Tisdag 23 december 2014

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar på VM


* = Placering retroaktivt korrigerad p g a dopingförseelse av konkurrent som ursprungligen var placerad före.
 

2013  MOSKVA, RUS

Guld: Abeba Aregawi (1500m)
Femma: Emma Green Tregaro (höjd)
Övriga finalister: Alhaji Jeng (9:a, stav), Erica Jarder (10:a, längd), Sofi Flink (10:a, spjut), Kim Amb (10:a*, spjut), Mustafa Mohamed (22:a, marathon), Marcus Nilsson (24:a, tiokamp), Sofia Linde (25:a, sjukamp)
Försök: Philip Nossmy (23:a, 110m häck), Moa Hjelmer (25:a, 400m), Charlotta Fougberg (26:a, 3000m hinder), Moa Hjelmer (32:a, 200m), Nil de Oliveira (34:a, 200m).
Kval: Leif Arrhenius (14:e, kula), Mattias Jons (16:e, slägga), Angelica Bengtsson (16:e, stav), Michel Tornéus (19:e, längd), Niklas Arrhenius (24:a, diskus), Tracey Andersson (26:a, slägga), Gabriel Wallin (28:a*, spjut)
 

2011 DAEGU, KOR

Femma: Carolina Klüft (längd)
Sexa: Christian Olsson (tresteg)
Sjua: Isabellah Andersson (marathon)
Övriga finalister: Emma Green Tregaro (11:a, höjd), Jessica Samuelsson (15:e*, sjukamp)
Semifinal: Moa Hjelmer (17:e*, 400m)
Försök: Moa Hjelmer (25:a, 200m)
Kval: Alhaji Jeng (17:e, stav), Ebba Jungmark (17:e, höjd), Leif Arrhenius (22:a, diskus), Malin Dahlström (25:a, stav), Gabriel Wallin (26:a, spjut), Michel Tornéus (27:a, längd), Niklas Arrhenius (28:a, diskus), Mattias Jons (32:a, slägga)
 

2009 BERLIN, GER

Femma: Linus Thörnblad (höjd)
Sjua: Nicklas Wiberg (tiokamp), Emma Green (höjd)
Övriga finalister: Alhaji Jeng (12:a, stav), Mustafa Mohamed (14:e, 3000m hinder), Jessica Samuelsson (17:e, sjukamp), Nadja Casadei (22:a, sjukamp), Daniel Almgren (25:a, tiokamp)
Semifinal: Johan Wissman ("24:a", 400m)
Försök: Ulrika Johansson (23:a, 3000m hinder), Mattias Claesson (31:a, 800m), Per Jacobsen (32:a, 3000m hinder)
Kval: Helena Engman (22:a, kula), Anna Söderberg (26:a, diskus), Michel Tornéus (28:a, längd), Jonas Lohse (30:e, spjut), Jesper Fritz ("32:a", stav), Sofia Larsson (32:a, diskus), Cecilia Nilsson (33:a*, slägga)
 

2007 OSAKA, JPN

Guld: Carolina Klüft (sjukamp)
Fyra: Mustafa Mohamed (3000m hinder), Stefan Holm (höjd), Susanna Kallur (100m häck)
Sjua: Johan Wissman (400m), Kajsa Bergqvist (höjd), Emma Green (höjd)
Övriga finalister: Magnus Arvidsson (10:a, spjut), Linus Thörnblad (15:e, höjd), Anna Rahm (27:a, marathon), Jessica Samuelsson (29:a, sjukamp)
Semifinal: Robert Kronberg (14:e, 110m häck), Erica Mårtensson (21:a, 400m häck)
Försök: Jenny Kallur (25:a, 100m häck), Erik Sjöqvist (30:e, 5000m), Mattias Claesson (31:a, 800m), Henrik Skoog (32:a, 3000m hinder), Christin Johansson (bröt, 3000m hinder).
Kval: Cecilia Nilsson (14:e, slägga), Alhaji Jeng (15:e, stav), Helena Engman (16:e, kula), Anna Söderberg (17:e*, diskus), Anton Andersson (22:a, tresteg), Ebba Jungmark (23:a, höjd), Niklas Arrhenius (26:a, diskus), Hanna-Mia Persson (27:a, stav), Gabriel Wallin (33:a, spjut).

2005 HELSINKI, FIN

Guld: Kajsa Bergqvist (höjd), Carolina Klüft (sjukamp)
Brons: Emma Green (höjd)
Sexa: Jenny Kallur (100m häck)
Sjua: Stefan Holm (höjd)
Övriga finalister: Patrik Kristiansson (9:a, stav), Mustafa Mohamed (10:a, 3000m hinder), Anna Söderberg (11:a, diskus)
Semifinal: Robert Kronberg (15:e, 110m häck), Susanna Kallur (15:e, 100m häck), Louise Gundert ("23:a", 400m häck)
Kvartsfinal: Johan Wissman (17:e, 200m)
Försök: Kvinnor (11:a, 4x100m), Män (12:a, 4x400m), Ida Nilsson (23:a, 3000m hinder), Mikael Jakobsson (25:a, 400m häck), Rizak Dirshe (31:a, 800m)
Kval: Kirsten Belin (17:e, stav), Gabriel Wallin (24:a, spjut), Cecilia Nilsson (28:a, slägga).

