Fredag 25 april 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Svenskar på Junior-VM (19år)

 
* = Placering retroaktivt korrigerad p g a dopingförseelse av konkurrent som ursprungligen var placerad före.
 

2012 BARCELONA, ESP

Guld: Angelica Bengtsson (stav), Sofi Flinck (spjut)
Fyra: Sofia Linde (sjukamp)
Sexa: Melker Svärd Jacobsson (stav)
Sjua: Alissa Söderberg (stav)
Övriga finalister: Andreas Duplantis (10:a, stav), Simon Karlén (11:a, tresteg), Heidi Schmidt (12:a, diskus).
Försök: Johan Rogestedt (27:a, 800m), Sarah Lahti (33:a, 3000m hinder)
Kval: Anders Eriksson (13:e, slägga), Fanny Roos (13:e, kula), Oscar Vestlund (15:e, slägga), Elise Malmberg (15:e, längd), Ida Virdebrant (19:e, höjd), Johan Taléus (21:a, längd), Viktor Gardenkrans (22:a, diskus), Emma Ljungberg (23:a, diskus), Sebastian Thörngren (26:a, spjut), Marinda Petersson (28:a, slägga), Viktor Gardenkrans (32:a, kula), Lynn Johnson ("27:a", tresteg), Eleni Larsson ("31:a", slägga).

2010 MONCTON, CAN

Guld: Angelica Bengtsson (stav)
Brons: Marcus Nilsson (tiokamp)
Sjua: Erik Sundlöf (höjd), Victoria Dronsfield (höjd)
Åtta: Petter Olson (tiokamp)
Övriga finalister: Martina Salander (9:a, sjukamp), Jonas Leandersson (12:a, 1500m), Michaela Meijer ("13:e", stav), Josephine Rohr (16:e, sjukamp)
Semi: Emma Tuvesson (13:e, 100m häck), Caroline Lundahl (14:e, 100m häck)
Försök: F19 lag (12:a, 4x400m), Ewa Marcinkiewicz (17:e*, 400m häck), Jonas Legernes (24:a, 3000m hinder), Sandra Wagner (26:a, 400m), Vendela Mindelöf (26:a, 800m), Elin Moraiti (30:e, 400m), Filip Lööv (30:e, 110m häck), Lovisa Lindh (33:a, 800m), Rickard Gunnarsson (36:a, 800m)
Kval: Emelie Larsson (13:e, spjut), Kristin Franke Björkman (15:e, tresteg), Malin Johansson (22:a, slägga), Elias Håkansson (25:a, slägga), Ida Storm (26:a, slägga), Daniel Ståhl (28:a, kula), Arwid Koskinen ("29:a", kula)

2008 BYDGOSZCZ, POL

Femma: Benjamin Olsson (100m)
Sexa: Simon Gustafsson (kula), Sofia Öberg (800m)
Sjua: Frida Persson (400m häck), Anna Wessman (spjut)
Åtta: Markus Johansson (slägga), Ellen Björklund (höjd), Petra Olsen (stav), Frida Linde (sjukamp)
Övriga finalister: Johnny Karlsson ("12:a", diskus), Mikael Ekvall (15:e, 10000m), Andrea Nybäck (19:e, sjukamp).
Semi: Robin Rohlén (9:a, 800m), Alexander Nordkvist (10:a, 200m), Moa Hjelmer (11:a, 400m), Emma Tuvesson (18:e, 100m häck), Josefin Magnusson (20:e, 400m)
Försök: P19-lag (13:e, 4x100m), F19-lag (18:e, 4x100m), Klara Bodinson (19:e, 3000m hinder), Emilia Granqvist (22:a, 400m häck), Markus Sparrman (29:a, 110m häck), Nathalie Rohlén (29:a, 1500m), Johan Svensson (32:a, 800m), Caroline Lundahl (34:a, 100m), Oskar Åhberg (34:a, 100m), Isabelle Eurenius (42:a, 100m), Sofia Hellberg-Jonsén (44:a, 200m), Carlos Fröjd (45:a, 200m), Amir Shaker (50:e, 110m häck).
Kval: Kim Amb (13:e, spjut), Caroline Lundahl (13:e, längd), Joni Kaartinen (23:a, spjut), Madeleine Nilsson ("23:a", stav), Victoria Dronsfield (24:a, höjd), Matilda Gunnarsson (30:e, diskus), Hanna Erlandsson (32:a, diskus).

