Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar på

EYOF (17 år)

(European Youth Olympic Festival)


EYOF startade 1991 som ett europeiskt "mini-OS" (dvs med flera olika idrotter) för ungdomar. Friidrotten hade inledningsvis ett ganska begränsat grenprogram som dock successivt utökats till att omfatta alla gängse grenar.

En begränsning som dock bestått sedan starten är att ett land inte får ha mer än en deltagare per gren.

Det svenska deltagandet har varierat i omfattning under årens lopp. Bl a var vi under fem upplagor (2005-2013) inte med alls p g a att den aktuella åldersgruppen då hade Ungdoms-VM samma år.

För att hantera den konflikten ändrade EYOF sin åldersgräns till 16 år 2015 och 2017. Sedan UVM upphört efter 2017 återgick EYOF 2019 till den ursprungliga 17-årsgränsen.

 

2019  BAKU, AZE

Guld: Emil Johansson (400m), Oskar Edlund (400m häck), Maja Åskag (tresteg)
Silver: P17-lag (1000m stafett)
Brons: Jesper Ahlin (kula), Rebecka Krüeger (stav)
Femma: Zion Eriksson (100m), Leo Janén (diskus), Julia Svennblad (2000m hinder)
Sexa: Sidney Léger (200m), Tilde Axelsson Fröjdenlund (3000m)
Övriga finalister: Emil Carlsson (9:a, stav), Victoria Quainoo (9:a, kula), Victoria Quainoo (9:a, slägga)
Anm: Svenska truppstorleken var på förhand begränsad till 12 aktiva.
 

2017 GYŐR, HUN

OBS: Vid denna upplaga av EYOF var maxåldern 16 år (och inte 17 år), för att inte konkurrera med UVM om samma aktiva!

Silver: Johan Claeson (400m häck), Gaël De Coninck (800m)
Brons: Carl af Forselles (höjd), Alva Sundin (stav), Tilde Johansson (längd)
Fyra: Kajsa Kjellergren (100m), Kajsa Kjellergren (200m)
Femma: Rasmus Hugosson (200m)
Sjua: Arvid Mägi Theorin (kula), Elina Karvonen (slägga)
Åtta: Lovisa Bivstedt (1500m)
Övriga finalister: Elsa Wallenius (16:e, 2000m hinder)
Försök: Tilde Johansson (100m häck)
 

2015 TBILISI, GEO

OBS: Vid denna upplaga av EYOF var maxåldern 16 år (och inte 17 år), för att inte konkurrera med UVM om samma aktiva!

Guld: Henrik Larsson (100m)
Silver: Maja Nilsson (höjd), Lisa Gunnarsson (stav)
Fyra: F16-lag (4x100m)
Sjua: Fanny Runheim (100m), Fatima Koné (tresteg), Ida Thunberg (spjut)
Försök: Vilma Jonsson (800m), Victoria Almerén Hansson (100m häck)
Anm: Svenska truppstorleken var på förhand begränsad till 10 aktiva.
 

2013  UTRECHT, NED

-
 

2011  TRABZON, TUR

-
 

2009 TAMPERE, FIN

-
 

2007  BEOGRAD, SRB

-
 

2005   LIGNANO SABBIADORO, ITA

-
 

2003 PARIS, FRA

Guld: F17-lag (4x100m)
Silver: P17-lag (4x100m)
Brons: Per Strandquist (100m), Mattias Claesson (800m)
Fyra: Maria Teilman (100m), Emma Björkman (400m), Johanna Sjöström (100m häck)
Femma: Joni Jaako (400m)
Sexa: Michel Tornéus (längd)
Sjua: Ebba Jungmark (höjd), Sophie Larup (stav)
Åtta: Fredrik Johansson (200m), Carolina Hjelt (diskus), Jenny Holmroos (bröt, 800m)
Övriga finalister: Emma Hansson (9:a, längd), Carolina Hjelt (9:a, kula), Pontus Thomée (12:a, spjut), David Nilsson (13:e, 2000m hinder), David Nilsson (14:e, 3000m)
Semi: Elin Lundquist (200m)
Försök: Henning Tunek (1500m), Per Strandquist (110m häck), Henrik Astfors (400m häck), Pernilla Sävestrand (1500m)
Kval: Tommy Kristiansen (diskus)
 

