Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 20 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Karensövergångar 1998

Uppdaterat: 1 november 1998

Nedanstående karensövergångsanmälningar har registrerats av SFIF under 1998 t o m den 31 oktober 1998.


A       Klar
Mehmet Abbeholm 710820 Flemingsbergs SK IF Göta 980419
Erik Abrahamsson 830220 Finspångs AIK GoIF Tjalve 980514
Majid Al Jaderi 590809 Rånäs 4H Sundbybergs IK 980717
Magnus Almén 651119 Lidköpings IS Sörängens LK 980716
Sören Alneberg 571228 Ess LK Sandvikens LK 980424
Johan Andersson 810804 UF Contact Ryssbergets IK 980815
Tomas Anderson 770712 GoIF Tjalve SoIK Hellas 980612
Toni Apell 740913 Lidköpings IS Sörängens LK 980716
Sarah Arnljung 830910 Tjörn-Nösnäs FI Hälle IF 980418
Magnus Arvidsson 690619 Lidköpings IS Sörängens LK 980716
Gustav Askman 810401 Malmö AI IFK Lund 980222
Rafael Askros 811015 Strömstads IF Ullevi FK 980423
Bereket Atsbaha 750802 Hässelby SK Sundbybergs IK 980312
Emelie Avenius 821101 Hälle IF Sävedalens AIK 980215
Erik Axelsson 770121 Vindelns IF Vännäs FI 980423
Jimmy Axelsson 800619 Ununge IF Rånäs 4H 980228
B        
Bjarne Bender 650408 Nyköpings BIS Råby-Rekarne FI 980426
Klas-Göran Berg 660807 Öråns SK IK Hakarpspojkarna 980517
Mikael Berg 700105 Bodens SK Riviera FI 980202
Mikael Bergbrant 830202 IF Kville Sävedalens AIK 980502
Daniel Bergin 750309 Rånäs 4H Upsala IF 980517
David Berglund 790829 Stuguns SOK Östersunds GIF 980228
Sofie Berglund 850314 Östhammars FI Gefle IF 981024
Johan Bergstedt 690802 IKS Umeå Duveds IF 980207
Rickard Bergström 780829 Piteå IF Riviera FI 980104
Michael Björklund 681003 IFK Umeå IF Göta 980403
Richard Blom 751015 Nyköpings BIS Enhörna IF 980302
Sven Bogren 240928 Malmö AI IFK Helsingborg 980515
Per Boström 620801 Råby-Rekarne FI Vilsta IK 980417
Anders Boyacioglu 760113 Spårvägens FK Huddinge AIS 980509
Jonna Bramstedt 860120 IK Hinden Kalmar SK 980501
Lukas Bramstedt 880616 IK Hinden Kalmar SK 980501
C        
Magnus Claesson 750326 Falu IK Kils AIK 980626
Rikard Claesson 760314 Hestra IF IK Ymer 980323
Grete Czarnecki 800501 Fredrikshofs IF IFK Mora 980501
D        
Seeta Dageryd 600123 Fredrikshofs IF Flemingsbergs SK 980424
Henrik Dagård 690807 Hässelby SK KA 2 IF 980604
Henrik Dahlqvist 830528 IF Söder Om Lagan IFK Halmstad 980523
Elin Dahlstedt 751221 Råby-Rekarne FI IFK Lidingö 980122
Emma Dahlstedt 751221 Råby-Rekarne FI IFK Lidingö 980122
Mamadou Diallo 510312 Vilsta IK Råby-Rekarne FI 980501
E        
Henrik Edmén 760304 Simrishamns AIF Heleneholms IF 980619
Magnus Edmén 781117 Simrishamns AIF Heleneholms IF 980530
Reine Eklund 770731 Stocksäters IF Örgryte IS 980303
Frida Ekman 830319 Ärla IF Råby-Rekarne FI 980813
Annika Eriksson 800318 Trångsvikens IF BIF Jamtrennarna 980611
Ingemar Eriksson 710130 Bergens IF Malmbergets AIF 980620
Stefan Essnert 760729 Lidköpings IS Sörängens LK 980716
F        
Robert Fabian 721123 IK Orient IK Ymer 980122
Patrick Fager 821027 Nynäshamns FK Hammarby IF 980219
Nina Frölander 760419 Sollefteå GoIF Bollnäs FIK 980119
G        
Christina Garametsos 860118 Heleneholms IF Malmö AI 980522
Louise Gerstig 860103 Staffanstorps AI Heleneholms IF 980312
