Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Karensövergångar 2017


Uppdaterad: 20 september 2017

Nedanstående karensövergångsanmälningar har registrerats av SFIF fr o m den 16 oktober 2016.

För att en karensövergång skall registreras krävs att såväl fullständigt ifylld övergångsblankett som fastställd övergångsavgift ha inkommit till SFIF. När så skett är den tävlande klar att representera den nya föreningen en månad senare.
 

namn född tidigare klubb ny klubb klar
A        
Kuniwar Abbas 890209 UF Contact Björnstorps IF 170109
Filip Ahlberg 010612 Bromma IF AIK 170524
Isabell Ahlström 811218 Rånäs 4H LK Roslagen 170328
Jessica Aideborn 811001 IK Jogg Team Ultrasweden LK 170610
Erik Albin 020402 IS Göta IFK Helsingborg 170507
Tilde All 990716 Täby IS Turebergs FK 170213
Ali Alsaadi 950210 Råby-Rekarne FI Eskilstuna FI 161224
Elsa Andersson 170609 Stensjöns IF IK Sisu Nässjö 170609
Joel Andersson 020428 Leksands FIK Kvarnsvedens GoIF 161207
Mikael Andersson 790228 Helsingborgs LK -92 IS Göta 170328
Sara Andersson 060104 Höganäs FF IFK Helsingborg 170302
Adel Araya 980825 Spårvägens FK AIK 170105
Gunilla Axelsson 880229 Borlänge LK Uppsala LK 170806
Kerstin Axelsson 960526 IK Hakarpspojkarna Hässelby SK 161215
B        
Alexandra Backlund 880520 Mullsjö SOK Hovslätts IK 161209
Alexandra Bartee 950111 Gefle IF Umeå TFC 170503
Bo Berglund 531228 IK Jogg Trollhättans IF 161221
Moa Berglund 011210 Stora Tuna FK Falu IK 161209
Thilde Berglund 031013 Gefle IF IF Skade 170615
Anders Bergquist 740115 Brattås CK Tjalve IF Norrköping 161218
Jonas Bergqvist 750425 Danderyds SK Spårvägens FK 170406
Malin Besson 890423 Rånäs 4H LK Roslagen 170408
Ivano Bevander 070221 Eslövs IF Eslövs AI 170308
Sunny Björkén 021119 Piteå IF Tväråselets AIF 170512
Amanda Bladh 010125 Spårvägens FK AIK 170105
Olivia Bojang 020303 Haparanda SKT HaparandaTornio TFC 170729
Casper Borgström 000719 Ullevi FK FK Athlet 161223
Nils Bredin 020221 IK Granit Hälle IF 170130
Oskar Bäckström 470415 IFK Umeå Umeå TFC 170420
John Börjesson 920303 Ullevi FK Spårvägens FK 161207
C        
Victor Carlsson 900226 LK Spring Åmål IF Malmö Löp 170513
Ola Cederfeldt 810616 Helenholms IF IF Malmö Löp 170402
Christer Christophersson 510801 AIK Spårvägens FK 170320
D        
Lisa Dahlström 990614 IK Orient Hälle IF 170107
Fanny Dusabimana 930525 IFK Umeå Umeå TFC 170708
Felix Davidsson-Berndtsson 960608 Värmdö IF Hammarby IF 170217
Elenor Derrah 970103 IFK Tumba Huddinge AIS 170115
Mamadou Diallo 510312 Vilsta IK Eskilstuna FI 170813
Diana Doss 930526 IFK Umeå Umeå TFC 170414
E        
Robert Ejermark 640213 Mälarhöjdens IK Spårvägens FK 170122
Elin Ekengren 020319 Nyköpings BIS Eskilstuna FI 170422
Agnes Ekman 010329 Spårvägens FK AIK 170105
AnneMarie Eldholm 700430 Östansjö SK Örebro AIK 170209
Tomas Elm 700524 Fellingsbro AIK IF Start 170220
Ella Engman 050516 IF Trelleborg Malmö AI 170629
Carl Enhörning 000405 Bromma IF AIK 170524
Hanna Enlund 010429 Spårvägens FK AIK 170105
