Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 13 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Karensövergångar 2018


Uppdaterad: 2 oktober 2018

Nedanstående karensövergångsanmälningar har registrerats av SFIF fr o m den 16 oktober 2017.

För att en karensövergång skall registreras krävs att såväl fullständigt ifylld övergångsblankett som fastställd övergångsavgift ha inkommit till SFIF. När så skett är den tävlande klar att representera den nya föreningen en månad senare.
 

namn född tidigare klubb ny klubb klar
A        
Hanna Aabakken 980323 Västerås FK KFUM Örebro  180107
Madeleine Ahlström 001023 Luleå FI Umedalens IF 180409
Cecilia Allard 800608 Eskilstuna FI Runacademy IF 180326
Daniel Allard 760303 Eskilstuna FI Västerås LK 180322
Heshlu Andemariam 970420 IF Start IFK Lidingö 181001
Anton Andersson 961028 Umedalens IF Turebergs FK 180405
Kim Andersson 901003 Ludvika FFI Umara SC 180427
Mimmi Andersson 000318 IFK Växjö Högby IF 180106
Mattias Anglemark 740705 Eskilstuna FI Västerås LK 180825
Daniel Antonsson 930328 Roma IF IFK Lidingö 171213
Markus Asplund 000926 Huddinge AIS Hammarby IF 180415
Freja Avebäck 950312 Hammarby IF Malmö AI 180813
Henrik Avebäck 060622 Hammarby IF Hellas FK 180718
Klara Avebäck 030927 Hammarby IF Hellas FK 180718
Ebba Avér 051006 Bromma IF Hässelby SK 180624
Lena Axelson 720412 Bromma IF Spårvägens FK 180413
Iyuel Ayele 991207 Huddinge AIS Hammarby IF 180415
B        
Ahmed Bahaa 000716 AIK Hässelby SK 180517
Adam Bengtsson 990519 Ullevi FK Örgryte IS  180223
Claes Bengtsson 821221 Hässelby SK Spårvägens FK 180908
Emma Bengtsson 940421 IFK Kristinehamn IF Göta Karlstad 180208
Göran Bengtsson 670317 IK Trasten Falkenberg Allstars LK 180506
Cajsa Berg 790116 Huddinge AIS Enhörna IF 180803
Jonathan Bergdahl 990212 Huddinge AIS Hammarby IF 180415
Elin Bergkvist 760921 Bromma IF Spårvägens FK 180413
Ida Bergman 060819 Gefle IF IF Skade 180305
Viggo Berlin 040906 Lidköpings IS Spårvägens FK 180902
Fredrik Bernsmed 890717 IF Linnéa Fredrikshof FI 180623
Carina Berntsson 610508 IK Jogg Kongahälla AIK 180630
Anton Bertilsson 990127 Habo FIF-04 IFK Växjö 180415
Niklas Bitén 881226 Svillinge IF Hässelby SK 180707
Ylva Björnsjö 020415 Södertälje IF Huddinge AIS 180607
Olof Blomgren 010413 IK Orient Hälle IF 171210
Yoie Bohlin 900926 Sportsgym SC Hässelby SK 180607
Markus Bohman 940101 IF Linnéa  KFUM Örebro 180118
William Brochmann 011007 IK Orient Hälle IF 171210
C        
Albin Carlerud 021003 Täby IS Danderyds SK 181004
Leo Carlsson 041119 Ale FK IF Kville 180415
Linnéa Carlsson 040507 Kils AIK IF Göta Karlstad 180224
Morgan Carlsson 740602 Lulekamraternas MLK Nilivaara IS 180720
D        
Alice Dahl 071101 Tullinge FI Huddinge AIS 180720
Irene Dahl 050705 Tullinge FI Huddinge AIS 180720
Magnus Dahlberg 710717 Västerås LK Västerås FK 171217
Malin Dahlbäck 990529 Åkersberga SK Eskilstuna FI 171201
Malin Dahlström 890826 Ullevi FK Örgryte IS 180217
Héctor De Pedro Domingo 850304 Högby IF Hässelby SK 171213
Filip Derezinski 070102 Järfälla FK IF Triangeln 180119
Johanna Duplantis 020984 IK Stål Upsala IF 180524
E        
Christer Edlund 660510 Lulekamraterna MLK Nilivaara IS 180326
Sarah Edsberger 890117 Kungahälla AIK Hälle IF 180405
