Måndag 28 juli 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Världsrankingen

1948 startade den amerikanska friidrottstidningen "Track & Field News" och en av de första ingredienserna var en sammanställning där man i varje gren rangordnade de tio bästa i världen 1947 utifrån en samlad bedömning av deras säsonger (meriter i viktiga tävlingar, utfall av inbördes möten, resultatnivå osv) och inte bara utifrån det statistiska årsbästat.

"TFN:s världsranking" blev snabbt ett begrepp och det inspirerade 1956 den tjeckiske statistikern/journalisten Jan Popper att komplettera TFN:s manliga listor med en kvinnlig motsvarighet. På 70-talet övertog tidningen också ansvaret för den kvinnliga rankingen.

Track & Fields ranking - som sammanställs av en internationellt sammansatt expertpanel - har med sin långa tradition en status som "det slutgiltiga svaret" på frågan vilka som var världens främsta i resp gren ett givet år. Numera finns också andra rankingar, men det har inte rubbat TFN-rankingens position som den definitiva årssammanfattningen.

Nedan redovisas alla svenskar som funnits med sedan starten 1947. Den som vill studera de kompletta rankinglistorna hänvisas till Track & Field News hemsida.

Vi har också gjort en egen sammanställning av de framgångsrikaste svenskarna.

2010-talet 2000-talet 1990-talet 1980-talet
1970-talet 1960-talet 1950-talet 1940-talet

 

2013

M Spjut: 7) Kim Amb
K 1500m: 1) Abeba Aregawi
K Höjd: 6) Emma Green Tregaro
K Spjut: 10) Sofi Flink

2012

M Längd: 8) Michel Tornéus
K Höjd: 9) Emma Green Tregaro

2011

M Tresteg: 6) Christian Olsson
K Höjd: 6) Emma Green Tregaro, 7) Ebba Jungmark
K Längd: 7) Carolina Klüft

2010

M Höjd: 5) Linus Thörnblad
M Tresteg: 3) Christian Olsson
K Höjd: 6) Emma Green

2009

M Höjd: 8) Linus Thörnblad
M Tiokamp: 10) Nicklas Wiberg

2008

M 3000mH: 10) Mustafa Mohamed
M Höjd: 2) Stefan Holm, 5) Linus Thörnblad
K 100mH: 10) Susanna Kallur

2007

M 400m: 6) Johan Wissman
M 3000mH: 7) Mustafa Mohamed
M Höjd: 2) Stefan Holm, 5) Linus Thörnblad
M Tresteg: 2) Christian Olsson
M Spjut: 4) Magnus Arvidsson
K 100mH: 2) Susanna Kallur
K Höjd: 5) Kajsa Bergqvist, 10) Emma Green
K Längd: 6) Carolina Klüft
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft

2006

M Höjd: 3) Linus Thörnblad, 4) Stefan Holm
M Stav: 8) Alhaji Jeng
M Tresteg: 1) Christian Olsson
K 100mH: 4) Susanna Kallur

K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist
K Diskus: 9) Anna Söderberg
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft

2005

M Höjd: 2) Stefan Holm
K 100mH: 8) Susanna Kallur

K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist, 6) Emma Green
K Längd: 10) Carolina Klüft
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft

2004

M Höjd: 1) Stefan Holm
M Stav: 8) Patrik Kristiansson

M Tresteg: 1) Christian Olsson
K Längd: 7) Carolina Klüft
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft

2003

M Höjd: 2) Stefan Holm
M Stav: 8) Patrik Kristiansson

M Tresteg: 1) Christian Olsson
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft

2002

M Höjd: 1) Stefan Holm, 4) Staffan Strand
M Stav: 10) Patrik Kristiansson

M Tresteg: 2) Christian Olsson
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft

2001

M Höjd: 1) Stefan Holm, 7) Staffan Strand
M Tresteg: 2) Christian Olsson
K Höjd: 3) Kajsa Bergqvist

2000

M Höjd: 4) Stefan Holm, 6) Staffan Strand
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist
K Längd: 7) Erica Johansson

1999

M Höjd: 6) Staffan Strand, 7) Stefan Holm
K 100mH: 4) Ludmila Engquist
K Höjd: 8) Kajsa Bergqvist

