Söndag 21 september 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Svenskar på Junior-EM (19 år)

Anm: Placering inom citationstecken (t ex "12:a") indikerar att man p g a avsaknad av giltigt resultat aldrig fick någon officiell placering. Siffran som anges är alltså antalet placerade i grenen i aktuell omgång plus 1.

2013  RIETI, ITA

Guld: Sofi Flink (spjut)
Silver: Sofia Linde (sjukamp)
Fyra: Maria Larsson (3000m hinder)
Femma: Erik Hagberg (100m), Johan Taléus (längd), Fredrick Ekholm (tiokamp), Fanny Roos (kula)
Sexa: Agnes Sjöström (3000m), Elise Malmberg (längd)
Sjua: Fredrik Samuelsson (tiokamp), Lynn Johnson (tresteg)
Övriga finalister: Agnes Sjöström (9:a, 5000m), Emma Ljungberg (9:a, diskus), Malin Skogström (9:a, sjukamp), Lina Bengtson (11:a, kula), Marinda Petersson (11:a, slägga), Elin Tornhed (11:a, sjukamp), Alexander Larsson (12:a, slägga),  Matilda Åström (12:a, slägga), Sarah Lahti ("12:a" (bröt), 3000m), Tova Eurén ("16:e" (bröt, 1500m).
Semifinal: Dennis Forsman (10:a, 400m), Elise Malmberg (11:a, 100m häck), Sofia Mossberg (16:e, 100m häck)
Försök:
Kval: Fredrik Konradsson (15:e, höjd), Alissa Söderberg (16:e, stav), Simon Pettersson (17:e, diskus). Anders Eriksson (18:e, slägga), Lowe Litzell (21:a, slägga), Andreas Carlsson (23:a, höjd). Lina Bengtson ("26:a", diskus)

2011 TALLINN, EST

Guld: Angelica Bengtsson (stav)
Brons: Johan Rogestedt (800m), Elias Håkansson (slägga)
Åtta: Kajsa Barr (1500m)
Övriga finalister: Andreas Duplantis (9:a, stav), Heidi Schmidt (11:a, diskus), Linn Jonsson (12:a, slägga), Therese Jernbeck (12:a, sjukamp), Simon Gyllensten ("10:a", stav), Emil Blomberg ("12:a", 3000m hinder)
Semifinal: Axel Bergrahm (11:a, 400m), Caroline Sandsjoe (13:e, 100m), Ewa Marcinkiewicz (13:e, 400m häck), Filip Lööv ("23:a", 110m häck)
Försök: Odain Rose (12:a, 100m), Pernilla Nilsson (12:a, 200m), Elmar Engholm (14:e, 1500m), Caroline Sandsjoe (17:a, 200m), Marcus Hallbäck (18:e, 1500m), Albin Olausson ("18:e", 3000m hinder)
Kval: Michaela Meijer (13:e, stav), Moa Eskilsson (13:e, diskus), Eleni Larsson (13:e, slägga), Julia Wiberg (14:e, diskus), Carl Sténson (17:e, stav), Daniel Ståhl (20:e, kula), Malin Johansson (22:a, slägga), Micael Ljungberg (23:a, diskus), Daniel Ståhl ("26:a", diskus), Niklas Lindstedt (28:a, kula), Oscar Vestlund ("30:e", slägga), Arwid Koskinen (32:a, kula).

