Torsdag 18 december 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar på EM


* = Placering retroaktivt korrigerad p g a dopingförseelse av konkurrent som ursprungligen var placerad före.
 


2014  ZÜRICH, SUI

Guld: Meraf Bahta (5000m)
Silver: Abeba Aregawi (1500m), Charlotta Fougberg (3000m hinder)
Femma: Michel Tornéus (längd), Angelica Bengtsson (stav)
Sexa: Kvinnor (4x100m)
Åtta: Erica Jarder (längd)
Övriga finalister: Emma Green (9:a, höjd), Sofia Larsson (11:a, diskus), Axel Härstedt (12:a, diskus), Sofi Flink (12:a, spjut), Mikael Ekvall (16:e, 10000m), Fabian Rosenquist (19:e, tiokamp), Mustafa Mohamed (25:a, marathon), Anneli Johansson (30:e, marathon), Frida Lundén (32:a, marathon), Charlotte Karlsson (34:a, marathon), Fredrik Johansson (38:a, marathon), Lena Eliasson (38:a, marathon), Hanna Lindholm (42:a, marathon), Emil Lerdahl (47:a, marathon), Adil Bouafif (bröt, 10000m), Daniel Woldu (bröt, marathon), David Nilsson (bröt, marathon), Patrik Engström (bröt, marathon), Marcus Nilsson (bröt, tiokamp), Jessica Samuelsson (bröt, sjukamp)
Semi: Andreas Almgren (10:a, 800m), Lovisa Lindh (12:a, 800m), Irene Ekelund (13:e, 200m), Johan Rogestedt (16:e, 800m)
Försök: Män (10:am 4x100m), Johan Wissman (18:e, 200m), Nil de Oliveira (20:e, 200m), Daniel Lundgren (20:e, 3000m hinder), Jonas Leandersson (26:a, 1500m), Alexander Brorsson (26:a, 110m häck, Tom Kling-Baptiste (29:a, 100m), Odain Rose (30:e, 100m), Daniella Busk (31:a, 100m), Patrik Andersson (32:a, 100m), Rickard Gunnarsson (32:a, 800m), Johan Wissman (33:a, 400m)
Kval: Tracey Andersson (14:e, slägga), Julia Viberg (15:e, diskus), Frida Åkerström (16:e, kula), Leif Arrhenius (17:e kula), Melker Svärd Jacobsson (19:e, stav), Markus Johansson (20:e, slägga), Ida Storm (21:a, slägga), Daniel Ståhl (24:a, diskus), Gabriel Wallin (26:a), Niklas Arrhenius ("27:a", diskus), Kim Amb ("31:a", spjut).

2012 HELSINKI, FIN

Guld: Moa Hjelmer (400m)
Brons: Michel Tornéus (längd), Emma Green Tregaro (höjd)
Femma: Nil de Oliveira (200m), Jessica Samuelsson (*, sjukamp)
Sexa: Mattias Jons (slägga)
Sjua: Philip Nossmy (110m häck), Kim Amb (spjut)
Åtta: Gabriel Wallin (spjut), Helena Engman (kula)
Övriga finalister: Petter Olson (10:a, tiokamp), Ebba Jungmark (10:a, höjd), Angelica Bengtsson (10:a, stav), Adil Bouafif (13:e, 5000m), Adil Bouafif (14:e, 10000m), Björn Barrefors (16:e, tiokamp), Marcus Nilsson (18:e, tiokamp), Mustafa Mohamed (bröt, 10000m)
Semi: Johan Wissman (10:a, 400m), Stefan Tärnhuvud (15:e, 100m)
Försök: Män (11:a, 4x100m), Viktoria Tegenfeldt (15:e, 800m), Kvinnor ("15:e", 4x100m), Frida Persson (21:a, 400m häck), Johan Svensson (25:a, 800m), Josefin Magnusson (26:a, 400m), Johan Rogestedt (29:a, 800m)
Kval: Tracey Andersson (12:a*, slägga), Leif Arrhenius (13:e kula), Leif Arrhenius (18:e, diskus), Alhaji Jeng ("21:a", stav), Niklas Arrhenius (22:a, diskus), Malin Dahlström (26:a, stav), Andreas Otterling ("33:a", längd)

