Söndag 23 november 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Johnny Holm tilldelades det 2008 nyinstiftade priset för "Årets tränare"
(foto: Ryno Quantz)

 

bauhaus12loggaM1.jpg

PRIS FÖR

  ÅRETS GENOMBROTT I LANDSLAGET
2013 Erica Jarder, Spårvägens FK
  Odain Rose, IFK Umeå
2012 Sofi Flink, Västerås FK
  Kim Amb, F Bålsta IK
2011 Moa Hjelmer, Spårvägens FK
  Leif Arrhenius, Spårvägens FK
2010 Charlotte Schönbeck, IFK Lidingö
  Tom Kling-Baptiste, Huddinge AIS
2009 Nadja Casadei, IFK Lidingö
  Olle Walleräng, Spårvägens FK
2008 Sofia Öberg, IFK Lidingö
  Nicklas Wiberg, FI Kalmarsund
2007 Ebba Jungmark, Mölndals AIK
  Magnus Arvidsson, KA 2 IF
2006 Jessica Samuelsson, Hässelby SK
  Linus Thörnblad, IFK Lund
2005 Emma Green, Örgryte IS
  Michel Tornéus, IFK Tumba
2004 Mattias Claesson, Hässelby SK ("Årets uppstickare")


Anm: 2004 utdelades priset av Expressen, 2005-2009 av Eniro och 2010-2012 av Svensk Friidrott.

 
 

xrcise13loggaM.jpg

PRIS FÖR

  ÅRETS PRESTATION I LANDSLAGET
2013 Abeba Aregawi, Hammarby IF (Guld på VM och IEM)
  Michel Tornéus, Hammarby IF (Silver på IEM)
2012 Moa Hjelmer, Spårvägens FK (Guld på EM)
  Michel Tornéus, Hammarby IF (4:a på OS)
2011 Ebba Jungmark, Mölndals AIK (Brons på inne-EM)
  Christian Olsson, Örgryte IS (Bäste svensk i både VM (6:a) och inne-EM 5:a))
2010 Emma Green, Örgryte IS (Silver på EM)
  Christian Olsson, Örgryte IS (4:a på inne-VM)
2009 Emma Green, Örgryte IS (Årsbästa i VM-finalen)
  Johan Wissman, IFK Helsingborg (Guld på inne-EM)
2008 Emma Green, Örgryte IS (Årsbästa i OS-finalen)
  Stefan Holm, Kils AIK (Bäste svensk i både i OS (4:a) och inne-VM (1:a))
2007 Carolina Klüft, IFK Växjö (Guld & europarekord i sjukamp
  på VM)
  Johan Wissman, IFK Helsingborg (3 x under gamla svenska rekordet på 400m på VM)
2006 Susanna Kallur, Falu IK (Guld på häck i EM)
  Christian Olsson, Örgryte IS (Guld i tresteg på EM)
2005 Kajsa Bergqvist, Turebergs FK (Guld i höjdhopp på VM)
  Stefan Holm, Kils AIK (Guld och 2.40 i höjdhopp på inne-EM)


Anm: 2005-2012 utdelades priset av Puma.

 

 