Malin Eriksson 000308 IFK Tumba Huddinge AIS 170115
Mathilda Eriksson 980305 IFK Tumba Huddinge AIS 170115
Ulf Eriksson 750320 Fellingsbro AIK IF Start 170220
Jacob Esak 020711 IFK Umeå Umeå TFC 170727
F        
Philip Fabian 000609 Ullevi FK Upsala IF 161222
Johan Fagerberg 870601 IS Göta IF Malmö Löp 170521
Fritjof Fagerlund 740627 Rånäs 4H LK Roslagen 170328
Estifanos Faid Asked 920604 Malungs SoFK Spårvägens FK 170227
Ella Fallope 060318 AIK Turebergs FK 170212
Peter Fredriksson 830627 Luleguttene SoLK Morjärvs SK 161225
Camilla Frejd 851117 SOK Knallen Örgryte IS 170702
Xander Friberger 000602 Spårvägens FK AIK 170105
Thomas Fröjd 611019 OK Pan Kristianstad Härlövs IF 170218
Torill Fonn 671101 Team Ultrasweden LK Hälle IF 161208
Sören Forsberg 631109 IF Start Örebro AIK 161209
Mikael Fågelborg 780927 Vittsjö GIK Björnstorps IF 170119
G        
Josefine Gabrielsson 920803 Tjalve IF Norrköping Oskarshamns SK 170519
Gustav Gahne 010505 Spårvägens FK AIK 170105
Anders Grahl 870113 Enhörna IF Hälle IF 170121
Oscar Gustafsson 970102 Södertälje IF Trosa Atletik IF 170424
Linus Gustavsson 910516 LK TV-88 Trollhättans IF 170302
Eleonore Gåvsten 790108 IF Linnéa Spårvägens FK 170611
H        
Marcus Hagerud 010627 Spårvägens FK AIK 170105
Gabriella Hall 011028 Spårvägens FK AIK 170105
Martin Hammar 950302 Turebergs FK LK Roslagen 170722
Anders Hansson 620903 Björnstorps IF Malmö LF 170428
Anders Herrmann 761114 Upsala IF Uppsala LK 170116
Jonathan Hirsh 980409 Habo FIF -04 KFUM Örebro 170503
Emma Hjelm 050527 Västerås FK Motala AIF 171013
Anders Hjeltäng 570604 F&S Höör-Hörby Björnstorps IF 161201
Pär Holmgren 641108 Huddinge AIS Tullinge FIK 170519
Noah Holmlund 070405 Österhaninge IF Tyresö FK 170712
Max Hrelja 980130 Linköpings GIF Malmö AI 170520
Ida Hult 060328 IF Rigor Varbergs GIF 170817
Lydia Håkansson 980409 Östersunds GIF Trångsvikens IF 170301
I        
J        
Kira Jannlund 030227 Mälarhöjdens IK Linköpings GIF 171014
Tomas Jennerstål 740903 Rånäs 4H LK Roslagen 170328
Maja Jernetz 001230 SOK Träff IF Göta Karlstad 170604
Hassan Jirrabey 930316 Skellefteå AIK Malmö AI 161209
Emilia Johansson 050920 Ängelholms IF Klippans FK 170414
Julia Johansson 040720 Tväråselets AIF Piteå IF 170115
Sofia Johansson 980110 Tranås AIF Linköpings GIF 170429
Jonathan Jonsson 900427 IK Jogg Mölndals AIK 161223
Amanda Juvas 990417 Väsby IK Täby IS 170107
Emma Jäger 790416 Kista SC FK Studenterna 170813
Thomas Jönsson 650226 Gefle IF Spårvägens FK 170416
K        
David Kallebäck 890414 Athletics 24Seven SK Högby IF 170518
Hussein al Khawaia 020225 Spårvägens FK AIK 170105
Caroline Kihlblom 941016 Turebergs FK Täby IS 170116
Draina Kintu 021002 Hellas FK Bromma IF 170810
Tapio Kinnunen 540118 Tullinge-Tumba FF Tullinge FI 170420
Elsa Kjellström 060104 IF Triangeln Hässelby SK 170116
Kristoffer Kold Erlandsen 991210 Malmö AI KFUM Örebro 170128
Sara Kruse Eén 810413 Solvikingarna Aktivitus SC 170626
Ebba Kuylenstierna 990613 Spårvägens FK AIK 170105
