Onsdag 22 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar på OS

Anm: Sammanställningen omfattar alla starter fr o m 1956. För tidigare år redovisas endast finalplaceringar bland de 8 främsta i grenar som fortlevt som olympiska fram till nutid.

Som "fortlevande" räknas även kvinnliga grenar som utvecklats (t ex 80m häck till 100m häck, femkamp till sjukamp, 3000m till 5000m).

Observera att för den äldre historien (framförallt spelen före första världskriget) förekommer i litteraturen flera olika "tolkningar" av resultaten. Detta eftersom man på den tiden när tävlingarna gick inte som i dag fann det befogat att sortera fram alla placeringar. Uppgifterna här baseras på de "rekonstruktioner" som bedömts mest tillförlitliga.


* = Placering retroaktivt korrigerad p g a dopingförseelse av konkurrent som ursprungligen var placerad före.
 

2012 LONDON, GBR

Fyra: Michel Tornéus (längd)
Åtta: Emma Green Tregaro (höjd)
Övriga finalister: Jessica Samuelsson (13:e*, sjukamp), Isabellah Andersson (18:e, marathon)
Försök: Moa Hjelmer (30:e, 400m)
Kval: Kim Amb (18:e, spjut), Angelica Bengtsson (19:e, stav), Ebba Jungmark (20:e, höjd), Alhaji Jeng ("25:a", stav)

2008 BEIJING, CHN

Fyra: Stefan Holm (höjd)
Åtta: Johan Wissman (400m)
Övriga finalister: Emma Green (9:a, höjd), Carolina Klüft (9:a, längd), Mustafa Mohamed (10:a, 3000m hinder), Magnus Arvidsson (11:a, spjut).
Semifinal: Susanna Kallur ("15:e" (föll), 100m häck)
Kval: Alhaji Jeng (14:e, stav), Carolina Klüft (20:e, tresteg), Jesper Fritz (24:a, stav), Linus Thörnblad (25:a, höjd), Anna Söderberg (31:a, diskus), Niklas Arrhenius (32:a, diskus).

2004 ATHINA, GRE

Guld: Stefan Holm (höjd), Christian Olsson (tresteg), Carolina Klüft (sjukamp)
Övriga finalister: Carolina Klüft (10:a*, längd), Mustafa Mohamed (13:e, 3000m hinder)
Semifinal: Susanna Kallur (11:a, 100m häck), Robert Kronberg (12:a, 110m häck)
Kvartsfinal: Johan Wissman (21:a, 200m)
Försök: Jenny Kallur (21:a, 100m häck)
Kval: Staffan Strand (18:e, höjd), Patrik Kristiansson (20:e, stav), Linus Thörnblad (24:a, höjd), Anna Söderberg (34:a*, diskus)

2000 SYDNEY, AUS

Brons: Kajsa Bergqvist (höjd)
Fyra: Stefan Holm (höjd)
Sexa: Staffan Strand (höjd)
Åtta: Robert Kronberg (110m häck)
Övriga finalister: Henrik Dagård (10:a, tiokamp)
Kval: Christian Olsson (17:e, tresteg), Erica Johansson (17:e, längd), Camilla Johansson (17:e, tresteg), Patrik Kristiansson (20:a, stav), Martin Eriksson (22:a, stav), Peter Häggström (23:a, längd), Patrik Bodén (23:a, spjut), Anna Söderberg (24:a, diskus), Mattias Sunneborn (29:a, längd).

