Torsdag 28 augusti 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Svenskar på Inne-EM

2013 GÖTEBORG

Guld: Abeba Aregawi (1500m)
Silver: Michel Tornéus (längd), Ebba Jungmark (höjd)
Brons: Moa Hjelmer (400m), Emma Green Tregaro (höjd), Erica Jarder (längd)
Femma: Odain Rose (60m), Sofia Linde (femkamp), Män (4x400m)
Sexa: Fabian Rosenquist (sjukamp), Kvinnor (4x400m)
Åtta: Niklas Arrhenius (kula)
Övriga finalister: Adil Bouafif (9:a, 3000m), Ellinore Hallin (9:a, femkamp), Petter Olson (13:e, sjukamp)
Semi: Stefan Tärnhuvud (10:a, 60m), Tom Kling Baptiste (11:a, 60m), Johan Rogestedt (12:a, 800m), Philip Nossmy (14:e, 60m häck)
Försök: Charlotta Fougberg (15:e, 3000m), Johan Hydén (16:e, 3000m), Felix Francois (18:e, 400m), Alexander Brorsson (19:e, 60m häck), Charlotte Schönbeck (19:e, 1500m), Filip Lööv (27:e, 60m häck).
Kval: Angelica Bengtsson (9:a, stav), Helena Engman (9:a, kula), Leif Arrhenius (10:e, kula), My Nordström (11:a, höjd), Melker Svärd Jacobsson (14:e, stav), Malin Dahlström (15:e, stav), Catarina Andersson (15:e, kula), Alhaji Jeng (17:e, stav), Andreas Otterling (22:a, längd)

2011 PARIS, FRA

Brons: Ebba Jungmark (höjd)
Femma: Christian Olsson (tresteg), Jessica Samuelsson (femkamp)
Sjua: Michel Tornéus (längd)
Semi: Stefan Tärnhuvud (21:a, 60m)
Försök: Charlotte Schönbeck (11:a, 1500m), Johan Wissman (17:e, 400m), Lena Berntsson (19:e, 60m), Nil de Oliveira (24:a, 400m), Adil Bouafif (24:a, 3000m)
Kval: Alhaji Jeng (10:a, stav), Angelica Bengtsson (12:a, stav), Malin Dahlström (14:e, stav), Niklas Arrhenius (14:e, kula), Andreas Otterling (18:e, längd)

2009 TORINO, ITA

Guld: Johan Wissman (400m).
Brons: Mattias Claesson (800m)
Femma: Alhaji Jeng (stav), Lena Berntsson (60m)
Sjua: Olle Walleräng (3000m)
Semifinal: Robert Kronberg (12:a, 60m häck), Emma Rienas (12:a, 60m)
Försök: Oskar Käck (13:e, 3000m), Ulrika Johansson (14:e, 1500m), Johan Wallerstein (19:e, 3000m).
Kval: Helena Engman (12:a, kula), Michel Tornéus (17:e, längd), Linus Thörnblad (20:e, höjd).

2007 BIRMINGHAM, GBR

Guld: Stefan Holm (höjd), Susanna Kallur (60m häck), Carolina Klüft (femkamp)
Silver: Linus Thörnblad (höjd )
Fyra: Johan Wissman (400m)
Femma: Mattias Claesson (800m)
Sjua: Robert Kronberg (60m häck), Susanna Kallur (60m)
Åtta: Erik Sjöqvist (3000m), Helena Engman (kula)
Försök: Henrik Skoog (13:e, 3000m), Rizak Dirshe (15:e, 1500m)
Kval: Emma Green (10:a, höjd) Hanna-Mia Persson (10:a, stav), Linda Berglund (15:e, stav) Daniela Lincoln Saavedra (17:e, längd)

2005 MADRID, ESP

Guld: Stefan Holm (höjd), Susanna Kallur (60m häck), Carolina Klüft (femkamp)
Silver: Jenny Kallur (60m häck )
Brons: Robert Kronberg (60m häck)
Fyra: Philip Nossmy (60m häck)
Åtta: Alhaji Jeng (stav), Emma Green (höjd)
Övriga finalister: Henrik Skoog (10:a, 3000m)
Semi: Johan Wissman (12:a, 200m)
Försök: Mattias Claesson (7:a, 800m), Lena Aruhn (11:a, 400m), Erik Sjöqvist (13:e, 3000m), Daniel Persson (27:a, 60m)
Kval: Kirsten Belin (10:a, stav), Jesper Fritz (15:e, stav), Hanna-Mia Persson (19:e, stav), Linus Thörnblad (20:e, höjd), Linda Persson (21:a, stav), Jimmy Nordin (21:a, kula)