2010  BARCELONA, ESP

Silver: Emma Green (höjd)
Brons: *Isabellah Andersson (marathon)
Fyra: Linus Thörnblad (höjd)
Sjua: Kvinnor (4x100m)
Övriga finalister: Michel Tornéus (9:a, längd), Helena Engman (9:a, kula), Jessica Samuelsson (10:a, sjukamp), Tracey Andersson (10:a*, slägga), Carolina Klüft (11:a, längd), Anna Söderberg (11:a, diskus), Mattias Jons ("12:a", slägga), Daniel Almgren (17:e, tiokamp), Erik Petersson (21:a, marathon), Anna von Schenck (22:a*, marathon), Lena Gavelin (32:a*, marathon), Kristoffer Österlund (36:a, marathon), Nicklas Wiberg (bröt, tiokamp), Nadja Casadei (bröt, sjukamp), Adil Bouafif (bröt, marathon).
Semi: Johan Wissman (9:a, 200m), Philip Nossmy (11:a, 110m häck)
Försök: Mustafa Mohamed (12:e*, 3000m hinder), Helene Bourdin (15:e, 400m), Charlotte Schönbeck (15:e*, 1500m), Joni Jaako (20:e, 800m), Rizak Dirshe (21:a, 1500m), Elin Backman (21:a, 200m), Sofie Persson (21:a, 400m häck), Ulrika Johansson ("21:a", 3000m hinder), Johan Wallerstein (27:a, 5000m), Oskar Käck ("28:a", 5000m), Tom Kling Baptiste (29:a, 100m), Mattias Claesson (29:a, 800m), Lena Berntsson (29:a, 100m), Anton Asplund (31:a, 800m)
Kval: Gabriel Wallin (15:e, spjut), Niklas Arrhenius (17:e, kula), Ebba Jungmark (17:e, höjd), Sofia Larsson (17:e, diskus), Niklas Arrhenius (18:e, diskus), Hanna-Mia Persson (18:e, stav)

2006 GÖTEBORG

Guld: Christian Olsson (tresteg), Susanna Kallur (100mH), Carolina Klüft (sjukamp)
Silver: Johan Wissman (200m)
Brons: Stefan Holm (höjd), Kajsa Bergqvist (höjd)
Fyra: Mustafa Mohamed (3000mH), Linus Thörnblad (höjd)
Femma: Robert Kronberg (110mH), Kvinnor (4x100m)
Sexa: Henrik Skoog (5000m), Carolina Klüft (längd)
Sjua: Ida Nilsson (3000mH), Jenny Kallur (100mH)
Övriga finalister: Rizak Dirshe (9:a, 1500m), Gustaf Hultgren (10:a, stav), Magnus Arvidsson (10:a, spjut), Camilla Johansson (10:a, tresteg), Emma Green (11:a, höjd), Anna Söderberg (11:a, diskus), Anna Rahm (15:e, marathon), Nicklas Wiberg (20:e, tiokamp), Lena Gavelin (20:e, marathon), Said Regragui (29:a, marathon), Kristoffer Österlund (33:a, marathon), Kristian Algers (37:a, marathon), Alhaji Jeng (X, stav), Kent Claesson (bröt, marathon), Marek Poszepczynski (bröt, marathon), Lisa Blommé (bröt, marathon)
Semi: Mattias Claesson (10:a, 800m), Erica Mårtensson (14:e, 400mH)
Försök: Kvinnor (9:a, 4x400m), Män (12:a, 4x100m), Män (14:e, 4x400m), Daniel Persson (36:a, 100m), Johan Engberg (34:a, 200m), Thomas Nikitin (24:a, 400m), Joel Bodén (22:a, 1500m), Joakim Blaschke (28:e, 110mH), Emma Rienas (27:a, 100m), Lena Aruhn (23:a, 200m), Lena Aruhn (21:a, 400m), Beatrice Dahlgren (24:a, 400m), Christin Johansson (23:a, 3000mH), Nadja Petersen (24:a, 400mH), Ebba Stenbäck Morrison (25:a, 3000mH), Anneli Melin (27:a, 400mH)
Kval: Hanna-Mia Persson (13:e, stav), Maria Rendin (14:e, stav), Daniel Ragnvaldsson (15:e, spjut), Cecilia Nilsson (16:e, slägga), Linda Persson (17:e, stav), Helena Engman (17:e, kula), Daniela Lincoln Saavedra (18:e, längd), Jesper Fritz (21:a, stav), Niklas Arrhenius (21:a, diskus), Jimmy Nordin (26:a, kula), Annika Petersson (27:a, spjut), Tracey Andersson (38:a, slägga).

