Onsdag 30 juli 2014

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Stora Grabbar

Nedan redovisas samtliga "Stora Grabbar" i friidrott - dvs personer som hittills tilldelats SFIF:s hederstecken sedan detta instiftades 1928. 
Redaktionen tar tacksamt emot kompletteringar och rättelser vad gäller personuppgifterna i listan.
 

nr ordningsnummer
år när utmärkelsen utdelades (* = retroaktiv utmärkelse)
namn
 
för aktiv som tävlat på elitnivå under två efternamn redovisas båda
f födelseår
klubb
 
 
här anges den klubb som den aktive representerade huvudsakligen under de år som poängen samlades som resulterade i att han/hon blev "Stor Grabb"
gren
 
Här anges den gren / de grenar den aktive huvudsakligen samlade poängen i
d dödsår


Anm: Vad gäller uppgifterna om klubb och tävlingsgren finns det inte alltid en "absolut sanning". Så för aktiva vilka bytt klubb en eller flera gånger resp haft ett brett spektrum av grenar där man tävlat på elitnivå har det gjorts en, oundvikligen något subjektiv, bedömning av var "tyngdpunkten" i karriären legat.

 

nr år namn f klubb gren d
             
524 2013 Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK höjd  
523   Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK sprint  
522   Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK sprint  
521   Catarina Andersson 77 Hässelby SK kula  
520 2012 Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö medel  
519   Gabriel Wallin 81 Södertälje IF spjut  
518   Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI sprint  
517   Anders Szalkai 70 Spårvägens FK lång  
516 2011 Michel Tornéus 86 IFK Tumba längd  
515   Emma Rienas 81 IF Göta sprint  
514   Oskar Käck 82 Hälle IF lång  
513   Mattias Jons 82 Hässelby SK slägga  
512   Lisa Blommé 78 Hässelby SK lång  
511   Lena Berntsson 78 Ullevi FK sprint häck  
510   Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg slägga  
509   Isabellah Andersson 80 Hässelby SK lång  
508 2010 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK sjukamp  
507   Philip Nossmy 82 Malmö AI häck  
506   Oscar Janson 75 Ullevi FK stav  
505   Per Jacobsen 77 IF Göta hinder  
504   Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK diskus kula  
503   Daniel Almgren 79 Hässelby SK tiokamp  
502 2009 Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK sprint  
501   Hanna Karlsson 79 Malmö AI medel/lång  

 