Sara Gertsson 840403 Malmö AI IFK Trelleborg 980820
Martin Glimsand 780720 Tranås AIF Hälle IF 980418
Rebecka Gräsman 501125 Hässelby SK Nynäshamns FK 980309
H        
Örjan Hafstad 810504 Östersunds GIF BIF Jamtrennarna 980426
Magnus Hallberg 740117 Alsens IF Duveds IF 980207
Krister Hansson 640824 Härlövs IF Nya Råby FK 980427
Tobias Hertzman 810404 Österhaninge IF Ösmo FK 980411
Johan Hesselbäck 820326 IK Westmannia Västerås FK 980430
Caroline Hjelm 761112 IK Ymer Hälle IF 980412
Peter Holgersson 651231 GoIF Tjalve UK Sprint 980403
Pauline Hyttner 820611 IFK Lidingö Fredrikshofs IF 980405
I        
Idris Ibrahim 650718 Spårvägens FK Hässelby SK 980517
Peter Igheimer 621129 Björkfors GoIF Kisa SK 980105
Jimmie Isaksson 810719 Vettasjärvi IF Nilivaara IS 980517
Magnus Isaksson 731018 Hakkas GoIF Haparanda FI 980806
J        
Albin Johansson 810624 Sundbybergs IK Hammarby IF 980316
Anna Johansson 780429 KA 2 IF IK Ymer 980110
Christer Johansson 821006 Ale 90 IK Örgryte IS 971221
Ida Johansson 790923 Södra Vi IF Högby IF 980507
Annelie Jonsson 730516 IKS Umeå Jalles TC 980606
Ulf Jonsson 591026 Björkfors GoIF Kisa SK 971224
Sven-Bertil Jönsson 730828 Ängelholms IF IFK Halmstad 980103
Dan Jörneklint 830902 IFK Stockaryd Oskarshamns SK 980207
K        
Mikael Karlsson 790526 IF Triangeln Hässelby SK 980115
Niklas Karlsson 840516 Skurups FK Ystads IF 980527
Roger Karlsson 710719 Linköpings GIF Enhörna IF 980302
Tomas Kasselstrand 580605 Björkfors GoIF Kisa SK 971224
Harri Ketonen 660509 Hofors LK Krylbo IF 980605
Johan Klafver 800619 IFK Stockaryd Sörängens LK 980410
Jonathan Klasén 800913 IF Triangeln Hässelby SK 980506
Thomas Klevebratt 620712 Ununge IF Rånäs 4H 980209
William Krohn 580309 Hässelby SK Flemingsbergs SK 980101
Peter Kujanpää 740105 Kungsörs SK Hässelby SK 980301
Nicklas Källmén 750725 KFUM Örebro Mölndals AIK 980523
L        
Sofi Landström 680429 IFK Lidingö Hammarby IF 980318
Cecilia Larsson 800416 Skurups FK Malmö AI 980503
Daniel Larsson 850205 Hofors AIF Upsala IF 980722
Per Larsson 780622 IFK Helsingborg KA 2 IF 971211
Joel F Lennartsson 830323 IK Spring Väst IF Göta 980310
Nanna Lilleberg 830722 Haparanda SKT Haparanda FI 980208
Peder Lind 690607 Duveds IF BIF Jamtrennarna 980103
Cecilia Lund 811013 Trångsvikens IF BIF Jamtrennarna 980103
Ove Lundberg 470309 Siljansnäs IF Flemingsbergs SK 980319
Peter Lundh 691023 GoIF Tjalve UK Sprint 980310
Jenny Lundmark 771002 Skellefteå AIK Östersunds GIF 971224
Sofia Lång 800526 Leksands FIK Falu IK 980426
Malin Lövkvist 840308 Klippans FK Trollhättans SK 980723
M        
Leif Markfjärd 610922 Hofors LK Krylbo IF 980405
Hans Martinussen 630915 Hofors LK Krylbo IF 980405
Yimer Mekonnen 700908 Duvbo IK Hässelby SK 980527
Kevin Mijdema 820806 Sjöbo IF IFK Lund 971227
Ola Mårtensson 810613 Malmö AI IFK Lund 980222
N        
Anne-Louise Nilsson 720328 Filipstads IF IF Göta 980312
David Nilsson 820526 Edsbyns IF Bollnäs FK 980516
Jörgen Nilsson 741007 Karlstad LK IF Göta 980410
Björn Norlander 680926 Riviera FI Lapplands Jägarreg. IF 980119
Daniel Nornvall 760415 IF Hagen IK Ymer 980122
Mikael Nykvist 680302 Hofors LK Krylbo IF 980405
O        
Henrik Ottosson 771229 Knäreds IK IFK Halmstad 980501
