Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 17 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Förbundskansliet


Post- och besöksadress Heliosgatan 3, 120 30 Stockholm
Telefon (växel) 010-476 53 30
Fax 08-724 68 61
E-post info@friidrott.se
Hemsida www.friidrott.se


Personal

 

Generalsekreterare Stefan Olsson

stefan.olsson@friidrott.se
010-476 53 41
0703-49 21 41
 
 

Ekonomi och adminstration

     
       
Ekonomiansvarig

Controller
Bokslut
Betalningar
Christina Berg

christina.berg@friidrott.se
010-476 53 53
0703-43 10 03
 
 
Ekonomi

Löner
Personalfrågor
Reseräkningar
Leverantörer
Johanna Berggrén

johanna.berggren@friidrott.se
010-476 53 54
0705-92 21 16
 
 
Reception och kontorsservice

Föreningsbyten
Övergångar
Ellinor Jansson

ellinor.jansson@friidrott.se
010-476 53 55
 
 

Marknad och kommunikation

     
       
Marknadschef

Sponsorsfrågor
TV-rättigheter
Jan Larsson

jan.larsson@friidrott.se
010-476 53 56
0703-79 86 22
 
 
Marknadskoordinator

Sponsorkontakter
Evenemang
Annonser
Magnus Malmsborg

magnus.malmsborg@friidrott.se
073-263 12 33
010 476 53 40
 
 
Kommunikationsansvarig

Mediakontakter
Mediaservice
Pressreleaser
Årsredovisning
Sekreterare i förbundsstyrelsen
Hillevi Thor

hillevi.thor@friidrott.se
010-476 53 51
072-559 17 78 
 
 
Kommunikatör

Redaktör friidrott.se
Sociala medier
Mediakontakter
Mediaservice
Pressreleaser
Frida Hogstrand

frida.hogstrand@friidrott.se
0736-26 98 88
 
 

Tävling och evenemang

     
       
Tävlingsansvarig

Tävlingsprogram
SM-tävlingar
Folksam GP/Challenge
Tävlingstillstånd
Domarutbildning
Regler
Andreas Thornell

andreas.thornell@friidrott.se
010-476 53 42
 
 
Projektkoordinator

Finnkampen 2017

Jenny Ahlin

jenny.ahlin@friidrott.se
073-6511882
 
 

Förening och utbildning

     
       
Föreningsutveckling

Idrottslyftet
Utmärkelser
Personalrepresentant i förbundsstyrelsen
Björn Lindén

bjorn.linden@friidrott.se
010-476 53 35
0735-39 84 74
 
 
Utbildningsansvarig

Utbildningar
Anders Rydén

anders.ryden@friidrott.se
010-476 53 43
0703-17 18 54
 
 
Barn/ungdomsansvarig

Regionmästerskap
Friidrottsskolor
Kraftmätningen
Ungdomsrådet
Tränar/ledarutbildning - ungdom
Daniel Bergin

daniel.bergin@friidrott.se
010-476 53 36
0736-26 17 33
 
 
Föreningar/Förlag

Föreningsservice
Publikationer
Redskap
Medaljer
Anna Jonsson

anna.jonsson@friidrott.se
010-476 53 52
 
 
Föreningsutveckling

Föreningssmart
Distriktsförbundskontakt
Långlopp
Marie-Louise Dahlberg

Marie-Louise.Dahlberg@friidrott.se
070- 201 30 49
 
 

Elit och landslag

     
       
Förbundskapten

Ansvarig för elit och landslag
Landskamper
Internationella mästerskap
Karin Torneklint

karin.torneklint@friidrott.se
0706-70 60 42
 
 

Landslag

Landslagssamordnare/
Team Manager
Övergripande ansvar hoppgrenar

 

Mikael Norman

mikael.norman@friidrott.se
010-476 53 46
0702-95 23 25
 
 
Studier/landslag

Friidrottsgymnasier (RIG & NIU)
Friidrottshögskolor (FPC mfl)
Vårdkostnadsförsäkringen 
Dejan Mirkovic

dejan.mirkovic@friidrott.se
   
Grengruppschef kast

Prestationscentrum Växjö
Anders Axlid

anders.axlid@friidrott.se
070-771 19 46
  andersaxlid.jpg
 
Grengrupschef sprint/häck

Prestationscentrum Falun
Torbjörn Eriksson

torbjorn.eriksson@friidrott.se
073-068 23 75
 
 
Grengruppschef medel/lång

Prestationscentrum Göteborg
Johan Wettergren

johan.wettergren@friidrott.se
070-778 61 52
 
 
Grengruppschef medel/lång

Prestationscentrum Göteborg
Ulf Friberg

ulf.friberg@friidrott.se
0730-350058
 
 

Föräldralediga / Tjänstlediga

     
       
Studier/landslag

Föräldraledig
Sofia Kuylser

sofia.kuylser@friidrott.se
010-476 53 50
0761- 42 07 58
 
 
Motion

Tjänstledig
Gunilla Dahlén