500

500   Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H medel hinder  
499   Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF spjut  
498 2008 Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK sprint  
497   Mattias Claesson 86 Hässelby SK medel  
496   Anton Andersson 81 Örgryte IS tresteg  
495 2007 Linus Thörnblad 85 IFK Lund höjd  
494   Linda Persson-Berglund 81 IFK Växjö stav  
493   Christin Johansson 78 IF Kville hinder lång  
492   Alhaji Jeng 81 Örgryte IS stav  
491   Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF lång  
490 2006 Alfred Shemweta 70 Flemingsbergs SK lång  
489   Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund spjut  
488   Emma Green 84 Örgryte IS höjd  
487   Helena Engman 76 Riviera FI kula  
486   Lena Udd-Aruhn 70 Ume FI sprint  
485 2005 Erica Mårtensson 79 IFK Växjö häck  
484   Mustafa Mohamed 79 Hälle IF hinder lång  
483 2004 Malin Johansson-Öhrn 69 IFK Växjö lång  
482   Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF lång  
481   Johan Engberg 81 IF Göta sprint  
480   Rizak Dirshe 72 Hälle IF medel  
479   Magnus Aare 74 FI Danderyd Athletics sprint häck  
478 2003 Johan Wissman 82 IFK Helsingborg sprint  
477   Henrik Wennberg 66 Turebergs IF kula diskus  
476   Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby SK lång  
475   Henrik Skoog 79 Spårvägens FK hinder  
474   Annika Petersson 79 Edsbyns IF spjut  
473   Nadja Petersen 78 Huddinge AIS häck sprint  
472   Hanna-Mia Persson 78 Kalmar SK stav  
471   Linda Olsson 72 Täby IS medel  
470   Ida Nilsson 81 Högby IF medel/lång  
469   Patrik Lövgren 75 Malmö AI sprint  
468   Carolina Klüft 83 IFK Växjö sjukamp  
467   Jenny Kallur 81 Falu IK sprint häck  
466   Bengt Johansson 73 Turebergs FK slägga  
465   Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro häck  
464   Kirsten Belin 81 Kvarnsvedens GoIF stav  
463 2002 Jörgen Zaki 72 Malmö AI medel  
462   Christian Olsson 80 Örgryte IS tresteg höjd  
461   Jimmy Nordin 79 Malmö AI kula  
460   Susanna Kallur 81 Falu IK häck sprint  
459   Mattias Borrman 72 Västerås FK diskus  
458 2001 Cecilia Nilsson 79 IK Ymer slägga  
457   Jimisola Laursen 77 Malmö AI sprint  
456   Patrik Kristiansson 77 Örgryte IS stav  
455   Camilla Johansson 76 IFK Växjö tresteg längd  
454   Peter Häggström 76 IK Ymer längd sprint  
453   Andreas Gustafsson 75 IF Hagen kula  
452   Matias Ghansah 74 Malmö AI sprint längd  
451   Martin Eriksson 71 Hässelby SK stav  
450   Camilla Benjaminsson 66 Hässelby SK lång  
449   Annika Amundin 77 Ullevi FK sprint  
448 2000 Staffan Strand 76 Hässelby SK höjd  
447   Maria Richtnér 73 IF Göta sjukamp  
446   Robert Kronberg 76 IF Kville häck  
445   Emelie Färdigh 77 IF Göta höjd  
444 1999 Bjarne Thysell 64 Ärla IF lång  
443   Kristian Pettersson 71 Ullevi FK diskus kula  
442   Therese Olofsson 73 Hälle IF sprint  
441   Stefan Holm 76 Kils AIK höjd  
440 1998 Lena Åström 64 KFUM Örrebro spjut  
439   Monica Lundgren 73 Täby IS 400m 800m  
438   Annika Larsson 70 Gefle IF diskus  
437   Kent Claesson 71 Skillingaryds FK medel/lång  
436   Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK höjd  
435 1997 Sara Wedlund 75 Hässelby SK medel/lång  
434   Anna Söderberg 73 Ullevi FK diskus slägga  
433   Rikard Rasmusson 74 Heleneholms IF sprint  
432   Peter Koskenkorva 67 IF Göta medel/lång  
431   Peter Karlsson 70 Alingsås IF sprint  
430   Per Karlsson 67 IFK Växjö slägga  
429   Patrik Johansson 72 Spårvägens FK medel  
428   Lars Hedman 67 Ullevi FK tresteg  
427   Ludmila Engquist 64 IFK Lidingö häck  
426 1996 Dag Solhaug 64 IF Göta diskus  
425   Claes Nyberg 71 Mölndals AIK medel/lång  
424   Torbjörn Johansson 70 Malmö AI medel  
423   Marika Johansson 70 IF Göta sprint  
422 1995 Patrick Thavelin 70 Umedalens IF höjd  
421   Patrik Johansson-Stenlund 68 IK VIK-friidrott stav  
420   Maria Staafgård 69 Malmö AI sprint  
419   Claes Albihn 71 Spårvägens FK häck  
418 1994 Mattias Sunneborn 70 Malmö AI längd sprint  
417   Linda-Marie Mårtensson 71 Falu IK kula  
416   Frida Johansson-Svensson 70 Västhälsinge FI häck 400m  
415   Marko Granat 66 IFK Helsingborg sprint häck  
414   Torbjörn Eriksson 71 Falu IK sprint  
413   Niklas Eriksson 69 Malmö AI häck sprint  
412 1993 Thomas Leandersson 66 Malmö AI sprint  
411   Kent Larsson 63 IF Castor kula  
410   Ewa Johansson 64 Gefle IF sprint häck  
409   Erica Johansson 74 Mölndals AIK längd häck  
408   Liz Hjalmarsson 59 IF Göta medel/lång  
407   Lars Hedner 67 Malmö AI sprint  
406   Sten Ekberg 64 Nyköpings BIS tiokamp  
405   Gunilla Ascard 66 Malmö AI sprint  
404 1992 Monika Klebe 64 IF Göta häck sprint  
403   Malin Ewerlöf-Krepp 72 Södertälje IF medel/lång  
402   Karin Colberg-Cronstedt 67 Västerås FK diskus spjut  
401   Stefan Karlsson 58 IK Sisu höjd  