2006 BEIJING, CHN

Femma: Ebba Jungmark (höjd)
Sjua: Karolina Pedersen (slägga)
Åtta: Erika Wiklund (höjd)
Övriga finalister: Björn Barrefors (11:a, tiokamp), Ellinore Hallin (13:e, sjukamp)
Semi: Frida Flodström (17:e, 800m), Emilia Rundqvist (21:a, 100mH), Per Strandquist (23:a, 200m), Tor Pöllänen (23:a, 800m), Sofie Persson (23:a, 400m)
Försök: P19-lag (14:e, 4x100m), Lena Örn (23:a, 3000mH), Simon Johansson (31:a, 200m), Maria Gustafsson (31:a, 200m), Edmund Yeboah (38:a, 100m)
Kval: Axel Härstedt (14:e, diskus), Emelie Gustafsson (15:e, stav), Stefan Kvist (19:e, slägga), Per Rosell (25:a, diskus)

2004 GROSSETO, ITA

Fyra: Linus Thörnblad (höjd)
Femma: Jesper Fritz (stav)
Övriga finalister: Nicklas Wiberg (bröt, tiokamp)
Semifinal: Edmund Yeboah (11:a, 100m), Per Strandquist (16:e, 100m)
Försök: Emma Björkman (17:e, 400m), P19-lag (bröt, 4x100m), F19-lag (bröt, 4x100m)
Kval: Johan Carlsson (13:e, stav), Fanny Berglund (13:e, stav), Lotta Hultin (14:e, stav), Mfon Etim (23:a, tresteg), Annika Hjelm (25:a, slägga)

2002 KINGSTON, JAM

Guld: Carolina Klüft (sjukamp)
Åtta: Karin Engström (slägga)
Övriga finalister: Emma Green (9:a, höjd), Gustaf Hultgren (10:a, stav), Angelica Johansson (10:a, höjd), Thomas Bipella (11:a, höjd), Emma Olsson (12:a, slägga)
Semifinal: Jenny Ljunggren (20:e, 200m)
Försök: John Lindström (18:e, 1500m).
Kval: Izabel Savic (13:e, spjut), Magnus Lohse (16:e, kula), Linus Thörnblad (17:e, höjd), Magnus Arvidsson (22:a, spjut)

2000 SANTIAGO, CHI

Guld: Susanna Kallur (100m häck), Carolina Klüft (sjukamp)
Silver: Niklas Arrhenius (diskus)
Brons: F19-lag (4x100m)
Femma: Philip Nossmy (110m häck)
Sexa: Mikael Jakobsson (400m häck), Jenny Kallur (100m häck)
Åtta: Johan Engberg (200m), Alhaji Jeng (stav)
Övriga finalister: Maria Rendin (11:a, stav), Gustav Svedbrant (15:e, 5000m)
Försök/kvartsfinal: Johan Wissman (200m), Linda Fernström (100m), Emmelie Barenfeld (100m).
Kval: Fredrik Skoglund (stav), Anton Andersson (längd), Staffan Jönsson (diskus), Jenny Isgren (höjd), Anna Wiberger (tresteg)

1998 ANNECY, FRA

Silver: Marie Norrman (höjd)
Brons: Susanna Kallur (100m häck)
Femma: Jessica Carlberg (5000m)
Åtta: Mustafa Mohamed (3000m hinder)
Övriga finalister: Jenny Isgren (9:a, höjd), Henrik Skoog (10:a, 3000m hinder), Jimmy Nordin (11:a, kula), Michael Öhman (12:a, 1500m), Cecilia Nilsson (inget giltigt, slägga), Andrea Geurtsen (21:a, sjukamp)
Semifinal: Jenny Kallur (200m)
Försök/kvartsfinal: Alexander Lakhanpal (200m), Jon Andersson (800m), Rickard Pell (800m), Lena Nilsson (800m).
Kval: Mattias Eriksson (spjut), Annika Petersson (spjut).