2002 WIEN, AUT

Guld: Staffan Strand (höjd), Christian Olsson (tresteg)
Silver: Jimisola Laursen (400m), Stefan Holm (höjd), Patrik Kristiansson (stav), Kajsa Bergqvist (höjd)
Brons: Carolina Klüft (femkamp)
Femma: Robert Kronberg (60m häck)
Sexa: Patrik Lövgren (60m)
Sjua: Jimmy Nordin (kula), Kirsten Belin (stav)
Övriga finalister: Joakim Johansson (10:a, 3000m)
Semifinal: Johan Wissman (9:a, 200m), Johan Engberg (10:a, 200m)
Kval: Martin Eriksson (9:a, stav), Anton Andersson (16:e, tresteg), Hanna-Mia Persson (22:a, stav)

2000 GENT, BEL

Guld: Kajsa Bergqvist (höjd), Erica Johansson (längd)
Silver: Martin Eriksson (stav)
Fyra: Stefan Holm (höjd)
Sexa: Robert Kronberg (60m häck), Susanna Kallur (60m häck)
Sjua: Camilla Johansson (tresteg)
Åtta: Patrik Lövgren (60m, finalkvalificerad dock ej start p g a skada)
Övriga finalister: Michael Hoffer (9:a, sjukamp), Kent Claesson (10:a, 3000m)
Semifinal: Jimisola Laursen (9:a, 400m)
Försök: Birger Ohlsson (16:e, 800m), Magnus Aare (23:a, 400m), Annika Amundin (24:a, 60m).
Kval: Oscar Janson (11:a, stav), Linda-Marie Mårtensson (17:e, kula), Mattias Sunneborn (18:e, längd), Maria Rendin (21:a, stav), Christian Olsson (22:a, tresteg), Jimmy Nordin (X, kula), Camilla Johansson (X, längd).

1998 VALENCIA, ESP

Silver: Malin Ewerlöf (800m)
Åtta: Patrik Lövgren (60m)
Övriga finalister: Mattias Sunneborn (9:a, längd), Maria Richtnér (13:e, femkamp)
Semifinal: Maria Akraka (diskv ("11:a"), 800m), Annika Amundin (13:e, 60m).
Försök: Jörgen Zaki (11:a, 1500m), Monica Lundgren (17:e, 800m), Peter Karlsson (18:e, 60m), Henrik Värendh (18:e, 60m häck), Robert Kronberg (22:a, 60m häck).
Kval: Peter Häggström (13:e, längd), Stefan Holm (19:e, höjd), Peter Widén (20:e, stav), Martin Eriksson (23:a, stav), Patrik Kristiansson (25:a, stav).

1996 STOCKHOLM

Guld: Mattias Sunneborn (längd)
Silver: Sara Wedlund (3000m)
Brons: Peter Karlsson (60m), Torbjörn Eriksson (200m)
Fyra: Peter Widén (stav)
Femma: Patrik Strenius (60m), Martin Eriksson (stav), Arne Holm (tresteg)
Sexa: Kajsa Bergqvist (höjd)
Sjua: Kent Claesson (3000m)
Övriga finalister: Staffan Strand (9:a, höjd), Patrik Andersson (10:a, sjukamp), Elisabet Hallerbäck (10:a, femkamp), Lars Hedman (X ("12:a"), tresteg), Åsa Hallström (bröt, femkamp)
Försök: Patrik Johansson (10:a, 1500m), Therese Olofsson (13:e, 60m), Torbjörn Johansson (14:e, 800m), Jörgen Zaki (bröt, 1500m).
Kval: Chukwuwete Olomina (14:e, tresteg), Emelie Färdigh (15:e, höjd), Patrick Thavelin (18:e, höjd), Peter Oldin (22:a, längd)

1994 PARIS, FRA

Silver: Henrik Dagård (sjukamp)
Femma: Torbjörn Johansson (800m)
Sjua: Mattias Sunneborn (längd)
Åtta: Lars Hedman (tresteg)
Övriga finalister: Pierre Andersson (9:a, tresteg), Peter Widén (X ("13:e"), stav)
Semifinal: Maria Staafgård (7:a, 200m), Rikard Rasmusson (400m), Niklas Eriksson (60m häck)
Försök: Patrik Lövgren (60m), Thomas Leandersson (60m), Joakim Öhman (200m), Niklas Eriksson (200m), Claes Nyberg (3000m), Claes Albihn (60m häck), Marika Johansson (200m), Monica Westén (800m).
Kval: Patrik Stenlund (15:e, stav), Mårten Ulvsbäck (18:e, stav), Emelie Färdigh (18:e, höjd), Maria Lindholm (20:e, höjd), Chukwuwete Olomina (21:a, tresteg).