400

400   Henrik Dagård 69 Hässelby SK tiokamp sprint  
399 1991 Peter Widén 67 IFK Växjö stav längd  
398   Niklas Wallenlind 68 Mölndals AIK häck sprint  
397   Lars Sundin 61 IFK Mora diskus kula  
396   Annika Lorentzon 64 UF Contact häck  
395   Tord Henriksson 65 IF Göta tresteg  
394   Helena Fernström 69 SoIK Hellas häck sprint  
393   Patrik Bodén 67 IF Göta spjut  
392   Maria Akraka 66 Rånäs 4H medel/lång  
391   Stefan Fernholm 59 Bellevue IK diskus kula 97
390 1990 Christina Nordström 61 Jönköpings AIF höjd  
389   Sören Tallhem 64 Södertörns FF kula  
388   Peter Eriksson 64 IFK Helsingborg häck sprint  
387   Jonny Danielson 64 Kvarnsvedens GoIF medel/lång  
386   Peter Borglund 64 Gefle IF spjut  
385 1989 Anette Westerberg 60 Sthlms Spårvägars GoIF medel/lång  
384   Monica Westén-Rydén 66 Huddinge AIS sjukamp häck höjd  
383   Monica Strand 65 Kalix FI sprint  
382   Ulf Sedlacek 65 Umedalens IF häck sprint  
381   Martin Enholm 65 IFK Lidingö medel  
380 1988 Christina Sundberg 60 IK Orient längd  
379   Caroline Isgren 66 Heleneholms IF kula  
378   Maria Fernström 67 SoIK Hellas sprint 02
377   Annika Ericson 60 IFK Lidingö medel/lång  
376   Pia Engström 63 Sthlms Spårvägars GoIF sprint  
375   Susanna Bergman 58 Göteborgs KIK sprint  
374   Ulf Johansson-Söderman 63 IK Hakarpspojkarna häck  
373   Göran Högberg 48 Enhörna IF lång  
372 1987 Evy Palm 42 Mölndals AIK lång  
371   Eva Karblom 63 SoIK Hellas sjukamp längd  
370   Dag Wennlund 63 Mariestads AIF spjut  
369   Lars-Erik Nilsson 61 Kils AIK lång  
368   Claes Rahm 64 Gefle IF tresteg längd  
367   Arne Holm 61 Utby IK tresteg  
366   Tore Gustafsson 62 Mölndals AIK slägga  
365   Tommy Johansson-Björnquist 58 IF Göta sprint  
364 1986 Thomas Nyberg 62 KA 2 IF häck  
363   Leif Lundmark 53 Skellefteå AIK spjut  
362   Christina Wennberg 63 IFK Trelleborg häck  
361   Anne-Marie Tornegård 57 Södertälje IF kula  
360 1985 Conny Persson-Silfver 57 Hässelby SK tiokamp häck  
359   Ronny Olsson 61 Malmö AI medel  
358   Johnny Kroon 60 Heleneholms IF medel  
357   Anders Jönsson-Skärvstrand 60 Sthlms Spårvägars GoIF kula  
356   Anders Hoffström 55 Sthlms Spårvägars GoIF längd  
355   Mats Erixon 58 Mölndals AIK medel/lång  
354   Thomas Eriksson 63 Arbrå IK höjd tresteg  
353   Lars Ericsson 57 Mälarhöjdens IK medel/lång  
352   Midde Hamrin 57 IK Vikingen lång  
351   Birgit Bringslid 45 Skellefteå AIK medel/lång  
350 1984 Rajne Söderberg 53 SoIK Hellas häck  
349   Kjell-Erik Ståhl 46 KA 2 IF lång  
348   Patrik Sjöberg 65 Örgryte IS höjd längd  
347   Kenneth Nilsson-Riggberger 49 KA 2 IF tiokamp  
346   Per-Ola Olsson 61 IK VIK-friidrott sprint  
345   Per Nilsson 53 Piteå IF kula  
344   Jill McCabe 62 Malmö AI medel  
343   Charlotte Holmström 60 IF Göta längd sprint  
342   Gunnel Hettman 60 Heleneholms IF diskus kula  
341   Eva Ernström 61 Väsby IK medel/lång  
340   Kjell Bystedt 60 IK VIK-friidrott slägga  
339 1983 Kirsi Ulvinen 60 Göteborgs KIK häck  
338   Kenth Rönn 53 Sthlms Spårvägars GoIF sprint  
337   Tommy Persson 54 Heleneholms IF lång  
336   Sven Nylander 62 IF Göta häck sprint  
335   Stefan Nilsson 54 KA 2 IF sprint  
334   Eric Josjö 61 Turebergs IF sprint  
333   Karin Bergdahl 64 Kalix FI spjut  
332 1982 Miro Zalar 57 KA 2 IF stav  
331   Pär Wallin 55 Sthlms Spårvägars GoIF medel/lång  
330   Lena Wallin 58 Malmö AI längd sprint  
329   Katharina Sävestrand-Jönnå 58 Göteborgs KIK medel/lång  
328   Elisabet Nagy-Wahlander 60 Alingsås IF spjut  
327   Anders Mossberg 52 Hässelby SK tresteg  
326   Christer Lythell 50 Hässelby SK tiokamp  
325   Susanne Lorentzon 61 UF Contact höjd sjukamp  
324   Jan Hagelbrand 54 Melleruds IF medel/lång  
323   Kenth Gardenkrans 55 Mölndals AIK diskus kula  
322   Åke Fransson 55 IK Vikingen längd  
321   Kenth Eldebrink 55 Södertälje IF spjut  
320   Johan Brink 58 Örgryte IS tresteg längd  
319   Anders Arrhenius 47 Sthlms Spårvägars GoIF kula  
318 1981 Björn Nilsson 56 Turebergs IF medel  
317   Kristine Tånnander 55 Malmö AI sjukamp höjd  
316   Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta häck sprint  
315   Karoline Nemetz 58 Råby-Rekarne GoIF medel/lång  
314   Lena Möller 57 Malmö AI sprint  
313   Ann-Ewa Karlsson 55 Visby IF Gute höjd  
312   Gun Mortimer-Johansson 43 IFK Halmstad diskus kula  
311 1980 Kenneth Åkesson 47 Västerås IK diskus  
310   Christer Gullstrand 59 IFK Helsingborg häck sprint  
309   Helena Johansson-Pihl 55 Sthlms Spårvägars GoIF häck femkamp  
308   Anne Arén 57 IFK Helsingborg häck sprint  
307 1979 Margareta Carell-Marmgren 49 Mölndals AIK spjut  
306   Gert Möller 52 Malmö AI 400m 800m 400mH  
305 1978 Per-Olof Sjöberg 50 Malmö AI sprint  
304   Raimo Pihl 49 Sthlms Spårvägars GoIF tiokamp spjut  
303   Ulf Jarfelt 48 IK Vikingen längd  
302   Dan Glans 47 IFK Helsingborg medel/lång  
301   Åsa Westman 53 IF Göta spjut  