2002 MÜNCHEN, GER

Guld: Christian Olsson (tresteg), Kajsa Bergqvist (höjd), Carolina Klüft (sjukamp)
Silver: Stefan Holm (höjd)
Brons: Staffan Strand (höjd)
Fyra: Patrik Kristiansson (stav)
Sjua: Robert Kronberg (110mH), Marie Söderström-Lundberg (marathon), Susanna Kallur (100mH), Kvinnor (4x400m)
Övriga finalister: Oscar Janson (9:a, stav), Kirsten Belin (9:a, stav), Jimmy Nordin (11:a, kula), Claes Nyberg (14:e, 10000m), Erik Sjöqvist (15:e, 5000m), Susanne Johansson (18:e, marathon), Joakim Johansson (21:a, 5000m), Karin Schön (21:a, marathon)
Semi: Rizak Dirshe (9:a, 800m), Mikael Jakobsson (16:e, 400mH)
Kvart: Erik Wahn (17:e, 200m), Johan Engberg (21:a, 200m), Johan Wissman (23:a, 200m)
Försök: Patrik Lövgren (33:a, 100m), Mattias Norling (14:e, 1500m), Henrik Skoog (18:e, 3000mH), Män (13:e, 4x100m), Jenny Kallur (22:a, 200m), Lena Udd (16:e, 400m), Lena Nilsson (17:e, 1500m), Jenny Kallur (24:a, 100mH), Nadja Petersen (13:e, 400mH), Erica Mårtensson (20:e, 400mH), Kvinnor (10:a, 4x100m)
Kval: Peter Häggström (18:e, längd), Kristian Pettersson (26:a, diskus), Bengt Johansson (28:a, slägga), Hanna-Mia Persson (20:e, stav), Camilla Johansson (20:e, tresteg), Anna Söderberg (15:e, diskus), Cecilia Nilsson (15:e, slägga)

1998 BUDAPEST, HUN

Silver: Malin Ewerlöf (800m)
Femma: Mattias Sunneborn (längd), Erica Johansson (längd)
Sexa: Män (4x100m)
Sjua: Stefan Holm (höjd)
Åtta: Staffan Strand (höjd)
Övriga finalister: Kent Claesson (12:a, 5000m), Patrik Bodén (12:a, spjut), Henrik Dagård (15:e, tiokamp), Bjarne Thysell (17:e, marathon), Claes Nyberg (18:e, 10000m), Anders Szalkai (25:a, marathon), Patrik Kristiansson (X, stav)
Semifinal: Torbjörn Eriksson (200m), Maria Akraka (800m)
Försök: Johan Lannefors (400m), Rizak Dirshe (800m), Monica Lundgren (800m), Frida Svensson (400m häck)
Kval: Patrik Stenlund (stav), Martin Eriksson (stav), Peter Häggström (längd), Henrik Wennberg (kula), Sören Tallhem (kula), Mattias Borrman (diskus), Kristian Pettersson (diskus), Per Karlsson (slägga), Kajsa Bergqvist (höjd), Camilla Johansson (längd), Linda-Marie Mårtensson (kula), Anna Söderberg (diskus)

1994 HELSINKI, FIN

Silver: Sven Nylander (400mH), Henrik Dagård (tiokamp)
Fyra: Patrik Bodén (spjut), Män (4x100m)
Övriga finalister: Mattias Sunneborn (9:a, längd), Dag Wennlund (10:a, spjut), Maria Akraka (10:a, 1500m), Peter Widén (13:e, stav), Lars Andervang (29:a, marathon), Walter af Donner (40:e, marathon), Anders Szalkai (46:a, marathon), Jan Swenson (57:a, marathon), Kjell-Erik Ståhl (bröt, marathon), Gert-Inge Nilsson (bröt, marathon)
Semifinal: Peter Karlsson (9:a, 100m), Lars Hedner (9:a, 200m), Torbjörn Johansson (10:a, 800m), Niklas Eriksson (13:e, 110mH), Niklas Wallenlind (9:a, 400mH), Charlotta Johansson (10:a, 400m), Maria Akraka (11:a, 800m), Malin Ewerlöf (15:e, 800m), Monica Westén (11:a, 400mH), Frida Johansson (15:e, 400mH)
Kvartsfinal: Thomas Leandersson (100m), Matias Ghansah (100m)
Försök: Claes Albihn (110mH), Patrik Torkelson (110mH), Marko Granat (400mH), Marika Johansson (200m), Maria Staafgård (200m), Kvinnor (9:a, 4x400m)
Kval: Patrik Stenlund (stav), Pierre Andersson (tresteg), Henrik Wennberg (kula), Kent Larsson (kula), Sören Tallhem (kula), Kristian Pettersson (diskus), Dag Solhaug (diskus), Per Karlsson (slägga), Tore Gustafsson (slägga), Erica Johansson (längd), Linda-Marie Mårtensson (kula), Karin Colberg (diskus)