PRIS FÖR

  ÅRETS PRESTATION I FINNKAMPEN
2013 Irene Ekelund, Kils AIK (debuterade 16 år gammal med
  segrar på både 100m och 200m)
  Mattias Jons, Hässelby SK (personligt rekord och första
  svenska släggvinsten på 16 år)
2012 Tracey Andersson, Ullevi FK (seger i slägga efter första
  70m-kastet i Finnkampens historia)
  Jakob Thorvaldsson, IFK Lidingö (sensationell höjdvinnare
  efter att ha höjd personliga rekordet med sex centimeter)
2011 Anna Wessman, IFK Växjö (första svenska att vinna
  kvinnligt spjut på 32 år)
  Adil Bouafif, Hässelby SK (suverän sololöpning på 10000m)
2010 Helene Bourdin, Täby IS
  Niklas Arrhenius, Spårvägens FK
2009 Moa Hjelmer, Spårvägens FK
  Oscar Janson, Ullevi FK
2008 Ulrika Johansson, Rånäs 4H (överlägsen 1:a på hinder på
  nytt pers, dessutom 2:a på 1500m på årsbästa)
  Stefan Tärnhuvud, Sundsvalls FI (först i mål på 100m och 4x100m samt 2:a på pers som sista-stunden reserv på 200m)
2007 Lilian Magnusson, Spårvägens FK (spurtseger på 10000m
  som 38-årig "nybörjare")
  Tor Pöllänen, Hässelby SK (debuterande dubbelreserv som vann 800m och besegrade alla finländare också på 400m)
2006 Helena Engman, Riviera FI (seger och dunderpers i kula)
  Thomas Nikitin, Spårvägens FK (seger och pers på 400m)

 
Anm: 2006-2011 utdelades priset av Fortum och 2012 av Svensk Friidrott.


 

PRIS FÖR

  ÅRETS PRESTATION I STORA SM
2013 Kim Amb, F Bålsta IK (världsklassresultat trots dåligt
  friidrottsväder)
2012 Leif Arrhenius, Spårvägens FK (första svenska 20m-stöten
  utomhus på tio år)
2011 Moa Hjelmer, Spårvägens FK (slog det 25 år gamla
  svenska rekordet på 400m)
2010 Mustafa Mohamed, Hälle IF (guldtrippel på långdistans)
2009 Michel Tornéus, IFK Tumba
2008 Stefan Holm, Kils AIK (11:e raka guldet på tangerade
  SM-rekordet 2.32)
2007 Anton Andersson, Örgryte IS (pers med 61 cm och
  VM-kval i tresteg)
2006 Kajsa Bergqvist, Turebergs FK (världsårsbästa i höjd)
2005 Emma Green, Örgryte IS (guld i både höjd och längd)


Anm: 2005-2006 utdelades priset av Folkspel.

 
 

PRIS FÖR

  ÅRETS PRESTATION I FOLKSAM GRAND PRIX
2013 Sofi Flink, Västerås IK
  Nil de Oliveira, Spårvägens FK
2012 Angelica Bengtsson, Hässelby SK
  Gabriel Wallin, Södertälje IF
2011 Viktoria Tegenfeldt, Ume FI
  Nil de Oliveira, Spårvägens FK
2010 Emma Green, Örgryte IS
  Joni Jaako, Go IF Tjalve
2009 Sofia Larsson, IF Göta
  Mattias Claesson, Hässelby SK
2008 Petra Olsen, Malmö AI
  Johan Wissman, IFK Helsingborg
2007 Anna Söderberg, Ullevi FK
  Johan Wissman, IFK Helsingborg
2006 Susanna Kallur, Falu IK
  Johan Wissman, IFK Helsingborg
2005 Susanna Kallur, Falu IK

 

PRIS FÖR

  ÅRETS BARN- OCH UNGDOMSLEDARE
2011 Erik Olsson, Örgryte IS
2010 Linn Hall-Jansson & Emilia Struyk, Valbo AIF
2009 Silke Burestam & Fredrik Severin, Stadionklubbarna
2008 Kai Abrahamsson, IFK Lidingö
2007 Morgan Persson, Malmö AI
2006 Nathalie Lindh, Västerviks IF

 


 

PRIS FÖR

  ÅRETS TRÄNARE
2013 Anders Møller, Spårvägens FK (& Sparta Atletik, DEN)
2012 Roland Bergman, Spårvägens FK
2011 Lars Andersson, Hässelby SK
2010 Oscar Gidewall, IFK Tumba & Hammarby IF
2009 Kenth Olsson, IFK Helsingborg
2008 Johnny Holm, Kils AIK

 

Anm: 2008-2012 utdelades priset av Svensk Friidrott.

 



 

 

HEDERSPRIS

2009 KFUM Örebro