300

300   Ingrid Wehmonen-Miller 41 Bellevue IK kula diskus  
299   Annette Tånnander-Bank 58 Malmö AI höjd mångkamp  
298   Eva Gustafsson 54 Kils AIK medel/lång  
297 1977 Åke Svenson 53 IFK Kristinehamn medel  
296   Hans Höglund 52 Mölndals AIK kula 12
295   Erik Carlgren 46 Västerås IK sprint  
294   Rune Almén 52 IF Göta höjd  
293   Ann Larsson 55 Göteborgs KIK 400m 800m  
292   Kenth Olsson 45 IFK Helsingborg häck  
291   Charlotte Malmström 48 Mölndals AIK längd 400m 800m 400mH  
290   Gunilla Lindh 46 Mölndals AIK medel  
289   Thorsten Johansson 50 KA 2 IF sprint  
288   Linda Haglund 56 Hanvikens SK sprint  
287   Christer Garpenborg 52 KA 2 IF sprint  
286   Krister Clerselius 48 Malmö AI häck  
285 1973 Margaretha Larsson-Lövgren 52 Heleneholms IF sprint  
284   Inger Knutsson 55 Nynäshamns IF medel/lång  
283 1972 Michael Fredriksson 49 Örgryte IS sprint  
282   Gunnar Ekman 43 Mälarhöjdens IK medel  
281   Sune Blomqvist 41 Västerås IK slägga  
280 1971 Ulf Högberg 46 IFK Lidingö medel  
279 1970 Torsten Torstensson 47 KA 2 IF häck  
278   Thord Carlsson 43 IF Linnéa kula  
277   Elisabeth Randerz 50 Malmö AI sprint  
276   Gun Eriksson-Olsson 46 IFK Helsingborg häck sprint  
275   Birgitta Larsson 50 Mölndals AIK längd 400m femkamp  
274   Britt Johansson-Malm 49 Glanshammars IF kula femkamp  
273 1969* Gudrun Eklund-Arenander 21 IFK Lidingö diskus  
272   Anna Larsson 22 IFK Nora 800m 200m 03
271   Gösta Karlsson-Östbrink 15 Sthlms Spårvägars GoIF lång 99
270   Erik Westlin 13 IFK Norrköping diskus 77
269   Anders Sjögren 20 IK Mode sprint 97
268   Arne Hellberg 20 Solna IF kula diskus 77
267   Rune Gustafsson 19 Wärnamo SK medel 11
266   Lennart Eliasson 20 IK Mode längd 73
265   Karl-Erik Ekman 17 Västerås SK hopp u a  
264   Anton Bolinder 15 IFK Östersund höjd 06
263   Erik Ahldén 23 Bellevue IK medel/lång 13
262 1969 Erik Östbye 21 Solvikingarna marathon 11
261   Lars-Inge Ström 42 Västerås IK slägga  
260   Jan Smiding 32 Gefle IF spjut  
259   Birger Nyberg 44 Täby IS tresteg  
258   Sven-Åke Lövgren 39 Heleneholms IF sprint  
257   Jan-Erik Karlsson 39 IK Vikingen hinder  
256   Kjell Isaksson 48 Sundbybergs IK stav  
255   Anders Faager 47 Wärnamo SK sprint  
254   Rickard Bruch 46 Malmö AI diskus kula 11
253   John-Eric Blomqvist 45 Malmö AI stav  
252   Bo Blomqvist 41 Duvbo IK tresteg  
251   Anne-Marie Nenzell 49 IFK Sundsvall medel  
250 1968 Bertil Wistam 40 SoIK Hellas häck  
249   Åke Nilsson 45 Gefle IF spjut  
248   Kenneth Lundmark 46 Skellefteå AIK höjd  
247   Curt Johansson 42 Wärnamo SK sprint  
246   Ove Berg 44 Hofors AIF medel  
245   Gunilla Karlmark 47 Malmö AI häck längd  
244   Ingela Ericson-Hård af Segerstad 47 Göteborgs KIK 400m 800m  
243   Margareta Bergqvist 47 SK Sifhälla höjd  
242 1967 Hans Lagerqvist 40 Duvbo IK stav  
241   Lars-Olof Höök 45 SoIK Hellas längd  
240   Anders Gärderud 46 IFK Lidingö medel/lång  
239   Jan Dahlgren 47 Westermalms IF höjd  
238   Bengt Olsson-Bendéus 44 Malmö AI kula  
237 1966 Ulla Olsson-Ekblom 43 Mariestads AIF längd 400m  
236   Bengt Carlsson-Nåjde 42 Mälarhöjdens IK medel/lång  
235 1965 Karin Wallgren-Lundgren 44 Göteborgs IK sprint  
234   Tapio Mertanen 37 Södertälje IF stav  
233   Leif Librand 41 IK Vikingen häck  
232   Lennart Hedmark 44 Skellefteå AIK tiokamp spjut  
231 1964 Bengt Persson 39 IFK Umeå medel/lång 13
230   Karl-Uno Olofsson 40 IFK Umeå medel  
229   Stig Lindbäck 37 Västerås IK medel 99
228   Sven Hörtewall 40 Malmö AI sprint  
227   Bo Althoff 44 Melleruds IF sprint  
226   Gunilla Olausson 46 SK Sifhälla 400m 800m  
225   Gun-Britt Flink 43 Göteborgs KIK kula 09
224 1963 Kjell-Åke Nilsson 42 Sörmarks IF höjd  
223   Sven-Olof Larsson 38 Sundsvalls FI medel/lång  
222   Ove Karlsson 36 Sundsvalls FI lång  
221   Lars Haglund 40 Westermalms IF diskus  
220   Bengt-Göran Fernström 41 SoIK Hellas sprint  
219 1962 Lage Tedenby 37 IF Vingarna hinder  
218   Hans-Olof Johansson 36 Nyköpings SK sprint  
217   Maj-Britt Stolpe 30 IFK Hälsingborg kula 02
216   Berit Larsson 44 IFK Norrköping höjd  
215   Solgun Bovall 42 IK Vikingen sprint  
214 1961 Bo Forssander 42 Skackans IF häck sprint  
213   Elisabeth Östberg 40 Göteborgs KIK 400m 800m  
212   Gunilla Cederström 43 Malmö AI mångkamp m m  
211   Ulla-Britt Wieslander 42 IK Ymer sprint  
210 1960 Bertil Källevågh 31 Mjölby AI lång  
209   Boris Jönsson 33 Eksjö GIK lång  
208   Owe Jonsson 40 IFK Växjö sprint 62
207   Inga Broberg-Stenbrink 39 IK Göta längd  
206   Wivianne Bergh-Freivald 39 Göteborgs KIK diskus  
205   Ove Andersson 38 Västerås IK häck  
204 1959 Maj-Lena Lundström 41 IFK Norrköping höjd femkamp  
203   Sven-Olof Westlund 32 UIF Matteuspojkarna sprint  
202   Hans Norberg 32 Sundbybergs IK hinder  
201   Lennart Jonsson 33 Bromma IF sprint  