1990 SPLIT, YUG

Silver: Sven Nylander (400mH)
Brons: Niklas Wallenlind (400mH), Patrik Bodén (spjut), Monica Westén (400mH)
Fyra: Midde Hamrin (10000m)
Femma: Jonny Danielson (5000m)
Övriga finalister: Henrik Dagård (9:a, tiokamp), Stefan Fernholm (11:a, diskus), Sten Ekberg (bröt, tiokamp)
Semifinal: Thomas Nyberg (16:e, 400mH)
Försök: Maria Akraka (800m), Monika Klebe (400mH), Ewa Johansson (400mH), Kvinnor (10:a, 4x400m)
Kval: Thomas Eriksson (höjd), Peter Widén (stav), Tord Henriksson (tresteg), Claes Rahm (tresteg), Tore Gustafsson (13:e, slägga), Peter Borglund (spjut), Dag Wennlund (spjut)

1986 STUTTGART, FRG

Brons: Sven Nylander (400mH)
Fyra: Mats Erixon (10000m), Ann-Louise Skoglund (400mH)
Sexa: Patrik Sjöberg (höjd)
Sjua: Johnny Kroon (1500m)
Övriga finalister: Kjell-Erik Ståhl (9:a, marathon), Stefan Fernholm (10:a, diskus), Sten Ekberg (10:a, tiokamp), Arne Holm (11:a, tresteg), Tore Gustafsson (12:a, slägga), Mikael Olander (12:a, tiokamp), Midde Hamrin (14:e, 10000m), Jeanette Nordgren-Ling (14:e, marathon), Solweig Harryson (16:e, marathon), Lars-Erik Nilsson (17:e, 10000m), Pär Wallin (18:e, marathon), Evy Palm (19:e, 10000m), Eva Ernström (25:a, 10000m), Staffan Blomstrand (bröt, tiokamp), Midde Hamrin (bröt, 3000m), Eva Karblom (sjukamp)
Semifinal: Martin Enholm (13:e, 800m), Ulf Söderman (14:e, 110mH), Christina Wennberg (12:a, 400mH), Monika Klebe (14:e, 400mH)
Försök: Peter Eriksson (200m), Ronny Olsson (800m), Östen Buskas (1500m), Ronny Olsson (1500m), Jonny Danielson (5000m), Lars-Erik Nilsson (5000m), Peter Eriksson (110mH), Ulf Sedlacek (400mH), Thomas Nyberg (400mH), Eva Ernström (3000m)
Kval: Claes Rahm (tresteg), Thomas Eriksson (tresteg), Bo Henriksson (diskus), Kjell Bystedt (slägga), Dag Wennlund (spjut), Peter Borglund (spjut), Jan-Olov Johansson (spjut), Christina Nordström (höjd), Susanne Lorentzon (höjd), Elisabet Nagy (spjut)