1992 GENOVA, ITA

Guld: Patrik Sjöberg (höjd)
Femma: Peter Widén (stav)
Åtta: Maria Akraka (1500m)
Övriga finalister: Kent Larsson (10:a, kula), Mattias Sunneborn (11:a, längd)
Försök: Torbjörn Eriksson (200m), Martin Enholm (800m), Claes Albihn (60m häck), Niklas Eriksson (60m häck)

1990 GLASGOW, GBR

Brons: Tord Henriksson (tresteg)
Åtta:
Christina Sundberg (längd)
Övriga finalister: Sören Tallhem (11:a, kula), Monica Westén (13:e, höjd), Peter Widén (X ("15:e"), stav), Christina Nordström (17:e, höjd).
Semifinal: Helena Fernström (11:a, 60m häck), Martin Enholm (diskv ("12:a"), 800m)
Försök: Niklas Wallenlind (16:e, 400m), Ronny Olsson (diskv ("12:a), 1500m), Ulf Söderman (17:e, 60m häck), Niklas Eriksson (18:e, 60m häck)

1989 DEN HAAG, NED

Åtta: Malin Ewerlöf (1500m)
Övriga finalister: Peter Widén (9:a, stav), Monica Westén (9:a, höjd)
Försök: Maria Fernström (9:a, 200m), Ulf Söderman (17:e, 60m häck)

1988 BUDAPEST, HUN

Guld: Patrik Sjöberg (höjd)
Silver: Ronny Olsson (1500m)
Övriga finalister: Miro Zalar (10:a, stav), Arne Holm (15:e, tresteg)
Semifinal: Ulf Sedlacek (11:a, 400m)
Försök: Johan Engholm (13:e, 1500m), Robert Nilsson (19:e, 200m)

1987 LIÉVIN, FRA

Guld: Patrik Sjöberg (höjd)
Femma: Maria Fernström (200m)
Sexa: Arne Holm (tresteg)
Övriga finalister: Johnny Kroon (9:a, 1500m), Miro Zalar (12:a, stav), Christina Nordström (17:e, höjd)
Semifinal: Ulf Söderman (9:a, 60m häck), Martin Enholm (11:a, 800m)
Försök: Jill McCabe (9:a, 800m), Tommy (Johansson) Björnquist (14:e, 200m), Karin Malmbratt (17:e, 60m häck), Ronny Olsson (18:e, 800m), Tommy (Johansson) Björnquist (22:a, 60m)

1986 MADRID, ESP

Brons: Ann-Louise Skoglund (400m)
Femma: Arne Holm (tresteg)
Sexa: Patrik Sjöberg (höjd)
Åtta: Anders (Jönsson) Skärvstrand (kula), Susanne Lorentzon (höjd)
Övriga finalister: Claes Rahm (12:a, tresteg)
Semifinal: Martin Enholm (9:a, 800m)
Försök: Ronny Olsson (14:e, 800m)

1985 PIREÁS, GRE

Guld: Patrik Sjöberg (höjd)
Fyra: Susanne Lorentzon (höjd)
Femma: Ann-Louise Skoglund (200m)
Sjua: Miro Zalar (stav)
Åtta: Johnny Kroon (1500m)
Övriga finalister: Susanna Nilsson (9:a, höjd), Bengt-Göran Enström (10:a, höjd), Arne Holm (11:a, tresteg), Anders (Jönsson) Skärvstrand (11:a, kula), Tord Henriksson (12:a, tresteg), Lena Wallin (15:e, längd), Susanna Nilsson (16:e, längd)
Semifinal: Maria Fernström (9:a, 200m)
Försök: Susanna Bergman (11:a, 200m), Ann-Louise Skoglund (13:e, 60m häck), Per-Ola Olsson (17:e, 200m), Maria Fernström (17:e, 60m), Kenth Rönn (20:e, 200m), Ulf Söderman (20:e, 60m häck)