2009 NOVI SAD, SRB

Silver: Petter Olson (tiokamp)
Brons: Moa Hjelmer (400m)
Femma: Jonas Leandersson (1500m), Petra Olsen (stav)
Sexa: Simon Gustafsson (kula)
Sjua: Sandra Andersson (diskus), Frida Linde (sjukamp)
Åtta: Benjamin Olsson (200m), P19-lag (4x100m), Sofia Öberg (800m), Klara Bodinson (3000m hinder)
Övriga finalister: Jonas Legernes (9:a, 3000m hinder), Markus Johansson (9:a, slägga), Malin Olsson (9:a, längd), Victoria Dronsfield (11:a, höjd), Kristin Franke Björkman (12:a, tresteg), Hanna Erlandsson (12:a, diskus), Fabian Rosenquist (13:e, tiokamp), Andrea Nybäck (16:a, sjukamp), Anton Danielson (17:e, 5000m), Gustaf Altin (18:e, 5000m), Olle Kalered (19:e, 5000m), Marcus Nilsson (20:a, tiokamp)
Semifinal: Benjamin Olsson (9:a, 100m), Alexander Nordkvist (10:a, 200m), Carlos Fröjd (18:e, 200m), Tom Kling Baptiste (21:a, 100m), Anton Asplund (22:a, 800m)
Försök: Lovisa Lindh (10:a, 800m), Fanny Lüppert Thomsson (12:a, 100m häck), Emilia Granqvist (13:e, 400m häck), Elin Westerlund (16:a, 100m häck), Sabina Winqvist (18:a, 100m häck), Anton Danielson (21:a, 1500m), Nathalie Rohlén (22:a, 1500m), Elin Östlund (23:a, 200m), Robin Rohlén (26:a, 800m), Johan Henningsson (28:a, 800m), Marvin Tay ("29:a", 110m häck), David Sennung (32:a, 100m)
Kval: Ellen Björklund (13:e, höjd), Anna Nilson (15:e, stav), Frida Åkerström (16:e, kula), Björn Wilson (18:e, längd), Erik Sundlöf (19:e, höjd), Matilda Gunnarsson (20:e, diskus), Kristian Nyman (21:a, slägga), Sara Eriksson (21:a, stav), Ida Storm ("21:a", slägga), Erik Romberg (27:a, slägga).

2007 HENGELO, NED

Guld: Erika Wiklund (höjd)
Femma: Alexander Söderberg (5000m)
Sexa: Anna Wessman (spjut), F19-lag (4x100m)
Sjua: Lena Örn (3000m hinder)
Åtta: Jenny Johansson (diskus)
Övriga finalister: Jonas Almqvist (10:a, stav), Emil Svensson (13:e, höjd), Ellinor Rosenquist (16:e, sjukamp), Josefin Svensson (20:e, sjukamp)
Semi: Sanna Jansson (10:a, 400m häck), Maria Gustafsson (12:a, 200m), Julia Skugge (13:e, 100m), Elin Backman (13:e, 200m), Johan Svensson (16:e, 800m), Josua Gustafsson (16:e, 110m häck).
Försök: Sofia Hellberg Jonsén (16:e, 400m), Niclas Åkerström (17:e, 400m häck), Fredrik Hallinder (19:e, 400m), Maria Gustafsson (19:e, 100m), Marcus Sparrman (25:a, 110m häck), Isabelle Eurenius (28:a, 100m).
Kval: Emelie Gustafsson (13:e, stav), Sofia Larsson (13:e, diskus), Fanny Berglund ("17:e", stav), Jasmine Henriksson (21:a, diskus), Ulf Ankarling (29:a, diskus).

2005 KAUNAS, LTU

Guld: Mattias Claesson (800m)
Fyra: Michel Tornéus (längd)
Sexa: F19-lag (4x400m)
Sjua: Joni Jaako (400m), Emma Björkman (400m), F19-lag (4x100m)
Åtta: Pontus Thomée (spjut)
Övriga finalister: Carolina Hjelt (11:a, kula), Ebba Jungmark (12:a, höjd), Linda Berntsson (12:a, längd)
Semifinal: Per Strandquist (11:a, 100m), Fredrik Johansson (13:e, 400m), Sofie Persson (13:e, 400m)
Försök: P19-lag (9:a, 4x400m), Frida Flodström (10:a, 800m), Johanna Sjöström (17:e, 100m häck), Louise Martin (17:e, 400m häck), Tor Pöllänen (19:e, 800m), Mohammed Bashir (26:a, 800m)
Kval: Axel Härstedt (13:e, diskus), Karolina Pedersen (15:e, slägga), Isabell Lilja (16:e, stav), Annika Hjelm (17:e, slägga), Olof Hansson (18:e, spjut), Stefan Kvist (18:e, slägga), Mats Olsson (19:e, kula).