1996 ATLANTA, GA, USA

Guld: Ludmila Engquist (100m häck)
Fyra: Sven Nylander (400m häck)
Femma: Män (4x100m)
Åtta: Mattias Sunneborn (längd)
Övriga finalister: Sara Wedlund (11:a, 5000m), Anders Szalkai (64:a, marathon)
Semifinal: Malin Ewerlöf (19:e, 1500m)
Kvartsfinal: Peter Karlsson (18:e, 100m), Torbjörn Eriksson (28:a, 200m)
Försök: Malin Ewerlöf (22:a, 800m), Claes Albihn (36:a, 110m häck), Lars Hedner (50:e, 200m), Torbjörn Eriksson (100m), Patrik Strenius (100m),
Kval: Kent Larsson (17:e, kula), Dag Wennlund (26:a, spjut), Tore Gustafsson (30:e, slägga), Kajsa Bergqvist (höjd)

1992 BARCELONA, ESP

Silver: Patrik Sjöberg (höjd)
Femma: Niklas Wallenlind (400m häck)
Övriga finalister: Sten Ekberg (9:a, tiokamp), Sören Tallhem (12:a, kula)
Semifinal: Sven Nylander (13:e, 400m häck), Torbjörn Eriksson (14:e, 200m), Frida Johansson (14:e, 400m häck), Maria Akraka (23:a, 1500m).
Försök: Monica Westén (18:e, 400m häck), Jonny Danielson (25:a, 5000m).
Kval: Dag Wennlund (15:e, spjut), Patrik Bodén (16:e, spjut), Tore Gustafsson (16:e, slägga), Kent Larsson (18:e, kula), Peter Widén (20:e, stav), Peter Borglund (22:a, spjut), Tord Henriksson (37:a, tresteg).

1988 SEOUL, KOR

Brons: Patrik Sjöberg (höjd)
Åtta: Dag Wennlund (spjut)
Övriga finalister: Peter Borglund (9:a, spjut), Jonny Danielson (10:a, 5000m), Tore Gustafsson (11:a, slägga), Mikael Olander (17:e, tiokamp), Evy Palm (24:a, marathon)
Kval: Kjell Bystedt (slägga)

1984 LOS ANGELES, CA, USA

Silver: Patrik Sjöberg (höjd)
Brons: Kenth Eldebrink (spjut)
Fyra: Sven Nylander (400m häck)
Femma: Ann-Louise Skoglund (400m häck)
Sjua: Sören Tallhem (kula)
Åtta: Stefan Fernholm(diskus)
Övriga finalister: Mats Erixon (12:a, 5000m), Kristine Tånnander (12:a, sjukamp), Annette Tånnander (14:e, sjukamp), Midde Hamrin (18:e, marathon), Kjell-Erik Ståhl (bröt, marathon), Tommy Persson (bröt, marathon)
Semifinal: Män (4x400m), Jill McCabe (800m)
Försök: Tommy Johansson (400m), Thomas Nyberg (400m häck), Christer Gullstrand (400m häck), Jill McCabe (1500m), Eva Ernström (3000m)
Kval: Thomas Eriksson (höjd), Miro Zalar (stav), Thomas Eriksson (tresteg), Yngve Wahlander (kula), Annette Tånnander (längd)

1980 MOSKVA, URS (RUS)

Fyra: Linda Haglund (100m)
Åtta: Kvinnor (bröt, 4x100m)
Övriga finalister: Miro Zalar (10:a, stav), Kenth Gardenkrans (12:a, diskus), Kjell-Erik Ståhl (19:a, marathon), Tommy Persson (30:e, marathon), Göran Högberg (bröt, marathon)
Semifinal: Christer Gullstrand (400m häck), Linda Haglund (200m), Helena Pihl (100m häck)
Försök: Anders Carlson (3000m hinder), Ann-Louise Skoglund (400m)
Kval: Susanne Lorentzon (höjd), Ann-Ewa Karlsson (höjd)

1976 MONTREAL, CAN

Guld: Anders Gärderud (3000m hinder)
Fyra: Raimo Pihl (tiokamp)
Sjua: Dan Glans (3000m hinder), Annette Tånnander (höjd)
Åtta: Hans Höglund (kula), Lennart Hedmark (tiokamp)
Övriga finalister: Rune Almén (10:a, höjd), Göran Bengtsson (14:e, marathon), Runald Beckman (20:e, tiokamp)
Semifinal: Linda Haglund (100m)
Kvartsfinal: Christer Garpenborg (100m), Thorsten Johansson (200m)
Försök: Åke Svenson (800m), Ulf Högberg (1500m), Åke Svenson (1500m)
Kval: Kjell Isaksson (kval), Ingemar Jernberg (stav), Hans Almström (kula), Rickard Bruch (diskus)

