Onsdag 23 april 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Svenskar på Junior-EM (22år)

 

* = Placering retroaktivt korrigerad p g a dopingförseelse av konkurrent som ursprungligen var placerad före.
 

2013 TAMPERE, FIN

Brons: Angelica Bengtsson (stav)
Fyra: Daniel Ståhl (diskus), Maria Borglund (3000m hinder), Lisa Linnell (sjukamp)
Femma: Fabian Rosenquist (tiokamp)
Sexa: K22-lag (4x100m)
Sjua: Lovisa Lindh (800m), Eleni Larsson (slägga)
Åtta: Daniella Busk (100m), M22-lag (4x100m)
Övriga finalister: Heidi Schmidt (9:a, diskus), Elin Borglund (13:e, 5000m), Nina Persson (16:e, 10000m), Petter Olson (bröt, tiokamp), Sanna Mustonen (bröt, 10000m)
Försök: Benjamin Olsson (13:e, 200m), Kajsa Barr (16:e, 1500m), Elmar Engholm (17:e, 1500m), David Sennung (18:e, 100m), Axel Bergrahm (18:e, 400m), Emil Blomberg (19:e, 3000m hinder), Caroline Sandsjoe (20:e, 100m), Rickard Gunnarsson (21:a, 800m), Johan Rogestedt (24:a, 800m), Freja Jernstig (25:a, 100m).
Kval: Julia Wiberg (13:e, diskus), Victoria Dronsfield (15:e, höjd), Ida Storm (15:e, slägga), Sebastian Thörngren (16:e, spjut), Malin Johansson (18:e, slägga), Micael Ljungberg (19:e, diskus), Matilda Elfgaard (19:e, spjut), Andreas Duplantis (21:a, stav), Sara Eriksson (21:a, stav), Arvid Lindahl (22:a, stav), Adam Chiguer (24:a, längd)

2011 OSTRAVA, CZE

Silver*: Moa Hjelmer (200m)
Fyra: Erik Johansson (5000m), Markus Johansson (slägga), Kim Amb (spjut)
Femma: Malin Dahlström (stav)
Sexa: Anna Wessman (spjut)
Åtta: Petter Olson (tiokamp)
Övriga finalister: Mikael Ekvall (9:a, 10000m), Eric Senorski (9:a, 3000m hinder), Ellinor Rosenquist (13:e, sjukamp), Marcus Nilsson (16:e, tiokamp), Anton Danielsson (21:a, 5000m), David Kallebäck (bröt, tiokamp)
Försök: M22-lag (9:a, 4x100m), Benjamin Olsson (13:e, 100m), Klara Bodinson (13:e, 3000m hinder), Sofia Öberg (14:e, 1500m), Josefin Magnusson (15:e, 400m), Tom Kling Baptiste (16:e, 100m), Mary Alenbratt (16:e, 1500m), Emma Tuvesson (16:e, 100m häck), Johan Svensson (17:e, 800m), Andreas Åhwall (18:e, 3000m hinder), Alexander Nordkvist (25:a, 200m), Johan Hydén (29:a, 1500m).
Kval: Victoria Dronsfield (13:e, höjd), Emil Svensson (14:e, höjd), Ellen Björklund (16:e, höjd), Malin Olsson (17:e, längd), Johnny Karlsson (18:e, diskus), Kristin Franke Björkman (18:e, tresteg), Ida Storm (18:e, slägga), Sandra Andersson (20:e, diskus), Frida Åkerström (23:a, kula).

2009 KAUNAS, LTU

Brons: Anna Wessman (spjut)
Fyra: Sofia Larsson (diskus)
Femma: Ebba Jungmark (höjd)
Sexa: Mikael Ekvall (10000m), Lena Örn (3000m hinder)
Åtta: Eric Senorski (3000m hinder), Per Rosell (diskus), Erika Wiklund (höjd), Malin Dahlström (stav)
Övriga finalister: Mehdi Alkhatib (9:a, höjd) Karolina Pedersen (11:a, slägga), Ellinore Hallin (12:a, sjukamp), Alexander Söderberg (15:e, 5000m)
Semifinal: Frida Persson (14:e, 400m häck)
Försök: Josefin Magnusson (19:e, 400m), Julia Skugge (27:a, 100m).
Kval: Anna Alexson (17:e, höjd), Isabell Lilja (18:e, stav), Fanny Berglund (19:e, stav), Elinor Forssander (19:e, diskus), Ulf Ankarling (22:a, diskus), Jonas Lohse (22:a, spjut), Pontus Thomée (29:a, spjut).

2007 DEBRECEN, HUN

Guld: Linus Thörnblad (höjd)
Silver: Jesper Fritz (stav)
Brons: Ebba Jungmark (höjd)
Sexa: K22-lag (4x400m)
Sjua: Fredrik Johansson (400m), Jonas Lohse (spjut)
Övriga finalister: Michel Tornéus (10:a, längd), Jessica Samuelsson (13:e, sjukamp), Henry Gross (16:e, 10000m)
Semifinal: Emma Hansson (16:e, 100m häck)
Försök: Tor Pöllänen (11:a, 800m), Elin Wiik (14:e, 800m), Emma Björkman (16:e, 400m häck), Niklas Larsson (17:e, 400m häck), Daniel Lundgren (18:e, 3000m hinder), Emma Agerbjer (18:e, 400m), Johanna Sjöström (22:a, 100m häck), M22-lag (diskv, 4x400m).
Kval: Axel Härstedt (14:e, diskus), Carolina Hjelt (14:e, kula), Nicklas Wiberg (17:e, spjut), Josefin Berg (17:e, slägga), Niklas Wiklund (18:e, spjut), Erica Jarder (18:e, längd), Annika Hjelm (18:e, slägga), Isabell Lilja (19:e, stav).