1998

M Höjd: 7) Stefan Holm, 8) Staffan Strand
K 800m: 9) Malin Ewerlöf

1997

M Spjut: 8) Patrik Bodén
K 100mH: 1) Ludmila Engquist

1996

M 400mH: 7) Sven Nylander
M Höjd: 6) Patrik Sjöberg
K 100mH: 1) Ludmila Engquist

1995

M 400mH: 9) Sven Nylander
M Höjd: 8) Patrik Sjöberg
M Spjut: 10) Dag Wennlund

1994

M 400mH: 4) Sven Nylander
M Spjut: 3) Patrik Bodén, 7) Dag Wennlund
M Tiokamp: 4) Henrik Dagård

1993

M Höjd: 6) Patrik Sjöberg
M Spjut: 9) Patrik Bodén

1992

M 400mH: 6) Niklas Wallenlind
M Höjd: 2) Patrik Sjöberg

1991

M Höjd: 7) Patrik Sjöberg
M Tresteg: 7) Tord Henriksson

1990

M 400mH: 8) Sven Nylander, 9) Niklas Wallenlind
M Höjd: 10) Patrik Sjöberg
M Spjut: 3) Patrik Bodén
K 10000m: 5) Midde Hamrin
K 400mH: 4) Monica Westén

1989

M Höjd: 2) Patrik Sjöberg
M Slägga: 5) Tore Gustafsson

1988

M Höjd: 2) Patrik Sjöberg
M Spjut: 9) Dag Wennlund

1987

M 400mH: 6) Sven Nylander
M Höjd: 1) Patrik Sjöberg

1986

M Höjd: 6) Patrik Sjöberg
K 400mH: 5) Ann-Louise Skoglund

1985

M Höjd: 1) Patrik Sjöberg
M Spjut: 10) Dag Wennlund

1984

M Höjd: 4) Patrik Sjöberg
M Spjut: 7) Kenth Eldebrink

1983

M 400mH: 7) Sven Nylander
M Spjut: 7) Kenth Eldebrink
K 400mH: 7) Ann-Louise Skoglund

1982

M Spjut: 8) Kenth Eldebrink
K 400mH: 1) Ann-Louise Skoglund

1981

K 100m: 5) Linda Haglund
K 400mH: 7) Ann-Louise Skoglund

1980

K 100m: 7) Linda Haglund

1979

K 100m: 7) Linda Haglund

1978

K 100m: 3) Linda Haglund

1977

M 3000mH: 4) Dan Glans

1976

M 3000mH: 1) Anders Gärderud, 5) Dan Glans
M Höjd: 8) Rune Almén
M Tiokamp: 4) Raimo Pihl, 10) Lennart Hedmark

1975

M 3000mH: 1) Anders Gärderud
M Höjd: 7) Rune Almén
M Kula: 5) Hans Höglund
M Diskus: 2) Rickard Bruch
K 3000m: 3) Inger Knutsson

1974

M 1500m: 8) Ulf Högberg, 9) Anders Gärderud
M 3000mH: 2) Anders Gärderud
M Höjd: 6) Rune Almén
M Stav: 8) Kjell Isaksson
M Diskus: 3) Rickard Bruch
M Spjut: 5) Lauri Koski-Vähälä

1973

M 3000mH: 2) Anders Gärderud
M Kula: 9) Hans Almström, 10) Hans Höglund
M Diskus: 1) Rickard Bruch
M Tiokamp: 2) Lennart Hedmark
K 1500m: 6) Inger Knutsson

1972

M 3000mH: 4) Anders Gärderud
M Höjd: 6) Jan Dahlgren
M Stav: 1) Kjell Isaksson, 9) Hans Lagerqvist
M Diskus: 2) Rickard Bruch

1971

M 1500m: 8) Ulf Högberg
M 3000mH: 9) Anders Gärderud
M Stav: 2) Kjell Isaksson, 7) Hans Lagerqvist
M Diskus: 3) Rickard Bruch
M Tiokamp: 2) Lennart Hedmark

1970

M Höjd: 8) Kenneth Lundmark
M Stav: 5) Kjell Isaksson
M Diskus: 2) Rickard Bruch
M Tiokamp: 4) Lennart Hedmark
K 400m: 10) Karin Lundgren

1969

M Höjd: 4) Kenneth Lundmark, 7) Christer Celion
M Diskus: 2) Rickard Bruch
K 400m: 7) Karin Lundgren
K 1500m: 10) Anne-Marie Nenzell

1968

M 1500m: 10) Anders Gärderud
M 110mH: 10) Bo Forssander
M Höjd: 10) Kenneth Lundmark
M Diskus: 8) Rickard Bruch
M Spjut: 6) Åke Nilsson
K 400m: 7) Karin Wallgren (Lundgren)