2003 TAMPERE, FIN

Guld: Magnus Lohse (kula), Nicklas Wiberg (tiokamp)
Silver: Jenny Ljunggren (200m)
Brons: Olle Walleräng (1500m), Linus Thörnblad (höjd), Emma Green (höjd), Daniela Lincoln Saavedra (längd)
Fyra: F19-lag (4x100m)
Femma: F19-lag (4x400m)
Sexa: Thomas Bipella (höjd), Frida Claesson (200m)
Sjua: Tobias Otterbring (tiokamp)
Åtta: Jesper Fritz (stav), Mfon Etim (tresteg)
Övriga finalister: Pär Järlebrant (9:a, slägga), Cecilia Axelsson (9:a, höjd), Robert Alneroth (10:a, slägga)
Försök: Andreas Mokdasi (400m), Daniela Lincoln Saavedra (100m), Elin Wiik (800m), Charlotte Schönbeck (800m), Jennie Nilsson (100m häck), Nuulu Ndiwabene (400m häck), Jessica Samuelsson (400m häck)
Kval: Tracey Andersson (slägga), Emma Johannesson (slägga)

2001 GROSSETO, ITA

Guld: Philip Nossmy (110m häck), Carolina Klüft (sjukamp)
Silver: Johan Wissman (400m)
Fyra: Niklas Arrhenius (diskus), P19-lag (4x100m)
Femma: P19-lag (4x400m)
Åtta: Daniel Arnsten (längd), Charlotte Karlsson (stav)
Övriga finalister: Johanna Nilsson (9:a, 1500m), Izabel Savic (10:a, spjut), Philip Aagaard (11:a, 1500m), Erik Emilsson (11:a, 3000m hinder), Anna Wiberger (11:a, tresteg), Nadja Casadei (11:a, sjukamp), Maria Rendin (X, stav).
Försök: Thomas Nikitin (400m), Jan Olszowy (800m), Joakim Daun (800m), Stina Smibacker (400m häck)
Kval: Robert Melin (diskus), Rebecka Kvist (slägga), Emma Olsson (slägga).

1999 RIGA, LAT

Guld: Christian Olsson (höjd)
Silver: Christian Olsson (tresteg)
Femma: Gustav Svedbrant (5000m), P19-lag (4x100m), Jenny Kallur (200m), Lena Nilsson (800m), Susanna Kallur (100m häck), F19-lag (4x100m)
Sexa: Lena Nilsson (1500m)
Sjua: Jenny Kallur (100m)
Åtta: Lina Quick (längd)
Övriga finalister: Mattias Eriksson (9:a, spjut), Ida Nilsson (9:a, 3000m), Johanna Nilsson (10:a, 1500m), David Frykholm (12:a, längd), Richard Alneroth (12:a, spjut), Erik Petersson (13:e, 10000m), Jenny Isgren (13:e, höjd), Anna Wiberger (16:e, tresteg)
Försök: Peter Ahl (100m), Johan Engberg (200m), Jon Andersson (800m), Henrik Ahnström (3000m hinder), Björn Ahlepil (3000m hinder), Mikael Jakobsson (400m häck), P19-lag (4x400m)
Kval: Staffan Jönsson (diskus), Maria Rendin (stav), Liza Jörnung (stav)

1997 LJUBLJANA, SLO

Silver: Mustafa Mohamed (10000m)
Femma: Rickard Pell (800m)
Sexa: Viktor von Bothmer (stav)
Åtta: P19-lag (bröt, 4x100m)
Övriga finalister: Anders Holmström (9:a, kula), Kristin Ahlepil (9:a, 1500m), Michael Öhman (10:a, 1500m), Marie Åhlander (10:a, tresteg)
Semifinal: Christofer Ohlsson (100m)
Försök: Mikael Ahl (200m), Thomas Byrberg (800m), Lena Nilsson (800m)
Kval: Jimmy Nordin (kula), Daniel Arrhenius (diskus), Anders Holmström (diskus), Jim Olsson (slägga), Patrik Andersson (spjut), Cecilia Nilsson (slägga)