1982 ATHINA, GRE

Guld: Ann-Louise Skoglund (400mH)
Fyra: Miro Zalar (stav)
Sjua: Sven Nylander (400mH), Midde Hamrin (marathon)
Åtta: Män (4x400m), Kvinnor (4x400m)
Övriga finalister: Thomas Eriksson (9:a, höjd), Kjell-Erik Ståhl (10:a, marathon), Patrik Sjöberg (10:a, höjd), Hans Segerfeldt (11:a, 10000m), Johan Brink (11:a, tresteg), Kenth Eldebrink (11:a, spjut), Gunnel Hettman (11:a, kula), Kristine Tånnander (11:a, sjukamp), Mats Erixon (12:a, 10000m), Susanne Lorentzon (12:a, höjd), Katharina Sävestrand-Jönnå (13:e, 1500m), Mats Erixon (14:e, 5000m), Birgit Bringslid (14:e, 3000m), Christer Lythell (15:e, tiokamp), Annette Tånnander (15:e, sjukamp), Gunnel Hettman (16:e, diskus), Conny Silfver (17:e, tiokamp), Eva Ernström (18:e, 3000m), Tommy Persson (bröt, marathon), Jeanette Nordgren (bröt, 3000m)
Semifinal: Christer Gullstrand (12:a, 400mH), Lena Möller (16:e, 100m), Jill McCabe (16:e, 800m)
Försök: Stefan Nilsson (100m), Per-Ola Olsson (200m), Eric Josjö (400m), Klas Göran Nissén (800m), Johnny Kroon (1500m), Jan Persson (1500m), Hans Segerfeldt (5000m), Pär Wallin (5000m), Jan Hagelbrand (3000mH), Charlotte Holmström (400m), Ann Axelsson (100mH)
Kval: Kjell Isaksson (stav), Anders Hoffström (längd), Per Nilsson (kula), Anders Jönsson (kula), Kenth Gardenkrans (diskus), Göran Svensson (diskus), Roger Axelsson (diskus), Kjell Bystedt (slägga), Jan-Olof Damgren (spjut), Jari Keihäs (spjut), Lena Wallin (längd), Åsa Westman (spjut)

1978 PRAHA, TCH

Silver: Linda Haglund (100m)
Sjua: Linda Haglund (200m), Kvinnor (4x100m)
Åtta: Åke Fransson (längd)
Övriga finalister: Rune Almén (10:a, höjd), Göran Bengtsson (12:a, marathon), Christer Lythell (18:e, tiokamp), Annette Tånnander (20:e, femkamp), Kenneth Riggberger (22:a, tiokamp), Lars Enqvist (bröt, marathon)
Semifinal: Kenth Rönn (12:a, 100m), Lars-Åke Welander (12:a, 400mH)
Försök: Stefan Nilsson (100m), Lars Ericsson (1500m), Björn Nilsson (1500m), Dan Glans (3000mH), Christer Ström (3000mH), Jan Hagelbrand (3000mH), Christer Gullstrand (400mH), Anne Arén (400m), Anne Arén (400mH)
Kval: Anders Arrhenius (kula), Kenth Eldebrink (spjut), Raimo Pihl (spjut), Per-Eric Smiding (spjut), Annette Tånnander (höjd)

1974 ROMA, ITA

Silver: Anders Gärderud (3000mH)
Brons: Rickard Bruch (diskus)
Sexa: Michael Fredriksson (400m), Kjell Isaksson (stav), Män (4x400m)
Sjua: Christer Garpenborg (100m), Erik Carlgren (400m)
Åtta: Lauri Koski-Vähälä (spjut)
Övriga finalister: Ulf Högberg (9:a, 1500m), Dan Glans (9:a, 3000mH), Gunnar Ekman (10:a, 1500m), Gunilla Lindh (11:a, 1500m), Eva Gustafsson (11:a, 3000m), Raimo Pihl (bröt, tiokamp), Runald Beckman (bröt, tiokamp), Lennart Hedmark (bröt, tiokamp)
Semifinal: Thorsten Johansson (11:a, 200m), Per-Olof Sjöberg (12:a, 400m), Åke Svenson (10:a, 800m), Linda Haglund (14:e, 100m)
Försök: Rolf Trulsson (100m), Krister Clerselius (110mH), Gert Möller (400mH), Män (9:a, 4x100m)
Kval: Ingemar Nyman (höjd), Rune Almén (höjd), Ulf Jarfelt (21:a, längd), Hans Höglund (18:e, kula), Ann-Ewa Karlsson (höjd)

