Måndag 24 november 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar på Inne-VM


* = Placering retroaktivt korrigerad p g a dopingförseelse av konkurrent som ursprungligen var placerad före.

2014 SOPOT, POL

Guld: Abeba Aregawi (1500m)
Brons: Michel Tornéus (längd)

Femma: Emma Green Tregaro (höjd)
Åtta: Erica Jarder (längd)
Försök: Philip Nossmy (60m häck, 24:a), Odain Rose (60m, 28:a), Tom Kling-Baptiste (60m, 29:a)

2012 ISTANBUL, TUR

Silver: Ebba Jungmark (höjd)
Semifinal: Moa Hjelmer (8:a, 400m)
Kval: Michel Tornéus (9:a, längd), Emma Green Tregaro (9:a, höjd)

2010 DOHA, QAT

Fyra: Christian Olsson (tresteg)
Femma: Emma Green (höjd)
Semifinal: Philip Nossmy (10:e, 60m häck), Emma Rienas (14:e*, 60m), Lena Berntsson (18:e*, 60m)
Försök/kvartsfinal: Ulrika Johansson (17:e, 1500m), Mattias Claesson (20:e, 800m)
Kval: Michel Tornéus (16:e, längd)

2008 VALENCIA, ESP

Guld: Stefan Holm (höjd)
Silver: Johan Wissman (400m)
Sjua: Alhaji Jeng (stav)
Semi: Mattias Claesson (11:a, 800m), Lena Berntsson (11:a, 60m), Robert Kronberg (13:e, 60m häck), Susanna Kallur (ej start, 60m häck)
Försök: Kajsa Haglund (14:e*, 1500m)
Kval: Emma Green (13:e, höjd), Helena Engman (15:e, kula), Jesper Fritz (X, stav)

2006 MOSKVA, RUS

Silver: Alhaji Jeng (stav)
Brons: Linus Thörnblad (höjd), Susanna Kallur (60m häck)
Fyra: Män (4x400m)
Femma: Stefan Holm (höjd)
Åtta: Jenny Kallur (60m häck)
Försök: Daniel Persson (26:a, 60m)
Kval: Hanna-Mia Persson (13:e, stav), Emma Green (14:e, höjd), Kirsten Belin (16:e, stav)

2004 BUDAPEST, HUN ("Minnesbilder")

Guld: Stefan Holm (höjd), Christian Olsson (tresteg)
Silver: Johan Wissman (200m)
Brons: Carolina Klüft (längd)
Fyra: Patrik Kristiansson (stav)
Femma: Susanna Kallur (60m häck)
Sexa: Robert Kronberg (60m häck)
Semifinal: Jenny Kallur (12:a, 60m häck)
Försök: Kvinnor (10:a, 4x400m), Beatrice Dahlgren (18:e, 400m), Rizak Dirshe (24:a, 800m)
Kval: Hanna-Mia Persson (12:a, stav), Oscar Janson (13:e, stav), Camilla Johansson (23:a, tresteg)

2003 BIRMINGHAM, GBR

Guld: Stefan Holm (höjd), Christian Olsson (tresteg), Kajsa Bergqvist (höjd), Carolina Klüft (femkamp)
Sjua: Robert Kronberg (60m häck), Staffan Strand (höjd), Susanna Kallur (60m häck)
Försök: Johan Wissman (13:e, 200m), Johan Engberg (16:e, 200m)
Kval: Patrik Kristiansson (9:a, stav), Kirsten Belin (10:a, stav), Oscar Janson ("15:e", stav)

2001 LISBOA, POR

Guld: Stefan Holm (höjd), Kajsa Bergqvist (Höjd)
Brons: Staffan Strand (höjd)
Fyra: Robert Kronberg (60m häck)
Semifinal: Jimisola Laursen (400m)
Försök/kvartsfinal: Rizak Dirshe (800m)

1999 MAEBASHI, JPN

Femma: Staffan Strand (höjd)
Sexa: Stefan Holm (höjd)
Övriga finalister: Erica Johansson (9:a, längd)
Semifinal: Malin Ewerlöf (800m)

1997 PARIS, FRA

Sexa: Patrik Lövgren (60m)
Åtta: Stefan Holm (höjd), Malin Ewerlöf (1500m), Kajsa Bergqvist (höjd)
Övriga finalister: Martin Eriksson (10:a, stav)
Försök/kvartsfinal: Kent Claesson (3000m), Robert Kronberg (60m häck)
Kval: Mårten Ulvsbäck (stav), Mattias Sunneborn (längd), Andreas Gustafsson (kula)

1995 BARCELONA, ESP

Silver: Mattias Sunneborn (längd)
Brons: Henrik Dagård (sjukamp)
Fyra: Lars Hedman (tresteg)
Femma: Arne Holm (tresteg)
Sjua: Patrik Strenius (60m)
Övriga finalister: Patrik Stenlund (10:a, stav), Robert Wärff (10:a, sjukamp), Kajsa Bergqvist (13:a, höjd).
Semifinal: Lars Hedner (60m), Torbjörn Eriksson (200m), Niklas Eriksson (200m), Torbjörn Johansson (800m)
Försök/kvartsfinal: Patrik Johansson (1500m), Niklas Eriksson (60m häck)
Kval: Peter Widén (stav), Emelie Färdigh (höjd)

1993 TORONTO, CAN

Silver: Patrik Sjöberg (höjd)
Sexa: Maria Akraka (1500m), Erica Johansson (längd)
Semifinal: Marika Johansson (200m)
Försök/kvartsfinal: Claes Nyberg (3000m)
Kval: Peter Widén (stav), Mattias Sunneborn (längd), Kent Larsson (kula)

1991 SEVILLA, ESP

Brons: Tord Henriksson (tresteg)
Sexa: Peter Widén (stav)
Övriga finalister: Patrik Sjöberg (13:e, höjd)

1989 BUDAPEST, HUN

Brons: Patrik Sjöberg (höjd)
Övriga finalister: Peter Widén (10:a, stav)
Försök/kvartsfinal: Ulf Söderman (60m häck)

1987 INDIANAPOLIS, IN, USA

Övriga finalister: Patrik Sjöberg (noll, höjd)
Försök/kvartsfinal: Martin Enholm (800m), Ulf Söderman (60m häck).
Kval: Arne Holm (tresteg)

1985 PARIS, FRA ("World Indoor Games")

Guld: Patrik Sjöberg (höjd)
Silver: Susanne Lorentzon (höjd)