1995 NYIREGYHÁZA, HUN

Silver: Robert Kronberg (110m häck), Kajsa Bergqvist (höjd)
Brons: Daniel Gustafsson (spjut)
Fyra: Emelie Färdigh (höjd)
Femma: Staffan Strand (höjd), P19-lag (4x400m)
Sexa: Stefan Holm (höjd), Patrik Kristiansson (stav), Peter Häggström (längd)
Övriga finalister: Rebecca Vöcks (9:a, tresteg), Chukwuwete Olomina (11:a, tresteg), Mikael Tapio (13:e, tiokamp)
Semifinal: )
Försök: Magnus Hemström (100m), Klas Ringdahl (200m), Johan Lannefors (400m), P19-lag (4x100m), Pernilla Andersson (100m), Susanna Johansson (200m), F19-lag (4x100m)
Kval: Viktor von Bothmer (stav)

1993 SAN SEBASTIAN, ESP

Guld: Christer Holger (tiokamp), Erica Johansson (längd)
Silver: Joakim Öhman (200m), Rikard Rasmusson (400m)
Fyra: F19-lag (4x100m)
Sexa: Emelie Färdigh (höjd)
Sjua: P19-lag (4x400m)
Åtta: Linus Bernhult (diskus), Kajsa Bergqvist (höjd)
Övriga finalister: Stefan Holm (11:a, höjd), Johan Raak (12:a, tiokamp), Jessica Larsson (12:a, längd)
Försök: Patrik Lövgren (100m), David Bergdahl (400m häck), Charlotta Vöcks (100m), Emma Holmqvist (100m), Charlotta Vöcks (200m), Emma Holmqvist (200m), Kristina Pihl (100m häck)
Kval: Robert Fält (längd)

1991 THESSALONIKI, GRE

Guld: Malin Ewerlöf (1500m)
Silver: Matias Ghansah (längd)
Brons: Åsa Carlsson (400m häck)
Fyra: Erica Johansson (längd)
Femma: Erik Noaksson (stav), Peter Lundqvist (tiokamp), Charlotta Vöcks (200m)
Sjua: Anna-Karin Svantesson (400m häck)
Åtta: Ann Högberg (höjd), Laine Rohtla (tresteg), F19-lag (bröt, 4x100m)
Övriga finalister: Johan Swärdh (9:a, 3000m hinder), Michael Hoffer (9:a, tiokamp), Anna Wiklund (10:a, sjukamp), Elisabet Hallerbäck (11:a, sjukamp), Patrik Johansson (12:a, 1500m), Johan Helge (12:a, spjut)
Semifinal: Torbjörn Mårtensson (100m), Torbjörn Mårtensson (200m), Jörgen Zaki (800m), Fredrik Lindberg (110m häck), Charlotta Vöcks (100m)
Försök: Frans Hällqvist (400m häck), Linda Hansson (100m), Monica Lundgren (800m)
Kval: Peter Strand (höjd)

1989 VARAZDIN, YUG (CRO)

Guld: Mats Kollbrink (höjd), Peter Oldin (längd)
Silver: Erica Johansson (längd)
Brons: Leif Jonsson (200m), Morgan Tollofsén (1500m)
Sexa: P19-lag (4x100m)
Sjua: Victoria Ljungberg (200m)
Åtta: Torbjörn Eriksson (200m), Peter Lundquist (110m häck), Mattias Sunneborn (längd)
Övriga finalister: Patrick Thavelin (10:a, höjd), Petra Bader (10:a, höjd), Maria Sjölén (10:a, diskus), Malin Strand (11:a, kula), Martin Eriksson (14:e, stav), Robert Wärff (bröt, tiokamp)
Semifinal: Leif Jonsson (100m), Torbjörn Eriksson (100m), Jörgen Hellman (400m), Torbjörn Johansson (800m), Claes Albihn (110m häck), Fredrik Wållgren (400m häck), Victoria Ljungberg (100m), Frida Johansson (400m häck), Catarina Widing (400m häck)
Försök: Kent Claesson (5000m), Marika Johansson (200m)
Kval: Karel Marsal (kula), Jesper Granath (kula), Kristian Pettersson (diskus), Sören Olsson (slägga), Annika Larsson (diskus)

