklubb Västerås LK 150427
Johan Hydén 890305 Hammarby IF Huddinge AIS 150424
Mattias Håkansson 940228 IK Orient Hälle IF 150523
I        
J        
Joni Jaako 860224 Hammarby IF Finspångs AIK 150123
Anton Jahnke 950304 IFK Helsingborg Malmö AI 150801
Jonathan Jansson 910410 Östhammar FI Örgryte IS 150703
Tindra Jernström 000907 Avesta OK Falu IK 150515
Annelie Johansson 781221 IK Ymer Hälle IF 150129
Vilma Jonsson 990315 Danderyds SK IFK Lidingö 150515
K        
Oskar Kanmert-Gustafsson 840403 Hammarby IF Eskilstuna FI 150611
Kamil Kaminski 960114 Linköpings GIF Hässelby SK 150413
Harri Karlsson 801230 IK Akele FK Studenterna 150207
Sydney Karström 040513 KFUM Kristianstad Åhus FIK 150502
Lovisa Keterlins 961103 SK Granan Strömstads LK 150405
Haben Kidane 980301 Hällefors LK Eskilstuna FI 151021
Tommy Kristiansen 860824 Falu IK IFK Umeå 150521
Frida Kristiansson 920522 IK Ymer Örgryte IS 150403
Jonna Kowalski 150917 GoIF Tjalve Eskilstuna FI 150917
Johanna Kölfors 010913 Lomma FIK IFK Lund 150409
L        
Caroline Larsson 931110 IK Orient Hässelby SK 150419
Mikaela Larsson 850812 IF Linnéa Spårvägens FK 150416
Tobias Larsson 980530 Falkenbergs IK Örgryte IS 150722
Charlotte Lewis 790120 Rånäs 4H IF Mantra Sport 150404
Isak Lindbom 911220 IFK Halmstad Ullevi FK 150420
Malin Lindblom 910623 Tureberg FK Gefle IF 150524
Lowe Litzell 941209 Östersunds GIF Hässelby SK 150508
Amanda Ljung 020320 Lomma FIK IFK Lund 150409
Billy Lindman 850806 Trångsvikens IF Sportsgym SC 150111
M        
Lina Mickelat 980222 IF Udd KA 2 IF 151022
William Måhl 991025 Vallentuna FK Spårvägens FK 150205
N        
Ingmarie Nilsson 660126 Rånäs 4H Team T&M Club 150613
Julia Nilsson 980316 IK Orient Hälle IF 150513
Nils-Göran Nilsson 880226 Tureberg FK Täby IS 150501
Marie Nordahl 810114 Falu IK KFUM Örebro 150523
My Nordström 900421 IK Norrköping FI GoIF Tjalve 141217
David Nordqvist 860912 Trångsvikens IF Sportsgym SC 150430
Joel Norling 980228 Tierps IF Tureberg FK 150811
Nellie Nygren 030107 Sävedalens AIK Göteborgs KIK 150318
O        
Anja Olsson 010314 Ystads IF Malmö AI 141221
Erik Orrell 990711 IFK Strömsund Östersunds GIF 151008
P        
Miguel Palm 981023 Lidköpings IS Mölndals AIK 150412
Alexander Persson 890104 Hammarby IF Huddinge AIS 150514
Andreas Pettersson 821225 Råby-Rekarne FIF Eskilstuna FI 150802
Linn Peura 970820 Flens FS Råby Rekarne FIF 150507
Eff Phuphanthong 981115 Hörby AIF Åhus FIK 150102
Q        
R        
Wilmer Ribba 011217 Hanvikens SK Tyresö FK 141217
Per Rosell 870103 Ullevi FK FIK Färjestaden 150807
Wilma Rosenqvist 010308 Öresund FK Malmö AI 150517
Moa Rundgren 000719 Luleå FI Tväråselets AIF 141130
S        
Christofer Salmén 810523 FK Studenterna IF Linnéa 150725
Johan Samuelsson 891126 IK Ymer Örgryte IS 150403
Amir Shaker 891008 Råby-Rekarne FI Hammarby IF 150116
Simon Sigurd 980709 Sundsvalls FI Timrå AIF 150528
Moa Simonsson 010127 Öresunds SK Malmö AI 150501
Olof Silvander 991126 Danderyds SK IFK Lidingö 150122
Max Själin 900723 Storumans IK IFK Umeå 150403
Petra Skiöld 750213 Ryssbergets IK Björnstorps IF 150319
Hannah Stenbeck 010206 Åkersberga SK Täby IS  150613
Palle Storm 770128 FK Studenterna Ösmo-Nynäs FIK 150515
Mattias Sunneborn 700927 Spårvägens FK Visby IF Gute 151004
Johan Svensson 800105 Runday IF Fredrikshofs FI 141213
Lars Södergård 830908 Vallentuna FK Spårvägens FK 150919
Mika Söderström 990805 Vallentuna FK IFK Lidingö 150527
T        
Nuttakit Tacum 980608 Piteå IF Ystads IF 150326
Adam Thell 020517 Lomma FIK IFK Lund 150409
Jörgen Thorsell 521124 Borlänge LK Falu IK 150412
Ester Torstenson 960608 IK Orient Trollhättan FIK 150520
Sebastian Torstensson 910606 Karlsunds IF Kopparbergs IF 150528
U        
V        
Oscar Vestlund 930427 Kils AIK IF Göta Karlstad 150119
Magnus Värnqvist 740707 Örebro AIK IFK Nora 150510
W        
Jonas Wahl Sjöman 930504 Bromma IF Tureberg FK 150510
Marinel Walfridsson 950918 IFK Helsingborg IS Göta 150227
Hannah Wenall 011109 Lomma FIK IFK Lund 150409
Simon Wennolf 001227 Lomma FIK IFK Lund 150409
Ellen White 010823 Lomma FIK IFK Lund 150409
Dennis Wikström-Roos 930730 Ullevi FK Skellefteå AIK 141221
Albin Wågsäter 000903 IF Kronan Malmö AI 150303
X        
Y        
Z        
Å        
Carl Ås 020827 FK Athlet Ystads IF 150622
Lina Ås 060521 FK Athlet Ystads IF 150622
Ä        
Ö        
Jacob Öman 951119 Danderyds SK Täby IS 150212
Fred Österblom 021001 Spårvägens FK Täby IS 150910