Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 18 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Karensövergångar 2016


Uppdaterad: 11 november 2016

Nedanstående karensövergångsanmälningar har registrerats av SFIF fr o m den 16 oktober 2015.

För att en karensövergång skall registreras krävs att såväl fullständigt ifylld övergångsblankett som fastställd övergångsavgift ha inkommit till SFIF. När så skett är den tävlande klar att representera den nya föreningen en månad senare.
 

namn född tidigare klubb ny klubb klar
A        
Abduwahab Abdule 960102 IK Ymer Ullevi FK 160220
Kristian Acevski 061127 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Lovisa Agfors 030916 Bohus IF Ale FK 160121
Viktor Ahola Karlsson 010811 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Jerry Ahrlin 780115 Trångsvikens IF Team Swedemount SC 160612
Emil Altskog 880218 Åsbro GoIF Örebro AIK 160417
Lukas Anderberg 040110 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Olivia Andersen 060502 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Anna Andersson 710206 OK Pan Kristianstad Ryssbergets IK 160316
Bertil Andersson 671004 OK Pan Kristianstad Ryssbergets IK 160316
Hilda Andersson 051112 Stensjöns IF IK Sisu Nässjö 160825
Malin Andersson 930510 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Astrid Atle 001227 Bromma IF Hammarby IF 160107
Filippa Aronsson 041104 Ingarö IF Boo IF 160303
Charlie Arvidsson 060110 Öresund FK Heleneholms IF 160515
B        
Tilly Backman 030712 Hönö IS Örgryte IS 160701
Inez Ball 061230 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Hanna Bengtsson 921107 Öresund FK Heleneholms IF 160715
Henrik Bengtsson 780128 Falkenbergs OK Falkenberg Allstars LK 160129
Lina Bengtsson 941118 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Peter Berge 790525 Huddinge AIS Spårvägens FK 160703
Erika Bergentz 730321 KFUM Örebro Thorengruppen T&FC Örebro 160717
Sigge Bergentz 060211 KFUM Örebro Thorengruppen T&FC Örebro 160717
Wilhelm Bergentz 021112 KFUM Örebro Thorengruppen T&FC Örebro 160717
Emma Bergman 910918 Ullevi FK Ryssbergets IK 151120
Andreas Bergstedt 861125 Enhörna IF Trångsvikens IF 160522
Samiel Berhe 980929 IFK Märsta Hammarby IF 160520
Lukas Bertilsson 021017 IFK Göteborg Örgryte IS 160515
Johan Bjurelid 740104 Målilla Mörlunda SK Högby IF 160301
Jennifer Björklund 950317 Enköpings AI Spårvägens FK 160329
Jonatan Björnberg 891205 Team Blekinge LF Skellefteå AIK 161106
Anna Björkstedt 780426 IFK Stocksund Spårvägens FK 160717
Amanda Bladh 010125 Mälarhöjdens IK Spårvägens FK 151204
Linus Blomquist 900331 Linköpings GIF IK Akele 160308
Camilla Bloss 910426 Enhörna IF Ärla IF 160323
Tobias Brolin 790202 SLK Oxelösund LK Nyköpings Runners 151209
Björn Brink 910421 Hanvikens SK Hammarby IF 160504
Hans Byrén 650105 IF Spartacus IF Start 160916
C        
Hans Carlberg 061025 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Benny Carlsson 590808 Täby IS Spårvägens FK 160709
Josefine Carlsson 000516 Bohus IF Ale FK 160121
Kristina Carlsson 400812 FK Studenterna Tureberg FK 160507
Leo Carlsson 041119 Bohus IF Ale FK 160121
Lia Cederberg 040215 Åkersberga SK Täby IS 160827
Caroline Cedergren 020707 Spårvägens FK Hellas FK 160827
Anita Christenson 660427 FK Studenterna Turebergs FK 160430
Sara Christiansson 970721 Trollhättans FK Sävedalens AIK 160415
Oscar Claesson 951212 Hallby SOK Sävedalens AIK 160525
D        
Hanna Didricksson 020711 Öresund FK Malmö AI 160717
Armand Duplantis 991107 IK Stål Upsala IF 160316
Kevin Duvert 980108 IFK Märsta Tureberg FK 151220
E        