1987 BIRMINGHAM, GBR

Guld: Niklas Wallenlind (400m häck)
Brons: Helena Fernström (100m häck)
Sexa: Leif Jonsson (200m)
Sjua: Henrik Dagård (tiokamp)
Åtta: Johan Svensson (kula), Anneli Johansson (diskus), Pia Gressmann (sjukamp)
Övriga finalister: Malin Ewerlöf (9:a, 3000m), Ann Larsson (9:a, höjd), Jan Arvidsson (11:a, 5000m), Mats Kollbrink (11:a, höjd), Anneli Johansson (11:a, kula), Patrik Johansson/Stenlund (12:a, stav), Anders Malm (16:e, längd)
Semifinal: Leif Jonsson (100m), Magnus Ekerby (800m), Maria Murelius (100m), Maria Murelius (200m), Helena Fernström (200m)
Försök: Martin Körling (100m), Per Svenningsson (400m), Magnus Wistam (110m häck), P19-lag (4x100m), Madeleine Alsgren (800m)
Kval: Jörgen Widarsson (spjut), Catarina Widing (längd)

1985 COTTBUS, GDR (GER)

Fyra: Maria Fernström (200m)
Sexa: Monica Magnusson (1500m)
Sjua: F18-lag (4x100m), F18-lag (4x400m)
Åtta: Patrik Wallin (2000m hinder), Håkan Malmberg (tresteg), Stefan Petersson (spjut), Bengt Järlsjö (tiokamp), Maria Fernström (100m), Catharina Jönsson (diskus), Kristina Rosenquist (sjukamp)
Övriga finalister: Glenn Håkansson (10:a, tiokamp), Karin Colberg (spjut), Jörgen Forslund (11:a, kula), Mats Lindeberg ("12:a"/ej start, längd), Cecilia Gustafsson (12:a, höjd)
Semifinal: Marko Granat (200m), Marko Granat (400m), Patrik Emanuelsson (800m)
Försök: Aleksandar Vujovic (100m), Lars Hedner (100m), Gabriel Gaal (1500m), Magnus Bengtsson (2000m hinder), P19-lag (4x100m), Eva Herlitz (400m), Carina Andersson (800m), Pernilla Gluch (1500m), Eva Farneby (100m häck), Karin Andersson (100m häck), Eva Farneby (400m häck)
Kval: Pär-Ola Gustafsson (längd), Henrik Wennberg (diskus), Jörgen Forslund (diskus), Ann Larsson (höjd)

1983 SCHWECHAT, AUT

Brons: Patrik Sjöberg (höjd), Claes Rahm (tresteg)
Fyra: Peter Borglund (spjut)
Femma: Annika Lewin (1500m)
Sexa: P19-lag (4x400m)
Sjua: Birgitta Wåhlin (3000m)
Åtta: Mats Thorell (5000m), Peter Eriksson (400m häck), Katarina Wåhlin (1500m)
Övriga finalister: Patric Nilsson (9:a, 3000m), Sören Tallhem (9:a, kula), Caroline Isgren (9:a, kula), Claes Rahm (10:a, längd), Sören Tallhem (10:a, spjut), Stefan Jönsson (11:a, slägga), Sten Ekberg (11:a, tiokamp), Lennart Carlsen (12:a, 1500m), Mauri Lindstedt (12:a, kula), Mauri Lindstedt (12:a, diskus), Anneli Edling (13:e, 3000m), Stefan Henriksson (14:e, tiokamp), Patrik Wallin (15:e, 2000m hinder), Maria Thuresson (15:e, sjukamp), Helena Hedlund (16:e, sjukamp)
Semifinal: Ulf Sedlacek (400m), Peter Johansson (400m), Monica Strand (400m), Katarina Wikander (400m häck)
Försök: Lars Lindwall (100m), Peter Eriksson (200m), Lennart Carlsen (800m), Benny Nilsson (2000m hinder), Christian Bardin (400m häck), Monica Strand (200m), Ulrika Sjöbom (400m), Kerstin Göransson (400m häck), F18-lag (4x400m)
Kval: Pär Lundqvist (höjd), Jan-Anders Willén (längd)

