 Medaljjubel sista dagen! Foto: Ryno Quantz 1 jul, 2012.Före tävlingen talade förbundskapten Stefan Olsson om en medalj och ca tio topp-12-placeringar. En målsättning som uppfylldes med råge genom tre medaljer (ett guld, två brons), sju placeringar i intervallet 5-8 och ytterligare tre 10:e platser!
Förklaringen till detta var att så många av svenskarna överträffade sina "pappersplaceringar" enl årsbästalistorna inför EM. De allra mest lysande exemplen var förstås Nil de Oliveira och Mattias Jons. De tog placeringar - 5:a resp 6:a - som helt enkelt inte fanns på karten i förväg.
Det kommer säkert bli anledning att återkomma med ytterligare sammanfattningar och analyser.
Läs också gärna spontankommentarerna i vår direktrapportering från de fem tävlingsdagarna på Olympiastadion i Helsingfors.
|