Erica Edström 970628 IFK Kristinehamn IF Göta Karlstad 180208
Kristian Efremov 900831 Hammarby IF Spårvägens FK 180817
Ruth Eklöf 050520 Örbyhus IF Alunda SK 180517
Frida Ekstav 061022 Örbyhus IF Tierps IF 180530
Tor Ekström 021004 Bromma IF Spårvägens FK 180204
Elina Ekström-Lönn 070405 Örbyhus IF Tierps IF 180530
Elvira Elenäs 060703 Örbyhus IF Alunda SK 180516
Julia Englund 060328 IFK Lund Malmö AI 180524
Linnea Englund 060328 IFK Lund Malmö AI 180524
Alex Eriksson 051006 Örbyhus IF Alunda SK 180509
Sofia Eskilsson 050327 Hammarby IF Tyresö FK 180321
Jesper Evervall 940302 SOK Knallen Örgryte IS 181019
Ulrika Evjen 740404 Danderyds SK Spårvägens FK 180621
Jacob Ewertzh 950418 Hammarby IF Malmö AI 180813
F        
Moa Feldt 030906 Åhus FIK Hässleholms AIS 180725
Elliot Feltzing 021005 Kongahälla AIK Hälle IF 180817
Emelie Forsberg 020823 Södertälje IF Huddinge AIS 180607
Elin Fredin 840131 OK Nackhe Falkenberg Allstars LK 180720
Arvid Friberg 990305 Danderyds SK Täby IS 180503
Philip Frick 040112 Ale FK Kongahälla AIK 180510
Rolf Fröjd 631007 Pan-Kristianstad Ryssbergets IK 180212
Filmon Fshatsion 981115 Tidaholm SOK Sisu Hälle IF 180203
G        
Gustav Gahne 010505 AIK Hässelby SK 180624
William Gardell 010106 Hellas FK AIK 180223
Astrid Gemzell 070707 Örbyhus IF Tierps IF 180530
Elis Gemzell 051118 Örbyhus IF Tierps IF 180530
Lamin Gillerstedt 991002 Upsala IF Nyköping BIS 180323
Christina Greis Dahlberg 750429 Västerås LK Västerås FK 171217
Frida Grindheim 960504 Malmö AI IFK Helsingborg 180519
H        
Frida Hafström 030130 Fredrikshofs FI Hässelby SK 180226
Oskar Hansson 970717 Brohyttans IF KFUM Örebro  180419
Gustav Harning 020617 Ununge IF Upsala IFI 180524
David Hartman 810129 IS Göta Björnstorp IF 180215
Sakaria Hassan Nuur 990202 Nyköpings BIS  Hässelby SK 180114
Tony Hatefnejad 870615 IFK Skövde Hälle IF 180301
Liam Helén 050619 Örbyhus IF Tierps IF 180530
Douglas Hellbratt 951020 Hammarby IF Malmö AI 180813
David Hellqvist 040411 Järfälla FK IF Triangeln 180225
Andreas Henriksson 020710 IFK Lund Malmö AI 180524
Erik Henrixon 050408 Ale FK Kongahälla AIK 180524
Ludvig Henrixon 070120 Ale FK Kongahälla AIK 180524
Helen Hermundstad 730616 IF Linnéa Spårvägens FK 180713
Saga Hermundstad 040819 IF Linnéa Täby IS 180530
Ludvig Holgersson 050324 Kongahälla AIK Bohus IF  180122
Tim Holmberg 910104 Falu IK Upsala IF 180509
Edith Hult 560112 Skellefteå AIK Solvikingarna 180211
Marcus Häggh 980720 Huddinge AIS Hammarby IF 180415
Caroline Högardh 921116 IFK Halmstad Hässelby SK 180226
I        
Irene Ikonen 640224 Hällefors LK IFK Nora 180510
Giovanni Inostroza 970206 Turebergs FK Spårvägens FK 180414
J        
Marina Janhunen 980909 Hammarby IF Malmö AI 180813
Amanda Jansson 960719 Örbyhus IF Tierps IF 180530
Caroline Jansson 940512 Örbyhus IF Tierps IF 180530
Emma Jansson 970404 Falu IK KFUM Örebro 180513
Roland Jansson 520622 Uppsala LK LK Roslagen 180523
Lea Jogic 010421 Södertälje IF Huddinge AIS 180607
Amanda Johansson 030506 Tullinge FI Huddinge AIS 180107
Jan Johansson 680401 Nynäs IK LK Nyköping Runners 180222
Robin Johansson 940324 Ärla IF Turebergs FK 180210
Elvira Junkes Godines 000809 IF Linnea Huddinge AIS 180614
K        