1972 MÜNCHEN, FRG (GER)

Brons: Rickard Bruch (diskus)
Sjua: Hans Lagerqvist (stav), Män (4x400m)
Övriga finalister: Ingemar Jernberg (9:a, stav), Jan Dahlgren (11:a, höjd), Lennart Hedmark (bröt, tiokamp)
Semifinal: Gunnar Ekman (1500m), Ulf Högberg (1500m), Inger Knutsson (1500m)
Kvart: Anders Faager (400m)
Försök: Anders Gärderud (5000m), Anders Gärderud (3000m hinder), Bo Forssander (110m häck), Linda Haglund (200m), Karin Wallgren (400m), Anne-Marie Nenzell (1500m), Gun Olsson (100m häck), Kvinnor (4x100m), Kvinnor (4x400m)
Kval: Kjell Isaksson (stav)

1968 MEXICO DF, MEX

Sexa: Bo Forssander (110m häck), Åke Nilsson (spjut)
Åtta: Rickard Bruch (diskus)
Övriga finalister: Bengt Persson (10:a, 3000m hinder), Kjell Isaksson (10:a, stav), Lennart Hedmark (11:a, tiokamp), Lars-Olof Höök (14:a, längd), Gunilla Cederström (bröt, femkamp)
Semifinal: Karin Wallgren (400m)
Försök: Anders Gärderud (800m), Ove Berg (1500m), Anders Gärderud (1500m), Jan-Erik Karlsson (3000m hinder), Ulla-Britt Wieslander (100m), Karin Wallgren (200m), Ulla-Britt Wieslander (80m häck)
Kval: Kenneth Lundmark (höjd), John-Eric Blomqvist (stav), Gunilla Cederström (längd)

1964 TOKYO, JPN

Fyra: Stig Pettersson (höjd)
Sexa: Kjell-Åke Nilsson (höjd)
Åtta: Lars-Erik Gustafsson (3000m hinder)
Semifinal: Stig Lindbäck (800m), Karl-Uno Olofsson (1500m), Bo Forssander (110m häck)
Kvartsfinal: Ulla-Britt Wieslander (100m)
Försök: Stig Lindbäck (1500m), Bengt Nåjde (5000m), Sven-Olof Larsson (5000m)
Kval: Lars Haglund (diskus), Birger Asplund (slägga)

1960 ROMA, ITA

Fyra: Dan Waern (1500m)
Femma: Gunnar Tjörnebo (3000m hinder), Stig Pettersson (höjd)
Sexa: Knut Fredriksson (spjut), Inga-Britt Lorentzon (höjd)
Sjua: Kjell-Åke Nilsson (höjd)
Övriga finalister: Sten Erickson (11:a, tresteg), Wivianne Freivald (12:a, diskus), Arnold Waide (21:a, marathon), Evert Nyberg (58:a, marathon)
Semifinal: Män (4x400m)
Kvartsfinal: Alf Petersson (400m), Per Knuts (800m)
Försök: Lennart Jonsson (200m), Lage Tedenby (3000m hinder), Per-Owe Trollsås (400m häck), Ulla-Britt Wieslander (200m), Ulla-Britt Wieslander (80m häck)
Kval: Erik Uddebom (kula), Östen Edlund (diskus), Erik Uddebom (diskus), Birger Asplund (slägga), Ingrid Almqvist (spjut)