2001 MURCIA, ESP

Guld: Jenny Ljunggren (200m), Olle Walleräng (1500m), Emma Green (höjd)
Brons: Johan Carlsson (stav), Jenny Ljunggren (100m)
Femma: Björn Johansson (400m häck), Magnus Lohse (kula), Daniela Lincoln Saavedra (längd)
Sexa: Sara Wikström (diskus)
Sjua: Pär Eriksson (800m), Thomas Bipella (höjd), Sara Trané (400m häck), Ida Glemne (stav), Ellinor Holgersson (spjut)
Åtta: Rasmus Olofsson (200m), Charlotta Schönbeck (400m), P17-lag (diskv, 4x100m)
Övriga finalister: Sara Wikström (9:a, kula), Albert Mollén (10:a, 3000m)
Försök: Andreas Mokdasi (400m), Magdalena Ottersten (800m), Sofia Klüft (100m häck), F17-lag (4x100m)
 

1999 ESBJERG, DEN

Guld: Philip Nossmy (110m häck), Carolina Klüft (höjd)
Silver: F17-lag (4x100m)
Brons: Emma Rienas (100m), Maria Rendin (stav)
Fyra: Thomas Nikitin (200m), Jacob Cedertun (800m), 
Femma: Johan Wissman (400m)
Sjua: Johan Fritz (stav), Anna Pihlgren (spjut)
Åtta: Johanna Nilsson (800m)
Övriga finalister: Maria Eklund (längd)
Försök: Linus Persson (100m), Kristina Blomstrand (400m), P17-lag (4x100m)
Kval: Richard Persson (höjd), Anders Constantin (kula), Rebecka Kvist (kula)
 

1997 LISBOA, POR

Guld: Jenny Kallur (100m)
Silver: David Frykholm (längd), F17-lag (4x100m)
Brons: Marcus Bohlin (100m), Mikael Jakobsson (400m häck), Linda Wicksell (spjut)
Fyra: Josef Jaiteh (800m), Ulrika Johansson (400m häck)
Femma: Joakim Lundqvist (110m häck), Linda Fernström (200m), Marie Norrman (höjd)
Sjua: Mattias Eriksson (spjut), Karolina Eriksson (diskus), P17-lag (4x100m)
Övriga finalister: Erik Sikström (10:a, höjd), Mikael Gren (13:e, 1500m), Isabell Ahlström (13:e, 1500m)
Försök: Christian Liljequist (200m), Pernilla Wigothsson (100m häck)
Kval: Marcus Johansson (diskus), Malin Ericsson (längd)
 

1995 BATH, GBR

OBS: Denna sammanställning är ännu inte fullständig (annat än för medaljerna), men kommer att kompletteras!
Guld: Viktor von Bothmer (stav)
Silver: Fredrik Eklund (200m)
Brons: Fredrik Eklund (100m)
Fyra: Yannick Tregaro (höjd)
Femma: F17-lag (4x100m)
Åtta: Michael Öhman (800m)
Övriga finalister: Niclas Sparrman (10:a, längd), Conny Ekstrand (13:e, 3000m)
Kval: Mikael Roos (spjut)
 

1993 VALKENSWAARD, NED

Guld: Kajsa Bergqvist (höjd)
Fyra: Stefan Holm (höjd), Robert Fält (längd), Daniel Gustafsson (spjut)
Sexa: Emma Hall (längd)
Sjua: Ann Sjögren (800m)
Åtta: Maria Brorson (kula)
Övriga finalister: Anna Johansson (9:a, spjut), Fredrik Persson (X, stav)
Semi: Robert Fält (200m), Johan Lannefors (400m), Fredrik Jansson (110m häck), Karin Jönsson (200m), Karin Jernberg (100m häck), F17-lag (4x100m)
Försök: Niklas Stridquist (100m), Jonas Alfredsson (800m), Jon Sjölander (1500m), Edin Alivodic (2000m hinder), Linda Flygare (400m), Sara Fyhr (1500m)
Kval: Erik Olofsson (kula)
 

1991 BRUSSEL, BEL

Silver: Rikard Rasmusson (400m), Nicklas Östling (stav), Mats Nilsson (spjut)
Brons: Maria Gruffman-Rönnlund (höjd)
Fyra: Mathias Jensen (800m), Jimmy Björk (2000m hinder), Annika Fasth (1500m)
Sexa: André Lundberg (höjd), Marlin Brown (800m)
Sjua: Mathias Svensson (110m häck)
Åtta: Oskar Knutson (1500m), Petra Eklund (400m)
Övriga finalister: Katja Åsvik (9:a, spjut), Cilla Pettersson (11:a, längd), Cecilia Eriksson (14:e, kula)
Semi: Tobias Karlsson (200m)
Försök: My Kiiman (100m häck)
Kval: Johan Pyrell (kula)