1971 HELSINKI, FIN

Silver: Kjell Isaksson (stav), Lennart Hedmark (tiokamp)
Fyra: Hans Lagerqvist (stav)
Sexa: John-Eric Blomqvist (stav), Kvinnor (4x400m)
Sjua: Män (4x400m)
Åtta: Kvinnor (4x100m)
Övriga finalister: Rickard Bruch (9:a, diskus), Anders Gärderud (10:a, 3000mH), Birgitta Larsson (11:a, längd), Inger Knutsson (12:a, 1500m), Christer Celion (14:e, höjd), Linda Hedmark (23:a, höjd), Ulf Håkansson (35:a, marathon), Sven-Olof Lindvall (37:a, marathon), Peter Fredriksson (bröt, marathon)
Semifinal: Michael Fredriksson (15:e, 400m), Karin Lundgren (12:a, 400m), Elisabeth Randerz (16:e, 400m), Gun Olsson (10:a, 100mH)
Försök: Thorsten Johansson (100m), Bo Söderberg (200m), Anders Faager (400m), Kenth Olsson (110mH), Håkan Öberg (400mH), Kenth Öhman (400mH), Torsten Torstensson (400mH), Män (9:a, 4x100m), Karin Lundgren (200m), Elisabeth Randerz (200m), Eva-Charlotte Malmström (400m), Lena Sjöstedt (1500m)
Kval: Jan Dahlgren (höjd), Kenneth Lundmark (höjd), Anders Arrhenius (20:e, kula), Kenneth Åkesson (15:e, diskus), Sune Blomqvist (20:e, slägga), Jan Svenssohn (22:a, spjut), Jan Bohman (24:a, spjut), Per-Eric Smiding (26:a, spjut)

1969 ATHINA, GRE

Silver: Kjell Isaksson (stav), Rickard Bruch (diskus)
Femma: John-Eric Blomqvist (stav), Karin Lundgren (400m)
Sexa: Christer Celion (höjd), Kvinnor (4x400m)
Sjua: Lennart Hedmark (tiokamp), Män (4x400m), Anne-Marie Nenzell (800m)
Åtta: Bengt Nåjde (5000m), Anne-Marie Nenzell (1500m), Kvinnor (4x100m, ej start i finalen)
Övriga finalister: Bengt Persson (11:a, 3000mH), Lars-Inge Ström (12:a, slägga), Jan Dahlgren (14:e, höjd)
Semifinal: Ulf Nilsson (14:e, 400m), Bo Forssander (14:e, 110mH), Gun Olsson (100mH)
Försök: Anders Faager (100m), Gun Olsson (100m), Elisabeth Randerz (400m)
Kval: Lars-Olof Höök (23:a, längd), Birger Nyberg (14:e, tresteg), Rickard Bruch (14:e, kula), Bengt Bendéus (15:e, kula), Thord Carlsson (19:e, kula)

1966 BUDAPEST, HUN

Sexa: Bengt Nåjde (5000m)
Åtta: Bo Forssander (110mH), Kjell-Åke Nilsson (höjd)
Övriga finalister: Bengt Persson (9:a, 3000mH), Jan Dahlgren (10:a, höjd), Bo Jonsson (12:a, höjd), Karl-Gustaf Burlin (14:e, stav), Bengt Nåjde (15:e, 10000m)
Semifinal: Bertil Wistam (12:a, 400mH), Karin Wallgren (11:a, 200m), Karin Wallgren (10:a, 400m)
Försök: Bo Althoff (200m), Bo Althoff (400m), Kenth Andersson (800m), Anders Gärderud (1500m), Jan-Erik Karlsson (3000mH), Leif Librand (400mH)
Kval: Hans Lagerqvist (stav), Tapio Mertanen (stav), Bengt Bendéus (15:e, kula), Lars Haglund (18:e, diskus), Erik Uddebom (19:e, diskus)

1962 BEOGRAD, YUG

Guld: Owe Jonsson (200m)
Silver: Stig Pettersson (höjd)
Fyra: Män (4x400m)
Övriga finalister: Kjell-Åke Nilsson (10:a, höjd), Lars Haglund (11:a, diskus), Evert Nyberg (18:e, marathon), Gunilla Cederström (bröt, femkamp)
Semifinal: Hans-Olof Johansson (400m), Ronny Sunesson (400m)
Försök: Owe Jonsson (100m), Sven Hörtevall (100m), Sven-Åke Lövgren (100m), Bengt-Göran Fernström (400m), Sven-Olof Larsson (5000m), Män (4x100m)
Kval: Birger Asplund (16:e, slägga)