200

200   Richard Dahl 33 Södertälje IF höjd 07
199   Gösta Arvidsson 25 Falköpings AIK kula 12
198 1958 Torgny Wåhlander 35 Turebergs IF längd tresteg  
197   Sten Erickson 29 IF Elfsborg tresteg  
196 1957 Per-Owe Trollsås 33 Bromma IF häck sprint 00
195   Gullbrand Sjöström 26 Skellefteå AIK spjut  
194   Stig Pettersson 35 Kronobergs IK höjd  
193   Alf Petersson 33 IFK Hälsingborg sprint tresteg  
192 1956 Dan Waern 33 Örgryte IS medel  
191   Erik Uddebom 34 Bromma IF kula diskus  
190   Gunnar Karlsson-Tjörnebo 27 IFK Hälsingborg hinder 09
189   Barbro Schönborg 31 Göteborgs KIK diskus  
188   Björn Malmroos 36 Malmö AI sprint 96
187   Lennart Lind 30 Bromma IF stav  
186   Jenny Carlsson-Eriksson 30 IK Ymer 800m  
185   Inga-Britt Gyborn-Lorentzon 36 IFK Västerås höjd femkamp 87
184   Knut Fredriksson 30 IK Favör spjut  
183 1955 Ulla-Britt Olofsson-Johansson 34 IFK Munkfors sprint  
182   Evert Nyberg 25 Örgryte IS lång 00
181   Kenneth Johansson 30 Sävedalens AIK häck 66
180   Stina Cronholm 36 Malmö AI häck femkamp  
179   Birger Asplund 29 IF Castor slägga  
178   Lars Arvidsson 30 Örebro SK diskus  
177 1955* Inga Gentzel 08 Djurgårdens IF 800m 200m 91
176 1954 Sune Karlsson 28 Gefle IF medel  
175   Otto Bengtsson 21 IFK Knislinge spjut 98
174   Britt Mårtensson 36 IFK Kristianstad sprint  
173   Gunhild Larking 36 Jönköpings AIF höjd  
172   Bengt Nilsson 34 Westermalms IF höjd  
171   Sven-Olof Eriksson 29 IK Heros häck 99
170   Jan Carlsson 30 IFK Göteborg sprint 79
169 1953 Thage Pettersson-Sönegård 22 Lidköpings IS kula 09
168   Gösta Svensson 29 Svängsta IF höjd  
167   Allan Ringström 25 Brännans IF slägga 07
166   Roger Norman 28 Västerås IK tresteg 95
165   Ingvar Ericsson 27 Brandkårens IK medel  
164 1952 Greta Magnusson 29 Ödskölts IF längd sprint 98
163   Anna-Lisa Augustsson 24 IK Göta sprint 12
162   Ingrid Almqvist 27 Redbergslids IK spjut  
161   Lars Ylander 28 Turebergs IF häck 10
160   Arne Ljungqvist 31 Westermalms IF höjd  
159   Gustaf Jansson 22 IK Viking lång 12
158   Karl-Erik Israelsson 29 IF Ulvarna längd häck 13
157   Per Eriksson 25 Arbrå IK tiokamp  
156   Tage Ekfeldt 26 Örebro SK 400m 800m 05
155   Gösta Brännström 26 Skellefteå AIK sprint 97
154 1951 Nell Sjöström 33 Sandvikens GK sprint  
153   Ulla Gadd 31 Göteborgs KIK längd 10 
152   Mona-Lisa Englund 33 KvIK Sport femkamp 99
151   Olle Åberg 25 Gefle IF medel 13
150   Kjell Tånnander 27 Malmö AI tiokamp  