Leo Kvisth 000923 Spårvägens FK AIK 170105
Jan Kvistrum 470624 Rånäs 4H Turebergs FK 170128
L        
Markus Lantto 010121 Bromma IF AIK 170524
Ella Larsen 011205 IFK Göteborg Ullevi FK 170102
Eleonore Larsson 900826 Strands IF Ullevi FK 170423
Erica Larsson 900918 Falkenbergs IK IF Göta Karlstad 170630
Gabriel Larsson Stewart 010928 Bromma IF Hammarby IF 170421
Amanda Lejros 990608 Thorengruppen TFC Hässelby SK 170424
Imran Lernebo 010303 Spårvägens FK AIK 170105
Alexander Levin 740310 Vegan Runners IK Team Ultrasweden LK 170307
Emelie Lilja 880516 Genarps IF Eslövs IF 170507
Johannes Liljeblad 970721 Värmdö IF Spårvägens FK 170420
Rebecka Lindberg 790213 Rånäs 4H LK Roslagen 170328
Elin Lindeblad 950405 Kalmar SK Hässelby SK 170424
Hugo Lindell 950327 Rånäs 4H IF Mantra Sport 170618
Peter Lindgren 600509 IS Göta IFK Helsingborg 170424
Anna Lindh 740515 Fredrikshofs FI LK Roslagen 170705
Jörgen Lindh 690827 Fredrikshofs FI LK Roslagen 170705
Emanuel Lindqvist 020318 Tyresö FK Hammarby IF 161209
Emmy Helmersson Lindström 021218 Kils AIK IF Göta Karlstad 170109
Bruno Lithagen 080316 Hellas FK Hammarby IF 170316
Anders Logg 760107 Smögens IF Hälle IF 170211
Axel Logg 050525 Smögens IF Hälle IF 170211
Sara Envik Lundberg 960628 IFK Umeå Umeå TFC 170413
Nicoline Lundin 010806 Spårvägens FK AIK 170105
Annika Löfström 860110 Årsunda IF Hemlingby LK 170501
Malva Lönn 090414 Hellas FK Boo IF 170406
M        
Emil Magnell Millán 010724 Tjalve IF Norrköping Eskilstuna FI 171004
Magnus Magnusson 680412 Navåsens FK IK Lerum FI 170210
Sven Magnusson 520311 Stensjöns IF Örgryte IS 170204
Amanda Malmehed 980110 Linköpings GIF IF Göta Karlstad 170127
Jonas Martinsson 920522 Trollhättans IF IFK Växjö 170513
Hanna Michaelsson 890912 Hässelby SK Örgryte IS 170503
Hanna Mårtensson 960621 Hässelby SK Turebergs FK 161211
Helena Mägi 801115 Rånäs 4H LK Roslagen 170328
N        
Tesfaldet Negash 820901 IFK Umeå Brännans FF 170603
Amanda Nekby 920409 Turebergs FK Runacademy IF 170721
Mats Nilsson 700913 Malmö LF Heleneholms IF 170302
Selma Nilsson 011026 Spårvägens FK AIK 170216
Isabell Norstedt 950509 IFK Helsingborg Malmö AI 170429
Greta Nykulla 001110 IFK Tumba Huddinge AIS 170115
Åsa Nylander 671219 IFK Tumba FK Studenterna 170127
Sofie Näslund 920328 IF Vingarna IFK Umeå 171014
O        
Ingvar Olofsson 570929 Fredrikshof FIF IF Linnéa 170119
Isak Olofsson 020530 IFK Umeå Umeå TFC 170413
Andreas Otterling 860525 KFUM Örebro IFK Lidingö 170109
P        
Elias Palo 810823 Haparanda SKT HaparandaTornio TFC 170729
Anton Pérez 020225 IFK Umeå Umeå TFC 170424
Eir Persson 000801 IFK Lund FK Athlet 170413
Linnea Persson 030830 Ale FK IFK Göteborg 170605
Moa Persson 060919 Ale FK Bohus IF 170701
Q        
R        
Roger Reinhold 610820 IF Linnéa Spårvägens FK 170622
Izabella Ripsweden 000510 IFK Tumba Huddinge AIS 170115
Odain Rose 920719 IFK Umeå Thorengruppen TFC 170119
Andreas Rodén 920526 IFK Umeå Umeå TFC 170604
Rebecca Runfors Carlzzon 020501 IK Lerum FI Örgryte IS 170902
