Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 27 april 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Europacupen (Vinter-)Kast


2001 startade Europeiska Friidrottsförbundet (EA) "European Winter Throwing Challenge", primärt för de långa kasten eftersom dessa saknar inomhussäsong under vinterperioden.

Tävlingen har sedan dess varit årlig även om den 2005 bytte namn till "European Cup Winter Throwing". 2007 kompletterades seniorerna med en 22-årsklass. 2016 ändrades namnet igen genom att ordet "winter" togs bort.

Tävlingens plats i tävlingskalendern har varit kring mitten av mars. Av klimatskäl har den därför kommit att arrangeras i södra Europa, oftast kring Medelhavet.

Formellt ingår ett lagmoment, men Sverige har bara vid enstaka tillfällen satsat på detta och i stället har uttagningen varit individbaserad. Antalet svenska aktiva har också varierat kraftigt från år till år med sexton (2001) som mest och en (2006) som minst.

Ang placeringar nedan:
+ När grenen genomförts uppdelad i A- och B-pool har poolplaceringen redovisats efter grennamnet (inom parentesen)
+ Med * markeras placering som korrigerats retroaktivt p g a dopingförseelse av konkurrent som ursprungligen var placerad före.

 

2017 LAS PALMAS & VECINDARIO, ESP

Etta: Fanny Roos (K22 kula), Marinda Petersson (K22 slägga)
Trea: Ida Storm (K slägga, 1B)
Fyra: Daniel Ståhl (M diskus, 4A)
Femma: Axel Härstedt (M diskus, 5A)
Sjua: Anna Wessman (K spjut), Jakob Gardenkrans (M22 diskus)
Övriga: Eleni Larsson (14:e, K slägga, 3B), Tim Söderqvist (14:e, M22 slägga), Oscar Vestlund (17:e, M slägga, 5B)

2016 ARAD, ROU

Etta: Axel Härstedt (M diskus), Simon Pettersson (M22 diskus), Fanny Roos (K22 kula)
Trea: Marinda Petersson (K22 slägga)
Femma: Tracey Andersson (K slägga, 5A), Anna Wessman (K spjut)
Övriga: Oscar Vestlund (13:e, M slägga, 12A), Quincy Andersson (14:e, M22 spjut)

2015 LEIRIA, POR

Tvåa: Leif Arrhenius (M kula)
Fyra: Fanny Roos (K22 kula), Heidi Schmidt (K22 diskus)
Femma: Axel Härstedt (M diskus, 5A)
Sexa: Eleni Larsson (K22 slägga, 6A)
Åtta: Simon Pettersson (M22 diskus)
Övriga: Leif Arrhenius (10:a, M diskus, 1B), Quincy Andersson (11:a, M22 spjut), Anders Eriksson (12:a, M22 slägga), Simon Pettersson (13:e, K22 kula), Marinda Petersson (19:e, K slägga, 5B)

2014 LEIRIA, POR

Tvåa: Daniel Ståhl (M22 diskus)
Femma: Tracey Andersson (K slägga)
Åtta: Heidi Schmidt (K22 diskus)
Övriga: Daniel Ståhl (9:a, M22 kula), Alexander Larsson (9:a, M22 slägga), Eleni Larsson (9:a, K22 slägga), Sebastian Thörngren (10:a, M22 spjut), Sofia Larsson (13:e, K diskus), Matilda Elfgaard (14:e, K22 spjut)

2013 CASTELLON, ESP

Etta: Daniel Ståhl (M22 kula)
Trea: Tracey Andersson (*, K slägga)
Femma: Eleni Larsson (K22 slägga)
Sjua: Daniel Ståhl (M22 diskus)
Åtta: Mattias Jons (M slägga, 7A)
Övriga: Heidi Schmidt (12:a, K22 diskus), Axel Härstedt (13:e, M diskus, 10A), Ulf Ankarling (15:e, M diskus, 4B)

2012 BAR, MNE

Trea: Daniel Ståhl (M22 diskus)
Sjua: Mattias Jons (M slägga, 7A)
Övriga: Tracey Andersson (11:a, slägga, 10A), Anna Wessman (11:a, spjut, 3B), Malin Johansson (12:a, K22 slägga), Daniel Ståhl (14:e, M22 kula), Axel Härstedt (20:e, M diskus, 8B).