2005 ERFURT, GER

Guld: Carolina Klüft (längd)
Silver: Emma Green (höjd)
Brons: Magnus Arvidsson (spjut)
Femma: Magnus Lohse (kula)
Åtta: Jesper Fritz (stav), Jessica Samuelsson (sjukamp)
Övriga finalister: Linus Thörnblad (10:a, höjd), Tracey Andersson (10:a, slägga), Johanna Nilsson (12:a, 1500m)
Försök: M22-lag (12:a, 4x400m), Daniela Lincoln Saavedra (16:e, 100m häck), Charlotte Schönbeck (17:e, 800m), Andreas Mokdasi (20:e, 400m).
Kval: Gustaf Hultgren (14:e, stav), Christian Ehrenborg (16:e, diskus), Johan Carlsson ("20:e", stav), Karin Engström (21:a, slägga), Joel Spolén (25:a, höjd).

2003 BYDGOSZCZ, POL

Guld: Susanna Kallur (100m häck), Carolina Klüft (längd)
Silver: Philip Nossmy (110m häck)
Brons: Johan Wissman (200m)
Fyra: Johan Engberg (200m), M22-lag (4x100m), Johanna Nilsson (*, 1500m)
Femma: Ida Nilsson (3000m hinder), Kirsten Belin (stav)
Sexa: Jenny Kallur (100m häck)
Sjua: Linda Persson (stav)
Åtta: Anna Rahm (10000m)
Övriga finalister: Henrik Ahnström (15:e, 5000m)
Försök: Pontus Nilsson (100m), Thomas Nikitin (400m), Erik Emilsson (3000m hinder), Emmelie Barenfeld (100m), Kajsa Haglund (1500m).
Kval: Fredrik Skoglund (stav), Anton Andersson (tresteg), Staffan Jönsson (diskus), Magnus Arvidsson (spjut), Gabriel Wallin (spjut), Maria Rendin (stav), Marie Hilmersson (slägga), Rebecka Kvist (slägga), Karin Engström (slägga).

2001 AMSTERDAM, NED

Guld: Christian Olsson (tresteg), Susanna Kallur (100m häck)
Silver: Jenny Kallur (100m häck)
Brons: Henrik Skoog (3000m hinder, Mikael Jakobsson (400m häck), Cecilia Nilsson (slägga)
Fyra: Johan Engberg (200m), Jimmy Nordin (kula)
Sexa: Alhaji Jeng (stav), Hanna Karlsson (1500m), Erica Mårtensson (400m häck)
Åtta: Mustafa Mohamed (10000m), Ida Nilsson (3000m hinder)
Övriga finalister: Linda Persson (10:a, stav), Sara Brankell (12:a, tresteg)
Försök: Christofer Sandin (100m), Rickard Pell (800m), Magnus Norberg (400m häck), M22-lag (4x100m), Beatrice Dahlgren (400m), Lena Nilsson (800m)
Kval: Mikael Snällfot (spjut), Mattias Eriksson (spjut), Kirsten Belin (stav), Marie Hilmersson (slägga), Annika Petersson (spjut)

1999 GÖTEBORG

Fyra: Jimmy Nordin (kula).
Femma: Mustafa Mohamed (10000m).
Sexa: Nadja Petersen (400m häck), K22-lag (4x100m).
Sjua: M22-lag (4x100m), K22-lag (4x400m).
Åtta: Jimisola Laursen (400m), Rickard Pell (800m), Cecilia Nilsson (slägga)
Övriga finalister: Kristin Ahlepil (9:a, 1500m), Maria Pettersson (11:a, diskus), Marie Åhlander (13:e, tresteg)
Semifinal: Mikael Ahl (200m)
Försök/kvartsfinal: Lenny Martinez (100m), Christofer Ohlsson (100m & 200m), Jacob Stafstedt (400m), Mattias Norling (1500m), Henrik Ögren (110m häck), Annika Amundin (100m), Karin Jönsson (100m häck).
Kval: Yannick Tregaro (höjd), Patrik Kristiansson (stav), Anders Holmström (kula).

1997 TURKU, FIN

Guld: Staffan Strand (höjd)
Silver: Kajsa Bergqvist (höjd)
Brons: Andreas Gustafsson (kula)
Fyra: K22-lag (4x100m)
Femma: Patrik Lövgren (100m), Jimisola Laursen (400m), Emelie Färdigh (höjd)
Sexa: M22-lag (4x400m)
Sjua: M22-lag (4x100m), Camilla Johansson (längd)
Åtta: Jenny Framme (5000m), Robert Kronberg (bröt, 110m häck).
Övriga finalister: Ahmed Mohamed (9:a, 3000m hinder), Conny Malm (9:a, tresteg), Linus Bernhult (9:a, diskus), Mats Nilsson (10:a, spjut), Daniel Gustafsson (14:e, spjut)
Semifinal: Stefan Heinås (110m häck)
Försök/kvartsfinal: Niklas Sjöstrand (100m), Johan Lannefors (400m), Annika Amundin (100m), Victoria Gunnarsson (100m), Anna Pettersson (100m häck)
Kval: Patrik Kristiansson (stav), Peter Häggström (längd), Håkan Andersson (kula)