Malvina Edqvist 900130 Åsbro GoIF Örebro AIK 160417
Maja Eklund 940505 IFK Växjö Atleticum Växjö SK 160430
Maria Ekström 771002 Frövi IK IF Start 160505
David Elvingsson 950515 Åhus FIK Hellas FIK 160114
Amanda Engbe 970509 Öresund FK IFK Lund 160512
Frida Erlandsson 010312 Mälarhöjdens IK Spårvägens FK 151204
Emma Ericsson 930924 Söderhamns IF Huddinge AIS 160118
Oliver Ericsson 010703 Alunda SK Upsala IF 161107
Cecilia Eriksson 020122 Eds SK Säffle FIK 160415
Fredrik Eriksson 770528 Team Onsala AC IK Akele 160114
Stefan Eriksson 640827 Uppsala LK IF Mantra Sport 160526
Johannes Erixon 770406 FK Studenterna Fredrikshofs FIF 160102
F        
Andreas Fahlén 810725 IFK Umeå Sportsgym SC 160402
Cornelia Flisberg 020404 Bohus IF Ale FK 160128
Hampus Forsberg 891129 Öresund FK Malmö AI 160108
Åke Forslund 640429 Vallentuna FK Stockholms FTF 160616
Daniel Frantzich 790418 Falkenbergs IK Falkenberg Allstars LK 160129
Maria Freij 981024 Höganäs FF Öresund FK 160528
William Frisk 020101 IFK Göteborg Örgryte IS 160515
Tsega Fsiha 960222 Brännans FF Eskilstuna FI 160905
Robel Fsiha 960307 Spårvägens FK Eskilstuna FI 160218
Andreas Führ 980722 KFUM Örebro Thorengruppen T&FC Örebro 160717
Lars Fyhr 620630 Huddinge AIS Stockholm FTF 161028
G        
Gustav Gahne 010505 Täby IS Spårvägens FK 151213
Amanuel Gergis 960501 Hässelby SK Tureberg FK 160507
Sebastian Gilley 030403 Kongahälla AIK Örgryte IS 160528
Jonathan Granath 000921 KFUM Örebro Thorengruppen T&FC Örebro 160717
Caroline Graveley 031201 Mälarö SOK Hässelby SK 160519
Julius Gustafsson Bivrén 050303 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Jasmine Gyllenhammar 040428 Åkersberga SK Täby IS 160808
H        
Emelie Hammarström 980209 Falu IK Upsala IF 160411
Merih Hagos 980110 Falu IK Eskilstuna FI 160430
Tobias Hagström 960429 Istrums SK Hälle IF 151217
Emma Harrysson 970506 Brattås CK Hälle IF 160610
Johanna Hellgren 921227 Bålsta IK Upsala IF 160226
Susanna Hellsten 710811 Frövi IK IF Start 160429
Hugo Holmlund 030910 Österhaninge IF Tyresö FK 160708
Sofia Hultgren 970528 Ludvika FFI Täby IS 160424
Engla Hänsel 040920 Åkersberga SK Täby IS 160808
Meja Hänsel 060704 Åkersberga SK Täby IS 160808
Mats Höglund 510410 Järvsö IF Brännans FF 160619
Katarina Hörnaeus 840207 Uppsala LK IF Mantra Sport 160219
I        
Abdelhafiz Ibrahim 960209 Lidköpings VSK Sävedalens AIK 160225
Carl Ivarsson 961214 IK Lerum FI Örgryte IS 151230
J        
Henry Jacobson 991002 Tyresö FK Hammarby IF 160630
Maria Jansson 850410 Team Ultrasweden LK Kvarnsvedens GoIF 160402
Karoline Jensen 010106 Katrineholms SK Nyköpings BIS 160519
Alicia Jisbrant 040121 Hönö IS Örgyte IS 160701
Alex Johansson 010102 AIK Turebergs FK 160521
Julia Johansson 040605 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Julie Johansson 050423 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Klas Johansson 800722 IKS Umeå Vegan Runners IK 160208
Tova Johansson 021222 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Anna Jonsson 860307 IFK Umeå Örgryte IS 160722
Eskil Jonsson 030609 F Bålsta IK Eskilstuna FI 161015
Evert Jonsson 030609 F Bålsta IK Eskilstuna FI 161015
Johan Jonsson 781011 Falkenbergs IK Falkenberg Allstars LK 160129
Tobias Jonsson 970206 IFK Tumba Spårvägens FK 160613
Walda Jonsson 011120 F Bålsta IK Eskilstuna FI 161015
Emma Jäger 790416 Fredrikshofs IF Kista SC 160625
Albin Jönsson 040723 Öresund FK Heleneholms IF 160715
Lovisa Jönsson 021010 Öresund FK Heleneholms IF 160715
Pierre Jönsson 810309 Elmhults SC Team Ultrasweden LK 160305
K        
Freja Kagevik 090526 Duvbo IK Tureberg FK 160315
Dennis Karanda 890526 Öresund FK Malmö AI 160108