1967

M 1500m: 8) Ulf Högberg, 10) Anders Gärderud
M 110mH: 10) Bo Forssander
M Höjd: 9) Jan Dahlgren
K 200m: 10) Karin Wallgren (Lundgren)
K 400m: 3) Karin Wallgren (Lundgren)

1966

-

1965

M 3000mH: 7) Bengt Persson
M 110mH: 7) Bo Forssander
M Diskus: 8) Lars Haglund

1964

M 3000mH: 8) Lars-Erik Gustafsson
M Höjd: 7) Stig Pettersson, 9) Kjell-Åke Nilsson

1963

M 5000m: 6) Sven-Olof Larsson
M 3000mH: 7) Bengt Persson
M Höjd: 6) Stig Pettersson, 7) Kjell-Åke Nilsson

1962

M 200m: 4) Owe Jonsson
M Höjd: 3) Stig Pettersson

1961

M 200m: 10) Owe Jonsson
M 800m: 4) Dan Waern
M 1500m: 3) Dan Waern
M Höjd: 4) Stig Pettersson
M Slägga: 5) Birger Asplund

1960

M 1500m: 3) Dan Waern
M 3000mH: 7) Gunnar Tjörnebo
M Höjd: 5) Stig Pettersson
M Spjut: 10) Knut Fredriksson

1959

M 800m: 7) Dan Waern
M 1500m: 2) Dan Waern
M Höjd: 3) Stig Pettersson
M Slägga: 3) Birger Asplund
M Spjut: 3) Knut Fredriksson
K Höjd: 8) Inga-Britt Gyborn (Lorentzon)

1958

M 1500m: 5) Dan Waern
M 400mH: 7) Per-Owe Trollsås
M Höjd: 1) Stig Pettersson, 5) Richard Dahl, 7) Bertil Holmgren
M Spjut: 5) Knut Fredriksson

1957

M 800m: 8) Dan Waern
M 1500m: 5) Dan Waern
M Höjd: 6) Stig Pettersson
K Spjut: 10) Ingrid Almqvist

1956

M Höjd: 4) Bengt Nilsson, 5) Stig Pettersson
M Marathon: 8) Thomas Nilsson
K Höjd: 8) Gun Larking
K Spjut: 9) Ingrid Almqvist

1955

M 10000m: 9) Evert Nyberg
M Marathon: 6) Evert Nyberg
M Höjd: 2) Bengt Nilsson
M Stav: 8) Ragnar Lundberg

1954

M 1500m: 6) Ingvar Ericsson
M Marathon: 7) Gustaf Jansson
M 3000mH: 10) Curt Söderberg
M 400mH: 10) Sven-Olof Eriksson
M Höjd: 2) Bengt Nilsson
M Stav: 5) Ragnar Lundberg
M Tresteg: 6) Roger Norman
M Diskus: 9) Roland Nilsson
M Spjut: 8) Otto Bengtsson, 10) Knut Fredriksson

1953

M 800m: 5) Tage Ekfeldt, 7) Olle Åberg
M 1500m: 4) Sune Karlsson, 8) Ingvar Ericsson
M Marathon: 7) Gösta Leandersson
M 3000mH: 6) Curt Söderberg
M 400mH: 9) Lars Ylander, 10) Sven-Olof Eriksson
M Höjd: 8) Bengt Nilsson
M Stav: 5) Ragnar Lundberg
M Tresteg: 8) Roger Norman
M Kula: 6) Roland Nilsson
M Diskus: 7) Roland Nilsson

1952

M 1500m: 7) Olle Åberg, 8) Ingvar Ericsson
M 5000m: 8) Bertil Albertsson
M 10000m: 4) Valter Nyström
M Marathon: 3) Gustaf Jansson
M 3000mH: 6) Curt Söderberg, 9) Gunnar Karlsson (Tjörnebo)
M 400mH: 7) Lars Ylander
M Höjd: 5) Gösta Svensson
M Stav: 3) Ragnar Lundberg
M Kula: 7) Roland Nilsson
M Diskus: 8) Roland Nilsson
M Spjut: 7) Ragnar Ericzon, 10) Per-Arne Berglund
M Tiokamp: 8) Göran Widenfeldt, 9) Kjell Tånnander

1951

M 1500m: 3) Olle Åberg, 4) Sture Landqvist
M 5000m: 5) Bertil Albertsson
M 10000m: 3) Bertil Albertsson, 7) Valter Nyström, 8) Bertil Karlsson
M Marathon: 4) Gustaf Jansson
M 3000mH: 7) Curt Söderberg, 8) Gunnar Karlsson (Tjörnebo)
M 400mH: 6) Rune Larsson
M Höjd: 8) Göran Widenfeldt
M Stav: 6) Ragnar Lundberg
M Spjut: 4) Per-Arne Berglund, 10) Ragnar Ericzon
M Tiokamp: 7) Kjell Tånnander