1956 MELBOURNE, AUS

Fyra: Stig Pettersson (höjd), Gun Larking (höjd)
Femma: Ragnar Lundberg (stav), Ingrid Almqvist (spjut)
Sexa: Erik Uddebom (kula)
Åtta: Evert Nyberg (marathon)
Övriga finalister: Thomas Nilsson (9:a, marathon), Arnold Waide (11:a, marathon), Erik Uddebom (14:e, diskus), Birger Asplund ("15:e", ogiltigt, slägga), Rune Åhlund (19:e, 10000m)
Försök: Ingvar Ericsson (1500m), Dan Waern (1500m), Rune Åhlund (5000m), Gunnar Tjörnebo (3000m hinder)
Kval: Bengt Nilsson (höjd), Torgny Wåhlander (längd)

OBS: För perioden 1896-1952 redovisas här nedan endast finalplaceringar bland de 8 främsta i grenar som fortlevt som olympiska fram till nutid.

 

1952 HELSINKI, FIN

Brons: Gustaf Jansson (marathon), Ragnar Lundberg (stav)
Fyra: Gösta Svensson (höjd)
Femma: Curt Söderberg (3000m hinder), Roland Nilsson (kula)
Sexa: Valter Nyström (10000m), Göran Widenfeldt (tiokamp)
Sjua: Olle Åberg (1500m), Karl-Erik Israelsson (längd), Roland Nilsson (diskus), Ragnar Ericzon (spjut), Kjell Tånnander (tiokamp)
Åtta: Lars-Eric Wolfbrandt (800m), Ingvar Ericsson (1500m), Åke Andersson (5000m), Roger Norman (tresteg)

1948 LONDON, GBR

Guld: Henry Eriksson (1500m), Tore Sjöstrand (3000m hinder), Arne Åhman (tresteg)
Silver: Lennart Strand (1500m), Erik Elmsäter (3000m hinder)
Brons: Bertil Albertsson (10000m), Göte Hagström (3000m hinder), Rune Larsson (400m häck), Män (4x400m), Ann-Britt Leyman (längd)
Fyra: Erik Ahldén (5000m)
Femma: Ingvar Bengtsson (800m), Gösta Bergkvist (1500m), Bertil Albertsson (5000m), Severt Dennolf (10000m), Ragnar Lundberg (stav), Gösta Arvidsson (kula), Erik P Andersson (tiokamp)
Sexa: Håkan Lidman (110m häck), Bo Ericson (slägga)
Sjua: Gustav Östling (marathon), Hugo Göllors (stav), Einar Söderqvist (slägga), Per Eriksson (tiokamp), Majken Åberg (diskus)

1936 BERLIN, GER

Brons: Henry Jonsson-Kälarne (5000m), Fred Warngård (slägga)
Fyra: Håkan Lidman (110m häck), Lennart Atterwall (spjut)
Femma: Män (4x400m)
Sexa: Lennart Strandberg (100m), Lars Larsson (3000m hinder), Bo Ljungberg (stav), Birgit Lundström (diskus)
Sjua: Olle Bexell (tiokamp), Gunnar Bergh (diskus)
Åtta: Åke Hedvall (diskus)

1932 LOS ANGELES, CA, USA

Silver: Eric Svensson (tresteg)
Fyra: Eric Svensson (längd), Ossian Skiöld (slägga)
Femma: Eric Ny (1500m), Jean-Gunnar Lindgren (5000m)
Sexa: Jean-Gunnar Lindgren (10000m) Kell Areskoug (400m häck)
Sjua: Gunnar Jansson (slägga)

1928 AMSTERDAM, NED

Guld: Erik Lundqvist (spjut)
Silver: Erik Byléhn (800m), Ossian Skiöld (slägga)
Brons: Edvin Wide (5000m), Edvin Wide (10000m), Inga Gentzel (800m), Ruth Svedberg (diskus)
Fyra: Jean-Gunnar Lindgren (10000m), Nils Eklöf (3000m hinder), Sten Pettersson (400m häck), Män (4x400m)
Femma: Ragnar Magnusson (5000m)
Sexa: Ragnar Magnusson (10000m), Helge Jansson (tiokamp)
Sjua: Henry Lindblad (stav)
Åtta: Eric Svensson (längd), Albert Andersson (tiokamp)