2003 SAINT DENIS (Paris), FRA

Guld: Christian Olsson (tresteg), Carolina Klüft (sjukamp)
Silver: Stefan Holm (höjd)
Brons: Patrik Kristiansson (stav), Kajsa Bergqvist (höjd)
Åtta: Anna Söderberg (diskus)
Övriga finalister: Lena Gavelin (16:e, marathon), Marie Söderström-Lundberg (26:a, marathon)
Semifinal: Johan Wissman (14:e, 200m), Robert Kronberg (13:e, 110m häck), Philip Nossmy (18:e, 110m häck), Mikael Jakobsson (21:a, 400m häck), Susanna Kallur (14:e, 100m häck)
Försök: Jimisola Laursen (24:a, 400m), Rizak Dirshe (47:a, 800m), Erik Sjöqvist (19:e, 5000m), Mustafa Mohamed (23:a, 3000m hinder), Kvinnor (bröt, 4x100m)
Kval: Camilla Johansson (21:a, tresteg), Staffan Strand (22:a, höjd), Cecilia Nilsson (34:a, slägga)

2001 EDMONTON, CAN

Silver: Christian Olsson (tresteg)
Brons: Kajsa Bergqvist (höjd)
Fyra*: Stefan Holm (höjd)
Femma: Robert Kronberg (110m häck)
Sexa*: Staffan Strand (höjd)
Övriga finalister: Camilla Johansson (11:a, tresteg), Martin Eriksson (12:a, stav), Marie Söderström-Lundberg (24:a, marathon), Anders Szalkai (39:a, marathon)
Semifinal: Jimisola Laursen (16:e, 400m), Susanna Kallur (9:e, 100m häck)
Försök: Män (15:e, 4x400m).
Kval: Patrik Kristiansson (14:e, stav), Mattias Sunneborn (19:e, längd), Cecilia Nilsson (22:a, slägga), Hanna-Mia Persson (23:a, stav), Jimmy Nordin (24:a, kula), Bengt Johansson (30:e, slägga)

1999 SEVILLA, ESP

Brons: Ludmila Engquist (100m häck)
Fyra: Kajsa Bergqvist (höjd)
Femma: Staffan Strand (höjd)
Sjua: Henrik Dagård (tiokamp)
Övriga finalister: Stefan Holm (10:a, höjd), Erica Johansson (10:a, längd), Marie Söderström (18:e, marathon), Alfred Shemweta (28:a, marathon), Anders Szalkai (32:a, marathon)
Kvartsfinal: Torbjörn Eriksson (200m), Robert Kronberg (110m häck)
Försök: Khaled Azerkan (800m), Malin Ewerlöf (1500m), Frida Svensson (400m häck).
Kval: Martin Eriksson (14:e, stav), Patrik Kristiansson (29:a, stav), Patrik Bodén (24:a, spjut), Anna Söderberg (19:e, diskus).

1997 ATHINA, GRE

Guld: Ludmila Engquist (100m häck)
Femma: Kajsa Bergqvist (höjd)
Åtta: Erica Johansson (längd)
Övriga finalister: Martin Eriksson (9:a, stav), Malin Ewerlöf (10:a, 1500m), Anna Söderberg (11:a, diskus), Patrik Bodén (12:a, spjut)
Försök/kvartsfinal: Peter Karlsson (100m), Torbjörn Mårtensson (100m), Lars Hedner (200m), Robert Kronberg (110m häck), Niklas Eriksson (400m häck), Män (4x100m)
Kval: Staffan Strand (höjd), Peter Widén (stav), Mattias Sunneborn (längd)