149   Gunnar Petersson 15 IFK Växjö spjut 03
148   Valter Nyström 15 Sandvikens GK lång 11
147   Per-Arne Berglund 27 IF Start spjut 02
146 1950 Curt Söderberg 27 Turebergs IF hinder 10
145 1949 Lars-Erik Wolfbrandt 28 Örebro SK 400m 800m 91
144   Gustaf Strand 22 IFK Växjö längd 07
143   Roland Nilsson 24 Westermalms IF kula diskus 14
142   Lennart Moberg 18 SoIK Hellas tresteg 91
141   Ragnar Lundberg 24 IFK Södertälje stav häck 11
140   Gösta Leandersson 18 IFK Östersund marathon 95
139   Ingvar Bengtsson 22 Gefle IF medel 01
138 1948* Majken Åberg 18 IFK Norrköping diskus slungboll 99
137   Märta Wretman 17 IK Göta sprint längd m m 85
136   Elsa Svensson 06 Lidköpings IS kula diskus 92
135   Ruth Svedberg 03 Kv C&IK Sport diskus kula m m 02
134   Maud Sundberg 11 IK Göta häck sprint 10
133   Eivor Olsson-Lagman 22 Redbergslids IK kula diskus spjut  
132   Birgit Lundström 11 Malmö AI diskus kula m m 07
131   Ann-Britt Leyman-Olsson 22 KvIK Sport längd sprint 13
130   Maj Jacobsson 09 IK Göta häck längd 96
129 1948 Arne Åhman 25 Nordingrå SK tresteg höjd  
128   Tore Sjöstrand 21 Bellevue IK hinder 11
127   Rune Larsson 24 UIF Matteuspojkarna häck sprint  
126   Gösta Jacobsson 19 IK Ymer lång 76
125   Henry Eriksson 20 Gefle IF medel 00
124   Erik Pettersson-Elmsäter 19 I 13 IF hinder 06
123   Bertil Andersson-Albertson 21 Upsala IF lång 08
122 1947 Lennart Strand 21 Malmö AI medel 04
121   Allan Lindberg 18 Fagersta AIK stav 04
120   Hugo Ohlsson-Göllors 19 Malungs IF stav 77
119   Allan Gustafsson 20 Örgryte IS tresteg hopp ua 99
118   Åke Durkfeldt 17 Wedevågs IF lång 86
117 1946 Göran Waxberg 19 Sthlms Studenters IF tiokamp 07
116   Olof Laessker 22 Gävle SoGF längd sprint 92
115   Erik Wennberg 10 Malmö AI medel 81
114   Robert Tegstedt 09 IFK Borås spjut 66
113   Thore Tillman 15 IF Thor lång 04
112   Åke Hallgren 18 IF Sleipner tresteg 05
111   Hans Liljekvist 23 IS Göta medel 14
110   Herbert Willny 18 SoIK Hellas kula 05
109   Herman Kristoffersson 18 Kronobergs IK häck höjd 04
108   Bertil Johnsson 15 IK Vikingen tresteg längd 10
107   Stig Håkansson 18 IF Göta sprint längd 00
106   Assar Persson-Duregård 18 Skara IF höjd 98
105 1944 Sven Eriksson-Daleflod 19 Dala-Floda IF spjut 09
104 1943 Sven Ljunggren 21 IFK Linköping medel 04
103   Bo Ericsson 19 IFK Göteborg slägga 70
102 1942 Gunder Hägg 18 Gefle IF medel/lång 04
101   Arne Andersson 17 SoIK Hellas medel/lång 09

