Torsdag 18 december 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Förbundskansliet


 
Post- och besöksadress Heliosgatan 3, 120 30 Stockholm
Telefon (växel) 010-476 53 30
Fax 08-724 68 61
E-post info@friidrott.se
Hemsida www.friidrott.se


Personal


 

Anders Albertsson

anders.albertsson@friidrott.se
010-476 53 50
0722-49 53 50
  Generalsekreterare
Jan Larsson

jan.larsson@friidrott.se
010-476 53 56
0703-79 86 22
 
  Marknadschef

Sponsorsfrågor
TV-rättigheter
Fredrik Trahn

 
  Kommunikationschef

Föräldraledig

 
Magnus Fridell

magnus.fridell@friidrott.se
073-506 21 74
magnusfridell.jpg   Vik. kommunikationsansv. 
och presschef


Kommunikationskanaler
Mediakontakter
Mediaservice
Pressreleaser
Årsredovisning
Stefan Olsson

stefan.olsson@friidrott.se
010-476 53 41
0703-49 21 41
  Idrottschef

Elit/landslag
Tränar/ledarutveckling
Barn/ungdom
Karin Torneklint

karin.torneklint@friidrott.se
0706-70 60 42
 
  Förbundskapten

Landskamper
Int. mästerskap
Landslagsläger
Christina Berg

christina.berg@friidrott.se
010-476 53 53
0703-43 10 03
  Ekonomiansvarig

Controller
Bokslut
Betalningar
Andreas Thornell

andreas.thornell@friidrott.se
010-476 53 42
 
  Tävlingsansvarig

Tävlingsprogram
SM-tävlingar
Folksam GP/Challenge
Tävlingstillstånd
Domarutbildning
Regler
A. Lennart Julin

lennart.julin@friidrott.se
010-476 53 34
08-30 13 33
0705-32 66 44
  Redaktör

Hemsidan
Statistik
Regler
Rekord
Elisabeth Rosenberg

elisabeth.rosenberg@friidrott.se
010-476 53 32
0706-09 21 21
  Föreningar/Förlag

GS-support
Föreningsservice
Publikationer
Redskap
Medaljer
Utmärkelser
Daniel Bergin

daniel.bergin@friidrott.se
010-476 53 36
0736-26 17 33
  Barn/ungdom

Regionmästerskap
Friidrottsskolor
Kraftmätningen
Ungdomsrådet

Tränar/ledarutbildning
- ungdom
Anders Rydén

anders.ryden@friidrott.se
010-476 53 43
0703-17 18 54
  Träning/studier

Friidrottsgymnasier (RIG & NIU)
Friidrottshögskolor (FPC mfl)
Grenutveckling
Elitidrottsskolan
Antidoping
Vårdkostnadsförsäkring
Mikael Norman

mikael.norman@friidrott.se
010-476 53 46
0702-95 23 25
  Studier/utbildning

Tränarutbildningar
Landslagssamordnare
 
Gunilla Dahlén

gunilla.dahlen@friidrott.se
010-476 53 33
0702-21 97 80
  Motion

Sanktioner långlopp
Löparkalendern
Löpningsprojekt
Löpträningsutbildning
Anna Jonsson

anna.jonsson@friidrott.se
010-476 53 52
 
  Koordinator idrottsavdelningen

Landslagsservice

 
Björn Lindén

bjorn.linden@friidrott.se
010-476 53 35
0735-39 84 74
  Föreningsutveckling

Idrottslyftet
Anläggningsrådet
Johanna Berggrén

johanna.berggren@friidrott.se
010-476 53 54
0705-92 21 16
  Ekonomi

Löner
Personalfrågor
Reseräkningar
Leverantörer
Anders Axlid

anders.axlid@friidrott.se
070-771 19 46
andersaxlid.jpg   Grengruppschef kast
Ellinor Jansson

ellinor.jansson@friidrott.se
010-476 53 55
  Reception och kontorsservice

Föreningsbyten ("övergångar")
 
Marika Borg Ström

marika.borg@friidrott.se
010-476 53 57
072-240 87 80

 
marikaborgstrom14BS.jpg   Projektledare

Finnkampen 2015