1984 GÖTEBORG

Fyra: Jill McCabe (800m), Pia Sandberg (längd)
Femma: Ronny Olsson (800m)
Sexa: Birgitta Wåhlin (3000m)
Sjua: Patrik Sjöberg (höjd), Lena Möller (60m)
Åtta: Anders Hoffström (längd)
Övriga finalister: Thomas Eriksson (9:a, höjd), Miro Zalar (9:a, stav), Claes Rahm (11:a, tresteg), Yngve Wahlander (11:a, kula), Anders Jönsson (12:a, kula), Arne Holm (14:e, tresteg)
Försök: Ulf Sedlacek (5:a, 400m), Per-Ola Olsson (9:a, 200m), Linda Haglund (10:a, 60m), Eva Tillberg (10:a, 60m häck), Kenth Rönn (11:a, 60m), Susanna Bergman (11:a, 200m), Tommy Johansson (12:a, 60m), Peter Bergh (12:a, 60m häck), Pia Engström (13:e, 200m), Per-Ola Olsson (14:e, 60m), Staffan Lundström (14:e, 1500m), Pia Engström (14:e, 60m)

1983 BUDAPEST, HUN

Sexa: Miro Zalar (stav)
Sjua: Susanne Lorentzon (höjd)
Övriga finalister: Claes Rahm (9:a, tresteg), Charlotte Holmström (9:a, längd)
Försök: Susanna Bergman (8:a, 200m), Tommy Johansson (13:e, 200m), Per-Ola Olsson (14:e, 200m), Stefan Nilsson (15:e, 60m), Kenth Rönn (17:e, 60m), Tommy Johansson (18:e, 60m)

1982 MILANO, ITA

Åtta: Miro Zalar (stav)
Övriga finalister: Patrik Sjöberg (10:a, höjd), Johan Brink (11:a, tresteg), Anders Hoffström (12:a, längd)
Semifinal: Ann-Louise Skoglund (5:a, 400m)
Försök: Per-Ola Olsson (9:a, 200m), Staffan Lundström (17:e, 1500m), Tommy Johansson (18:e, 200m), Ralf Anderson (20:e, 200m)

1981 GRENOBLE, FRA

Silver: Linda Haglund (50m)
Sexa: Stefan Karlsson (höjd)
Sjua: Susanne Lorentzon (höjd)
Semifinal: Stefan Nilsson (11:a, 50m)
Övriga finalister: Anders Jönsson (9:a, kula), Johan Brink (10:a, tresteg), Lena Wallin (10:a, längd), Miro Zalar (14:e, stav)
Försök: Lena Möller (13:e, 60m), Lena Wallin (20:e, 60m)

 

1980 SINDELFINGEN, FRG

Silver: Linda Haglund (60m)
Sjua: Ann-Ewa Karlsson (höjd)
Övriga finalister:
Miro Zalar (12:a, stav), Stefan Karlsson (14:e, höjd)
Semifinal: Christer Gullstrand (6:a, 400m), Helena Pihl (9:a, 60m häck)
Försök: Christer Gullstrand (17:e, 60m häck)

1979 WIEN, AUT

Brons: Lena Johansson (längd)
Femma: Linda Haglund (60m), Ann-Ewa Karlsson (höjd)
Försök: Christer Gullstrand (13:e, 400m)

1978 MILANO, ITA

Silver: Linda Haglund (60m)
Fyra: Dan Glans (3000m)
Femma: Åke Fransson (längd)
Sjua: Ulf Jarfelt (längd)
Övriga finalister: Kjell Isaksson (9:a, stav)
Semifinal: Christer Garpenborg (7:a, 60m)

1977 SAN SEBASTIAN, ESP

Silver: Christer Garpenborg (60m)
Fyra: Rune Almén (höjd)
Sjua: Åke Fransson (längd)
Försök: Michael Fredriksson (13:e, 400m), Linda Haglund (diskv, 60m)

1976 MÜNCHEN, FRG

Guld: Linda Haglund (60m)
Övriga finalister: Torbjörn Larsson (9:a, höjd), Kjell Isaksson (9:a, stav), Rune Almén (12:a, höjd), Ann-Ewa Karlsson (14:e, höjd), Carina Andersson (16:e, höjd)
Försök: Ann Larsson (8:a, 800m), Dan Glans (9:a, 3000m), Åke Svenson (11:a, 1500m)

1975 KATOWICE, POL

Silver: Rune Almén (höjd)
Sjua: Ulf Jarfelt (längd)
Åtta: Dan Glans (3000m), Kjell Isaksson (stav)
Semifinal: Michael Fredriksson (7:a, 400m)
Försök: Åke Svenson (13:e, 800m), Åke Svenson (18:e, 1500m)