100

100 1941 Sixten Larsson 18 IFK Borås häck 95
99   Bertil Gustafsson 07 Gammalstorps IF stav 84
98 1940 Åke Ödmark 16 IFK Strömsund höjd 94
97   Lennart Nilsson 14 Örgryte IS medel 91
96   Bror Hellström 14 Brandkårens IK medel/lång 92
95 1939 Bertil Andersson 14 IFK Ronneby medel 90
94 1938 Åke Stenqvist 14 IK Mode längd 06
93   Henry Palmé 07 Fredrikshofs IF marathon 87
92   Lars Larsson 11 IFK Lidingö hinder 93
91   Olof Bexell 09 IFK Luleå tiokamp 03
90   Lennart Andersson-Agnred 14 IFK Hälsingborg tresteg 97
89 1937 Åke Jansson-Spångert 16 Spånga IS medel/lång 98
88 1936 Fred Warngård 07 Malmö AI slägga 50
87   Kurt Lundqvist 14 Redbergslids IK höjd 76
86   Henry Jonsson-Kälarne 12 Kälarnes IK medel/lång 01
85   Gunnar Bergh 09 Göteborgs Polismäns IF diskus kula 86
84 1935 Bertil von Wachenfeldt 09 IK Göta sprint 95
83   Lennart Strandberg 15 Malmö AI sprint 89
82   Håkan Lidman 15 Örgryte IS häck 00
81   Lennart Olsson-Atterwall 11 IFK Knislinge spjut 01
80 1934 Bo Ljungberg 11 Malmö AI stav 84
79   Harald Andersson 07 IK Heros diskus 85
78 1933 Eric Ny 09 IK Mode medel 45
77   Roland Mentzer 09 Örgryte IS sprint 73
76   Kell Areskoug 06 Örgryte IS häck 96
75   Gunnar Jansson 97 IFK Eskilstuna slägga 53
74   Samuel Norrby 06 SoIK Hellas kula 55
73   Ragnar Magnusson 01 Fredrikshofs IF lång 81
72 1932 Leif Dahlgren 06 IFK Malmö tiokamp 98
71   Eric Svensson 03 Falkenbergs IK längd tresteg 86
70 1930 Jean-Gunnar Lindgren 05 IFK Falun lång 83
69   Sten Hammargren 06 IK Göta sprint 70
68 1929 Eric Wennström 09 Westermalms IF häck 90
67   Gunnar Sköld 09 IFK Enskede sprint 35
66   Ivan Nilsson 04 Landala IF höjd 98
65 1929* Harald Andersson-Arbin 67 Lyckans Soldater sprint spjut 44
64 1928* Konrad Granström 00 Fredrikshofs IF mellanhopp 82
63   Bror Öhrn 05 IFK Borås medel/lång 83
62   Erik Lundqvist 08 IFK Grängesberg spjut 63
61   Henry Lindblad 06 Kronobergs IK stav tiokamp 46
60   Eric Stenfeldt 05 Västerviks IF lång 67
59   Olof Hallberg 03 IF Castor längd 96
58   Nils Eklöf 04 Fredrikshofs IF medel/lång 87
57   Ossian Skiöld 89 IFK Eskilstuna slägga 61
56   Evert Nilsson 94 IFK Halmstad tiokamp 73
55   Erik Byléhn 98 SoIK Hellas medel 86
54   Erik Blomqvist 96 Kronobergs IK spjut 67
53   Gustaf Mattsson 93 Fredrikshofs IF medel/lång 77
52   Allan Eriksson 94 IF Elfsborg diskus 63
51   Gustav Kinn 95 IF Thor marathon 78
50   Sten Pettersson 02 IK Göta häck 84
49   Hugo Lilliér 94 Mariebergs IK spjut 73
48   Edvin Wide 96 IF Linnéa medel/lång 96
47   Ernfrid Rydberg 96 Gefle IF stav 76