1981 UTRECHT, NED

Brons: Karin Bergdahl (spjut)
Sexa: Tore Gustafsson (slägga), F18-lag (4x100m)
Sjua: Thomas Nyberg (400m häck), Birgitta Wåhlin (3000m)
Åtta: Patrik Sjöberg (höjd), Christina Wennberg (400m häck), F18-lag (4x100m)
Övriga finalister: Anders Öberg (9:a, tiokamp), Kristina Sandkvist (9:a, 3000m), Eva Karblom (9:a, längd), Thomas Eriksson (10:a, höjd), Katarina Wåhlin (10:a, 1500m), Eva Karblom (10:a, sjukamp), Gunnar Ageskär (12:a, stav), Dag Wennlund (12:a, spjut), Marie Björn (12:a, spjut), Karin Lindqvist (12:a, sjukamp), Mikael Olander (23:a, tiokamp), Johan Engholm (ej start, 3000m).
Semifinal: Ulf Johansson/Söderman (110m häck), Esteri Mäkinen (100m), Esteri Mäkinen (200m)
Försök: Johan Engholm (1500m), Timo Järvinen (2000m hinder), Gabor Bartos (400m häck), Pia Engström (100m), Helena Johnsson (200m), Marie Hedeberg (800m), Karin Lundh (400m häck)
Kval: Claes Rahm (tresteg), Peter Borglund (spjut), Jeanette Wallén (höjd), Susanne Svensson (höjd)

1979 BYDGOSZCZ, POL

Fyra: Anders Jönsson/Skärvstrand (kula)
Femma: Dan Orbe (200m)
Sexa: Hans Segerfeldt (5000m), Sven Nylander (110m häck), Ann-Louise Skoglund (400m)
Sjua: F18-lag (4x100m)
Åtta: Jan Holm (spjut), Charlotte Trosell (1500m), P19-lag (diskv, 4x100m)
Övriga finalister: Eva Ernström (9:a, 1500m), Lena Kullberg (9:a, längd), Göran Bergqvist (10:a, diskus), Johnny Kroon (11:a, 1500m), Johnny Kroon (13:e, 3000m), Lars-Erik Nilsson (13:e, 5000m), Ann-Sofie Stener (13:e, femkamp)
Semifinal: Anders Prytz (100m), Pia Engström (100m), Lena Kullberg (200m), Cecilia Palmcrantz (400m)
Försök: Åke Davidson (100m), Juha Moilanen (800m), Lars-Åke Joelsson (800m), Kristoffer Wessmark (110m häck), Thomas Nyberg (400m häck), Annika Fager (100m)
Kval: Torbjörn Peterson (slägga), Susanne Lorentzon (höjd)

1977 DONETSK, URS (UKR)

Femma: Christer Gullstrand (400m häck)
Åtta: Bo Orrsveden (5000m), Anders Carlson (3000m hinder)
Övriga finalister: Anders Jönsson/Skärvstrand (10:a, kula), Göran Svensson (11:a, diskus), Susanne Lorentzon (13:e, höjd), Susanne Lorentzon (16:e, femkamp)
Semifinal: Kenneth Pettersson (400m häck)
Försök: Jan Gunnarsson (2000m hinder), Liz Hjalmarsson (1500m)
Kval: Johan Brink (tresteg)

1975 ATHINA, GRE

Fyra: Christer Gullstrand (400m häck)
Femma: F18-lag (4x100m)
Sjua: Sievert Ahxner (3000m), Annette Tånnander (femkamp)
Åtta: Liz Hjalmarsson (1500m)
Övriga finalister: Thomas Larsson (9:a, tiokamp), Carina Andersson (10:a, höjd), Lena Wallin (11:a, längd), Lennart Flyman (13:e, diskus)
Försök: Björn Nilsson (1500m), Lena Karlsson (100m), Lena Möller (200m), Marie Simonsson (800m)