1958 STOCKHOLM

Guld: Richard Dahl (höjd)
Silver: Dan Waern (1500m), Per-Owe Trollsås (400mH)
Brons: Stig Pettersson (höjd), Män (4x400m)
Fyra: Lennart Lind (stav)
Femma: Alf Petersson (400m)
Sexa: Kenneth Johanson (110mH), Birger Asplund (slägga), Maj-Lena Lundström (höjd)
Sjua: Arnold Waide (marathon), Lars Helander (3000mH)
Åtta: Inga Broberg (längd)
Övriga finalister: Knut Fredriksson (9:a, spjut), Inga Söderlind (9:a, höjd), Ingrid Almqvist (9:a, spjut), Ragnar Lundberg (10:a, stav), Roger Norman (11:a, tresteg), Thomas Nilsson (12:a, marathon), Sten Erickson (13:e, tresteg), Joel Eklund (13:e, kula), Lars Arvidson (14:e, diskus), Leif Hellgren (14:e, spjut), Rune Persson (14:e, tiokamp), Stina Cronholm (18:e, femkamp), Stig Jönsson (20:e, 10000m), Inga-Britt Lorentzon (20:e, femkamp), Boris Jönsson (bröt, 10000m)
Semifinal: Björn Malmroos (100m), Sven-Olof Westlund (100m), Lennart Jonsson (400m), Rolf Gottfridsson (13:e, 800m), Ulla-Britt Johansson (200m)
Försök: Björn Malmroos (200m), Ingvar Ericsson (1500m), Sven Lundgren (5000m), Lars Bergland (110mH), Hans Lindgren (400mH), Män (bröt, 4x100m), Britt Mårtensson (100m), Kvinnor (7:a, 4x100m)
Kval: Torgny Wåhlander (längd), Arne Eriksson (längd), Östen Edlund (17:e, diskus)

1954 BERN, SUI

Guld: Bengt Nilsson (höjd)
Silver: Ragnar Lundberg (stav), Roger Norman (tresteg)
Fyra: Ingvar Ericsson (1500m), Bertil Holmgren (höjd), Roland Nilsson (kula), Män (4x400m), Gunhild Larking (höjd)
Femma: Jan Carlsson (100m), Jan Carlsson (200m), Gustaf Jansson (marathon), Roland Nilsson (diskus), Otto Bengtsson (spjut)
Sexa: Gullbrand Sjöström (spjut), Män (4x100m)
Sjua: Tage Ekfeldt (800m)
Övriga finalister: Thomas Nilsson (9:a, 10000m), Lennart Lind (10:a, stav), Ingrid Almqvist (10:e, spjut), Bengt Rehnvall (12:a, marathon), Erik Uddebom (14:e, kula), Birger Asplund (16:e, slägga), Stina Cronholm (16:e, femkamp), Karin Mårtensson (17:e, längd), Per Eriksson (bröt, tiokamp)
Semifinal: Lars-Eric Wolfbrandt (10:a, 400m), Sven-Olof Eriksson (7:a, 400mH), Lars Ylander (12:a, 400mH)
Försök: Kaj Månsson (200m), Gösta Brännström (400m), Hans Ring (800m), Karl Lundh (5000m), Kenneth Johanson (110mH), Curt Söderberg (3000mH), Gunnar Karlsson (Tjörnebo) (3000mH), Stina Cronholm (80mH)

1950 BRUSSEL, BEL

Guld: Ragnar Lundberg (stav)
Silver: Ragnar Lundberg (110mH), Arne Åhman (höjd), Per-Arne Berglund (spjut)
Brons: Lars-Eric Wolfbrandt (400m), Ragnar Ericzon (spjut), Kjell Tånnander (tiokamp), Män (4x100m), Män (4x400m)
Fyra: Ingvar Bengtsson (800m), Gösta Leandersson (marathon), Göran Widenfeldt (tiokamp), Mona-Lisa Englund (femkamp)
Femma: Lars Ylander (400mH), Gösta Svensson (höjd), Arne Åhman (tresteg), Arne Hellberg (diskus)
Sexa: Lennart Moberg (tresteg)
Sjua: Olle Lindén (800m), Ingvar Ericsson (1500m), Curt Söderberg (3000mH), Birger Hultqvist (stav)
Åtta: Thore Sjöstrand (3000mH), Ingrid Almqvist (spjut)
Övriga finalister: Gösta Arvidsson (9:a, kula), Bertil Albertsson (10:a, 5000m), Gustav Östling (10:a, marathon), Bertil Karlsson (11:a, 5000m), Eivor Olson (11:a, kula), Eivor Olsson (13:e, spjut), Lennart Strand (bröt, 1500m), Bertil Albertsson (bröt, 10000m)
Semifinal: Stig Danielsson (11:a, 200m), Gösta Brännström (7:a, 400m), Rune Larsson (8:a, 400mH)
Försök: Leif Christersson (100m), Hans Rydén (100m), Gösta Mattson (110mH)