46   Eric Abrahamsson 98 Södertälje SK längd 65
45   John Lilja 93 Mariebergs IK sprint 71
44   Carl-Axel Christiernsson 98 Kronobergs IK häck 69
43   Gunnar Lindström 96 Eksjö GIK spjut 51
42   Sven Lundgren 96 IK Göta medel/lång 60
41   Carl-Johan Lind 83 IF Göta slägga 65
40   Folke Jansson 97 Örgryte IS tresteg 65
39   Bo Ekelund 94 Sthlms Studenters IF höjd 83
38   Eric Backman 96 IFK Tidaholm lång 65
37   William Petersson-Björneman 95 Kalmar IS längd 65
36   Eric Almlöf 91 Djurgårdens IF tresteg 71
35   Hjalmar Andersson 89 Insjöns IF medel/lång 71
34   Anatole Bolin 93 IFK Stockholm medel 83
33   Georg Högström 95 IF Göta stav 76
32   Hans Jagenburg 94 Örgryte IS höjd 71
31   Bertil Jansson 98 Örebro SK kula 81
30   Nils Engdahl 98 Järva IS sprint 83
29   Ephraim Levin 96 Mariebergs IK häck tresteg 86
28   Agne Holmström 93 Fredrikshofs IF sprint 49
27   Oscar Andersson-Zallhagen 93 Westermalms IF diskus 71
26   Robert Olsson 83 Örgryte IS slägga 54
25   Runar Öhman 90 IK Göta medel/lång 57
24   John Zander 90 Mariebergs IK medel/lång 67
23   Yngve Häckner 95 IFK Linköping spjut 87
22   Leif Sörvik 89 Örgryte IS spjut 63
21   Einar Nilsson 91 Djurgårdens IF kula diskus 37
20   Claes Gille 88 Gefle IF stav 52
19   Gustaf Holmér 91 Uppsala Studenters IF tiokamp 83
18   Bror Fock 88 Vänersborgs IF lång 64
17   Ivan Möller 84 Örgryte IS sprint 72
16   Bertil G:son Uggla 90 IFK Stockholm stav 45
15   Georg Åberg 93 IFK Norrköping tresteg 46
14   Hugo Wieslander 89 IFK Stockholm tiokamp 76
13   Gustaf Lindblom 91 IFK Norrköping tresteg 60
12   Ernst Wide 88 IK Göta medel/lång 50
11   Gustaf Törnros 87 Fredrikshofs IF marathon 41
10   Bruno Söderström 81 IFK Stockholm stav 69
9   Knut Lindberg 82 Örgryte IS sprint spjut 61
8   Edward Dahl 86 Sundbybergs IK medel/lång

61

7   John Svanberg 81 Fredrikshofs IF lång 57
6   Kristian Hellström 80 IF Sleipner medel 46
5   Hjalmar Mellander 80 IFK Halmstad längd spjut 19
4   Eric Lemming 80 Lyckans Soldater spjut m m 30
3   Frans Frise 79 Örgryte IS höjd längd 68
2   Otto Nilsson 79 Örgryte IS spjut diskus 60
1   Carl-E Helgesson 71 Örgryte IS kula diskus 51

Anm: Värdefull hjälp vid sammanställning av listan har lämnats av framförallt Bengt Holmberg och Owe Fröberg.

Avdelningar

Intro

Internationellt

SM-historia

Våra innelandskamper

Svenska världsrekord

Stora Grabbar

In memoriam

Genom tiderna statistik

Listor & priser

www.storagrabbar.se

"Föreningen De Stora Grabbarna" har en egen hemsida med
bl a ytterligare information om medlemmarnas idrottsliga meriter.