Söndag 20 april 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

USA:s universitetsmästerskap

 
Den amerikanska universitetsidrotten har en lång historia, men det var inte förrän i mitten på 1960-talet som svenska friidrottare i större utsträckning började lockas att studera i USA med hjälp av idrottsstipendier.
 

Det finns flera olika universitetsidrottsförbund med egna mästerskap men det prestigefyllda är "NCAA division 1" där alla de stora universiteten deltar.

Sammanställningen nedan - gjord av Jonas Hedman - redovisar alla svenska individuella segrar på:
+ NCAA utomhus
+ NCAA inomhus
+ NCAA terräng

 

UTOMHUS

 

2007

M Diskus: 1) Niklas Arrhenius (Brigham Young U)

2005

M Spjut: 1) Gabriel Wallin (Boise State U)

2004

M Spjut: 1) Gabriel Wallin (Boise State U)
K 3000mH: 1) Ida Nilsson (Northern Arizona U)

2002

K 1500m: 1) Lena Nilsson (U of California at Los Angeles)

1999

K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist (Southern Methodist U)

1997

M Spjut: 1) Mats Nilsson (U of Alabama)
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist (Southern Methodist U)

1996

K Diskus: 1) Anna Söderberg (Northern Arizona U)

1991

M Spjut: 1) Patrik Bodén (U of Texas)

1990

M Spjut: 1) Patrik Bodén (U of Texas)

1989

M Spjut: 1) Patrik Bodén (U of Texas)

1988

M Slägga: 1) Stefan Jönsson (Washington State U)
M Tiokamp: 1) Mikael Olander (Louisiana State U)

1987

M Slägga: 1) Stefan Jönsson (Washington State U)
M Spjut: 1) Dag Wennlund (U of Texas)

1986

M Spjut: 1) Dag Wennlund (U of Texas)

1985

M Höjd: 1) Thomas Eriksson (Lamar U)
M Slägga: 1) Tore Gustafsson (Washington State U)

1983

M 400mH: 1) Sven Nylander (Southern Methodist U)

1980

M Diskus: 1) Göran Svensson (Brigham Young U)
M Slägga: 1) Thommie Sjöholm (U of Texas at El Paso)

1978

M Diskus: 1) Kenth Gardenkrans (Brigham Young U)

1975

M Kula: 1) Hans Höglund (U of Texas at El Paso)
M Tiokamp: 1) Raimo Pihl (Brigham Young U)

1974

M Tiokamp: 1) Runald Beckman (Brigham Young U)

1973

M Kula: 1) Hans Höglund (U of Texas at El Paso)
M Tiokamp: 1) Raimo Pihl (Brigham Young U)

 

 

INOMHUS

 

2011

M Kula: 1) Leif Arrhenius (Brigham Young U)

2008

K Höjd: 1) Ebba Jungmark (Washington State U)

2006

K 1 mile: 1) Johanna Nilsson (Northern Arizona U)
K 3000m: 1) Johanna Nilsson (Northern Arizona U)

2005

K 5000m: 1) Ida Nilsson (Northern Arizona U)

2003

K 800m: 1) Lena Nilsson (U of California at Los Angeles)
K 1 mile: 1) Johanna Nilsson (Northern Arizona U)

1993

M Stav: 1) Martin Eriksson (U of Minnesota)

1990

M Vikt: 1) Per Karlsson (Brigham Young U)

1987

M Vikt: 1) Fred Schumacher (San Jose State U)

1986

M Vikt: 1) Tore Gustafsson (Washington State U)

1985

M Kula: 1) Sören Tallhem (Brigham Young U)

1975

M Kula: 1) Hans Höglund (U of Texas at El Paso)

1974

M Kula: 1) Hans Höglund (U of Texas at El Paso)

1973

M Kula: 1) Hans Höglund (U of Texas at El Paso)

1970

M Höjd: 1) Kenneth Lundmark (Brigham Young U)

 

 

TERRÄNG

 

2005

K 6 km: 1) Johanna Nilsson (Northern Arizona U)