Gustav Karlsson 000320 KFUM Örebro Thorengruppen T&FC Örebro 160717
Max Karlsson 000320 Södertälje IF Enhörna IF 160219
Sarah Karlsson 010604 Nyköpings BIS Huddinge AIS 160430
Simon Karlsson 890502 Enhörna IF Ärla IF 160323
Ulla Karnebäck 530509 FK Studenterna Tureberg FK 160507
Mikaela Kellner 770620 Stockholmspolisens IF Spårvägens FK 160727
Charlotta Kimby 651126 IFK Stocksund Spårvägens FK 160728
Tuva Kjellström 030926 IF Triangeln Hässleby SK 160528
Alice Kristiansen 941012 Tanums IF Sävedalens AIK 160415
Fredrik Kronander 730119 Fredrikshofs FIF IFK Lidingö 160924
Nova Krstic 060623 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Isabella Kvist 980914 IFK Helsingborg Malmö AI 151127
Gregorios Kyriakoudis 970315 Huddinge AIS Hässelby SK 160410
L        
Aaron Ladestam 000107 Hönö IS IFK Göteborg 160211
Daniel Langman 990131 Råby-Rekarne FI IFK Lidingö 160411
Annica Larsson 940510 Östersunds GIF Trångsvikens IF 151217
Emilia Larson 010901 Danderyd SK Täby IS 160514
Eric Larsson 930730 IK Hakarpspojkarna KFUM Örebro 160211
Vincent Larsson 050421 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Ellen Lidberg 961023 Piteå IF IFK Umeå 160325
Patrik Lindskog 990929 KFUM Örebro Thorengruppen T&FC Örebro 160717
Simon Lindström 070110 Duvbo IK Tureberg FK 160717
Chanelle Lindvall 030117 Ystads IF Malmö AI 160621
Joseph Lindvall 041116 Ystads IF Malmö AI 160621
Oscar Lundqvist 030223 IF Hagen Istrums SK 160415
Lina Löfqvist 930813 Upsala IF Ullevi FK 160618
M        
Alice Magnell Millan 050618 IK Norrköping FI GoIF Tjalve 160505
Stefan Magnusson 651215 IF F&S Malmö Heleneholms IF 160504
Lion Martinez 780120 Huddinge AIS Spårvägen FK 160703
Adrian Mehic 940328 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Sara Mehrabi 030521 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Olle Meijer 980421 Team Blekings LF Malmö AI 151217
Markus Menander 990810 Bohus IF Kongahälla AIK 160221
Stephen Murray 660617 F&S Eslöv Björnstorps IF 160225
N        
Amanda Nekby 920409 Rånäs 4H Turebergs FK 160511
Sofie Nelsson 900802 LK Spring Åmål IF Göta Karlstad 160512
Louise Nicklasson 050217 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Erik Nilsson 850821 Garphyttans IF Örebro AIK 160319
Oscar Nilsson 020306 IF Rigor Mölndals AIK 160301
Ricky Nilsson 631212 Huddinge AIS Spårvägens FK 160624
Patrik Nilvér 830411 Kumla SF LK Gränslöst 160117
Therese Nordlund 020528 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Mikael Nornvik 690915 Glanshammars IF Karlslunds IF 160715
Freja Nygren 010409 IF Skade Gefle IF 160522
O        
Emilia Ohlin 930206 Trollhättans IF Sävedalens AIK 160415
Mattias Ohlsson 940317 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Stefan Olars 870324 Kumla SF LK Gränslöst 160117
Cindy Osakwe Akafbusi 030713 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Hanna Otterhed 990923 KFUM Örebro Thoréngruppen T&FC Örebro 160717
P        
Edwin Pakiam 000605 Dals Södra FFI Hälle IF 160501
Nicole Palhoto 030610 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Toba Perchun 010408 IFK Lund Tranås AIF 160601
Jonathan Persgården 961013 Kongahälla AIK Ullevi FK 160514
Albin Persson 990322 Åhus FIK Ryssbergets IK 160114
Annika Persson-Bodén 670509 Hässleholms AIS Hässleholm Freeflow AC 160410
Linnea Persson 030830 Bohus IF  Ale FK 160121
Sebastian Persson 911104 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Simon Persson 051220 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Fannie Pousette 010423 IF Skade Gefle IF 160421
Anders Prytz 850410 Rånäs 4H Turebergs FK 160511
Malin Prytz 040211 Bohus IF Ale FK 160220
