Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 17 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Förbundskansliet


Post- och besöksadress Heliosgatan 3, 120 30 Stockholm
Telefon (växel) 010-476 53 30
Fax 08-724 68 61
E-post info@friidrott.se
Hemsida www.friidrott.se


Personal

 

Generalsekreterare Stefan Olsson

stefan.olsson@friidrott.se
010-476 53 41
0703-49 21 41
 
 

Ekonomi och adminstration

     
       
Ekonomiansvarig

Controller
Bokslut
Betalningar
Christina Berg

christina.berg@friidrott.se
010-476 53 53
0703-43 10 03
 
 
Ekonomi

Löner
Personalfrågor
Reseräkningar
Leverantörer
Johanna Berggrén

johanna.berggren@friidrott.se
010-476 53 54
0705-92 21 16
 
 
Reception och kontorsservice

Föreningsbyten
Övergångar
Ellinor Jansson

ellinor.jansson@friidrott.se
010-476 53 55
 
 

Marknad och kommunikation

     
       
Marknadschef

Sponsorsfrågor
TV-rättigheter
Jan Larsson

jan.larsson@friidrott.se
010-476 53 56
0703-79 86 22
 
 
Marknad och partners

Partnersamarbeten

 
Viktor Randhem

viktor.randhem@friidrott.se
0708-88 82 52
 
 
Kommunikationsansvarig

Mediakontakter
Mediaservice
Pressreleaser
Årsredovisning
Sekreterare i förbundsstyrelsen
Hillevi Thor

hillevi.thor@friidrott.se
010-476 53 51
072-559 17 78 
 
 
Kommunikatör

Redaktör friidrott.se
Sociala medier
Friidrottskanalen
Mediakontakter
Mediaservice
Pressreleaser
Gustav Orbring

gustav.orbring@friidrott.se
072-525 96 32
010-476 53 50
 

Tävling och evenemang

     
       
Tävlingsansvarig

Tävlingsprogram
SM-tävlingar
Folksam GP
Tävlingstillstånd
Domarutbildning
Regler
Anna Linner Bassani

anna.linnerbassani@friidrott.se
010-476 53 57
072-521 16 23
   
Evenemangsansvarig

Sponsorkontakter
Evenemang
Annonser
Magnus Malmsborg

magnus.malmsborg@friidrott.se
073-263 12 33
010 476 53 40
 
 
Tävlings-/marknadskoordinator

Distriktsförbundskontakt
Långlopp
Tävlingsprogram
Frida Lindström

frida.lindstrom@friidrott.se
0702-013 049
 

Förening och utbildning

     
       
Föreningsutvecklingsansvarig

Idrottslyftet
Utmärkelser
Personalrepresentant i förbundsstyrelsen
Björn Lindén

bjorn.linden@friidrott.se
010-476 53 35
0735-39 84 74
 
 
Utbildningsansvarig

Utbildningar
Ungdomsrådet
 
Anders Rydén

anders.ryden@friidrott.se
010-476 53 43
0703-17 18 54
 
 
Barn/ungdomsansvarig

Friidrottsskolor
Regionmästerskap
Kraftmätningen
Daniel Bergin

daniel.bergin@friidrott.se
010-476 53 36
0736-26 17 33
 
Friidrottsskola

Utveckling friidrottsskolan
Friidrott i skolans verksamhet
Frida Hogstrand

frida.hogstrand@friidrott.se
0736-26 98 88
 
 
Föreningar/Förlag

Föreningsservice
Publikationer
Redskap
Medaljer
Anna Jonsson

anna.jonsson@friidrott.se
010-476 53 52
 
 
Motionslöpning/folkhälsa

Långlopp
Löparföreningar
svenskalopare.se
Sverige på fötter
Jenny Sundqvist

Jenny.Sundqvist@friidrott.se
010-476 53 59 
072-506 07 06
 
 
Inkludering & mångfald

Projektledare för             
"Friidrott i utsatta områden"
Azuka Nnamaka

Azuka.Nnamaka@friidrott.se
010 476 53 62 
072 454 32 84
 
Förening

Kontaktperson för veterankommittén
Samordnare stipendier/utmärkelser
Gunilla Dahlén

gunilla.dahlen@friidrott.se
010-476 53 33

 

 
Föreningsutveckling

Föreningssmart
Marie-Louise Dahlberg

marie-louise.dahlberg@friidrott.se
072-085 44 37
 
 

Elit och landslag

     
       
Förbundskapten

Ansvarig för elit och landslag
Landskamper
Internationella mästerskap
Karin Torneklint

karin.torneklint@friidrott.se
0706-70 60 42
 
 

Landslag

Landslagskoordinator
Team Manager
Övergripande ansvar hoppgrenar

 

Mikael Norman

mikael.norman@friidrott.se
010-476 53 46
0702-95 23 25
 
 
Landslag

Landslagskoordinator junior/ungdom
Klädansvarig

Jenny Ahlin

jenny.ahlin@friidrott.se
073-6511882
 
 
Studier/landslag

Friidrottsgymnasier (RIG & NIU)
Friidrottshögskolor (FPC mfl)
Vårdkostnadsförsäkringen 
Sofia Kuylser

sofia.kuylser@friidrott.se
010-476 53 02 
072-500 53 02
 
 
Studier/landslag

SOK Talang 2022
 
Dejan Mirkovic

dejan.mirkovic@friidrott.se
073-600 43 44
 

 
Grengruppschef kast

Prestationscentrum Växjö
Anders Axlid

anders.axlid@friidrott.se
070-771 19 46
 
 
Grengruppschef sprint/häck

Prestationscentrum Falun
Torbjörn Eriksson

torbjorn.eriksson@friidrott.se
073-068 23 75
 
 
Grengruppschef medel/lång

Prestationscentrum Göteborg
Johan Wettergren

johan.wettergren@friidrott.se
070-778 61 52
 
 
Grengruppschef medel/lång

Prestationscentrum Göteborg
Ulf Friberg

ulf.friberg@friidrott.se
0730-350058
 
 
     
 
Grengruppschef hopp

Prestationscentrum Karlstad
Anders Möller

anders.moller@friidrott.se

072-254 09 74
 
 
     
 

Föräldralediga / Tjänstlediga

     
       
       

>