Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 20 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar på Ungdoms-VM (17 år)

OBS: 2016 beslöt IAAF:s styrelse att tävlingen skulle lägga ned
och att 2017 års upplaga därmed skulle bli den sista. Sverige
var ett av flera länder som då valde att inte delta heller 2017.


2017 NAIROBI, KEN

-
 

2015 CALI, COL

Guld: Armand Duplantis (stav), Elienor Werner (stav)
Silver: Kaiza Karlén (längd)
Brons: Wictor Petersson (kula)

Femma: Max Hrelja (110m häck), Fanny Ernestam (tresteg)
Sjua: Bianca Salming (sjukamp)
Åtta: Amanda Holmberg (400m häck), Anna Karlsson (diskus)
Övriga finalister: Leo Magnusson (9:a, 2000m hinder), Emelie Nyman Wänseth (9:a, sjukamp), Suldan Hassan (10:a, 3000m), Wictor Petersson (11:a, diskus), Jakob Samuelsson (13:e, tiokamp)
Semi: Warsame Doley (13:e, 800m)
Försök: Simon Sundström (28:a, 2000m hinder)
Kval: Rasmus Eriksson (15:e, spjut), Grete Ahlberg (17:e, slägga), Carolin Näslund (18:e, spjut), Maja Gustavsson (25:a, spjut), Gustav Eichmüller ("34:a", spjut).
 

2013 DONETSK, UKR

Guld: Irene Ekelund (200m)
Silver: Emma Stenlöf (sjukamp)
Femma: Irene Ekelund (100m), Adriana Janic (100m häck)
Åtta: Oskar Lundqvist (höjd), Thobias Nilsson Montler (längd)
Övriga finalister: Henrik Thoms (11:a, höjd), Andreas Jansson (13:e, 2000m hinder), Johanna Dyremark (14:e, sjukamp)
Semi: Charles Mitala (14:e, 110m häck), William Levay (20:e, 800m), Erik Martinsson (23:a, 400m)
Kval: Simon Litzell (15.e, spjut), Emilia Kjellberg (18:e, längd), Carl Ivarsson (21:a, stav), Sara Lennman (21:a, kula), Chris Arnoldsson (24:a, slägga), Jakob Gardenkrans (28:a, diskus), Agnes Larsson ("56:a", kula)
 

2011 VILLENEUVE D'ASCQ, FRA

Silver: Melker Svärd Jacobsson (stav), Johan Taléus (längd), Fredrick Ekholm (åttakamp), Sofi Flink (spjut) 
Femma: Simon Karlén (längd), Alissa Söderberg (stav), Lynn Johnson (tresteg), Elise Malmberg (sjukamp)
Sexa: Viktor Gardenkrans (diskus)
Åtta: Sofia Linde (sjukamp)
Övriga finalister: Khaddi Sagnia (9:a, tresteg), Anders Eriksson (10:a, slägga), Fanny Roos (10:a, kula), Khaddi Sagnia (11:a, längd)
Semi: Betty Strandberg (18:e, 800m), Andreas Almgren (19:e, 800m)
Försök: Erik Hagberg (bröt, 100m)
Kval: Viktor Gardenkrans (14:e, kula), Anders Andreasson (16:e, stav), Axel Lönegren (25:a, spjut), Emma Ljungberg (26:a, diskus)
 

2009 BRESSANONE, ITA

Guld: Johan Rogestedt (800m), Angelica Bengtsson (stav)
Silver: Michaela Meijer (stav)
Brons:
Sandra Wagner (400m)
Femma: Lina Alainentalo (2000m hinder)
Sjua: Linn Jonsson (slägga)
Övriga finalister: Arwid Koskinen (9:a, kula)
Semifinal: Martina Salander (11:a, 200m), Martina Salander (12:a, 100m), Vendela Mindelöf (13:e, 800m), Filip Lööv (19:e, 110m häck).
Försök: Oliwer Åstrand (27:a, 110m häck)
Kval: Andreas Duplantis (15:e, stav), Daniel Ståhl (16:e, kula), Daniel Ståhl (16:e, diskus), Mikael Ljungberg (19:e, diskus), Malin Johansson (19:e, slägga), Hanna Bjärkvik (22:a, diskus).
 

2007 OSTRAVA, CZE

Brons: Petra Olsen (stav)
Fyra: Anna Nilson (stav), Frida Linde (sjukamp)
Femma: Simon Gustafsson (kula), Sofia Öberg (800m), Emilia Granqvist (400m häck)
Sjua: Matilda Gunnarsson (diskus)
Övriga finalister: Markus Johansson (12:a, slägga)
Semifinal: Benjamin Olsson (11:a, 100m), Robin Rohlén (16:e, 400m), Moa Hjelmer (17:e, 200m), Vendela Mindelöf (18:e, 800m).
Försök: Alexander Nordkvist (29:a, 200m), Benjamin Olsson (bröt, 200m)
Kval: Matilda Gunnarsson (17:e, spjut), Petter Olson (17:e, stav), Caroline Lundahl (20:e, längd)
 

2005 MARRAKECH, MAR

Fyra: Emilia Rundqvist (100m häck)
Femma: Erika Wiklund (höjd)
Sjua: Frida Persson (400m häck)
Åtta: Mikael Sundler (spjut)
Övriga finalister: Ulf Ankarling (12:a, kula), Ulf Ankarling ("12:a", diskus), Fanny Berglund (12:a, stav)
Semifinal: Edmund Yeboah (10:a, 100m), Erika Persson (13:e, 100m häck), Fredrik Hallinder (15:e, 800m), Mariama Sambou (18:e, 100m).
Kval: Emelie Gustafsson (13:e, stav), Jonas Almqvist (18:e, stav).
 

2003 SHERBROOKE, CAN

Sexa: Annika Hjelm (slägga)
Övriga finalister: Stefan Kvist (9:a, slägga)

 

2001 DEBRECEN, HUN

Åtta: Mfon Etim (tresteg)
Kval: Linus Thörnblad (21:a, höjd)

 

1999 BYDGOSZCZ, POL
-