Ebba Rössberger 020605 Sävedalens AIK Göteborgs KIK 170527
S        
Helena Saarela 170705 IF Mantra Sport LK Roslagen 170705
Bianca Salming 981122 Täby IS Turebergs FK 170119
Ebba Samuelsson 011004 IFK Göteborg Ullevi FK 170617
Jennie Sandberg 700919 Upsala LK LK Roslagen 170513
Annelie Schöldström 671126 Huddinge AIS Turebergs FK 170109
Amanda Seger 980520 Gefle IF Upsala IF 170410
Emilia Segerlind 900613 Haparanda SKT HaparandaTornio TFC 170729
Kamyar Shakiba 010622 Väsby IK Hässelby SK 170722
Malin Sjöberg 921011 Hemlingby LK Runacademy IF 170719
Vera Sjöberg 010519 Spårvägens FK AIK 170105
Ella Sjöblom 021223 Spårvägens FK AIK 170105
Emilia Sjöstrand 020316 Tyresö FK AIK 170726
Bimo Soenarso 010602 Malmö AI KFUM Örebro 170719
Elsa Stålhandske 040120 Tingbergs AIS Hälle IF 170622
Amanda Strand 090730 Filipstads FIF IF Göta Karlstad 170812
Emil Strand 071225 Filipstads FIF IF Göta Karlstad 170812
Hampus Strand 061111 Filipstads FIF IF Göta Karlstad 170812
Matilda Strand 020806 Filipstads FIF IF Göta Karlstad 170812
Stina Sundell 030905 Gefle IF IF Skade 170308
Emelie Svensson 000515 IFK Tumba Huddinge AIS 170115
Sophia Sundberg 840905 Ekerö Runners LK Aktivitus SC 170407
Julian Szamer 011017 IK Orient Hälle IF 170629
Peter Szamer 640910 IK Orient Hälle IF 170130
Lukas Sällström 020303 IFK Umeå Umeå TFC 170608
Carl-Erik Särndal 370717 IFK Lund Ystads IF 170429
Tove Söder 980611 IFK Tumba Huddinge AIS 170115
Sabina Söderberg 011011 Spårvägens FK AIK 170105
Amanda Sörensson 030118 Öresund FK Malmö AI 170315
T        
Peter Tall 770923 Heleneholms IF Björnstorps IF 170413
Mikael Tennare 611013 Rånäs 4H LK Roslagen 170328
Joakim Thelin 870924 Uppsala LK Upsala IF 170225
Lisa Thomasson 010812 Spårvägens FK AIK 170105
Ida Thunberg 990716 IK Stål KFUM Örebro 170109
Karolina Tjernberg 940331 Helsingborgs LK 92 IS Göta 170423
Nathalie Tolvers 901010 Hammarby IF Spårvägens FK 170908
Annie Torkéll 060601 Höganäs FF IFK Helsingborg 170302
Amanda Tornemark 010429 Hässleholms AIS Åhus FK 161210
Ida Tryggveson 970506 F Bålsta IK Upsala IF 170925
U        
Emma Ulberstad 991209 Mariestads AIF IF Hagen 170202
V        
Alina Vuokila 020324 Haparanda SKT HaparandaTornio TFC 170729
W        
Milo Wahlgren 020429 Bromma IF AIK 170524
Susanne Wahlqvist 691205 Rånäs 4H LK Roslagen 170328
Ulf Wiklund 621103 IKSU Jalles TC Umeå 161209
Niklas Wikner 640919 Tranås AIF IK Akele 170128
Emilia Wikner 010807 Tranås AIF IK Akele 170128
Peter Wiktorsson 801209 Karslunds IF Östansjö SK 170602
Sofia Wingård 020223 IK Orient Örgryte IS 170719
Albin Wägmark 010105 Spårvägens FK AIK 170105
Nike Wäljegård 020309 Ullevi FK Mölndals AIK 170115
X        
Y        
Peter Ylsöbäck 600621 Vilsta IK Eskilstuna Trail Klubb 170106
Tim Yngesjö 970211 Nyköpings BIS Linköpings BIS 170510
Z        
Å        
Anders Åberg 651207 Rånäs 4H LK Roslagen 170328
Ä        
Ö        
Anton Östebo 960503 Glanshammars IF Linköpings GIF 170507
Lovisa Östervall 970309 IFK Tumba Upsala IF 161222