Linus Kapstad 000520 Umedalens IF Turebergs FK 180321
Daniela Karlsson 960703 Västerås FK Täby IS 180503
Kiran Karlström 010705 Hellas FK Turebergs FK 180708
Siri Karlström 070210 Skeninge IK Motala AIF 180226
Ida Kindbom 050720 Skeninge IK Motala AIF 180208
Moa Kindbom 070409 Skeninge IK Motala AIF 180208
Draina Kintu 021002 Bromma IF Hellas FK 180104
Tindra Kjettselberg 030116 Örbyhus IF Alunda SK 180517
Fatima Koné 990127 Ullevi FK Mölndals AIK 180224
Monia Kristiansson 020617 Tingbergs AIS Hälle IF 180209
Lukas Kvist 941223 IFK Helsingborg Örgryte IS 180503
L        
Sebastian Landström 940404 Hammarby IF IFK Lidingö 180811
Jonny Larsson 611025 Laxå OK Östansjö SK 180118
Dante Lennartsson 060308 FIK Färjestaden Kalmar SK 180326
Nadja Lennartsson 010909 FIK Färjestaden Kalmar SK 180326
Ted Lennartsson 040326 FIK Färjestaden Kalmar SK 180326
Frida Lidén 090303 Aktivitus SC Sockertoppen IF 180428
Lisa Lilja 961122 Malmö AI Ullevi FK 180122
Elin Lindeblad 950405 Hässelby SK Kalmar SK 180112
Jonas Linderholm 880522 IK Hakarpspojkarna Habo FIF-04 180503
Emelie Lindgren-Oesten 020207 Glanshammars IF IFK Nora 180427
Camilla Lindholm Borg 741126 IS Göta Karlstad Björnstorp IF 180419
Felicia Lund Stenquist 981115 Falu IK IFK Halmstad 180326
Max Lundberg 700302 LK Myran Björnstorps IF 180223
Andreas Lundblad 860308 OK Nackhe Falkenberg Allstars 180211
Emma Lundmark 000731 Kongahälla AIK Ullevi FK 180122
Selma Löfman 020831 IFK Lund Åhus FIK 181025
Thea Löfman 030908 IFK Lund Åhus FIK 181025
M        
Matilda Martini 061016 Skeninge IK Motala AIF 180224
Albin Mattes 050117 Järfälla FK IF Triangeln 180118
Måns Modéer 711110 Malmö AI Umara SC 180409
Ivar Moisander 000108 Huddinge AIS Spårvägens FK 180414
Nadira Muminovic 070701 IK Orient Hälle IF 180219
Bienvenue Musore 901225 Hammarby IF Spårvägens FK 180615
Kajsa Månsson 040826 Höörs IS Eslövs AI 180630
Per Månsson 560622 Björnstorps IF Malmö AI 180321
N        
Ani Najarian 070222 Järfälla FK IF Triangeln 180118
Nils Nestor 521122 Hässelby SK Turebergs FK 180108
Fredrik Neuman 851031 Örebro AIK Hammarby IF 180603
Engla Nilsson 050520 Kongahälla AIK Bohus IF  180122
Jonas Nilsson 920316 Östansjö SK Örebro AIK 180509
Magnus Nilsson 720323 IFK Lidingö Spårvägens FK 180413
Mattias Nilsson 960224 Umedalens IF IF Kville 180701
Viktoria Norberg 850608 Hofors LK Hemlingby LK 180420
Fredrik Nybäck 700716 Bromma IF Spårvägens FK 180319
Therese Nätstrand 001202 Örgryte IS Göteborgs KIK 180811
O        
Sophie Olsson 990303 Luleå FI IFK Växjö 180504
Timothy Olsson 980119 Hammarby IF Huddinge AIS 171230
P        
Claudia Payton 980413 IF Göta Ullevi FK 180513
William Peiro 030408 Åkersberga SK Täby IS 180624
Daniel Persson 980111 Hammarby IF Malmö AI 180813
Kristian Petersson 750926 Huddinge AIS Åkersberga SK 180306
Aleksej Pirgholizadeh 941230 Turebergs FK Eskilstuna FI 180414
Anders Prytz 850410 Turebergs FK Varbergs GIF 180309
Q        
Jesper Qvick 021030 Järfälla FK IF Triangeln 180118
Matilda Qvick 001105 Järfälla FK IF Triangeln 180118
R        
Anna Rambin 700627 Nocout.se Linköpings GIF 180216
Esther Regadera 710319 Runacademy IF Spårvägens FK 180215
Mika Repo 780306 Huddinge AIS Enhörna IF 180803
Braulio Ribeiro 920714 Thorengruppen TFC IFK Nora 180406
