 Springer både 200m och 100m individuellt
i London - och kanske även båda
stafetterna? Får Tarmoh springa alls? Foto: alj 24 jul, 2012.I slutet av juni uppmärksammade vi den delade tredjeplatsen på kvinnliga 100m vid USA:s OS-uttagningar och de absurda konsekvenser i form av bl a minutiöst detaljerade regler för en ev avgörande slantsingling som följde i kölvattnet ("Om konsten att bryta en slips").
Men hur löstes då denna knut (slipsknut?) till slut i verkligheten? Jo, lösningen blev att man enades (?) om ett avgörande omlopp mellan Allyson Felix och Jeneba Tarmoh.
Allt var klart med bl a direktsändning i TV av loppet när Tarmoh lät meddela att hon avstod från att springa loppet. Så OS-platsen gick på "walkover" utan vare sig lopp eller slantsingling till Felix.
Men historien tog ändå inte riktigt slut där. Uppenbart känner sig "okändisen" Tarmoh illa och rättvist behandlad till förmån för superstjärnan och mediaälsklingen Felix. Tarmoh utannonserades ju först som trea på tävlingen och om man tittar på målfotot som publicerats var hon också med största sannolikt en eller annan tusendel före.
Men eftersom löparnas huvuden skymmer bort deras egna bortre skuldror på det fotot - och eftersom deras armar på fotot från andra sidan i sin tur skymmer bort deras torsos - går det inte att "bevisa" till hundra procent.
Hade de inte båda räckt upp samma arm på samma sätt hade det inte behövt dömas dött lopp. För det paradoxala är att det inte blev dött lopp trots målfoto utan på grund av målfoto. Med gammaldags manuell bedömning hade man förmodligen favoriserat den ena fast det var så jämnt!
PS1: Fast visst hände det att man hamnade i "dött lopp" också förr. Historikern Rooney Magnusson berättar om finska mästerskapen 1916:
"Det blev dött lopp, inte bara 20 aug på 110m häck (Kättö och Kainulainen 17.2), utan även 19 aug på 5000m (Stenroos och Tala 15:38.1). Vid omloppen (!) 21 aug segrade Kättö på 110 m häck (Kainulainen startade ej) och Stenroos på 5000 m (15:55.4), 2 m före Tala."
Omlopp på 5000 meter ......
PS2: När USA:s tilltänkta OS-stafettlag Madison - Felix - Tarmoh - Jeter i fredags skulle genrepa vid DL-galan i Monaco krisade det i både växel 2 och 3. I den senare så illa att laget bröt.
"Tyckarna på nätet" slog till direkt med krav på att Tarmoh (som inblandad i båda schabblen) måste bytas ut till OS. Inte för att hon var i dålig form (11.09 individuellt som 3:a senare samma kväll) utan därför att hennes bitterhet efter händelserna vid uttagningarna skulle förstöra stämningen i laget ...
Man kan förstå om Jeneba Tarmoh känner sig mobbad i dessa dagar.
|