Q        
R        
Elvira Richardsson 960610 IFK Kristinehamn Upsala IF 161009
Bengt Rilegård 670925 Spårvägens FK Stockholms FTF 160312
Hejla Rilegård 001115 Hammarby IF Stockholms FTF 160421
Nena Romad 991022 Öresund FK Helenholms IF 160515
Anton Runemar 020812 Åkersberga SK Täby IS 160225
Elin Runemar 070428 Åkersberga SK Täby IS 160808
Rebecca Runfors 020501 Alingsås IF IK Lerum FI 160215
Buster Runheim 061108 KFUM Örebro Thorengruppen T&FC Örebro 160717
David Rydberg 060706 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Andreas Rydén 040518 IFK Göteborg IF Kville 160324
S        
Elias Sahlin 010112 IFK Lidingö Hellas FK 160601
Linnea Samuelsson 030122 Duvbo IK Danderyds SK 160525
Alfred Sandell 931205 Hovslätts IK KFUM Örebro 160301
Emma Schening 031204 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Ebba Simensen 970801 Brännans FF Spårvägens FK 161113
Adrian Siwek 050427 IFK Gnesta Nyköpings BIS 161029
Vincent Siwek 040201 IFK Gnesta Nyköpings BIS 161029
Lisa Sjöberg 040514 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Ella Sjöblom 021223 Tyresö FK Spårvägens FK 160518
Erik O Sjödin 450626 Säters FK Kramfors-alliansen 160716
Mårten Skogman 671125 Bromma IF Spårvägens FK 160728
Emmy Smedberg 000603 KA2 IF Malmö AI 160924
Bimo Soenarso 010602 Ystads IF Malmö AI 160507
Napoleon Solomon 940214 Fredrikshofs IF Turebergs FK 160801
Thomas Stevens 790907 Uppsala LK IF Mantra Sport 160302
Vendela Ström 010822 IF Skade Gefle IF 160421
Dayanna Sundlöf 020908 Sundsvalls FI Timrå AIF 160825
Tim Sundström 890627 KFUM Örebro Tureberg FK 151205
Mattias Sunneborn 700927 Visby IF Gute Spårvägens FK 160709
Tuva Svedin 981004 KFUM Örebro Thorengruppen T&FC Örebro 160717
Julia Svärd Axelsson 960111 IFK Helsingborg Malmö AI 151127
Mathias Söder 990309 Kongahälla AIK Ullevi FK 161014
Maria Söderqvist 930502 Öresund FK Heleneholms IF 160515
T        
Ebony Tay 050609 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Isaiah Tay 060509 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Emma Tell 021212 Bohus IF Ale FK 160220
Walter Thornberg 041228 Mälarhöjdens IF Spårvägens FK 160630
Joy Thulin 030501 Öresund FK Heleneholms IF 160515
Christina Tillman 680405 IFK Stocksund Spårvägens FK 160630
Elin Tinnert 011005 FIK Färjestaden Högby IF 160515
Hugo Tobiasson 030811 Vallentuna FK Täby IS 160828
Gunnel Tolfes 580125 FK Studenterna Turebergs FK 160430
Bo Torstensson 690509 Falkenbergs OK Falkenberg Allstars LK 160129
Tina Trensmar 660429 AIK Spårvägens FK 160925
Ebba Tulu Chala 960622 Spårvägens FK Huddinge AIS 160324
Ella Tylestedt 041204 Ingarö IF Boo IF 160226
U        
V        
W        
Joakim Wadstein 000225 IK Norrköping FI GoIF Tjalve 160505
Abdiaziz Warsame 950930 Malmö AI Eskilstuna FI 160612
Pontus Weman tell 750219 FK Studenterna Huddinge AIS 151210
Mårten Westberg 611104 Fredrikshofs FIF Kista SC 160310
Patrik Wikström 920625 Dorotea IF IFK Umeå 160410
Mathias Wiktorsson 821115 Karlslunds IF LK Gränslöst 160626
Erik Wrede 030207 IFK Strängnäs Råby Rekarne FI 160527
Arvid Wändesjö 030728 Österhaninge IF Tyresö FK 160701
X        
Y        
Z        
Å        
Agnes Åhbeck 041122 Åkerberga SK Täby IS 160808
Jenny Åkervall 721222 IFK Stocksund Spårvägens FK 160616
Vilhelm Åkervall Stenqvist 000904 IFK Stocksund Spårvägens FK 160801
Håkan Åman 500517 Järvsö IF Brännans FF 160619
Inez Åsenlund 031020 IFK Göteborg Örgryte IS 160515
Joel Åsenlund 020211 IFK Göteborg Örgryte IS 160515
Alva Åström 000222 Mälarhöjdens IK Spårvägens FK 151204
Ä        
Ö        
Jessica Österberg 811119 Fredrikshofs FIF Spårvägens FK 160207