Håkan Olsson 711216 Linköpings OK Enhörna IF 980309
Åke Olsson 530604 Fredrikshofs IF Sundbybergs IK 971225
Q        
Marie Quan 820617 Härlövs IF Malmö AI 971227
P        
Carina Persson 870416 Bollebygds IF Sävedalens AIK 980424
Lennart Persson 370708 FK Snapphanarna IS Skanne 980903
Morgan Persson 810728 Knäreds IK IFK Halmstad 980523
Jonny Petrén 690809 Spårvägens FK Tyresö FK 980514
Henryk Plukarz 330212 IK Ymer IFK Helsingborg 980515
Karin Porath 600411 KFUM Arvika Arvika LK 980501
Samuel Possnert 830413 Gottsunda IF Upsala IF 980507
R        
Ulrica Ribbhammar 680221 Sandviks IK FI Danderyd Athletics 980303
Klas Ringdahl 771006 Spårvägens FK Huddinge AIS 980509
Renée Robertssson 790402 Umedalens IF Ume FI 980219
S        
Johan Sandberg 680921 Öråns SK IFK Umeå 980517
Annica Sandström 680225 IFK Lidingö Mölndals AIK 980118
Bo Schefström 641025 IKS Umeå Sundsvalls FI 980411
Johan Schäfer 821014 Ale 90 IK Mölndals AIK 980424
Mikael Seher 790528 IK Hakarpspojkarna Hovslätts IK 980108
Werner Seher 490614 IK Hakarpspojkarna Hovslätts IK 980517
Marie Simonsson 820211 Kisa SK Björkfors GoIF 980208
Tomas Sjöström 700227 Ullevi FK IF Göta 980417
Peder Skog 600716 IKS Umeå Sandviks IK 980702
Emma Skogersson 780315 Kalmar SK Högby IF 980417
Olle Skärberg 540920 Ess LK Sandvikens LK 980424
Adam Steén 840528 Korsnäs IF Falu IK 980627
Kim Strandberg 880303 Staffanstorps AI Heleneholms IF 980115
Petronella Strandberg 850907 Staffanstorps AI Heleneholms IF 980115
Tony Strande 600725 Vettasjärvi IF Nilivaara IS 980517
Erik Svensson 790810 IFK Växjö Heleneholms IF 980111
Pär Svensson 690401 F Ånge BI-81 Sundsvalls FI 980606
Per Synnerman 711213 Spårvägens FK Hammarby IF 980426
T        
Siv Tornegård-Schenk 600229 Sundbybergs IK Högby IF 980503
Martin Theander 770918 IFK Lidingö SoIK Hellas 980110
Timo Torri 470325 KFUM Kristianstad UF Contact 980219
Tore Torstensson 540519 Hammerdals IF Duveds IF 980207
U        
Fredrik Uhrbom 711202 Dalregementets IF Enhörna IF 980524
V        
Fredrik Valfridsson 720926 Jönköpings AIF IK Hakarpspojkarna 980604
Tommy Vikman 760721 IK Westmannia Upsala IF 980524
W        
Madeleine Wedin 680524 Fredrikshofs IF Flemingsbergs SK 980110
David Wendel 780415 UF Contact IFK Halmstad 980202
Anders Wester 780420 Iggesunds SK Nordanstigs FI 981002
Henrik Wettergren 700425 Nynäs IK Södertälje IF 980425
Alissa White 740831 Solna FK Hässelby SK 980208
Andreas Wickholm 800115 Heleneholms IF IF Kronan 980723
Mathias Widmark 730829 Piteå IF Haparanda SKT 980302
Anna Wiik 791018 SK Skinnsberg Västerås FK 980319
Kalle Wrane 690714 Sävedalens AIK IK Ymer 980122
Anna Wiklund 730816 Luleå FI Hässelby SK 980627
Johanna Wikström 870904 IFK Tumba Turebergs FK 980413
Sara Wikström 841220 IFK Tumba Turebergs FK 980413
Å        
Torbjörn Åkerstedt 720413 IF Hagen Huddinge AIS 980514
Johan Åsberg 760117 Vindelns IF Ume FI 980605
Stig Åsberg 470809 Räddningsskolans IF IFK Nyland 980506
Ö        
Betty Öhlén 850928 Kovlands IF Sundsvalls FI 980318
Jan Öhman 801001 IF Vingarna Lögdeå SK 980806
Per Öhman 801001 IF Vingarna Lögdeå SK 980806
Rolf Öhman 580319 Västerås FK Råby-Rekarne FI 980426
         





>