Onsdag 17 december 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i Diamond League

 

2010 föddes "Diamond League" i ett samarbete mellan fjorton stora galaarrangörer och Internationella Friidrottsförbundet (IAAF). Den stora skillnaden jämfört med föregångaren "Golden League" var just ökningen av antalet tävlingar från sex till fjorton.

Ökningen av antalet arrangörer innehöll också en försiktig "globalisering": Golden League höll sig helt i Europa men i Diamond League tillkom både Nordamerika (två tävlingar) och Asien (också två tävlingar).

Ökningen av antalet deltävlingar möjliggjorde en utvidgning av programmet från ca 12-14 grenar per år till alla ordinarie arenagrenar utom 10000m, slägga och mångkamp. Var och en av de totalt 32 grenarna erbjuds vid totalt sju tillfällen, där poäng enl 4-2-1 skalan (i sjunde och sista tävlingen dubbla poäng) utdelas till de tre främsta.

 

Nedan redovisas:

1. Samtliga svenska starter som gjorts i DL-grenar (dvs inte inkluderande de svenskar som deltagit i andra grenar på dessa galor).

2. De framgångsrikaste svenskarna räknat efter placeringspoäng enl skalan 8-7-6-5-... för de åtta främsta placeringarna. (OBS: Det är alltså inte de officiella DL-poängen 4-2-1 för de tre topplaceringarna.)

3. De bästa svenska säsongerna räknat efter placeringspoäng.
 

Följ också gärna länken i högerspalten till
svensk grenvis DL-statistik genom tiderna!

 

Alla svenska DL-starter

 
Gren Plats Plac Namn
Resultat
         
2014        
M 100m Stockholm 7 Odain Rose 10.47
M 800m Stockholm 7 Andreas Almgren 1:47.54
M Stav Stockholm 4 Melker Svärd Jacobsson 5.45
M Längd New York 6 Michel Tornéus 7.78
  Lausanne 4 Michel Tornéus 8.07
  Monaco 8 Michel Tornéus 7.83
  Stockholm 3 Michel Tornéus 8.03
  Birmingham 7 Michel Tornéus 7.79
M Kula Stockholm 10 Leif Arrhenius 19.01
M Diskus Roma 8 Daniel Ståhl 62.05
  Lausanne 5 Daniel Ståhl 64.60
  Monaco 7 Daniel Ståhl 61.60
  Birmingham 7 Daniel Ståhl 60.96
M Spjut Shanghai 2 Kim Amb 84.14
  Eugene 6 Kim Amb 77.36
  Oslo 6 Kim Amb 80.78
  Paris - Kim Amb X
K 200m Oslo 8 Irene Ekelund 23.74
  Stockholm 6 Irene Ekelund 23.61
K 1500m Shanghai 1 Abeba Aregawi 3:58.72
  Eugene 2 Abeba Aregawi 3:57.57
  New York 1 Abeba Aregawi 4:00.13
  Paris 10 Abeba Aregawi 4:03.46
  Glasgow 2 Abeba Aregawi 4:00.94
    6 Meraf Bahta 4:04.23
  Stockholm 7 Meraf Bahta 4:05.39
    10 Abeba Aregawi 4:07.75
  Zürich 5 Meraf Bahta 4:01.34
    8 Abeba Aregawi 4:03.40
K 3000m Lausanne 9 Meraf Bahta 8:57.06
K 3000mH Glasgow 4 Charlotta Fougberg 9:23.96
  Stockholm 9 Charlotta Fougberg 9:35.74
  Zürich 12 Charlotta Fougberg 9:47.70
K Höjd Stockholm 8= Emma Green 1.85
K Längd Shanghai 4 Erica Jarder 6.66
  Oslo 7 Erica Jarder w 6.44
  Glasgow 7 Erica Jarder 6.57
  Stockholm 5 Erica Jarder 6.53
  Zürich 6 Erica Jarder 6.61
K Diskus Stockholm 9 Sofia Larsson 53.20
    10 Julia Viberg 49.12
K Spjut Doha 7 Sofi Flink 58.34
  New York 7 Sofi Flink 55.99
         