1950

M 800m: 7) Ingvar Bengtsson
M 1500m: 4) Lennart Strand, 6) Ingvar Ericsson
M 5000m: 9) Bertil Albertsson
M Marathon: 4) Gösta Leandersson, 7) Gustaf Jansson
M 3000mH: 4) Curt Söderberg, 8) Tore Sjöstrand
M 400mH: 9) Rune Larsson
M Stav: 2) Ragnar Lundberg
M Tresteg: 8) Lennart Moberg
M Spjut: 2) Per-Arne Berglund, 3) Ragnar Ericzon, 7) Sven Daleflod, 9) Gunnar Petersson
M Tiokamp: 6) Kjell Tånnander

1949

M 800m: 4) Olle Åberg, 5) Ingvar Bengtsson, 10) Stig Lindgård
M 1500m: 2) Lennart Strand, 4) Sture Landqvist, 7) Olle Åberg, 8) Gösta Bergkvist, 10) Henry Eriksson
M 5000m: 9) Bertil Albertsson, 10) Evert Nyberg
M 10000m: 7) Severt Dennolf, 8) Valter Nyström, 10) Erik Wredling
M Marathon: 2) Gösta Leandersson
M 3000mH: 1) Curt Söderberg, 2) Olle Elvland, 7) Göte Hagström, 10) Rainer Åsbrandt
M 400mH: 10) Rune Larsson
M Höjd: 7) Rune Reiz, 9) Arne Åhman
M Stav: 5) Ragnar Lundberg
M Tresteg: 1) Arne Åhman, 4) Lennart Moberg
M Slägga: 10) Bo Ericsson
M Spjut: 3) Sven Daleflod, 4) Per-Arne Berglund, 5) Ragnar Ericzon, 9) Stig Oldén, 10) Gunnar Petersson

1948

M 800m: 4) Ingvar Bengtsson, 6) Hans Liljekvist
M 1500m: 1) Henry Eriksson, 4) Lennart Strand, 5) Gösta Bergkvist, 8) Rune Persson, 10) Ingvar Bengtsson
M 5000m: 4) Erik Ahldén, 5) Bertil Albertsson, 6) Evert Nyberg
M 10000m: 2) Bertil Albertsson, 8) Gösta Jacobsson, 10) Ellmar Johansson
M Marathon: 5) Gösta Leandersson, 9) Gustav Östling
M 3000mH: 1) Tore Sjöstrand, 2) Erik Elmsäter, 3) Göte Hagström, 9) Curt Söderberg
M 110mH: 9) Håkan Lidman
M 400mH: 3) Rune Larsson
M Stav: 5) Ragnar Lundberg
M Tresteg: 2) Arne Åhman, 6) Lennart Moberg
M Slägga: 4) Bo Ericsson
M Spjut: 1) Sven Daleflod, 4) Gunnar Petersson, 9) Per-Arne Berglund, 10) Ragnar Ericzon
M Tiokamp: 9) Erik Andersson

1947

M 800m: 8) Olle Ljunggren, 9) Ingvar Bengtsson, 10) Hans Liljekvist
M 1500m: 1) Lennart Strand, 2) Henry Eriksson, 3) Gösta Bergkvist, 9) Olle Åberg
M 5000m: 3) Bertil Albertsson, 4) Evert Nyberg, 6) Åke Durkfeldt, 9) Erik Ahldén, 10) Erik Wredling
M 10000m: 2) Valter Nyström, 3) Bertil Albertsson, 6) Thore Tillman
M Marathon: 10) Olle Larsson
M 3000mH: 1) Tore Sjöstrand, 3) Olle Elvland, 4) Erik Elmsäter, 5) Göte Hagström, 6) Sten Jönsson, 8) Curt Söderberg, 9) Jan-Erik Andersson, 10) Rainer Åsbrandt
M 110mH: 4) Håkan Lidman
M 400mH: 3) Rune Larsson
M Tresteg: 1) Lennart Moberg, 3) Arne Åhman, 5) Åke Hallgren, 6) Bertil Johnsson
M Slägga: 5) Bo Ericsson
M Spjut: 3) Gunnar Petersson, 6) Erik Ollars, 9) Lennart Atterwall
M Tiokamp: 3) Erik Andersson, 7) Per Eriksson, 9) Allan Svensson