1946 OSLO, NOR

Guld: Rune Gustafsson (800m), Lennart Strand (1500m), Håkan Lidman (110mH), Anton Bolinder (höjd), Allan Lindberg (stav), Olle Laessker (längd), Bo Ericsson (slägga), Lennart Atterwall (spjut), Män (4x100m)
Silver: Henry Eriksson (1500m), Erik Elmsäter (3000mH), Sixten Larsson (400mH), Bertil Johnsson (tresteg), Eric Johansson (slägga)
Brons: Evert Nyberg (5000m), Thore Sjöstrand (3000mH), Rune Larsson (400mH), Arne Åhman (tresteg), Göran Waxberg (tiokamp), Män (4x400m)
Fyra: Stig Danielsson (200m), Sven-Erik Nolinge (400m), Olle Ljunggren (800m), Sven Rapp (10000m), Gösta Risberg (110mH), Roland Nilsson (kula), Ann-Britt Leyman (100m), Gudrun Eklund (diskus)
Femma: Stig Håkansson (100m), Gösta Leandersson (marathon), Gunnar Lindecrantz (höjd), Hugo Olsson (stav), Stig Håkansson (längd), Thage Pettersson (kula), Sven Daleflod (spjut), Anna-Linnea Söfgren (80mH), Eivor Olson (kula), Kvinnor (4x100m)
Sexa: Erik Jonsson (marathon), Erik Westlin (diskus), Ann-Britt Leyman (200m), Ulla-Britt Althin (längd)
Sjua: Bengt Wikner (diskus), Greta Magnusson (längd)
Övriga finalister: Åke Durkfeldt (bröt, 5000m), Thore Tillman (bröt, 10000m), Erik P Andersson (bröt, tiokamp)
Semifinal: Stig Danielsson (100m)
Försök: Gerhard Fehrm (200m), Stig Lindgård (400m), Greta Magnusson (100m), Kerstin Josefsson (100m), Ingrid Jacobsson (80mH)
Kval: Dagny Carlsson (10:a, spjut)

1938 PARIS (M), FRA / WIEN (K), AUT

Guld: Lars Larsson (3000mH), Kurt Lundqvist (höjd), Olle Bexell (tiokamp)
Silver: Henry Jonsson (5000m), Håkan Lidman (110mH), Bo Ljungberg (stav), Män (4x100m)
Brons: Lennart Strandberg (100m), Henry Palmé (marathon), Kell Areskoug (400mH), Gunnar Bergh (diskus), Oscar Malmbrandt (slägga), Män (4x400m)
Fyra: Åke Ödmark (höjd), Birgit Lundström (diskus)
Femma: Bertil Andersson (800m), Thore Tillman (10000m), Gunnar Bergh (kula)
Sexa: Bertil von Wachenfeldt (400m), Lennart Andersson (tresteg), Lennart Atterwall (spjut)
Sjua: Karin Färnström (höjd)
Åtta: Lennart Nilsson (800m), Ingvar Haglund (1500m)
Övriga finalister: Brita Åvall (8:a, spjut), Erik Larsson (9:a, 10000m), Åke Hedvall (9:a, diskus), Brita Åvall (9:a, diskus), Märtha Wretman (10:a, längd), Brita Åvall (10:a, kula), Åke Stenqvist (11:a, längd), Ingrid Hansson (12:a, längd)
Semifinal: Märtha Wretman (100m)
Försök: Lennart Lindgren (100m), Carl-Henrik Gustafsson (400m), Åke Jansson (1500m), Märtha Wretman (200m)

1934 TORINO, ITA

Guld: Harald Andersson (diskus)
Silver: Thore Enochsson (marathon), Bo Ljungberg (stav), Eric Svensson (tresteg), Leif Dahlgren (tiokamp)
Brons: Bertil von Wachenfeldt (400m), Gunnar Jansson (slägga), Män (4x400m)
Fyra: Eric Ny (800m), Samuel Norrby (kula), Ossian Skiöld (slägga)
Femma: Erik Wennberg (800m), Walfrid Rahmqvist (kula)
Sjua: Henry Lindblad (stav)
Åtta: Bo Ljungberg (tresteg)
Övriga finalister: Anton Karlsson (9:a, diskus), Eric Svensson (10:a, längd)
Semifinal: Sten Pettersson (110mH)
Försök: Sven Strömberg (400m)