1924 COLOMBES (PARIS), FRA

Silver: Edvin Wide (10000m), Gunnar Lindström (spjut), Män (4x400m)
Brons: Edvin Wide (5000m), Sten Pettersson (110m häck)
Fyra: Carl-Axel Christiernsson (110m häck))
Femma: Folke Jansson (tresteg), Ossian Skiöld (slägga)
Sexa: Helge Jansson (höjd), Erik Blomqvist (spjut)
Sjua: Carl-Johan Lind (slägga), Helge Jansson (tiokamp)
Åtta: Axel Eriksson (5000m), Gustav Kinn (marathon), Ivar Sahlin (tresteg), Bertil Jansson (kula)

1920 ANTWERPEN, BEL

Guld: William Petersson-Björneman (längd)
Silver: Folke Jansson (tresteg), Carl-Johan Lind (slägga)
Brons: Nils Engdahl (400m), Eric Backman (5000m), Bo Ekelund (höjd), Erik Abrahamsson (längd), Erik Almlöf (tresteg), Bertil Ohlson (tiokamp), Män (4x100m)
Fyra: Gustaf Mattsson (3000m hinder), Ivar Sahlin (tresteg), Oscar Zallhagen (diskus), Malcolm Svensson (slägga), Gösta Holmér (tiokamp)
Femma: Sven Lundgren (1500m), Carl-Axel Christiernsson (400m häck), Ernfrid Rydberg (stav), Einar Nilsson (kula), Evert Nilsson (tiokamp), Män (4x400m)
Sexa: Carl-Axel Christiernsson (110m häck), Ralf Franksson (längd), Allan Eriksson (diskus), Gunnar Lindström (spjut)
Sjua: Lars Hedwall (3000m hinder), Einar Thulin (höjd), Nils Linde (slägga), Axel-Erik Gyllenstolpe (tiokamp)
Åtta: Georg Högström (stav), John Mattsson (stav), Erik Blomqvist (spjut)

1912 STOCKHOLM

Guld: Gustaf Lindblom (tresteg), Eric Lemming (spjut), Hugo Wieslander (tiokamp)
Silver: Georg Åberg (tresteg), Charles Lomberg (tiokamp), Män (4x100m)
Brons: Georg Åberg (längd), Erik Almlöf (tresteg), Gösta Holmér (tiokamp)
Fyra: Bertil Uggla (stav), Robert Olsson (slägga)
Femma: Ernst Wide (1500m), Carl-Johan Lind (slägga)
Sexa: Mauritz Carlsson (5000m), Sigfrid Jacobsson (marathon), Richard Åbrink (spjut)
Sjua: John Zander (1500m), Karl-Axel Kullerstrand (höjd), Hjalmar Ohlsson (tresteg), Einar Nilsson (kula), Nils Linde (slägga), Erik Kugelberg (tiokamp)
Åtta: Emil Magnusson (diskus), Carl Jahnzon (slägga)

1908 LONDON, GBR

Guld: Eric Lemming (spjut)
Brons: Bruno Söderström (stav), Olle Nilsson (spjut)
Femma: Hugo Wieslander (spjut)
Åtta: John Svanberg (marathon), Karl Fryksdahl (tresteg), Eric Lemming (slägga), Axel Hedlund (ej start, höjd)

1904 ST LOUIS, MO, USA
-

1900 PARIS, FRA

Brons: Ernst Fast (marathon)
Fyra: Eric Lemming (höjd), Eric Lemming (stav), Eric Lemming (slägga)
Femma: Karl Gustaf Staaf (slägga)
Sexa: Gustaf Söderström (kula), Gustaf Söderström (diskus)
Sjua: Karl Gustaf Staaf (stav)
Åtta: Teodor Blom (höjd), August Nilsson (stav), Eric Lemming (diskus)

1896 ATHINA, GRE

Fyra: Henric Sjöberg (höjd)
Sexa: Henric Sjöberg (längd)
Sjua: Henric Sjöberg (diskus)