2013        
M 200m Oslo 7 Nil de Oliveira 20.88
M 400m Stockholm 7 Johan Wissman 46.97
M Längd Eugene 7 Michel Tornéus w 7.72
  Birmingham 6 Michel Tornéus 7.81
  Paris 8 Michel Tornéus 7.82
  London 9 Michel Tornéus 7.56
  Stockholm 5 Michel Tornéus 7.94
M Diskus Oslo 9 Daniel Ståhl 54.36
  Stockholm 7 Niklas Arrhenius 59.33
    8 Leif Arrhenius 58.27
    - Daniel Ståhl X
M Spjut Oslo 4 Kim Amb 82.60
  Birmingham 5 Kim Amb 81.11
  Lausanne 1 Kim Amb 82.65
  Monaco 5 Kim Amb 80.71
  Brussel 8 Kim Amb 80.23
K 100m Stockholm 6 Irene Ekelund 11.45
K 400m Roma 7 Moa Hjelmer 52.67
K 800m Stockholm 6 Abeba Aregawi 2:01.22
K 1500m Doha 1 Abeba Aregawi 3:56.60
  New York 1 Abeba Aregawi 4:03.69
  Roma 1 Abeba Aregawi 4:00.23
  Birmingham 1 Abeba Aregawi 4:03.70
  Lausanne 1 Abeba Aregawi 4:02.11
  Brussel 1 Abeba Aregawi 4:05.41
K Höjd New York 2 Emma Green Tregaro 1.91
  Roma 4 Emma Green Tregaro 1.92
  Oslo 2 Emma Green Tregaro 1.95
  Paris 4 Emma Green Tregaro 1.92
    8 Ebba Jungmark 1.85
  Monaco 4 Emma Green Tregaro 1.95
    8 Ebba Jungmark 1.89
  Stockholm 6= Emma Green Tregaro 1.90
    10 Sofie Skoog 1.80
  Brussel 3 Emma Green Tregaro 1.96
K Stav Shanghai 7 Angelica Bengtsson 4.40
  New York - Angelica Bengtsson X
  Oslo 4 Angelica Bengtsson 4.50
  Stockholm 8 Angelica Bengtsson 4.39
  Zürich 10= Angelica Bengtsson 4.32
K Längd Doha 7 Erica Jarder 6.66
  New York 5 Erica Jarder 6.31
  Roma 10 Erica Jarder 6.55
  Oslo 4 Erica Jarder 6.59
K Tresteg Stockholm 8 Angelica Ström 12.55
K Kula Stockholm 8 Catarina Andersson 15.58
K Spjut London 6 Sofi Flink 54.18
  Stockholm 5 Sofi Flink 59.66
  Zürich 6 Sofi Flink 59.84
         
2012        
M 100m Stockholm 8 Nil de Oliveira 10.45
M 800m Stockholm 9 Johan Svensson 1:50.05
M 3000m Stockholm 14 Olle Walleräng 7:58.35
M Stav Oslo 5 Alhaji Jeng 5.42
M Längd Roma 5 Michel Tornéus 7.72
M Kula Oslo 7 Leif Arrhenius 18.61
  Stockholm 7 Niklas Arrhenius 18.86
    8 Leif Arrhenius 18.36
M Spjut Stockholm 7 Gabriel Wallin 77.00
    8 Kim Amb 76.06
K 400m Oslo 6 Moa Hjelmer 51.99
  Stockholm 8 Moa Hjelmer 52.88
K 1500m Stockholm 12 Viktoria Tegenfeldt 4:22.44
K 100mH Oslo heat Caroline Lundahl 13.95
K Höjd Eugene 4= Emma Green Tregaro 1.91
    7 Ebba Jungmark 1.91
  Paris 4 Emma Green Tregaro 1.92
  London 5 Emma Green Tregaro 1.91
K Stav Eugene 6 Angelica Bengtsson 4.38
  Stockholm 6 Angelica Bengtsson 4.46
    9 Malin Dahlström 4.15
  Brussel 5 Angelica Bengtsson 4.45
K Längd Stockholm 10 Erica Jarder 6.17
K Diskus Stockholm 8* Heidi Schmidt 50.82
         
2011        
M 400m Stockholm 8 Johan Wissman 46.16
M 110mH Stockholm 4h Philip Nossmy
13.78
M Stav Doha 5= Alhaji Jeng
5.40
  New York - Alhaji Jeng
X
M Längd Oslo 4 Michel Tornéus
7.95
  Stockholm 9 Andreas Otterling
7.62
M Tresteg Roma 2 Christian Olsson
17.29
  New York 2 Christian Olsson
16.29
  Lausanne 6 Christian Olsson
16.86
  Monaco 5 Christian Olsson
16.98
M Diskus Oslo 6 Niklas Arrhenius
62.03
  Stockholm 10 Axel Härstedt
58.94
    11 Niklas Arrhenius
55.61
M Spjut Stockholm 10 Gabriel Wallin
75.31
    11 Kim Amb
72.95
K Höjd Roma 6 Emma Green Tregaro
1.89
  New York 1 Emma Green Tregaro
1.94
  Lausanne 5 Emma Green Tregaro
1.90
    9 Ebba Jungmark
1.80
  Birmingham 3 Emma Green Tregaro
1.90
    5= Ebba Jungmark
1.83
  Monaco 7 Ebba Jungmark
1.85
    8 Emma Green Tregaro
1.85
  Brussel 3 Ebba Jungmark
1.93
K Stav Stockholm 8 Angelica Bengtsson
4.41
    10 Malin Dahlström
4.26
K Längd Monaco 5 Carolina Klüft
6.65
  Zürich 7 Carolina Klüft 6.43
K Tresteg Oslo 8 Khaddi Sagnia 12.84
K Kula Oslo 7 Helena Engman 16.91
         