1996 SYDNEY, AUS

Silver: Patrik Kristiansson (stav)
Femma: Anna Pettersson (100m häck), Emelie Färdigh (höjd)
Sjua: Viktor von Bothmer (stav)
Övriga finalister: Chukwuwete Olomina (9:a, tresteg), Yannick Tregaro (10:a, höjd)
Semifinal: Christofer Ohlsson (100m), Jimisola Laursen (400m)
Försök/kvartsfinal: Rickard Pell (800m), Henrik Ögren (110m häck), Lena Nilsson (800m)
Kval: Agneta Rosenblad (längd), Rebecca Vöcks (tresteg)

1994 LISBOA, POR

Silver: Andreas Gustafsson (kula), Kajsa Bergqvist (höjd)
Brons: Emma Holmqvist (400m häck)
Sjua: Stefan Holm (höjd), Emelie Färdigh (höjd)
Övriga finalister: Mats Nilsson (9:a, spjut), Pontus Lundkvist (12:a, tiokamp)
Semifinal: Robert Kronberg (110m häck)
Försök/kvartsfinal: Conny Malm (100m), P19-lag (4x100m), Ulrika Larsson (100m), Marie Westerlund (200m), Kristina Pihl (100m häck), F19-lag (4x100m)
Kval: Ola Carlsson (höjd), Linus Bernhult (diskus), Chukwuwete Olomina (tresteg)

1992 SEOUL, KOR

Guld: Erica Johansson (längd)
Silver: Rikard Rasmusson (400m)
Femma: Monica Lundgren (800m)
Sexa: Christer Holger (tiokamp)
Övriga finalister: Maria Richtnér (9:a, sjukamp), Elisabet Hallerbäck (11:a, sjukamp), Maria Gruffman-Rönnlund (15:e, höjd)
Semifinal: Fredrik Lindberg (110m häck), Marie Westerlund (200m)
Försök/kvartsfinal: Charlotta Vöcks (100m), Linda Hansson (100m), F19-landslag (4x100m).
Kval: Anna Söderberg (diskus)

1990 PLOVDIV, BUL

Silver: Erica Johansson (längd)
Brons: Malin Ewerlöf (1500m)
Åtta: Johan Helge (spjut)
Övriga finalister:
Patrik Andersson (9:a, tiokamp), Martin Eriksson (inget giltigt, stav), Erik Noaksson (inget giltigt, stav), Peter Lundqvist (bröt, tiokamp).
Semifinal: Torbjörn Eriksson (200m), Victoria Ljungberg (100m & 200m)
Försök/kvartsfinal: Torbjörn Eriksson (100m), Peter Oldin (100m), Niclas Norling (800m), Claes Nyberg (5000m).
Kval: Joakim Nilsson (spjut), Linda-Marie Mårtensson (kula).

1988 SUDBURY, CAN

Fyra: Henrik Dagård (tiokamp), Frida Johansson (400m häck)
Sexa: Morgan Tollofsén (5000m), Carl-Johan Alm (stav)
Sjua: Mats Kollbrink (höjd), Malin Ewerlöf (3000m)
Åtta: Johan Svensson (kula)
Övriga finalister: Patrick Thavelin (9:a, höjd), Pia Gressman (11:a, sjukamp)
Semifinal: Torbjörn Eriksson (200m), Niklas Eriksson (110m häck)
Försök/kvartsfinal: Leif Jonsson (100m & 200m), Patrik Fallberg (100m)

1986 ATHINA, GRE

Sexa: Monica Magnusson (1500m)
Sjua: Lars Hedman (tresteg), Anette Karlsson (1500m)
Åtta: Patrik Johansson-Stenlund (stav), Patrik Bodén (spjut).
Övriga finalister: Peter Widén (inget giltigt, stav), Kristina Rosenquist (10:a, sjukamp)
Semifinal: Lars Hedner (200m), Anders Persson (800m), Monica Magnusson (800m), Karin Andersson (100m häck)
Försök/kvartsfinal: Anders Myhrén (100m), Martin Körling (100m), Ronnie Sköld (200m), Jan Jonsson (1500m & 5000m), P19-stafettlag (4x100m).
Kval: Pär-Ola Gustafsson (längd), Stefan Petersson (spjut), Karin Andersson (längd).