2011 SOFIA, BUL

Fyra: Anna Wessman (K22 spjut)
Sjua: Mattias Jons (M slägga, 1B)
Övriga: Sofia Larsson (10:a, K diskus, 1B), Tracey Andersson (11:a*, K slägga, 10A), Annika Petersson (13:e, K spjut), Johnny Karlsson (13:e, M22 diskus)

2010 ARLES, FRA

Övriga: Ulf Ankarling (9:a, M22 diskus), Mattias Jons (10:a, M slägga, 2B), Annika Petersson (13:e, K spjut, 4B), Cecilia Nilsson (17:e, K slägga, 11A), Tracey Andersson (18:e, K Slägga, 7B), 

2009 LOS REALEJOS & PUERTA DE LA CRUZ, ESP

Fyra: Jonas Lohse (M spjut)
Åtta: Helena Engman (K kula), Per Rosell (M22 diskus), Elinor Forssander (K22 diskus)
Övriga: Annika Petersson (11:a, K spjut, 4B), Anna Söderberg (12:a, K diskus, 8A), Tracey Andersson (19:e, K slägga, 8B)

2008 SPLIT, CRO

Fyra: Anna Söderberg (K diskus, 4A)
Sexa: Helena Engman (K kula)
Övriga: Cecilia Nilsson (9:a, K slägga, 7A), Annika Petersson (17:e, K spjut, 5B)

2007 FERRARA, ITA

Tvåa: Magnus Arvidsson (M spjut, 1A)
Sexa: Helena Engman (K kula, 2B)
Åtta: Cecilia Nilsson (K slägga, 5A)

2006 TEL-AVIV, ISR

Sexa: Magnus Arvidsson (M spjut, 3B)

2005 MERSIN, TUR

Övriga: Jimmy Nordin (9:a, M kula, 8A), Mikael Snällfot (14:e, M spjut, 5B), Linda-Marie Mårtensson (14:e, K kula, 4B), Cecilia Nilsson (16:e, K slägga, 5B), Annika Petersson (18:e, K spjut, 8B), Bengt Johansson (18:e*, M slägga, 7B), Annika Larsson (19:e, K diskus, 8B), Philip Åman (27:a, M diskus, 14B).

2004 MARSA, MLT

Åtta: Cecilia Nilsson (K slägga)
Övriga: Mikael Snällfot (14:e, M spjut), Annika Larsson (17:e, K diskus), Bengt Johansson (18:e*, M slägga), Linus Bernhult (20:e, M diskus), Karin Engström (26:a, K slägga)

2003 GIOIA TAURO, ITA

Övriga: Mikael Snällfot (11:a, M spjut, 3B), Daniel Rgnvaldsson (12:a, M spjut, 9A), Mikaela Wieslander (13:e, K spjut), Annika Larsson (17:e, K diskus, 6B), Cecilia Nilsson (21:a, K slägga, 14A), Karin Engström (23:a, K slägga, 9B)

2002 PULA, CRO

Övriga: Daniel Ragnvaldsson (12:a, M spjut, 9A), Izabel Savic (15:e, K spjut, 6B), Annika Larsson (18:e, K diskus, 7B), Cecilia Nilsson (19:e, K slägga, 12A), Bengt Johansson (22:a, M slägga, 13A), Linus Bernhult (26:a, M diskus, 11B)

2001 NICE, FRA

Sjua: Linda-Marie Mårtensson (K kula, 3B)
Åtta: Cecilia Nilsson (K slägga, 1B)
Övriga: Daniel Ragnvaldsson (11:a, M spjut, 2B), Bengt Johansson (12:a, M slägga, 2B), Helena Engman (12:a, K kula, 5B), Kristian Pettersson (15:e, M diskus, 10A), Katarina Eklöf (15:e, K spjut, 7B), Anders Holmström (16:e, M kula, 9A), Marie Hilmersson (16:e, K spjut, 8B), Kristian Pettersson (17:e, M kula, 8B), Linus Bernhult (18:e, M diskus, 7B), Robert Ekman (18:e, M spjut, 9B), Marie Hilmersson (19:e, K slägga, 8B), Annika Larsson (21:a, K diskus, B10), Sara Gruvfält Rosén (22:a, K diskus, 11B), Peter Lindståhl (25:a, M slägga, 13B)