Söndag 21 september 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Stockholms Sportjournalisters 10-bästa

"Sportjournalisternas Klubb Stockholm" (SKS) bildades 1934 och elva år senare röstade man fram sin första lista över årets tio främsta svenska idrottare. Ganska snabbt etablerade sig sammanställningen som idrotts-Sveriges mest prestigefyllda.

Listan omfattar alltså alla idrotter och friidrottens representation har därför varierat mycket under årens lopp. Även om premiären var oerhört lyckad (med friidottare på de tre toppositionerna) har det också förekommit år när utfallet blivit noll. 

Sammanställningen nedan redovisar alla friidrottens placeringar på SKS-listor sedan starten 1945.
 

  2000-talet 1990-talet 1980-talet
1970-talet 1960-talet 1950-talet 1940-talet

 

År Plac Namn Gren
2010 10 Emma Green höjd
2009 -    
2008 10 Susanna Kallur 100m häck
2007 2 Carolina Klüft sjukamp
  5 Susanna Kallur 100m häck
  8 Johan Wissman 400m
  10 Mustafa Mohamed 3000m hinder
2006 4 Susanna Kallur 100m häck
  5 Christian Olsson tresteg
  7 Carolina Klüft sjukamp
2005 1 Kajsa Bergqvist höjd
  5 Carolina Klüft sjukamp
  7 Stefan Holm höjd
  10 Emma Green höjd
2004 1 Stefan Holm höjd
  2 Christian Olsson tresteg
  3 Carolina Klüft sjukamp
2003 1 Carolina Klüft sjukamp
  2 Christian Olsson tresteg
  8 Stefan Holm höjd
  10 Kajsa Bergqvist höjd
2002 2 Kajsa Bergqvist höjd
  3 Christian Olsson tresteg
  6 Carolina Klüft sjukamp
2001 7 Christian Olsson tresteg
  8 Kajsa Bergqvist höjd
2000 5 Kajsa Bergqvist höjd
     
1999 3 Ludmila Engquist 100m häck
1998 6 Malin Ewerlöf 800m
1997 2 Ludmila Engquist 100m häck
1996 1 Ludmila Engquist 100m häck
1995 -    
1994 10 Henrik Dagård tiokamp
1993 -    
1992 5 Patrik Sjöberg höjd
1991 -    
1990 5 Patrik Bodén spjut
  6 Sven Nylander 400m häck
     
1989 8 Patrik Sjöberg höjd
1988 8 Patrik Sjöberg höjd
1987 1 Patrik Sjöberg höjd
1986 9 Sven Nylander 400m häck
  10 Patrik Sjöberg höjd
1985 2 Patrik Sjöberg höjd
1984 3 Patrik Sjöberg höjd
1983 -    
1982 4 Ann-Louise Skoglund 400m häck
1981 9 Eric Josjö 400m
1980 7 Linda Haglund 100m
     
1979 -    
1978 4 Linda Haglund 100m
1977 8 Dan Glans 3000m hinder
1976 3 Anders Gärderud 3000m hinder
1975 3 Anders Gärderud 3000m hinder
1974 6 Anders Gärderud 3000m hinder
1973 5 Rickard Bruch diskus
1972 5 Rickard Bruch diskus
  8 Kjell Isaksson stav
1971 5 Kjell Isaksson stav
  7 Lennart Hedmark tiokamp
1970 6 Rickard Bruch diskus
     
1969 1 Rickard Bruch diskus
  8 Kjell Isaksson stav
1968 6 Åke Nilsson spjut
1967 6 Karin Wallgren 400m
1966 -    
1965 5 Lars Haglund diskus
  6 Bo Althoff 100m-400m
1964 8 Stig Pettersson höjd
1963 6 Sven-Olov Larsson 5000m
1962 2 Owe Jonsson 200m
  7 Stig Pettersson höjd
1961 2 Owe Jonsson 200m
  7 Stig Pettersson höjd
  10 Dan Waern 800m-1500m
1960 4 Dan Waern 800m-1500m
  9 Stig Pettersson höjd
     
1959 2 Dan Waern 800m-1500m
  8 Birger Asplund slägga
  9 Stig Pettersson höjd
1958 2 Richard Dahl höjd
  7 Dan Waern 800m-1500m
1957 1 Dan Waern 800m-1500m
1956 10 Dan Waern 800m-1500m
1955 2 Bengt Nilsson höjd
  4 Evert Nyberg marathon
1954 1 Bengt Nilsson höjd
  6 Ragnar Lundberg stav
1953 6 Gösta Brännström 400m
  8 Ragnar Lundberg stav
  10 Sune Karlsson 1500m
1952 1 Valter Nyström 10000m
  6 Ragnar Lundberg stav
  7 Gustaf Jansson marathon
1951 8 Rune Larsson 400m häck
  10 Bertil Albertsson 10000m
1950 2 Ragnar Lundberg stav
     
1949 2 Lennart Strand 1500m
  10 Gösta Leandersson marathon
1948 1 Henry Eriksson 1500m
1947 1 Lennart Strand 1500m
1946 1 Rune Gustafsson 800m
  5 Lennart Strand 1500m
  9 Anton Bolinder höjd
1945 1 Gunder Hägg 1500m
  2 Arne Andersson 1500m
  3 Lennart Strand 1500m