Elvira Richardsson 960610 IFK Kristinehamn IF Göta Karlstad 180208
Petter Roos 011212 FIF Gnistan KA2 IF 180412
Magnus Rosenqvist 880421 Umeå TFC IFK Umeå 180302
Josh Routh 020227 Tullinge FI Huddinge AIS 180513
Juni Rugland 031119 Kalmar SK Höörs IS 180726
Nadja Rugland 010423 Kalmar SK Höörs IS 180726
Anton Runemar 020812 Täby IS Turebergs FK 180615
Arvid Ryberg 980930 Örgryte IS  IF Göta Karlstad 180208
Gustav Rydåker 050326 Örbyhus IF Alunda SK 180503
Viktor Rydåker 030103 Örbyhus IF Alunda SK 180503
Annette Rylander 690429 IFK Stocksund Spårvägen FK 180503
S        
Victor Sahlin 020315 SLK Oxelösund Råby-Rekarne FIF 180513
Gustav Sandkvist 050619 Järfälla FK IF Triangeln 180118
Simon Sandkvist 011227 Järfälla FK IF Triangeln 180118
Bruno Sastre Kjörling 060728 Järfälla FK IF Triangeln 180211
Lukas Segersten 000519 Enköpings AI Eskilstuna FI 171209
Nora Sjöberg 060731 Bromma IF Hässelby SK 180624
Ludwig Sjödin 951122 Skellefteå AIK IFK Umeå 180216
Linnéa Sjögren 010901 Järfälla FK IF Triangeln 180118
Olivia Sjögren 040422 Järfälla FK IF Triangeln 180118
Annica Sjölund 670314 Karlslunds IF IF Start 180715
Linn Smith 060413 Järfälla FK IF Triangeln 180118
Anders Soovik 760808 Kongahälla AIK Hälle IF 180607
Thomas Stenius 791120 Örebro AIK LK Gränslöst 180301
Johan Strandberg 020716 Bromma IF Spårvägen FK 180215
Valentin Strohkirch 990731 Danderyds SK Täby IS 180503
Sophia Sundberg 840905 Aktivitus SC Sundsvalls FI 180813
Amadou Sussoho 950720 Hammarby IF Malmö AI 180813
Titli Svanbom 051116 Gefle IF IF Skade 180301
Erika Svanborg 910828 Sävedalens AIK Trångsviken IF 181007
Axel Sved 970513 Upsala IF LK Roslagen 180301
Filippa Svedberg 001221 Bromma IF Hässelby SK 180624
Julia Svennblad 030316 Ale FK Bohus IF 180628
Emma Söderberg 040701 Järfälla FK IF Triangeln 180118
Alva Söderlind 030423 Vallentuna FK Täby IS 180101
Moa Söderström 031225 Järfälla FK IF Triangeln 180312
T        
Gert-Inge Tapper 570619 Björnstorps IF Scania Road Runners 180305
Fredrik Tedborn 670608 Täby IS FK Studenterna 180421
Daniel Tegbrant 000526 Huddinge AIS Hammarby  180415
Henrik Tegnér 701028 Bromma IF Spårvägen FK 180412
Amanda Tornemark 010429 Åhus FK Hässleholms AIS 180422
Tindra Törnestam 060904 Hanviken SK Spårvägens FK 180215
U        
Jenny Urberg 030305 Lekeryd-Svarttorps SK Hovslätts IK 180408
V        
Johan Vanerell 000808 Danderyds SK Täby IS 180309
Dennis Varonen 040724 Huddinge AIS Hanvikens SK 180426
Viktoria Voskressenskaia 960909 Ärla IF Tjalve IF Norrköping 180203
W        
Anton Wallin 030909 Järfälla FK IF Triangeln  180118
Helena Wallin 810825 IF Linnéa Huddinge AIS 181027
Tuva Wennergren 050402 Bromma IF Hässelby SK 180624
Ludvig Werkmäster 920824 Skellefteå AIK IFK Umeå 180122
Linus Wirén 930508 IK Ymer Hälle IF 180326
X        
Y        
Z        
Jean-Christian Zirignon 950703 Hammarby IF Malmö AI 180813
Å        
Morgan Åkerblom 020204 FK Athlet Ystads IF 180412
Frida Åkerström 901129 Huddinge AIS Hässelby SK 180625
David Århammar 020311 IF Linnea IFK Lidingö 180518
Sara Åström 041004 Järfälla FK IF Triangeln 180118
Ä        
Ö        
Markus Ögren 980814 Hammarby IF Malmö AI 180813
Fanny Öhrn Selahn 950113 Södertälje IF Turebergs FK 180210















>