1995 GÖTEBORG

Femma: Sven Nylander (400m häck), Dag Wennlund (spjut)
Sexa: Patrik Sjöberg (höjd)
Åtta: Män (4x100m, diskv i finalen).
Övriga finalister: Tord Henriksson (9:a, tresteg), Sara Wedlund (9:a, 5000m), Stefan Fernholm (12:a, diskus), Henrik Dagård (16:e, tiokamp), Ingmarie Nilsson (17:e, marathon), Idris Ibrahim (46:a, marathon), Åke Eriksson (bröt, marathon)
Semifinal: Maria Akraka (1500m)
Försök/kvartsfinal: Peter Karlsson (100m), Lars Hedner (100m), Matias Ghansah (100m), Lars Hedner (200m), Torbjörn Eriksson (200m), Torbjörn Johansson (800m), Claes Albihn (110m häck), Niklas Eriksson (110m häck), Patrik Torkelson (110m häck), Niklas Eriksson (400m häck), Niklas Wallenlind (400m häck), Malin Ewerlöf (800m), Åsa Carlsson (400m häck)
Kval: Peter Widén (stav), Patrik Stenlund (stav), Mattias Sunneborn (längd), Lars Hedman (tresteg), Arne Holm (tresteg), Kent Larsson (kula), Henrik Wennberg (kula), Kristian Pettersson (diskus), Dag Solhaug (diskus), Tore Gustafsson (slägga), Per Karlsson (slägga), Patrik Bodén (spjut), Kajsa Bergqvist (höjd).

1993 STUTTGART, GER

Sexa: Dag Wennlund (spjut)
Åtta: Patrik Bodén (spjut), Män (4x100m)
Övriga finalister: Kent Larsson (10:a*, kula), Peter Widén (11:a, stav), Jonny Danielson (12:a, 5000m), Mårten Ulvsbäck ("12:a/13:e", dvs utan resultat i finalen, stav), Henrik Dagård (13:e, tiokamp)
Semifinal: Niklas Wallenlind (400m häck), Sven Nylander (400m häck), Frida Johansson (400m häck), Monica Westén (400m häck).
Försök/kvartsfinal: Torbjörn Eriksson (200m).
Kval: Patrik Stenlund (stav), Mattias Sunneborn (längd), Tord Henriksson (tresteg), Tore Gustafsson (slägga), Peter Borglund (spjut).

1991 TOKYO, JPN

Femma: Peter Widén (stav), Tord Henriksson (tresteg)
Sexa*: Kent Larsson (kula)
Sjua: Patrik Sjöberg (höjd), Dag Wennlund (spjut)
Åtta: Niklas Wallenlind (400m häck), Patrik Bodén (spjut)
Övriga finalister: Åke Eriksson (bröt, marathon), Henrik Dagård (bröt, tiokamp)
Semifinal: Mikael Svensson (1500m), Sven Nylander (400m häck), Frida Johansson (400m häck), Monica Westén (400m häck).
Försök/kvartsfinal: Jonny Danielson (5000m), Maria Akraka (800m), Karin Medin (1500m)
Kval: Mattias Sunneborn (längd), Sören Tallhem (kula), Kjell Bystedt (slägga), Peter Borglund (spjut)

1987 ROMA, ITA

Guld: Patrik Sjöberg (höjd)
Fyra: Sven Nylander (400m häck)
Åtta: Dag Wennlund (spjut)
Övriga finalister: Peter Borglund (11:a, spjut), Mats Erixon (12:a, 10000m), Miro Zalar (12:a, stav), Mikael Olander (15:e, tiokamp), Evy Palm (21:a, marathon), Eva Karblom (bröt, sjukamp)
Semifinal: Thomas Nyberg (400m häck), Maria Akraka (800m), Christina Wennberg (400m häck)
Försök/kvartsfinal: Martin Enholm (800m), Johnny Kroon (1500m), Jonny Danielson (5000m), Ulf Söderman (110m häck), Annika Ericson (1500m). Midde Hamrin (10000m), Karin Malmbratt (100m häck)
Kval: Arne Holm (tresteg), Lars Sundin (kula), Stefan Fernholm (diskus), Lars Sundin (diskus), Göran Svensson (diskus), Kjell Bystedt (slägga), Tore Gustafsson (slägga), Eva Karblom (längd), Elisabet Nagy (spjut).

1983 HELSINKI, FIN

Fyra: Kjell-Erik Ståhl (marathon), Sven Nylander (400m häck)
Sexa: Kenth Eldebrink (spjut), Ann-Louise Skoglund (400m häck)

Sjua: Miro Zalar (stav), Män (4x400m) 
Övriga finalister: Annette Tånnander (9:a, sjukamp), Patrik Sjöberg (11:a, höjd), Eva Ernström (12:a, 3000m), Kristine Tånnander (12:a, sjukamp), Conny Silfver (14:e, tiokamp), Tommy Persson (22:a, marathon), Tuulikki Räisänen (32:a, marathon), Evy Palm (41:a, marathon), Midde Hamrin (43:a, marathon), Jan-Iwar Westlund (50:e, marathon)
Semifinal: Jill McCabe (800m)
Försök/kvartsfinal: Eric Josjö (400m), Ronny Olsson (800m), Jan Persson (1500m), Lena Möller (100m), Lena Möller (200m)
Kval: Björn Johansson (längd), Claes Rahm (tresteg), Rickard Bruch (diskus), Kjell Bystedt (slägga), Susanne Lorentzon (höjd), Lena Wallin (längd), Karin Bergdahl (spjut)