1974 GÖTEBORG

Guld: Män (4x2 varv), Kvinnor (4x2 varv)
Fyra: Christer Garpenborg (60m)
Femma: Pererik Hagberg (1500m)
Sexa: Krister Clerselius (60m häck), Linda Haglund (60m)
Sjua: Rune Almén (höjd)
Åtta: Ann-Ewa Karlsson (höjd)
Övriga finalister: Jan Dahlgren (9:a, höjd), Ulf Jarfelt (9:a, längd), Ingemar Nyman (11:a, höjd), Kjell Isaksson (11:a, stav), Hans Almström (11:a, kula).
Semifinal: Ann Larsson (7:a, 400m), Rolf Trulsson (13:e, semi)
Försök: Michael Fredriksson (5:a, 400m), Gunilla Lindh (7:a, 800m), Åke Svenson (8:a, 800m), Dan Glans (9:a, 3000m)

1973 ROTTERDAM, NED

Femma: Jan Dahlgren (höjd), Rickard Bruch (kula)
Övriga finalister: Kjell Isaksson (X ("12:a"), stav), Hans Lagerqvist (x ("12:a"), stav)
Försök: Michael Fredriksson (9:a, 400m), Linda Haglund (13:e, 60m), Gun Olsson (16:e, 60m häck), Rolf Trulsson (31:a, 60m)

1972 GRENOBLE, FRA

Silver: Hans Lagerqvist (stav)
Fyra: Jan Dahlgren (höjd)
Semifinal: Margaretha Larsson (7:a, 400m)
Försök: Gun Olsson (14:e, 50m häck), Krister Clerselius (19:e, 50m häck), Linda Haglund (19:e, 50m)

1971 SOFIA, BUL

Silver: Kjell Isaksson (stav)
Brons: Rickard Bruch (kula)
Fyra: Ulf Högberg (1500m)
Åtta: Hans Lagerqvist (stav)
Övriga finalister: Jan Dahlgren (12:a, höjd), Kenneth Lundmark (13:e, höjd)
Semifinal: Elisabeth Randerz (8:a, 400m)
Försök: Gun Olsson (c14:e, 60m häck), Henry Gustafsson (15:e, 1500m), Anneli Olsson (c19:e, 60m)

1970 WIEN, AUT (1:a officiella IEM)

Silver: Kjell Isaksson (stav)
Fyra: Karin (Wallgren) Lundgren (400m)
Femma: Ulf Högberg (1500m)
Sexa: Thord Carlsson (kula)
Övriga finalister: Lars-Olof Höök (11:a, längd), Jan Dahlgren (12:a, höjd)
Försök: Nils-Erik Emilsson (11:a, 800m)

1969 BEOGRAD, YUG ("European Indoor Games")

Sexa: Kjell Isaksson (stav)
Sjua: John Eric Blomqvist (stav)
Övriga finalister: Jan Dahlgren (9:a, höjd), Lars-Olof Höök (9:a, längd), Rolf Hesselvall (10:a, 3000m)
Försök: Elisabeth Randerz (6:a, 400m), Tore Nilsson (7:a, 400m)

1968 MADRID, ESP ("European Indoor Games")

Brons: Kenneth Lundmark (höjd)
Femma: Ingela Ericson (800m)
Sexa: Bo Jonsson (höjd), Kjell Isaksson (stav), Elisabeth Östberg (800m)
Övriga finalister: Thord Carlsson (11:a, kula)
Semifinal: Ulla-Britt Wieslander (9:a, 50m häck)
Försök: Ulla-Britt Wieslander (8:a, 50m)

1967 PRAHA, TCH ("European Indoor Games")

Guld: Karin Wallgren (400m)
Silver: Karin Wallgren (50m)
Övriga finalister: Kjell-Åke Nilsson (9:a, höjd), Kenth Andersson (diskv ("7:a"), 1500m)
Kval: Ulla Olsson (7:a, längd)

1966 DORTMUND, FRG ("European Indoor Games")

Brons: Ulf Högberg (1500m), Kjell-Åke Nilsson (höjd)
Sexa: Anders Gärderud (3000m), Bengt Christiansson (kula)
Semfinal: Sture Fröberg (c7:a, 60m häck)Ulla-Britt Wieslander (8:a, 60m), Ulla-Britt Wieslander (8:a, 60m häck)