1973 DUISBURG, FRG (GER)

Guld: Inger Knutsson (1500m)
Silver: Kenth Gardenkrans (diskus), Ann Larsson (400m)
Brons: Magnus Tellander (2000m hinder), Roger Thorstensson (stav)
Femma: Kenth Gardenkrans (kula), F18-lag (4x400m)
Sjua: Ann-Ewa Karlsson (höjd)
Övriga finalister: Göran Lundgren (11:a, 3000m), Pär Wallin (bröt, 5000m), Lars Fagerlund (bröt, tiokamp), Göran Renberg (bröt, tiokamp)
Semifinal: Håkan Åhberg (400m)
Försök: Claes Lagercrantz (1500m), Christer Eriksson (1500m), Klaes-Håkan Beimer (2000m hinder)
Kval: Annette Tånnander (höjd)

1970 COLOMBES, FRA

Brons: F18-lag (4x400m)
Sexa: Jan-Olof Damgren (spjut)
Sjua: Christer Högrelius (diskus), Inger Knutsson (1500m), Ingela Arvidsson (femkamp)
Åtta: Bo Sterner (tiokamp), Ragnhild Skoog (800m)
Övriga finalister: Hans Höglund (9:a, kula), Runald Beckman (10:a, tiokamp), Britt Malmström (10:a, 1500m), Siv Yllman (11:a, höjd), Rune Almén (12:a, höjd), Agneta Sjölander (12:a, höjd)
Semifinal: Ulf Hedén (100m), Bo Söderberg (200m), Stellan Lundqvist (800m), Claes Hagman (800m), Jan-Arne Nilsson (1500m), Margaretha Larsson/Lövgren (200m)
Försök: Ulf Borg (110m häck), Gunnar Bohgard (110m häck), Linda Haglund (100m), Gunhild Skoog (800m), Margaretha Larsson/Lövgren (100m häck), F18-lag (4x100m)

1968 LEIPZIG, GDR (GER)

"European Junior Games"
Sverige deltog ej

1966 ODESSA, URS (UKR)

"European Junior Games"
Guld: Bo Jonsson (höjd)
Silver: Britt Johansson (femkamp)
Brons: Jan-Olof Nilsson (3000m)
Fyra: Björn Hising (1500m), Jan Dahlgren (höjd), Kenneth Åkesson (diskus)
Femma: Torsten Torstensson (400m häck), Tommy Karlsson (tresteg)
Sjua: Karin Wallander (100m)
Åtta: Torsten Torstensson (110m häck)
Övriga finalister: Christer Jonsson (10:a, längd), Britt Johansson (10:a, kula), Claes-Gunnar Jonsson (12:a, 3000m), Ulf Karlsson (bröt, tiokamp)
Försök: Monica Olsson (100m), Monica Olsson (200m), Karin Wallander (200m), Anne-Marie Nenzell (800m), Britt-Marie Fritz (800m)

1964 WARSZAWA, POL

"European Junior Games"
Guld: Anders Gärderud (1500m hinder), John-Erik Blomqvist (stav), Gunilla Olausson (600m)
Silver: Bo Jonsson (höjd)
Brons: Ulf Högberg (1500m), Åke Nilsson (spjut)
Fyra: Gunnar Lindh (400m), Jan-Olof Nilsson (3000m), Håkan Öberg (110m häck), Håkan Öberg (400m häck), Rickard Bruch (diskus), Gunilla Karlmark (80m häck)
Femma: Olle Engman (1500m hinder), Margareta Bergqvist (höjd), Inga-Britt Persson (höjd)
Sexa: Yvonne Johansson (600m)
Sjua: John-Erik Blomqvist (tresteg)
Åtta: Kurt Olausson (1500m)
Övriga finalister: Bo Lindkvist (11:a, 3000m), Gunilla Karlmark (12:a, längd)