2010        
M 100m Stockholm 7h Tony Darkwah
10.81
    8h Alexander Nordkvist
10.63
M 400m Shanghai 8 Johan Wissman
46.64
M 800m Doha 9 Rizak Dirshe
1:49.79
M 3000mH Paris 13 Mustafa Mohamed
8:22.98
M Höjd Shanghai 3 Linus Thörnblad
2.24
  New York 1 Linus Thörnblad
2.30
  Lausanne 5 Linus Thörnblad
2.27
  Gateshead 1 Linus Thörnblad
2.29
M Längd Roma 7 Michel Tornéus
7.79
  Gateshead 2 Michel Tornéus
8.01
  Monaco 6 Michel Tornéus
7.96
  London 5 Michel Tornéus
7.85
M Tresteg New York 2 Christian Olsson
w 17.62
  Stockholm 2 Christian Olsson
17.22
  London 1 Christian Olsson
17.41
  Brussel 3 Christian Olsson
17.35
M Kula Stockholm 11 Niklas Arrhenius
18.92
M Spjut Stockholm 10 Gabriel Wallin
73.35
K 1500m Stockholm 14 Charlotte Schönbeck
4:11.29
K 3000mH Oslo 11 Ulrika Johansson
9:53.63
K 100mH New York 7 Susanna Kallur
12.78
K Höjd Doha 5 Emma Green
1.85
  Oslo 7 Emma Green
1.90
  Roma 8= Emma Green
1.90
  Paris 7 Emma Green
1.82
  Stockholm 3 Emma Green
1.94
    6 Ebba Jungmark
1.90
  Brussel 3 Emma Green
1.98
K Längd Oslo 8 Carolina Klüft
6.38
  New York - Carolina Klüft
X
  Stockholm 7 Carolina Klüft
6.57
K Diskus Oslo 7 Anna Söderberg
58.47

 

 

"Den svenska poängligan" (t o m 2014)

 
Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 St
Ant
Png
                       
Emma Green 1 2 4 5 3 2 2 1  
22
96
Abeba Aregawi 8 2       1   1 2 14 82
Michel Tornéus   1 1 2 3 3 3 2 1 16 52
Christian Olsson 1 4 1   1 1       8 49
Kim Amb 1 1   1 2 2   2 2 11 36
                       
Linus Thörnblad 2   1   1        
4
26
Erica Jarder       2 2 1 3   2 10 25
Ebba Jungmark     1   1 1 2 2 1
8
19
Angelica Bengtsson       1 1 2 1 2 2
9
19
Sofi Flink         1 2 2     5 14
                       
Carolina Klüft           2 1 1
5
9
Daniel Ståhl         1   2 1 2 6 9
Meraf Bahta         1 1 1   1 4 9
Alhaji Jeng         2       1
3
8
Niklas Arrhenius           1 2   2
5
7
                       
Irene Ekelund           2   1   3 7
Moa Hjelmer           1 1 1   3 6
Charlotta Fougberg       1         2 3 5
Melker Svärd Jacobsson       1           1 5
Leif Arrhenius             1 2 1 4 4
                       
Johan Wissman             1 2   3 4
Nil de Oliveira             1 1   2 3
Anna Söderberg             1    
1
2
Susanna Kallur             1     1 2
Gabriel Wallin             1     1 2
                       
Helena Engman             1    
1
2
Andreas Almgren             1     1 2
Odain Rose             1     1 2
Khaddi Sagnia               1  
1
1
Angelica Ström               1  
1
1
                       
Catarina Andersson               1   1 1
Heidi Schmidt               1   1 1


St = Startat i grenen men ej placerat sig topp-8
Ant = Antal starter i Diamond League

 

De bästa svenska säsongerna

 
Plac   Namn Gren År
Poäng
1   Abeba Aregawi 1500m 2013 48
2   Emma Green Tregaro Höjd 2013 38
3    A Aregawi 1500m 2014 31
4   Christian Olsson Tresteg 2010
28
5   Linus Thörnblad Höjd 2010
26
6    E Green Tregaro Höjd 2011
22
    Kim Amb Spjut 2013 22
8    E Green Höjd 2010
21
     C Olsson Tresteg 2011
21
10   Michel Tornéus Längd 2014 17
           
11    M Tornéus Längd 2010
16
12    E Green Tregaro Höjd 2012 14
    Erica Jarder Längd 2014 14
14    K Amb Spjut 2014 13
15   Ebba Jungmark Höjd 2011
12
16    E Jarder Längd 2013 11
17   Angelica Bengtsson Stav 2012 10
     M Tornéus Längd 2013 10
    Sofi Flink Spjut 2013 10
20   Daniel Ståhl Diskus 2014 9
           
    Meraf Bahta 1500m 2014 9
22    A Bengtsson Stav 2013 8
23   Carolina Klüft Längd 2011
6
24    M Tornéus Längd 2011
5
    Charlotta Fougberg 3000mH 2014 5
    Melker Svärd Jacobsson Stav 2014 5
27   Alhaji Jeng Stav 2011
4
    Moa Hjelmer 400m 2012 4
     S Flink Spjut 2014 4
    Irene Ekelund 200m 2014 4