Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar på

Ungdoms-EM (17 år)


2018 GYŐR, HUN

Guld: Tilde Johansson (längd)
Silver: Carl af Forselles (tresteg)
Brons: Gaël De Coninck (800m)
Femma: Ellinor Aurell (2000m hinder)
Sexa: Johan Claeson (400m häck), Arvid Mägi Theorin (kula), Sandra Alvero (stav), Klara Rådbo (sjukamp)
Sjua: Emil Millán de la Oliva (3000m)
Övriga finalister: Maja Åskag (9:a, tresteg), Benjamin Tinglöf (10:a, tiokamp), Hillevi Carlsson (11:a, slägga), Omar Nuur (12:a, 2000m hinder), Tuvalisa Rosenquist (12:a, sjukamp), Carl af Forselles (bröt, tiokamp)
Semi: Thomas Jones (9:a, 110m häck), Kajsa Kjellergren (11:a, 200m), Wilma Rosenquist (12:a, 200m), Lovisa Bivstedt (15:e, 800m)
Försök: F17-lag (11:a, 1000m stafett) Anton Axelsson (20:e, 800m), Malin Jonson (28:a, 2000m hinder)
Kval: Emil Carlsson (15:e, stav), Gabriella Jönsson (19:e, stav)
 

2016 TBILISI, GEO

Guld: Maja Nilsson (höjd)
Silver: Kasper Kadestål (200m), Henrik Larsson (100m)
Brons: Ragnar Carlsson (slägga)
Fyra: Henrik Larsson (200m)
Femma: Mika Söderström (2000m hinder), Amanda Hansson (100m häck), Lovisa Karlsson (längd)
Sexa: Patrik Lindstedt (slägga)
Sjua: Joel Bengtsson (110m häck), Frida Karlsson (3000m), P17-lag (1000m stafett)
Åtta: Fatima Koné (tresteg), Ida Thunberg (sjukamp)
Övriga finalister: Simon Wiklund (10:a, höjd), Erika Wärff (12:a, sjukamp), Klara Ekelund (16:e, tresteg), Vilma Jonsson (bröt, 1500m)
Semi: Michael Nyabako (11:a, 100m), Victoria Almerén Hansson (14:e, 100m häck)
Försök: Carl Bengtström (12:a, 400m), Sara Gunnarsson (27:a, 2000m hinder)
Kval: Axelina Johansson ("21:a", kula).